پایان نامه‌ها در دانشگاه‌ها خاک می‌خورند ۲۵ آذر ۱۳۹۲

پایان نامه‌ها در دانشگاه‌ها خاک می‌خورند

دکتر رضا منصوری که در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر کشور در محل سالن اجلاس سران سخن می‌گفت با بیان این مطلب تصریح کرد: هیچ گاه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس طی این سالها در این زمینه اعتراضی نکرده‌اند که چرا این مصوبه که به توصیه‌ی مقام معظم رهبری بوده است، اجرایی نشده است و در واقع هم دولت و هم مجلس در این زمینه واقعا سکوت کرده‌اند.
وی اضافه کرد: در سال 1365 متنی برای برنامه اول توسعه‌ جمهوری اسلامی ایران نگاشته شد که در آن برای اولین بار مقرر شد 0.6 درصد از درآمد ناخالص ملی صرف پژوهش شود اما بعد از گذشت بیش از 25 سال هنوز از برنامه پنج ساله اول جمهوری اسلامی ایران عقب هستیم و هیچ گاه دولت‌ها نگفته‌اند که چرا موفق نشده‌اند تا این کار را انجام دهند.
به گفته منصوری در سال 84 حدود 0.7 درصد از درآمد ناخالص ملی کشور صرف پژوهش شد که در واقع این رقم بالاترین رقم ذکر شده طی سالها به شمار می‌رود.
وی با اشاره به 20 برابر شدن بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: این رقم مطمئنا زیر 0.1 درصد از تولید ناخالص ملی ماست بنابراین در بهترین حالت از 0.4 درصد در سال 92 به نیم درصد در سال 93 خواهد رسید.
استاد دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: کشور ما متاسفانه با تمام تاکیدات مقام معظم رهبری، هیچ گاه عزم خود را برای توجه به پژوهش و علم محقق نکرده است و در واقع زمانی که کشور ما به این مصوبات خود احترام گذارد، تمام بخش‌ها مجبورند که در زمینه بودجه نظارت دقیق داشته باشد و سیاست‌گذاری بهینه کنند که این پول به طریق بهینه هزینه شود. کاری که کشورهای پیشرو جهان سوم انجام داده و در واقع به حداقل سهم یک درصدی بخش پژوهش از درآمد ناخالص ملی دست یافته‌اند.
منصوری تاکید کرد: ما نمی‌توانیم بعد از سی و چند سال از انقلاب هنوز 0.4 درصد از تولید ناخالص ملی را صرف پژوهش می‌کنیم.
وی با اشاره به خاک خوردن پایان‌نامه‌ها در دانشگاه‌های کشور با طرح سوالی گفت: آیا سیاست‌گذاران علم و فناوری در کشور به این موضوع فکر کرده‌اند که چه درصدی از پایان‌نامه‌ها در کشورهای صنعتی تبدیل به محصول می‌شود.
منصوری ادامه داد: در کشورهای صنعتی از هر 10 هزار ایده، هزار ایده نوشته و تبدیل به مقاله و جزوه می‌شود و از این هزار ایده 100 ایده تبدیل به اختراع و 10 ایده تبدیل به محصول می‌شوند و تنها یک مورد تبدیل به یک صنعت جدید می‌شود.
وی با تاکید بر این که بخش اجرایی کشور برای مسائل و مشکلات خود باید به دانشگاه روی آورد تصریح کرد: آیا هیچ وقت بخش اجرایی کشور از جمله بخش‌های خدمات و صنعت برای رفع یک مساله به دانشگاه روی آورده‌اند که دانشگاه از پس آن برنیاید؟!
منصوری با ذکر مثالی افزود:‌ توسعه فناوری هسته‌یی ما جز به کمک دانشگاهیان و فارغ‌التحصیلان کشور صورت گرفته است؟ در این حوزه و زمینه هایی مثل بخش دفاعی به این دلیل موفق بوده ایم که مساله برای دانشگاه تعیین شده و آنها نیز به سمت رفع آن حرکت کرده اند.
وی بار دیگر با اشاره به رساله‌های کارشناسی ارشد و دکتری که در داخل دانشگاه‌ها خاک می‌خورند، تصریح کرد: این رساله‌ها به این دلیل در دانشگاه‌ها خاک می‌خورند که نیاز و یا مساله‌ای برای آنها تعریف نشده و فرد پژوهشگر خود به تنهایی به دنبال موضوع و مساله رفته است.

Tags: کمیسیون آموزش و تحقیقات, وزیر علوم
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر