بیشترین دانشجویان خارجی پزشکی، از افغانستان هستند ۲۵ بهمن ۱۳۹۲

بیشترین دانشجویان خارجی پزشکی، از افغانستان هستند

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تحصیل 804 دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: بیشترین تعداد دانشجوی خارجی از کشور افغانستان بوده و بیشتر افراد در رشته پزشکی مقطع دکتری حرفه ای تحصیل می کنند.
دکتر سلیمان احمدی افزود: وزارت بهداشت با وزارت علوم کارگروه مشترکی در خصوص پذیرش دانشجویان خارجی از طریق بورسیه های نوع الف و ب دارد که بر همین اساس اکنون 804 دانشجوی خارجی در 15 دانشگاه علوم پزشکی مشغول تحصیل هستند.
وی افزود: این دانشجویان بیشتر در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در مقطع دکتری حرفه ای تحصیل می کنند و شرط پذیرش آنها بازگشت به کشورشان پس از پایان تحصیل است که بتوانند خدمات پزشکی خود را  در کشورشان ارائه دهند.
احمدی اظهار داشت: بر اساس مصوبات قانونی وزارت بهداشت سالانه بیش از 250 دانشجوی بورسیه در رشته های علوم پزشکی به دلیل محدودیت ظرفیت نمی پذیرد.
وی تاکید کرد: بیشتر این دانشجویان در دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، شهیدبهشتی، تهران، اصفهان و شیراز درس می خوانند.
رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: بر اساس آمار موجود دانشجویان خارجی از 24 کشور هستند که بیشترین تعداد به ترتیب به افغانستان با 316 دانشجو، سوریه با 167 دانشجو، لبنان با 65 دانشجو، عراق با 57 دانشجو، یمن با 48 دانشجو، پاکستان با 33 دانشجو ، فلسطین با 32 دانشجو و تاجیکستان با 31 دانشجو اختصاص دارد.

جدول آماری تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی به تفکیک کشورها

وی افزود: سایر کشورها کمتر از 10 دانشجو در ایران دارند. از کشورهایی که تنها یک دانشجو در ایران دارند می توان به اردن، سوئد و کویت اشاره کرد.
احمدی خاطرنشان کرد: از میان این دانشجویان 379 نفر زن و 425 نفر مرد هستند. همچنین 630 دانشجو مجرد و 174 دانشجو متاهل هستند.
وی یادآور شد: از میان دانشجویان 442 نفر در رشته دکتری حرفه ای پزشکی، 34 نفر در رشته دکتری حرفه ای داروسازی، 8 نفر در رشته دکتری حرفه ای دندانپزشکی، 257 نفر در مقطع کارشناسی، 63 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی تحصیل می کنند.


Tags: دانشجویان خارجی, وزارت بهداشت
منبع:  مهر

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر