رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت نگران است!‎ ۲۲ آذر ۱۳۹۲

رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت نگران است!‎

تشخيص درست، گام نخست براي درمان هر نوع بيماري شناخته مي شود و البته در بيماري مسري اي مثل ايدز، حتي گاه تشخيص صحيح بيماري از مرحله درمان هم مهم تر است.
    با وجود اين که هم اکنون پايگاه هاي مختلفي براي تست ايدز در دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور راه اندازي شده است، اما همچنان برخي شهروندان به آزمايشگاه هاي تائيد نشده اي مراجعه مي کنند که معلوم نيست تا چه ميزان نتيجه آزمايش آنها موثق و قابل اعتنا باشد.
    روز گذشته نيز رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت، ضمن ابراز نگراني از وجود آزمايشگاه هاي غيراستاندارد ايدز در کشور عنوان کرد که اگر فردي به هر دليلي تصور مي کند در معرض رفتارهاي پرخطر قرار گرفته، لازم است که به آزمايشگاه هاي استاندارد مراجعه کند، اما متاسفانه گاهي گزارش مي شود برخي افراد به آزمايشگاه هاي غيراستاندارد مراجعه مي کنند.
    عباس صداقت افزود: ايدز نياز به آزمايشات تکميلي و تائيدي دارد و با آزمايش هاي تشخيص سريع نمي توان در مورد نتيجه آزمايش قضاوت کرد، در نتيجه بايد افراد به آزمايشگاه هاي استاندارد مراجعه کنند.
    وي عنوان کرد: با توجه به تاکيد سازمان جهاني بهداشت در زمينه درمان و پايش درمان مبتلايان به ايدز و از طرف ديگر با توجه به تاکيد برنامه ملي کنترل ايدز بر اين موضوع، از سال گذشته راه اندازي 15 آزمايشگاه تخصصي ايدز در کشور در دستور کار قرار گرفت تا اين آزمايشگاه ها بتوانند استان ها و شهرستان هاي منطقه خود را نيز تحت پوشش قرار دهند.
    صداقت خاطرنشان کرد: اين آزمايشگاه ها بايد براي تشخيص زودتر نوزادان مادران مبتلابه ايدز، اندازه گيري شاخص ايمني بدن مبتلايان و اندازه گيري ميزان بار ويروس در بدن مبتلايان را مد نظر داشته باشند. اين آزمايشگاه هاي تشخيص طبي وظيفه کنترل کيفيت و آموزش نيروهاي آزمايشگاهي استان هاي تابعه خود را نيز بر عهده دارند.
    رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت تاکيد کرد: اکنون در اين زمينه در مرحله امضاي تفاهم نامه با دانشگاه هاي مربوط هستيم. دستگاه ها تامين شده و آماده نصب، کاليبره شدن و راه اندازي است. اميدواريم تا پايان سال بتوانيم اين آزمايشگاه ها را در 15 دانشگاه کشور راه اندازي کنيم.
    صداقت عنوان کرد: هم اکنون امکانات استاندارد با بهترين کيفيت در آزمايشگاه هاي تحت پوشش معاونت هاي بهداشتي دانشگاه ها وجود دارد و خوشبختانه توانسته ايم خدمات رايگان و محرمانه به اين بيماران را همچنان ادامه دهيم.
    رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت اظهار کرد: در مجموع در درجه اول همه بايد در برابر ابتلابه اين بيماري از خود مراقبت کنند و در صورت لزوم تشخيص بيماري به آزمايشگاه هاي استاندارد و تحت پوشش دانشگاه هاي علوم پزشکي در سراسر کشور مراجعه کنند.
    
    موج چهارم ايدز در راه است
    در خبري ديگر، رئيس مرکز تحقيقات ايدز کشور از ورود موج ترکيبي جديد ايدز از راه جنسي و تزريقي خبر داد و گفت: پيش بيني مي شود موج بعدي ايدز را در معتادان داشته باشيم. مينو محرز در گفت وگو با فارس افزود: آموزش مداوم در مورد ايدز بايد در وزارت آموزش و پرورش و رسانه ها داده شود، زيرا موضوع انتقال ايدز از راه جنسي و افزايش آن با مصرف مواد محرک موضوعي بسيار خطرناک شده است.وي ادامه داد: اين موضوع به اين دليل خطرناک شده که اکثر جوانان، زماني که به ما مراجعه مي کنند مواد محرک را نمي شناسند، بلکه فقط اين مواد را عاملي نشاط آور مي دانند. رئيس مرکز تحقيقات ايدز کشور عنوان کرد: برنامه کاهش آسيب ها ضعيف تر شده و برنامه هايي که در اين زمينه اجرا مي شد اکنون کمي کمرنگ شده است، در نتيجه پيش بيني مي شود موج بعدي ايدز را در معتادان داشته باشيم.
    وي با اشاره به اين که وضع بسيار نگران کننده اي درپيش است، خاطرنشان کرد: برنامه اي که در سال هاي قبل با عنوان نصب دستگاه هاي خودپرداز لوازم پيشگيري مطرح بود، بايد مجدد فعال شود و کاهش آسيب به معني دادن وسايل پيشگيري اين بيماري از راه جنسي و توزيع سرنگ به صورت مجاني است.
    محرز اظهار کرد: اين که فقط متادون به معتادان بدهيم، ديگر جوابگو نيست.
    
    ايدز در آمار
    بر اساس آمار جمع آوري شده از دانشگاه هاي علوم پزشکي وخدمات بهداشتي درماني، تا تاريخ اول تير 1392 در مجموع 26 هزار و 556 نفر افراد مبتلابه HIV/AIDS در کشور شناسايي شده اند که 89.6 درصد آنان را مردان و 10.4 درصد را زنان تشکيل مي دهند. بر اساس اعلام اداره ايدز وزارت بهداشت، 46.1 درصد از مبتلايان به HIV در زمان ابتلادر گروه سني 25 تا 34 سال قرار داشته اند که بالاترين نسبت در بين گروه هاي سني را به خود اختصاص مي دهند.
    بر اساس اين گزارش، علل ابتلابه HIV در بين کل مواردي که از سال 1365 تا کنون در کشور به ثبت رسيده است، به ترتيب تزريق با وسايل مشترک در مصرف کنندگان مواد 68.4 درصد، رابطه جنسي 12.3 درصد، دريافت خون و فرآورده هاي خوني 0.9 درصد و انتقال از مادر به کودک 1.2 درصد بوده است. همچنين راه انتقال در 17.1 درصد از اين گروه نامشخص مانده است.
    در مقايسه اين آمار با موارد مشابه که در سال 1391 گزارش شده است، اعتياد تزريقي 52.2 درصد، برقراري روابط جنسي 33.2 درصد، و انتقال از مادر مبتلابه کودک 3.3 را تشکيل داده است. در 11.3 درصد از موارد شناسايي شده در اين سال راه انتقال نامشخص بوده و هيچ مورد جديد ابتلااز راه خون و فرآورده هاي خوني گزارش نشده است.
    
   

Tags: دانشگاه های علوم پزشکی, ایدز, وزارت بهداشت
منبع:  ایسنا | جام جم

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر