برنامه فلورایدتراپی ایران، نخستین بار در جهان است ۱۱ بهمن ۱۳۹۴

برنامه فلورایدتراپی ایران، نخستین بار در جهان است

رئیس اداره بهداشت دهان وزارت بهداشت، از اجرای موفقیت آمیز مرحله نخست برنامه كشوری ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان، خبر داد.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر حمید صمدزاده گفت: بر اساس توافقنامه‌ وزرای بهداشت و آموزش و پرورش، برنامه كشوري ارتقاي سلامت دهان و دندان دانش آموزان و طرح وارنیش فلورایدتراپی دانش آموزان ۶ تا ۱۴ ساله مقاطع ابتدایی کشور که از آغاز سال تحصیلی امسال شروع شده بود تاکنون برای ۶ میلیون دانش آموزان ابتدايي از مجموع ۷ میلیون نفر با پوششی موفقیت آمیز انجام شد.

وی افزود: در بسیاری از حوزه های تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی همکار در طرح، مرحله وارنیش فلورایدتراپی تمام شده و تکمیل شناسنامه الکترونیک و ارائه اطلاعات به سامانه «سپاس» که به همین منظور راه‌اندازی شده نیز در حال پایان است.

صمدزاده گفت: گردآوری اطلاعات باعث می‌شود بتوانیم نیازها را بهترشناخته و خدمات بهتری بر این اساس ارائه کنیم.

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات، شاخص DMFT هم اکنون در دانش آموزان کشور ۲/۰۹ است که این عدد با اجرای کامل طرح باید به عدد یک برسد، افزود: باید به جایی برسیم که معضل پوسیدگی دندان دانش‌آموزان حداقل شود به همین منظور، تعدادي از مراکز بهداشتی درمانی برای ارائه بهتر خدمات تجهیز و همچنين دو شیفته شده اند.

صمدزاده گفت: ۹۰ درصد این خدمات پیش از آغاز این طرح توسط بخش خصوصی در کشور انجام می شد و سهم بخش دولتی تنها ۱۰ درصد خدمات بهداشت دهان و دندان برای مردم بود که وزارت بهداشت درصدد است سه هزار مرکز بهداشتی، درمانی خود را طوری به ‌روز کند که بتواند حجم خدمات خود را افزایش دهد.

وی افزود: از آنجا كه بيش از ۹۵ درصد دانش آموزان ۶ تا ۱۴ ساله در مدارس هستند، با جايابي مدارس آمار دقيقي از وضعيت دانش آموزان در دست مي باشد.

صمدزاده گفت: با راه اندازی اولین نرم افزار الکترونیک سامانه سلامت دهان و دندان در کشور تاکنون بالغ بر یک میلیون داده از حدود ۷ میلیون دانش آموز در این سامانه وارد شده است که باید تا پایان سال این اطلاعات کامل شود.

وی با تاکید بر اینکه، سطح دوم خدمات به دانش آموزان بعد از شناسایی نیازها و انجام وارنیش فلوراید، تکمیل و ارائه خدمات برای رفع پوسیدگی‌های دندانی دانش آموزان است، تصریح کرد: باید مدرسه به مدرسه و پایه به پایه پیش برویم تا بتوانیم در یک برنامه شش ساله به تمام اهداف برنامه برسیم.

صمدزاده افزود: مستندات ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که  پوسیدگی دندان هنوز به عنوان یکی از مشکلات مهم در اغلب کشورهای جهان محسوب می شود بطوریکه  ۶۰ تا۹۰ درصد دانش آموزان و تقریباً تمام بزرگسالان از پوسیدگی دندانی که اغلب با ناراحتی همراه است، رنج می برند.

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه مرحله اول وارنیش فلوراید تراپی آبان و آذر امسال انجام شد و مرحله دوم آن فروردین و اردیبهشت سال آینده انجام خواهد شد، افزود: برنامه پیشگیرانه «وارنیش فلوراید تراپی» دانش آموزان هدفی مهم محسوب می شود که شاید بتوان گفت در سراسر جهان با این وسعت بی نظیر بوده و برای نخستین بار در دنیا در کشورمان انجام شده است.


Tags: اداره سلامت دهان, وزارت بهداشت, طرح ارتقاء سلامت دهان, پوسیدگی دندان, فلورایدتراپی
منبع:  مهر
مطالب مرتبط:  بهداشت دهان؛ با توزیع بسته‌های فرهنگی سرعت می‌گیرد
مسوول اداره سلامت دهان اقدامات خود را الگوی جهانیان دانست

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر