تعداد ۱۲۰۰ مدیر در وزارت بهداشت مشغول به کارند ۲۳ اسفند ۱۳۹۲

تعداد ۱۲۰۰ مدیر در وزارت بهداشت مشغول به کارند

دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت در نشست خبری هفته سلامت که پیش از ظهر امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، توانمندسازی مردم را یکی از برنامه‌های مهم معاونت بهداشت عنوان کرد و گفت: «علت توجه به این موضوع این است که مردم سلامتیشان را حفظ و ارتقاء دهند که در این خصوص سال آینده تمام مردم به طور گسترده آموزش خواهند دید.»
وی با بیان اینکه سلامت اولویت مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشور است، افزود: «باید توجه داشت که هیچ‌گاه وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند ماموریت بسیار بزرگ خود در حوزه سلامت را برای ۷۵ میلیون نفر انجام دهد. در. اقع باید تمامی بخش‌ها با وزارت بهداشت همکاری کنند، چرا که ۷۵ درصد عوامل تاثیرگذار بر سلامت مردم خارج از حیطه وزارت بهداشت است.»
دکتر سیاری نوسازی شبکه‌های بهداشتی ودرمانی را از دیگر برنامه‌های این معاونت در سال ۹۳ عنوان کرد و گفت: «تمامی اطلاعات مربوط به بازسازی این شبکه‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم و احیاء آنرا به سرعت دنبال می‌کنیم. در همین راستا ۳۵ میلیارد تومان برای ارتقاء این شبکه‌ها تامین شده است.»

کمبود پنج هزار و ششصد بهورز در شبکه‌های درمانی

وی از کمبود پنج هزار و ششصد بهورز در این شبکه‌ها خبر داد و ادامه داد: «با سازمان مدیریت برای تامین این تعداد بهورز مکاتباتی را صورت داده‌ایم. همچنین اطلاعات مربوط به کمبود کاردان و کار‌شناس در این شبکه‌ها استخراج شده است که در سال آینده با تامین بودجه، تعداد مورد نیاز را تامین خواهیم کرد.»
دکتر سیاری تصریح کرد: «به منظور ارتقاء شبکه‌های بهداشتی و درمانی رشته آموزش پزشکی در شورای گسترش عالی تصویب شده است که از سال آینده ۸۷ مربی بهورز برای ارتقاء، آموزش می‌بینند. همچنین به تدریج به دنبال این هستیم که مراکز آموزش بهورزی را به مجتمع‌های آموزش سلامت تبدیل کنیم.»

تدوین نقشه راه جدید پزشک خانواده تا اوایل سال آینده

معاون بهداشت وزیر بهداشت پیگیری طرح پزشک خانواده را از دیگر برنامه‌های سال آینده وزارت بهداشت بیان کرد و ادامه داد: «از مهرماه امسال تا پایان آذر ماه این موضوع را مورد آسیب‌شناسی قرار داده و مشکلات را استخراج کردیم. به این نحو که از صاجبنظران حوزه بهداشت دعوت به عمل آمد تا نقشه راه جدیدی برای این برنامه تعیین شود.»
به گفته وی این نقشه تا اوایل سال آینده تدوین می‌شود و به دو استان مازندران و فارس که آن را اجرا کرده‌اند ابلاغ می‌شود.
سیاری تصریح کرد: «در دو استان مازندران و شیراز این برنامه تنها در سطح یک اجرا شده بود؛ که در تلاشیم در سطح دو و سه نیز به حالت اجرایی درآید.»
وی با بیان اینکه برای پزشک خانواده روستایی وشهری با جمعیت ۲۳ میلیون روستایی اعتبار خوبی در نظر گرفته شده است، گفت: «در تلاشیم تا با اجرای این برنامه بهبود کیفیت خدمات، افزایش رضایت مردم و کاهش میزان پرداخت از جیبب مردم را کاهش دهیم.»
به گفته وی قرار است از سال آینده یک شهرستان در هر استان مجری اجرای پزشک خانواده شود.
وی همچنین افزود: «قرار است در سال آینده ۸ تا ۹ میلیون نفر از افراد حاشیه نشین شهرهای بزرگ به برنامه‌های مراقبت‌های اولیه دسترسی یابند.»
دکتر سیاری ارتقاء توانمدی مدیران را از دیگر ماموریت‌های وزارت بهداشت از دیگر برنامه‌ها سال ۹۳ دانست و گفت: «۱۲۰۰ مدیر در سیستم وزارت بهداشت مشغول به کارند که برنامه‌های آموزشی برای آنان تعیین شده است که طبق این برنامه‌ها ضوابط انتخاب و انتصاب اجرا می‌شود. همچینین در حال تدویت برنامه عملیاتی ۴ ساله هستیم که تا پایان سال نهایی می‌شود.»
معاون بهداشت وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه یکی از اولویت‌های مهم برنامه چهار سال، بیماری‌های واگیردار است گفت: «ریشه این بیماری‌ها به رفتار خود مردم بر می‌گردد. البته در این راستا با مرکز بیماری‌های غیرواگیر برنامه‌ای تعیین کردیم تا از مرگ زودرس مردم با این بیماری‌ها جلوگیری کنیم.»


Tags: هفته سلامت, وزارت بهداشت
منبع:  سینانیوز

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر