تعرفه پزشکی؛ مطلقا هماهنگ و عادلانه تعیین نشده است ۶ بهمن ۱۳۹۴

تعرفه پزشکی؛ مطلقا هماهنگ و عادلانه تعیین نشده است

دکتر ایرج فاضل، رئیس انجمن علمی جامعه جراحان ایران معتقد است که بعد از سال‌ها راکد ماندن تعرفه‌های پزشکی، هیچ‌وقت ارزش‌گذاران خدمات درمانی، تورم را در آن اعمال نکرده‌اند و همواره ظلم فاحشی به پزشکان وارد شده است. گفت‌و‌گوی «سپید» با ایرج فاضل یکی از پزشکان برجسته کشور و از وزرای سابق بهداشت را در ادامه می‌خوانید:

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

سپید: چندی پیش خبری اعلام شد مبنی بر اینکه حدود 80 درصد از پزشکان از تعرفه‌های خود راضی هستند؟ نظر شما در این خصوص چیست؟
نه، به نظر من در تعرفه مشکلات جدی وجود دارد، این مسبوق به سابقه است. ما در مملکتی زندگی می‌کنیم که حداقل در سال‌های اخیر میزان تورم بالا بوده است. متاسفانه گرانی زندگی و لوازم آن درتعیین تعرفه‌های پزشکی مطلقا هماهنگ و عادلانه نبوده است البته تعرفه‌ها از ابتدا همین وضعیت را داشته‌اند. علت این است که برای تعیین تعرفه یک حرفه، مجموعه‌ای از عوامل آن حرفه و افرادی که اداره‌کننده آن حوزه هستند، با مشورت هم بر نرخی نزدیک به واقعیت ملموس جامعه توافق می‌کنند و هر ساله این نرخ با توجه به میزان تورم افزایش می‌یابد. هم مردم و هم اصحاب آن حرفه راحت هستند. در این خصوص ظلم فاحشی در پزشکی وارد شد زیرا همیشه کسانی که مصرف‌کننده خدمات پزشکی بوده‌اند، تعرفه را تعیین کرده‌اند. مثل این است که شما در فروشگاه بزرگی برای تعیین نرخ اجناس از 20 نفر از مشتریان آن فروشگاه استفاده کنید. آنها این نرخ را می‌گذارند اما این فروشگاه نمی‌تواند به کار خود ادامه بدهد زیرا به زودی غارت خواهد شد. در پزشکی این واقعیت مکتوم مانده است. هیچ وقت گروه پزشکی در تعیین تعرفه‌ها نقش واقعی نداشته است. زمانی را نمی‌بینم که تعرفه‌های تحمیل شده به پزشکی مطابق واقعیت‌های روز بوده باشد. پیوسته با این حربه نادرست به پزشکان گفته‌اند از مردم پول نگیرید زیرا مردم ندارند اما مسئله اینجاست که چرا در مملکت بسیار ثروتمندی مانند ایران اینقدر نگران نداشتن مردم هستیم ؟ چرا مردم آنقدر فقیرتر می‌شوند؟ عوامل این فقر در یک مملکت ثروتمند چیست؟ یک‌بارهمه تعرفه‌های پزشکی ممالک فقیر اطراف مانند عراق، سوریه، بنگلادش، افغانستان، پاکستان و هند را جمع‌آوری کردیم، چرا تعرفه‌های ما در یک‌سوم پایین‌ترینشان است؟ ما که از این کشورها فقیرتر نیستیم. در تعیین تعرفه‌های گروه پزشکی شورای عالی بیمه است که اکثر آنها مصرف‌کننده خدمات پزشکی هستند، تعیین و تکلیف می‌کنند. آنها هیچ‌وقت میزان تورم را به آن اضافه نکرده‌اند، 6 سال بود که تعرفه‌های جراحی اصلا تغییری نکرده بود. با این شرایط خیلی عجیب نیست که تعرفه‌ها را رعایت نکنند. به نظر من اگر می‌خواهند تعرفه اجرایی شود باید ارائه کنندگان خدمات نیز به اندازه گیرندگان درتعیین آن شرکت داشته باشند و اگر می‌خواهند عادلانه تعیین شود، هرسال بر اساس نرخ تورم افزایش یابد. در این صورت می‌شود از پزشک انتظار داشت به عنوان قشر فرهیخته جامعه مطمئن باشد که حق او پایمال نمی‌شود و باید به درستی کار کند.

سپید: در داستان خمینی شهر، یک بار تعرفه بخیه‌ها را 155 تومان، یک‌بار 105 تومان و بار دیگر 55 تومان اعلام کردند. این شرایط سوالی را به وجود می‌آورد که مگر نرخ مشخصی برای تعرفه بخیه وجود ندارد؟
این واقعه یک اتفاق ناچیز بودکه بزرگ شد. روزانه میلیون‌ها ویزیت پزشکی رخ می‌دهد که این مسئله یکی از آنها بوده است. بر فرض محال این مسئله همان اتفاقی باشد که روایت کرده‌اند که البته من مخالف آن هستم و فکر می‌کنم پزشکان اصفهان نسبت به این مسئله خشمگین هستند، اما چرا در مملکت ما این خبر بزرگ شده است؟ اگر این اتفاق درست باشد یک پزشک به عنوان یک فرد نه به عنوان کل جامعه پزشکی مشکل داشته است، چرا باید به اسم جامعه پزشکی تمام شود؟ متاسفانه وزارت اطلاعات کشور به این مهم توجه نمی کند که چه عواملی و با چه مقاصدی هرروز به شکلی جامعه پزشکی را مورد اهانت قرار می‌دهند. دوستان متوجه نیستند که این پدیده احتمالا سازماندهی شده است و این افراد دوست نیستند که هر روز یک خبر را در کشور پخش می‌کنند. از سوی دیگر نیز اصحاب رسانه‌ها به جای پرداختن به اخبار مهم کشور به چیزهای بی‌ارزشی مانند این مسائل می‌پردازند و آنها را بزرگ می‌کنند. به هرصورت من هنوز هم به جد معتقد هستم خدمتگزارترین طبقه جامعه، پزشکان هستند.هزاران پزشک در اقصا نقاط کشور با سخت‌ترین شرایط به مردم خدمت می‌کنند در حالی که رسانه های ما اتفاقات ناچیز را بزرگ می‌کنند و سریال می‌سازند.افرادی که این کار را می‌کنند به هیچ‌عنوان دوستان این مملکت به حساب نمی‌آیند.

سپید: همان‌طور که خودتان می‌دانید یک پزشک مدت زیادی را صرف درس خواندن می‌کند و ساعات زیادی از روز نیز در حال ارائه خدمات است. شما به عنوان یک پزشک برجسته در کشور، فکر می‌کنید تعرفه چگونه باید باشد تا پزشک بتواند زندگی خود را بگذراند؟
قبل از سه چهار دهه گذشته، چنین مسائلی وجود نداشت. پزشکان طبابت می‌کردند و مردم راضی بودند. این مسائل را خودمان در جامعه به وجود آوردیم. حالا نمی‌دانیم می‌خواهیم آن را چگونه حل کنیم. مشکل اینجا است که در مملکتمان بیمه وجود ندارد و سازمان‌هایی کار بیمه را بعهده دارند .اصولا راه حل مسائل پزشکان کشور مانند ممالک پیشرفته این است که رابطه مالی میان پزشک و بیمار به کلی قطع شود و یک مجموعه سومی به نام بیمه که در طول سال‌ها از بیمار مبالغ را دریافت و جمع می کند، در شرایط بیماری هزینه‌های آن را پرداخت می‌کند و بیمار بدون واهمه از مسائل مالی معالجه می‌شود و پزشک نیز کار خود را بدون درگیری با بیمار انجام می‌دهد. این راه حل عاقلانه است ولی در مملکت ما چیزی که درست شده است و ما اسم آن را بیمه گذاشته‌ایم، اصلا به بیمه شبیه نیست اکثر تعهدات خود را اجرا نمی‌کند و مدت زیادی است که بدهی‌های هنگفت خود را به بیمارستان‌ها نمی‌دهد. در حال حاضر که ما در حال گفت‌و‌گو هستیم و بیمارستان‌های خصوصی در معرض ورشکستگی هستند در حالی‌که قسمت بسیار عمده مسائل پزشکی مردم در بخش خصوصی حل‌وفصل می‌شود. ما باید به کمک بیمه‌های قوی و کارآمد شرایطی را ایجاد کنیم که بیمار و پزشک تحت هیچ شرایطی وارد مسائل مالی نشوند. به هر صورت اگر می‌خواهند مسائل داد وستد مالی حذف بشود یکی از راه‌حل‌ها همین است.
فاطمه انصاری


Tags: تعرفه پزشکی, تعرفه درمانی, خدمات درمانی
منبع:  سپید
مطالب مرتبط:  حق تعرفه گذاری بخش خصوصی به نظام پزشکی بازگردانده شود
ارزش گذاری خدمات دندانی سال۹۵ انجام شد
ارزش نسبى همه خدمات دندان‌پزشكى ايران احصا می‌شود
نرخ گذاری خدمات دندان‌پزشکی جزو وظایف هیأت وزیران است

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر