عملکرد وزارت بهداشت در حوزه بهداشت دهان بسیار محدود است ۲۵ آذر ۱۳۹۲

عملکرد وزارت بهداشت در حوزه بهداشت دهان بسیار محدود است

اگر از مسئولان وزارت بهداشت بپرسيد آنها مي گويند به طور ميانگين، هر ايراني حداقل دو دندان پوسيده دارد؛ يعني اگر با آمارهاي رسمي هم جلو برويم، هم اکنون 150 ميليون دندان پوسيده در ايران به درمان اساسي نياز دارد، اما هنوز هم بسياري از مردم براي مراجعه به دندانپزشک و درمان اين دندان هاي پوسيده، توانايي مالي ندارند.
    در اين بين، وزارت بهداشت به عنوان متولي بهداشت و سلامت جامعه، مسئوليت مستقيم حمايت از خدمات دندانپزشکي را به عهده دارد، ولي در چند دهه اخير، اين وزارتخانه در هيچ کدام از دولت هاي سابق نتوانسته است براي پيشگيري و کاهش بار درمان مشکلات دنداني، خدمات قابل توجهي ارائه دهد.
    بر اساس اطلاعات سازمان نظام پزشکي، اکنون بيش از 90 درصد هزينه هاي دندانپزشکي را مردم پرداخت مي کنند و گروه بسيار معدودي در کشور مي توانند از خدمات دندانپزشکي که مورد حمايت بيمه ها باشد، برخوردار شوند.
    از سوي ديگر، با نوسان ارزي که در ماه هاي گذشته اتفاق افتاد، هزينه هاي دندانپزشکي نيز با افزايش حداقل سه برابري مواجه شد و همچنان ارائه کنندگان خدمات دندانپزشکي، گران شدن مواد وارداتي را عامل اين گراني ها عنوان مي کنند. مجموع اين شرايط باعث شده عملکرد وزارت بهداشت در حوزه بهداشت دندان و درمان هاي دندانپزشکي در حدي کوچک و محدود باشد که حتي نتوان آن را به نقد کشيد.
    
    وزارت بهداشت: بودجه نداريم
    بر اساس گفته هاي وزير بهداشت، اين وزارتخانه با کسري بودجه 4700 ميليارد توماني روبه روست و البته اين کسري بودجه هم محصول چند سال اخير نيست؛ بلکه در دولت هاي گذشته نيز همواره شاهد بوديم بخش بهداشت و درمان در اولويت تخصيص بودجه قرار نمي گرفت.
    همين در اولويت قرار نداشتن بودجه هاي بهداشت و درمان به بخش دندانپزشکي هم سرايت کرده است و با وجود اين خيلي تعجب ندارد بودجه هاي دندانپزشکي در وزارت بهداشت، جايگاه ويژه اي ندارد؛ طوري که حتي به گفته کارشناسان نظام سلامت، کل بودجه وزارت بهداشت در همه حوزه هاي پيشگيري و درمان هم نمي تواند دندان هاي پوسيده ايرانيان را مداوا کند.
    سجاد رضوي، مدير کل اعتباربخشي و نظارت بر درمان وزارت بهداشت در پاسخ به اين که چرا اين وزارتخانه براي پوشش خدمات دندانپزشکي برنامه مشخصي ندارد به «جام جم» مي گويد: کاملامي پذيريم پوشش بيمه اي دندانپزشکي خيلي ضعيف است و مردم با هزينه خود به ترميم دندان ها اقدام مي کنند، اما اکنون وزارت بهداشت نيز با مشکلات مالي زيادي دست و پنجه نرم مي کند.
    اين مقام مسئول، کمبود بودجه وزارت بهداشت را عامل اصلي پرهزينه بودن خدمات دندانپزشکي مي داند و خاطرنشان مي کند: نه بيمه هاي سلامت و نه وزارت بهداشت با اين بودجه هاي فعلي، توانايي ندارند خدمات دندانپزشکي را پوشش دهند و خودمان هم به اين موضوع آگاه هستيم. به همين دليل هم تا وقتي بودجه مناسبي براي خدمات دندانپزشکي تخصيص پيدا نکند، واقعا نمي توان انتظار داشت خدمات دندانپزشکي تحت پوشش کامل بيمه هاي درماني قرار بگيرد.
    به اعتقاد رضوي، راه حل اصلي اين مشکل، اجراي برنامه پزشک خانواده است. در اين برنامه ملي، نظام ارجاع بيمار و افزايش کيفيت موجب خواهد شد خدمات دندانپزشکي با کيفيت بهتر و در سطح وسيع تري در کل کشور انجام شود. اما چالش اصلي اين راهکار اين است که در برنامه پزشک خانواده هم دوباره حرف از کمبود بودجه زده مي شود و حتي وزير بهداشت بصراحت اعلام کرده اجراي اين برنامه به 15 سال زمان نياز دارد.
    درواقع اگر بخواهيم جمع بندي کنيم، واقعيت اين است که با وجود کمبود اعتبار و طلب 1900 ميلياردي بيمارستان ها از بيمه ها، بسياري از اين مراکز درماني دولتي، توان پرداخت حقوق کارکنان خود را هم ندارند و بديهي است در اين آشفته بازار، حتي خود وزارت بهداشت هم حمايت از خدمات دندانپزشکي، برايش در اولويت قرار نداشته باشد.
    
    مروري بر عملکرد وزارت آموزش و پرورش
    از قديم هم گفته اند پيشگيري بهتر از درمان است. اگر بخواهيم اين حرف را به حوزه بهداشت دهان و دندان ببريم، بايد بگوييم پيشگيري از مبتلانشدن به بيماري هاي دهان و دندان، آسان تر و کم هزينه تر از درمان دندان هاي پوسيده است. اولين گام براي به بار نشستن اين پيشگيري هم به بحث آموزش سلامت به عموم مردم بخصوص کودکان برمي گردد؛ يعني وقتي نهادهاي فرهنگي و آموزشي مختلف، موضوع سلامت دندان و دهان را به عموم مردم گوشزد کنند و با راهکارهاي گوناگون اجازه ندهند کار به درمان بکشد، در آن صورت مي توان اميدوار بود با کاهش هزينه هاي درمان دندان و سرمايه گذاري بر پيشگيري از بيماري، سطح سلامت دندان جامعه بالاتر از سطح فعلي برود.
    توزيع شير در مدرسه، معاينه هاي اوليه دندان در برخي مدارس و تهيه بروشورهاي آموزشي بهداشت دهان و دندان، از عمده ترين اقدام هايي است که وزارت آموزش و پرورش در بحث پيشگيري از بيماري هاي دهان و دندان انجام مي دهد، ولي وقتي بر اساس تحقيق رسمي وزارت بهداشت، از سال 82 تا 91، پوسيدگي دندان در دانش آموزان بيش از 5 درصد افزايش پيدا کرده است، اين تحقيق به خوبي حکايت از اين دارد که حداقل طي سال هاي اخير، برنامه هاي آموزشي و پيشگيرانه وزارت آموزش و پرورش نتوانسته است تغيير مثبتي در سلامت دهان و دندان دانش آموزان برجاي بگذارد.
نویسنده: امین جلالوند


Tags: وزارت بهداشت, سلامت دهان, نظام پزشکی, بودجه سلامت
منبع:  جام جم

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر