ادعای رئیس انجمن دندان‌پزشکی در گرانی مواد دندانی به شدت تکذیب شد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

ادعای رئیس انجمن دندان‌پزشکی در گرانی مواد دندانی به شدت تکذیب شد

مهندس سید حسین صفوی مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو اظهارداشت: موضوع گران شدن قیمت مواد مصزفی و تجهیزات دندانپزشکی که رئیس انجمن دندانپزشکی ایران آن را عنوان کرده است، به شدت تکذیب می شود.
وی با اعلام اینکه وضعیت واردات تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی در سال 92 خیلی بهتر از سالهای گذشته بوده است، افزود: اینکه عنوان شده است افزایش 600 درصدی قیمت مواد مصرفی و تجهیزات دندانپزشکی در سال گذشته به خاطر کمبود واردات بوده است، به هیچ عنوان صحت ندارد.
صفوی با عنوان این مطلب که در سال گذشته نوسانات نرخ ارز نداشته ایم که بخواهد بر واردات تجهیزات پزشکی تاثیر بگذارد، تاکید کرد: در سال گذشته در برخی موارد حتی کاهش قیمت هم داشته ایم به طوریکه برای تجهیزات و مواد مصرفی بیماریهای قلبی، چشم و ارتوپدی، قیمت ها کاهش یافت.
مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو ادامه داد: با مدیریت قیمت های تجهیزات پزشکی در داخل کشور، توانستیم بر مشکلات فائق آمده و قیمت تجهیزات پزشکی را در برخی اقلام کاهش چشمگیری دهیم. به عنوان مثال، برای لنزهای داخل چشمی تا 50 درصد کاهش قیمت داشتیم و استنت قلبی بین 30 تا 40 درصد ارزانتر شد.
صفوی، طرح موضوعاتی مثل گران شدن تجهیزات دندانپزشکی را نوعی فرافکنی خواند و گفت: این موضوع را به هیچ وجه قبول نداریم، زیرا در سخت ترین شرایط تحریم نیز اجازه ندادیم کمبودی در زمینه مواد مصرفی و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی در کشور به وجود بیاید. بنابراین، برای طرح چنین ادعایی بایستی مدارک داشته باشند و ارائه بدهند.
این در حالی است که چند روز قبل دکتر بیژن اخوان آذری رئیس انجمن دندانپزشکی ایران، در نشست خبری از افزایش قیمت 600 تا 700 درصدی مواد و تجهیزات دندانپزشکی در سال گذشته خبر داده و گفته بود که بروز این گرانی، به این دلیل بود که واردکنندگان مواد و تجهیزات دندانپزشکی، واردات کمتری داشتند ولی در مقابل، عده ای با چمدانهای شخصی نسبت به واردات این قبیل مواد دندانی اقدام می کنند که همین مسئله باعث گرانی سرسام آور مواد و تجهیزات دندانپزشکی شده است.

رئیس سازمان غذای دارو تکذیب کرد:
قیمت مواد دندان پزشکی ۵ برابر نشده‌ است


در حالی که رئیس انجمن دندانپزشکی ایران از افزایش ۵ تا ۶ برابری قیمت مواد و تجهیزات دندانپزشکی خبر داده بود رئیس سازمان غذا و دارو این خبر را تکذیب کرد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، رسول دیناروند با رد افزایش ۶ برابری مواد و تجهیزات دندانپزشکی گفت: به هیچ عنوان چنین افزایشی نداشتیم و این موضوع تکذیب می‌شود.
وی تصریح کرد: سیاست وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو این است که در سال جاری همه فرآورده‌های وارداتی چه دارو چه تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی کاهش قیمت داشته باشند و این کار شروع شده و انشااله ادامه دارد.
دیناروند همچنین در مورد واردات چمدانی تجهیزات دندانپزشکی گفت: متاسفانه واردات چمدانی وجود دارد و بیشتر هم به عبور از مسیرهای نظارتی و گمرکی برمی گردد.
رئیس سازمان غذای دارو با اشاره به اینکه واردات چمدانی یک نوع قاچاق محسوب می‌شود و آنرا تایید نمی‌کنیم افزود: سازمان غذا و دارو اجازه واردات مواد دندانپزشکی که مورد نیاز است را از طریق منابع معتبر می‌دهد.


Tags: سازمان غذا و دارو, انجمن دندان پزشکی, تجهیزات و مواد دندان پزشکی
منبع:  مهر | سلامت نیوز
مطالب مرتبط:  افزایش قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ درصدی مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی
دندان‌پزشکان افزایش قیمت اجناس را باید از درآمد شخصی بپردازند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر