طرح «واردات موازی» باعث کاهش قیمت دارو شد

طرح «واردات موازی» باعث کاهش قیمت دارو شد

 دکتر رسول دیناروند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: قطعاً کسانی که سخنان ریاست جمهوری را بررسی می نمایند اتقاق نظر دارند که دو واژه پرکاربرد ایشان همواره سیاست خارجی و سلامت بوده است، موضوع سلامت از مهمترین فعالیت های دولت محسوب می شود و طبیعی است که بخشی از اقدامات این حوزه به سازمان غذا و دارو باز می گردد.
وی با بیان اینکه اکنون در بازار دارو آرامش ایجاد شده است و کمبود دارو واقعاً انگشت شمار است، گفت: منظور از انگشت شمار بودن کمبود داروها آنهایی هستند که قابلیت جایگزینی ندارند و این مسئله حتی در کشورهای اروپایی هم بصورت مقطعی ممکن است به وجود بیاید و کاملا طبیعی است.
وی افزود: خوشبختانه اکنون با توجه به مدیریت اعمال شده، وضعیت دارویی کشور به گونه ایست که کسی نمی تواند به رفع مشکلات عدیده این حوزه اشاره نکند حتی منتقدان نیز در ابتدای مصاحبه و نقدهایشان برحل شدن مشکلات دارویی صحه می گذارند و سپس سخنان خود را ادامه می دهند.
 معاون وزیر بهداشت تامین و تدارک دارو را مقدمه فعالیت های سازمان غذا و دارو بر شمرد و تصریح کرد: کارهای زیر بنایی زیادی هم شروع شده که با سیاست های اصولی در پیش گرفته شده مثل شفاف سازی، توسعه رقابت، و حمایت از تولید داخل، اثرات آن امسال و سال آینده بیشتر مشخص خواهد شد.
 دکتر دیناروند به اجرای طرح "واردات موازی"  اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح جدید انقلابی و سنگین که به خوبی انجام شد، سازمان غذا و دارو توانست کاهش قیمت ها را بصورت مطلوب و منطقی داشته باشد.
وی افزود: به هرحال برای مردم و مسئولین تفاوت قیمت های دارویی بین کشور های همسایه ای مثل ترکیه و کشور خودمان جای سوال اساسی داشت و کسی هم قادر به دفاع از این مسئله نبود اما اکنون این اتفاق نمی افتد و هوشمندی و سختگیری های منطقی نه تنها موجب صعود قیمت ها نگردید بلکه کاهش قیمت ها را نیز در برداشت و امیدواریم بتوانیم کارهای مهمی را که شروع کرده ایم همچنان با قوت ادامه دهیم.
 رئیس سازمان غذا و دارو با یادآوری وظیفه سازمان غذا و دارو که همانا عهده دار ی سلامت و امنیت فرآورده هایی است که مصرف انسانی دارد و به " فرآورده های سلامت محور" معروف شده است، گفت: تجهیزات و ملزومات پزشکی هم از جمله آن فرآورده هاست پس باید سیاست ها در این خصوص نیز یک پارچه شوند و دستگاه های و ارزیابی آنها یکسان عمل کنند.
 وی همچنین اضافه کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی اقدامات بسیار ارزشمندی صورت گرفته است که کنترل قیمت ها، ساماندهی، تامین و تدارک و حذف واسطه ها به گونه ای که هم تجهیزات باکیفیت و تنوع برند داشته باشیم و هم از محصولات تولید داخل حمایت صورت پذیرد، از جمله این اقدامات بوده است.
دکتر دیناروند در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه غذا نیز پرداخت و گفت: در این حوزه نسبت به سال های قبل از شرایط بهتری برخورداریم با سازمان استاندارد به تعامل مناسبی رسیده ایم، اقدامات اساسی مثل کنترل آلاینده وPMS  که متاسفانه زمین مانده و تعطیل شده بود دوباره احیا گردیده و بحث باقیمانده سموم با همکاری جهاد کشاورزی در حال اجراست اصولا این ها کارهایی است که ما مسئول آن هستیم و قانون تکلیف کرده که باید به آنها نیز بپردازیم.
وی با بیان اینکه نتیجه اقدامات ما در گام نخست باید برای مردم بروز و ظهور داشته باشد خاطر نشان کرد: این درحالی که برخی به اشتباه تصور می کنند مخاطبان ما صرفا واردکننده و تولید کنندگان هستند کما اینکه مردم به صورت عموم باید از  غذای سالمشان  اطمینان داشته باشند.
رئیس سازمان غذا و دارو درخصوص فعالیت های آزمایشگاه نیز گفت:جهت گیریها نسبت به قبل تفاوت کرده است و باید به فعالیت های اساسی که همان سلامت فرآورده است بپردازیم. در گمرکات و بر دارو و مواد اولیه آن هم باید همانند غذا با سیستمی کنترلی نظارت شود و بودجه مناسبی هم در این باره در نظرگرفته شده است.
وی همچنین عنوان کرد: باید آزمایشگاه های مرکزی، مرجع و استانها تجهیز و تقویت بشوند و برخی از کارها باید به آزمایشگاه های همکار واگذار گردند.
 وی به موضوع فرآورده های مکمل، سنتی، طبیعی، شیرخشک و ویژه اشاره کرد و گفت: با بخشنامه ای که وزیر بهداشت ابلاغ کرد کمیته ای فنی را شکل دادیم و آنها را تجمیع نمودیم تا وضعیت مکمل ها کاملا تعیین تکلیف شده و تمامی کارهای ناقص به سرانجام رسد.
دکتر دیناروند در ادامه درخصوص واردات مکمل نیز ابراز داشت: خیلی شفاف اعلام نمودیم که واردات را منع نمی کنیم اما با مدیریت صحیح و ایجاد محدودیت وارداتی، جلوی ورود محصولات بی کیفیت را به کشور گرفتیم واقعیت این است که دنبال شعار نیستیم درست سیاست گذاری می کنیم تا بعدها ابراز پشیمانی نکنیم

Tags: سازمان غذا و دارو, وزارت بهداشت
منبع:  ایسنا
مطالب مرتبط:  بازار دارويي کشور پس از هشت سال، در ۱۳۹۳ رنگ ثبات به خود گرفت
برای دارو و تجهیزات پزشکی ۲۰ درصد هزینه اضافه می پردازیم
مديريت نامناسب، زمينه کمبود دارو و افزايش قيمت آن را فراهم کرده است
درآمد قاچاق دارو بیش از ۱۰ برابر قاچاق هرویین است‎
بابت ۴درصد داروها، ۶۰درصد ارز دارو صرف شده است

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر