خدمات بهداشت دهان که تعطیل شده بود، مجدد برقرار شد ۴ بهمن ۱۳۹۴

خدمات بهداشت دهان که تعطیل شده بود، مجدد برقرار شد

معاون بهداشت وزیر بهداشت در دیدار با کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JICA) از فراهم شدن نظام مراقبت اولیه شهری برای 10 میلیون نفر حاشیه نشین در شهرها خبر داد.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر علی اکبر سیاری ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای برنامه طرح تحول بهداشت، گفت: به دلیل استقرار سیستم مراقبت‌های اولیه بهداشتی در روستاها، عملکرد این سیستم در روستا بیشتر از شهرها است.

وی افزود: هم اکنون برای هر 1000 نفر 2 بهورز در روستاها داریم. این بهورزها بومی در روستاها هستند و در سیستمی غیر از دانشگاه آموزش دیده‌اند و کارائی آنان بیشتر از فارغ التحصیلان دانشگاهی است. در روستاها به ازای هر 4هزار نفر یک پزشک وجود دارد که پس از اجرای طرح تحول 2200 پزشک به روستاهایی که با کمبود مواجه بودند، افزوده شد.

سیاری بیان داشت: اعتبار این افزایش پزشک در روستاها نیز از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده تامین شد. این یک درصد به صورت اختصاصی برای سلامت روستاییان برای دریافت خدمات مراقبت‌های اولیه و خدمات درمان سطح دوم و سوم ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: از همین محل اقلام داروهای اساسی مورد نیاز برای روستاییان تامین می‌شود، محل زیست پزشکان تعمیر و تجهیز شد و خدمات بهداشت دهان و دندان هم که تعطیل شده بود، مجدد برقرار شد. هم اکنون نظام مراقبت در شهرها نیز با الگوگیری از نظام مراقبت اولیه روستاها باز طراحی شده است. به علت این که بیشتر مرگ‌ها در ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است، نظام مراقبت شهری باید پاسخگوی نیاز جدید شهروندان باشد. استقرار این سیستم جدید برای حاشیه شهرها یعنی جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر انجام شده است.

معاون بهداشت بیان کرد: هم اکنون برای هر 2 تا 3 هزار نفر شهرنشین یک کارشناس مراقب سلامت و برای هر 12 هزار نفر یک پایگاه سلامت ایجاد شده، برای 30 تا 50 هزار نفر یک مرکز سلامت طراحی شده که در حال استقرار و ارائه خدمت است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، سیاری در پایان نیازهای ساکنان حاشیه شهرها را رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی، بیماری‌های غیرواگیر و بیماری‌های واگیر عنوان کرد.


Tags: بهداشت دهان, سلامت دهان, نظام سلامت, طرح تحول بهداشت
منبع:  ایردن | ایسنا
مطالب مرتبط:  خانه‌های سلامت برای ارتقای بهداشت‌ دهان مؤثر هستند
مسوول اداره سلامت دهان اقدامات خود را الگوی جهانیان دانست
طرح یکی کردن "پرستار دندان پزشک" با "بهداشتکار دهان" رد شد
دستورالعمل به‌کارگیری تکنیسین‌های دهان به دانشگاه‌ها ارسال شد
تصمیم داریم در حوزه بهداشت دهان نیروهای میانی تربیت کنیم
اداره کل دندان‌پزشکی در معاونت درمان وزارت بهداشت ایجاد شد
کودکان ایران قبل از ورود به مدرسه، ۵ دندان پوسیده دارند
دندان هفت میلیون دانش آموز، آینده دندان‌های مردم ایران است
وزیر بهداشت منتظر حمایت بیمه‌ها از درمان دندان‌پزشکی است
کشیدن و خدمات اولیه دندان دانش آموزان، رایگان است

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر