پس از نیم‌قرن، «نگین»ی دیگر به حلقه دندان‌پزشکان می‌آید ۴ بهمن ۱۳۹۴

پس از نیم‌قرن، «نگین»ی دیگر به حلقه دندان‌پزشکان می‌آید

به گزارش «پایگاه آنلاین اخبار دندان‌پزشکی دندانه»، همکارمان دکتر سیامک شایان امین موفق شده‌اند از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار یک ماهنامه تخصصی در زمینه بهداشت دهان، به صورت دو زبانه را اخذ کنند. نام این نشریه «نگین دندان‌پزشکی» اعلام شده است. در سال ۱۳۴۴ -نیم قرن پیش- نیز امتیاز مجله فرهنگی «نگین» به نام دکتر محمود عنایت دندان‌پزشک صادر شد.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

با شناخت پیشینه فعالیت‌های دکتر شایان، این اطمینان وجود دارد که «نگین دندان‌پزشکی» یک نشریه کاملن حرفه ای و به روز در حوزه بهداشت دهان خواهد بود که در کنار نشریات ارزنده ای که در سایر حوزه‌ها منتشر می شود، موجب سربلندی دندان‌پزشکان و دندان‌پزشکی ایران باشد. ضمن تبریک این خبر نیک به جامعه، مدیران و دندان‌پزشکان، سپاس و قدرشناسی گروه ایردن بابت این همه تلاش، مرارت و همت به این همکار ارجمند تقدیم می‌گردد. به این مناسبت، مطلبی که توسط مدیر ایردن درباره دکتر شایان امین نوشته شده تقدیم علاقمندان حرفه می‌شود.


تاکنون نشریات متعددی چه با عنوان پزشکی و چه به نام دندان‌پزشکی‌، به طور موردی و مقطعی و یا در دوره‌های کوتاه یا بلند، به بازنشر و گاه تولید محتواهای دندان‌پزشکی پرداخته‌اند. در عین حال که بسیاری مطالب منتشره در این نشریات، مفید و تاثیرگذار بوده، اما همواره جای خالی یک نشریه قابل اعتنا که به طور جامع و باثبات به موضوع تخصصی دندان‌پزشکی بپردازد و در عین حال به اصول حرفه‌ای و اساسی خبرنویسی و خبرنگاری متعهد و بر آن مسلط باشد، احساس شده است. از نشریات قدیمی جامعه دندان‌پزشکی ایران و بعدها شرکت تعاونی و همچنین انجمن دندان‌پزشکی گرفته تا مجلاتی که در بخش خصوصی به موضوعات دندانی پرداخته‌اند، به طور معمول تحت مدیریت دندان‌پزشکانی که صاحب تخصص، سبک و یا امتیاز ویژه ای نبوده‌ و حتا اشتیاق اولیه شان کار درمانی بوده اداره می شده که در غیاب رسانه‌های حرفه‌ای، با اتکا به توانایی ادبی یا سیاسی و دغدغه محدود شخصی یا مصالح گروهی، انتشار خبرنامه یا مجله ای را به عنوان ابزار کار در پیش گرفته‌اند.

از زمانی که به برکت پیشرفت فن آوری جهانی، اینترنت امکانات جدیدی را ایجاد کرد، زمینه‌ای فراهم شد که افراد مختلف در عرصه نشر الکترونیک و آنلاینِ اخبار و اطلاعات وارد شوند. فن‌آوری نو و بخصوص اینترنت، بهترین زمینه را برای شکوفایی استعدادها و عرضه آسان‌تر، کم هزینه‌تر و وسیع‌تر محتوا فراهم آورد. باز تجربه‌ی چندسال اخیر نشان داد که در زمینه تولید، نشر و بازنشر مطالب دندان‌پزشکی فارسی، انگشت‌شمار کسانی توانستند حرف مهمی برای گفتن داشته و از این امکان ارتباطی ممتاز بهره شایسته ای را نصیب حرفه کنند.

در میان افرادی که طی سال‌های اخیر توانست توانایی‌های فردی متمایز، ارتباطات اجتماعی وسیع و سرسختی و مقاومت تحسین برانگیزی را در عرصه تولید، نشر و بازنشر اخبار دندان‌پزشکی به صورت هنرمندانه و کاملن حرفه‌ای نشان دهد، دکتر سیامک شایان امین است. این همکار جوان خوش‌چهره، خوش مشرب و با متانت، از دوران دانشجویی به نحو مشتاقانه در حوزه ادبیات، خبر و انتشارات، فعالیت‌هایی را آغاز کرد و با تشکیل یا عضویت در گروه های ادبی، خود را آزمود و آموزاند. ایشان پس از اخذ دکترای دندان‌پزشکی و آغاز به کار درمانی نیز از دغدغه و اشتیاق خود دست برنداشت. او وبلاگ «دندان‌پزشک کاذب» را ایجاد کرد و سپس با نویسندگی برای وب‌سایت‌ها و نشریات چاپی مختلف، توانایی خود را گسترش داد و از آن به نحو موثر و مطلوبی به نفع جامعه بهره برد. شاید بتوان آخرین و موفق‌ترین فعالیت دکتر شایان امین تاکنون را ایجاد وب‌سایت دندانه ذکر کرد که آن را پایگاه و محور فعالیت خود قرار داده و پیرامون آن، کانال‌های متعددی را در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و تلگرام ایجاد و به صورت بسیار شایسته‌ای مدیریت کرده است. با تامل در نوع فعالیت، مسیر پیشرفت و همچنین سیر محتواهایی که دکتر شایان کار کرده، نهایت دقت، هنرمندی و ظرافت‌های خبری و نویسندگی او نمایان می‌شود که این کوتاه مقال در صدد پرداختن به آن ها نیست.

دکتر سیامک شایان امین در شرایط موجود، یک دندان‌پزشک استثنایی و منحصر به فرد است. برای او داشتن عنوان دکترای دندان‌پزشکی در حد یک ابزار و همچنین زمینه‌ای برای امرار معاش و پله ای برای صعود است، نه هدف نهایی و چاله‌ای برای گیر افتادن یا عرصه‌ای برای زمین‌گیرشدن.

نگارنده در گفتگویی که در زمستان 1389 با او داشت، از وی شنید که آرزویش این است که روزی بتواند به حدی از توانایی مالی برسد که کار درمان را رها کند و با توسل به استعداد، تجربه، اشتیاق و عطش سیری‌ناپذیری که به خدمت دارد، در سپهر گسترده‌تر و مطلوب‌تری، کیمیای عمر و جوانی را خرج کند. دنیایی که در نیت و درون او سراغ دارم، بسیار وسیع‌تر از حفره دهان، فضای مطب و حساب بانکی اوست...

انتخاب نام «نگین دندان‌پزشکی» برای نشریه ای که دکتر شایان امین مجوز انتشارش را گرفته است یک اتفاق نیست. از یک سو ایشان نامی بس سنجیده و هنرمندانه را برگزیده‌اند که از جهات مختلف با موضوع نشریه مرتبط و با موضوع سلامت دهان متناسب است و از سوی دیگر، این امتیاز به طور دقیق نیم قرن پس از تاریخی صادر شده که دکتر محمود عنایت امتیاز انتشار «مجله نگین» را اخذ کرد*. این تقارن را باید به فال نیک گرفت. همان گونه که دکتر عنایت توانست نگین را به یکی از وزین‌ترین و موثرترین نشریات فرهنگی ایران تبدیل کند و با وجود محدودیت و سانسور دوران شاهنشاهی، ۱۵سال آن را در صدر بنشاند، دکتر شایان نیز این توانایی را دارد که بر پایه توانایی و تجربه شخصی و ارتباطات بسیار خوبی که با نویسندگان دندان‌پزشک و سایر هنرمندان و حرفه ای ها دارد، «نگین» دیگری را این بار در حوزه تخصصی سلامت دهان به جامعه امروز عرضه کند.

نگارنده امید بسیار دارد که «نگین دندان‌پزشکی»، نشریه‌ای آبرومند و جامع در حوزه دندان پزشکی باشد که با محوریت دکتر شایان، همراهی تک‌تک صاحب نظران حرفه و حمایت عملی متولیانِ سرمایه های اجتماعی، خط پایانی بر قصور فراوان متولیان اصلی چون انجمن ها، دانشکده‌ها و ادارات دندان‌پزشکی بکشد؛ سازمان‌هایی که سرمایه و اعتبار کافی برای این کار دارند ولی حمایت از چنین فعالیت‌هایی را تکلیف حوزه کاری خود نمی‌دانند و گاه حتا معکوس رفتار می‌کنند! نشریه «نگین دندان‌پزشکی» می‌تواند و انتظار می‌رود که مجله‌ای وزین بوده، به دور از حاشیه‌ها و جذابیت‌های بی‌ارزش حرکت کند. این مجله قادر خواهد بود با نگاهی گسترده و همه جانبه به موضوع «بهداشت دهان»، «سلامت مدیریت دندان‌پزشکی» و «مسایل صنفی دندان‌پزشکان» بپردازد و در هیاهوی جاری، پرچمدار اخلاق مداری باشد. افزایش دانش و گرایش مردم نسبت به سلامت دهان، ایجاد اتحاد هم صنفان و ترغیب ورود ایشان به فعالیت های صنفی، ایجاد ارتباطات مطلوب و ترویج اخلاق حرفه ای از دغدغه های جدی دلسوزان حرفه است که می تواند مدنظر نگین درخشان دندان‌پزشکی ایران قرار گیرد. این مجله همچنین حیف است اگر تنها برای دندان‌پزشکان و دندان‌پزشکی ایران بماند که چه خوب‌تر است جامع‌تر، به فارسی زبانان جهان بیاندیشد.

برای دکتر شایان امین آرزوی سلامت و پیشرفت روزافزون دارم.
دکتر علی شکفته راد
بهمن ماه ۱۳۹۴-کانادا


ماه‌نامه نگین دندان پزشکی

تصویر از «دندانه»، پایگاه اخبار دندان‌پزشکی* دکتر محمود عنایت سالیان زیادی از عمر خود را مدیر نشریه وزین «نگین» بود و این نام دارای پیشینه‌ای افتخارآمیز است. نگین ماهنامه‌ای بود که از ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۹ در ایران منتشر می‌شد. صاحب امتیاز و سردبیر آن محمود عنایت بود. مطالب نگین بیشتر به ادبیات و علوم انسانی می‌پرداخت. محمود عنایت در هر شماره، سرمقاله‌ای با عنوان «راپُرت» می‌نوشت که حاوی سبک بخصوصی بود که در لفافه‌ی حکايت و طنز، تندترين انتقادها را نسبت به شرایط زمان خود مطرح می‌کرد. بعدها مجموعه‌ای از این مقالات به صورت کتاب منتشر شد.

Tags: نشریه دندان پزشکی, سایت دندان پزشکی, مجله دندان پزشکی
خبر از:  Irden | ایردن، پایگاه دندان پزشکی
منبع:  ایردن
صفحه مرتبط:  http://www.irden.ir/khabar/9001_dastan.php

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر