یک میلیارد و سیصد میلیون تومان قرارداد دانشکده دندان پزشکی لرستان ۲۰ دی ۱۳۹۲

یک میلیارد و سیصد میلیون تومان قرارداد دانشکده دندان پزشکی لرستان

در حالیکه هنوز 15 ماه از خبر خوش پذیرش دانشجویان دندانپزشکی لرستان نگذشته، شایعاتی مبنی بر انحلال این دانشکده از دانشگاه علوم پزشکی به گوش می‎رسد و این در حالی است که‎ مهرماه سال 91 با پذیرش 25 نفر دانشجوی رشته دندانپزشکی کار دانشکده عملاً آغاز شد و همزمان مدیران وقت از اختصاص زمینی در محدوده دانشگاه علوم پزشکی برای احداث دانشکده دندانپزشکی خبر دادند.
با گذشت یک سال از اولین پذیرش دانشجویان دندانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی استان با پذیرش 25 دانشجوی دیگر، دانشکده نوپای دندانپزشکی دومین سال فعالیتش را آغاز کرد ولی برای احداث ساختمان دانشکده هیچ اقدامی انجام نشده بود و این موضوع باعث بروز شایعاتی مبنی بر انحلال این دانشکده شده است.
در این خصوص سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان به خبرنگار ایسنا، گفت: دانشکده دندانپزشکی دانشکده‎ای است که سال گذشته مجوز آن اخذ شد و هم اکنون در حال انجام تمام مراحل کاری آن هستیم.
پاپی با بیان اینکه هیچ دانشکده‎ای از روز اول که شروع به کار می‎کند تمام اعضای هیئت علمی، ساختمان و امکانات لازم را نیازندارد، اضافه کرد: کادر هیئت علمی، تجهیزات موردنیاز و ساختمان به مرور جذب می‎شود.
وی ادامه داد: به عنوان مثال مجوز دانشکده پرستاری را اوایل انقلاب اخذ کردیم و هنوز ساختمانی با این عنوان نداریم و در حال حاضر دانشکده نیز مشغول به فعالیت بوده چرا که خیلی خوب شروع کردیم و پیش می‎رویم.
پاپی با بیان اینکه در حال حاضر دانشجویان دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی دروس دو سال اول تحصیل‎شان پایه و مشترک است، اضافه کرد: برای این مهم، کادرعلوم پایه دانشکده‎ها کامل و کافی است و طی یک سال اخیر 13 متخصص در رشته‎های مختلف دندانپزشکی که مورد نیاز این دانشکده بوده جذب کردیم که همگی عضو هیئت علمی هستند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان، اضافه کرد: همچنین هشت نفر از نیروهای متعهد دانشگاه علوم پزشکی استان به دانشگاه‎های مختلف کشور بورسیه شدند و در حال تحصیل هستند که تا سال آینده به اعضای هیئت علمی ملحق می‎شوند.
وی با تأکید براینکه هر ساله به تعداد نیروهای فارغ‎التحصیل متخصص این دانشگاه افزوده می‎شود، تصریح کرد: هم اکنون کلینیک تخصصی دندانپزشکی در بیمارستان شهدای عشایر فعالیت خود را آغاز کرده و دانشجویان دانشکده دندانپزشکی نیز در مرکز تحقیقات علوم پزشکی واقع در انتهای خیابان رازی مستقر هستند.
پاپی با اشاره به اینکه برای احداث ساختمان دانشکده دندانپزشکی استان یک میلیارد و 300 میلیون تومان بودجه لحاظ کردیم، اظهار کرد: تجهیزاتی که موردنیاز دانشکده بوده دسته‎بندی و خریداری شده‎اند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه به منظور تأمین تجهیزات مورد نیاز برای دانشکده دندانپزشکی با مکاتباتی که استاندار استان و دانشگاه علوم پزشکی با وزارت بهداشت و معاونت راهبردی ریاست جمهوری داشتند تجهیزات مورد نیاز با مبلغ یک میلیارد تومان اعتبار تأمین می‎شوند.
وی با اشاره به اینکه براساس نیازمان فراخوان جهت جذب نیرو و تکمیل اعضای هیئت علمی داریم، یادآور شد: در فراخوان قبلی درخواست نیرو و اعضای هیئت علمی برای دانشکده دندانپزشکی داشتیم و امسال برای شهرستان‎های پلدختر و بروجرد درخواست اعضای هیئت علمی کردیم.
پاپی در خصوص اینکه رییس دانشکده دندانپزشکی یکی از متخصصین متعهد و متدین وجزء خانواده شهداست، اضافه کرد: کجای قانون قید شده که رییس دانشکده باید بومی باشد و حال آنکه دکتر صالحی به عنوان رییس دانشکده دندانپزشکی تعهد دارد که 10 سال در لرستان ارائه خدمت کند و کسانی که دم از انحلال دانشکده دندانپزشکی استان می‎زنند می‎خواهند کاری کنند که وزارت‎خانه تحریک و دانشکده منحل شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان، گفت: اگر این افراد دلسوزند بیایند به ما راهکار ارائه دهند و کمبودهای دانشگاه را مشخص کنند و اگر نیرویی توانمندتر از دکتر صالحی دارند به ما معرفی کنند تا جایگزینش کنیم.
وی اظهار کرد: در حال حاضر دانشکده یک سری نیازها داشت که منعکس کردیم و در حال انجامش هستیم و همچنین دو قرارداد بسته‎ایم که یکی 600 میلیون تومان و دیگری 700 میلیون است که برای رفع نیازهای دانشکده هزینه خواهد شد.
پاپی خاطرنشان کرد: اوایل تابستان سال آینده دانشکده دندانپزشکی آماده تحویل خواهد بود و تا مهرماه 93 به منظور آغاز مرحله پری کلینیک(دوره کارهای علمی) برای استقرار دانشجویان مهیا می‎شود.
این مقام مسوول، گفت: پشت این قضیه تعدادی دندانپزشک عمومی هستند که معتقدند با احداث دانشکده دندانپزشکی منافع آنها به خطر می‎افتد و به این شایعات دامن زدند.
وی ادامه داد: 50 درصد فارغ‎التحصیلان دانشکده بومی هستند که 100 درصد تعهد دارند در مناطق محروم خدمت کنند و این زنگ خطری برای عده‎ای است که احساس می‎کنند با فارغ‎التحصیلی این افراد درآمدشان کاهش پیدا می‌کند.
در این باره نماینده مردم پلدختر در مجلس به ایسنا، گفت: یکی از زیرساخت‎های توسعه پزشکی ایجاد دانشکده‎های مختلف به ‎ویژه دندانپزشکی است چرا که ایجاد دانشکده‎ها با خود علم و تخصص را به‎ همراه دارد.
دکتر"علی کائیدی" با تأکید بر اینکه متأسفانه عده‎ای هستند که در این باب سنگ‎اندازی می‎کنند و نمی‎خواهند استان به توسعه برسد، ادامه داد: مگر می‎شود بدون مجوز یک سیستم دولتی فعالیت کند، کسانی که شایعه انحلال را بنا نهادند افرادی هستند که با توسعه استان مخالفند.
وی با بیان اینکه نیاز است در هر جامعه‎ای زیرساخت‎ها ایجاد شود، یادآور شد: یکی از پیگیری‎های ما نمایندگان مردم در مجلس طی سال‎های اخیر ایجاد دانشکده‎های دندانپزشکی و داروسازی بوده است.
کائیدی با اشاره به اینکه با تلاش و رایزنی با وزارت بهداشت توانستیم 30 درصد سهمیه پذیرش رشته‎های پزشکی عمومی را در استان افزایش دهیم، اظهار کرد: متأسفانه عده‎ای به دنبال جوسازی بوده و توسعه ستیزند.
نماینده مردم پلدختر در مجلس، اضافه کرد: در کارگروه توسعه استان برای راه‎اندازی این دو دانشکده داروسازی و دندانپزشکی تلاش شد و این در حالی بود که این مهم خیلی دیر انجام شد و امروز باید دانشگاه عوم پزشکی استان به دنبال حل مشکلات خود باشد و نباید این دستگاه دولتی را درگیر حاشیه‎ها کنیم.
نماینده مردم خرم‎آباد و چگنی در مجلس نیز به خبرنگار ایسنا، گفت: فعالیت دانشکده دندانپزشکی جزو حداقل‎های استان است که باید تداوم داشته و توسعه یابد و دانشجویانش را افزایش دهیم.
دکتر"ایرج عبدی"، با بیان اینکه اگر این دانشکده کم و کسری دارد باید برطرف شود نه منحل، اضافه کرد: یکی از مطالبات جدی مردم لرستان احداث دانشکده دندانپزشکی و داروسازی بوده که این مهم از نیازهای دانشگاه علوم پزشکی استان است.
وی با تأکید بر اینکه درحال حاضر قسمت سخت‎افزاری دانشکده دندانپزشکی استان مهیا شده است و چنانچه کم و کسری دارد باید برطرف شود، یادآور شد: توسعه رشته‎های‎ پزشکی و تعداد دانشکده‎های مختلف در دانشگاه علوم پزشکی از مطالبات به حق مردم شریف لرستان است.
گزارش از"آزیتا یوسفیان"

Tags: دانشکده دندان پزشکی لرستان, افزایش دانشکده ها
منبع:  ایسنا
مطالب مرتبط:  با جابجایی بخش بایگانی، راه اندازی کلینیک و دانشکده دندان پزشکی لرستان محقق می شود
دانشکده دندان پزشکی لرستان دانشجو می پذیرد

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر