قیمت خدمات پزشکی واقعی و بیمه ها تقویت می شوند ۱۸ آذر ۱۳۹۲

قیمت خدمات پزشکی واقعی و بیمه ها تقویت می شوند

دکتر سید حسن هاشمی در برنامه "دو نیم ساعت" از شبکه خبر، به وضعیت حوزه سلامت کشور اشاره کرد و گفت: همزمان با پرداختن به مشکلاتی همچون کمبود و گرانی دارو، می بایست اصلاحیه بودجه سال 92 و بعد از آن، تدوین بودجه سال 93 را انجام می دادیم که این وقت زیادی از ما گرفت.
وی با اشاره به عدم هماهنگی بیمه ها در حمایت از داروهای گران قیمت، افزود: این وضعیت باعث شده بود که داروهای بیماران خاص به شدت گران و کمیاب شود.
وزیر بهداشت، تشکیل شورای سیاستگذاری در وزارت بهداشت را مورد اشاره قرار داد و گفت: با بهره گیری از اقتصاددانان، به دنبال تعریف مدلهایی هستیم که بیمارستانها را به واحدهای اقتصادی کوچک تبدیل کنیم که خیلی وابسته به بودجه عمومی نباشند.
هاشمی در پاسخ به این سئوال که مهمترین مشکل حوزه سلامت کشور چیست، اظهارداشت: مشکل ما این است که هیچ وقت نظام سلامت را تعریف نکرده ایم. ما هنوز تعریف درستی از بیمه نداریم و آنچه داریم صنعت بیمه نیست بلکه صندوق بیمه است.
وی، نداشتن منابع پایدار برای نظام سلامت را مورد اشاره قرار داد و افزود: مدلهای مختلفی از نظام سلامت در دنیا وجود دارد که ما با تشکیل شورای سیاستگذاری و دبیرخانه، از افراد اقتصادی دعوت کرده ایم در این زمینه مطالعه کنند و سازمان بهداشت جهانی نیز در طراحی مدل نظام سلامت به ما کمک می کند.
وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد تا قبل از پایان سال، تعریف جامع از نظام سلامت داشته باشیم.
وی با عنوان این مطلب که سهم سلامت در دولتهای گذشته ناچیز بوده و همواره در اولویتهای هشتم به بعد قرار داشته است، گفت: امیدواریم دولت تدبیر و امید در 4 سال آینده، دغدغه مردم در حوزه سلامت را برطرف کند و یا حداقل کاهش دهد
هاشمی با اشاره به اختصاص 5 هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها برای حوزه سلامت در سال 92، افزود: اگر دولت قبلی قانون را اجرا می کرد، خیلی از این مشکلات را نداشتیم.
وزیر بهداشت از توجه دولت یازدهم به حوزه سلامت در تخصیص اعتبارات لازم خبر داد و گفت: برای سال آینده از محل عوارض سیگار، 30 درصد سهم وزارت بهداشت است که در دو سال گذشته این سهم به وزارت بهداشت پرداخت نمی شد. در حالی که 3 برابر عوارض دریافتی، بابت درمان بیماریهای ناشی از مصرف سیگار در کشور هزینه می شود.
وی، واقعی کردن قیمت خدمات پزشکی را تنها راهکار برون رفت حوزه سلامت از مشکلات موجود عنوان کرد و افزود: اگر می خواهیم سیر صعودی پرداخت هزینه های درمان از جیب مردم که از 54 درصد به 65 درصد رسیده است، کم شود و به کمتر از 30 درصد برسد، می بایست قیمت خدمات پزشکی واقعی شده و بیمه ها تقویت شوند.
هاشمی از کسری 3500 میلیارد تومانی وزارت بهداشت در سال جاری خبر داد و گفت: کمبود منابع مالی باعث شده که درآمدهای بیمارستانی صرف پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل شود و پولی برای ارائه خدمات به مردم باقی نماند.

Tags: حوزه سلامت, وزیر بهداشت, وزارت بهداشت, بیمه
منبع:  مهر
مطالب مرتبط:  نان در کشور گران شد ولی نرخ خدمات پزشکی تغییر نکرد
سپردن برنامه‌ریزی بیمه درمان به سازمانی با ۲۴۰۰میلیارد تومان بدهی
سرانه درمان حتی در کشورهای اطراف ما، ده برابر ایران است
دفترچه های بیمه با عناوین مختلف در دست مردم، مناسب نیست
وزیر بهداشت خبر از «افزایش پوشش بیمه دندان پزشکی» داد

بازگشت به فهرست


یک دندان پزشک
وزارت بهداشت 100 روزه متحول نمی شود

با گذشت چهار ماه از حضور سید حسن قاضی زاده هاشمی در مسند وزارت بهداشت، وی روز گذشته تاکید کرد که انتظار برای وقوع تحول چشمگیر در وزارت بهداشت، چندان منطقی نیست زیرا این وزارتخانه کار خود را با مواجهه با مشکلاتی همچون شیوع وبا، کمبود منابع و ناکامی طرح پزشک خانواده آغاز کرده است. وی همچنین با اشاره به مشکلاتی که بر حوزه درمان و دارو سایه انداخته بود، اظهار داشت: «تشریح مشکلات بخش سلامت برای مسوولان و تا اندازه یی مردم کار مهمی بود که انجام شد. متاسفانه بیمه در کشور ما صنعت نیست و بیشتر صندوق است بیمه های رایج کشور چندان قادر به حمایت از مردم و رفع دغدغه بهداشت و سلامت آنها نیست. در عین حال در بودجه سال گذشته و امسال باید از محل هدفمندی یارانه ها پنج هزار میلیارد تومان به بخش سلامت اختصاص می یافت که اگر قانون رعایت می شد و دولت نیز قانون را اجرا می کرد خیلی از مشکلات در این بخش را امروز نداشتیم. البته بازهم این منابع پایدار نیست چرا که همچنان دستخوش نوسانات ارز و تورم خواهد شد. در واقع تنها راه تحقق کاهش هزینه مردم از پرداخت های سلامت، داشتن بیمه های قوی فراگیر و یکپارچه است علاوه بر آنکه قیمت خدماتی که توسط پزشکان و پرستاران ارائه می شود هم واقعی نیست و به این اقشار هم فشار وارد می شود. در عین حال بیمه ها ورشکست شده اند و ۱۳ میلیون نفر بیمه نیستند. چرا باید مردم نخ بخیه و تجهیزات پزشکی را از بیرون بیمارستان خرید کنند چون بیمه ها ضعیف هستند.»

اعتماد
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر