وارنیش فلوراید؛ در پوسیدگی بالا پاسخگو نیست ۲۵ اسفند ۱۳۹۴

وارنیش فلوراید؛ در پوسیدگی بالا پاسخگو نیست

عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: دندانپزشکی درحوزه سلامت، دچارسونامی بزرگی شده است.

دکتر بهنام عباسیان، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: "متاسفانه طرح وارنیش فلوراید در جامعه ای که درصد پوسیدگی ها بالا و از سطح یک و دو گذشته، پاسخگو نیست و این مهم به خصوص درمناطق محروم نمود بیشتری دارد. "

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر بهنام عباسیان وی با اشاره به مشکلات دندانپزشکان از نظر درآمدی و حمایتی، اظهارکرد: دولت پزشک خانواده را برای حل معضل پزشکان عمومی طراحی کرد تا آنها بتوانند در مناطق محروم مقیم شده و درآمد مناسبی را داشته باشند اما آیا برای سلامت دهان و دندان که از جایگاه بالایی برخوردار است، اقدامی انجام داده است؟
دکترعباسیان با گلایه ازاینکه مسئولان در وزارت بهداشت تاکنون اقدامی برای رفع مشکلات دندانپزشکان انجام نداده اند، اظهارکرد: این درحالی است که می توانستند به عنوان پزشک خانواده، از دندان پزشکان نیز بهره برده و برای آنها حقوقی چون پزشکان خانواده در نظر گیرند.
عباسیان ادامه داد: یک دندانپزشک با وجود مشکلات اقتصادی، عدم توانایی پرداخت بیمه ها و غیره چقدرمی تواند درآمد داشته باشد؟ اگر دولت بتواند با طراحی زیرساخت مناسب در جهت رفاه نسبی مردم چون پزشک خانواده گام بردارد، بسیاری از مشکلات این قشر نیز رفع خواهد شد.

** طرح وارنیش فلوراید درجامعه ای با درصد پوسیدگی بالا پاسخگو نیست
وی با اشاره به اینکه تمرکز تمام دندانپزشکان در مراکز استانها است، تصریح کرد: متاسفانه طرح وارنیش فلوراید در جامعه ای که درصد پوسیدگی ها بالا و از سطح یک و دو گذشته، پاسخگو نیست و این مهم به خصوص درمناطق محروم نمود بیشتری دارد.
به گفته عضو شورای عالی نظام پزشکی، در40 سال گذشته، دندانپزشکان تجربی که هم اکنون در رده سنی 70 تا 90 سال قرار دارند، با تبصره پمج وارد عرصه کار شدند اما متاسفانه به وفور دیده شده افرادی با خرید و اسکن پروانه یک دندانپزشک تجربی فوت شده و قراردادن عکس خود در آن، درمناطق دور دست مشغول فعالیت است.
وی با گلایه از دخیل کردن بهورزان در امرسلامت افزود: این افراد با ساده انگاشتن کارهای دندانپزشکی به خصوص وارنیش فلوراید، خود را مجاب می کنند دوره ای را نزد دندان سازها رفته و دندانپزشکی را نیز از آن ها فرا گیرند تا در امر بهداشت دهان و دندان دخیل شوند در حالیکه می توان با استفاده از دندانپزشکان فارغ التحصیل و استقرار آنها در خانه های بهداشت روستایی، از مشکلاتی که در آینده به وجود خواهد آمد، جلوگیری کرد.
عباسیان با طرح پرسشی مبنی براینکه مدینه فاضله درعرصه دهان و دندان درکشورهای پیشرفته چیست؟، گفت: در تمام مدارس کشورهای اروپایی، یونیت دندان پزشکی و اتاقی مخصوص دندان پزشک قرار دارد که دندان پزشک موظف است کودکان را در ساعات غیردرسی معاینه و کنترل کند اما در کشور ما چه کارهایی در این حوزه صورت گرفته است؟


**دخالت 50 تا 60 درصدی آموزش و پرورش در امر سلامت دهان و دندان
وی آموزش و پرورش را حدود50 تا 60 درصد در امر سلامت دهان و دندان دخیل دانست وگفت: باید یک نفر در کشور مسئولیت این مهم را بر عهده گیرد، به طور مثال آموزش و پرورش می تواند دندان پزشک استخدام کند و در مدیریت شهری دخیل باشد.
عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه در مراکز بیمارستانی به اندازه کافی یونیت وجود دارد، اما مدیریت صحیح بر آن صورت نمی گیرد، گفت: متاسفانه دندانپزشکی به عنوان خدمتی لوکس معرفی شده و تمام تمرکز در حیطه پزشکی است در حالیکه باید جایگاه سلامت دهان و دندان و دندانپزشکی در وزارت بهداشت مشخص و زیر ساخت آن آماده شود و این مهم فقط با ایجاد معاونت دندان پزشکی در وزارت بهداشت اتفاق می افتد.
به گفته وی دندانپزشکان در شهرستانها تحت نظر معاونت درمان فعالیت می کنند در حالیکه این مهم باید جایگاه خاصی داشته باشد و قطعا یک شبه اتفاق نخواهد افتاد.

**ضرورت فرهنگ سازی برای سلامت بهداشت دهان و دندان
عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه بیماران در 12 سالگی، حداقل دارای سه دندان دائمی خراب هستند که باید در سطح سه درمان شود، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به جامعه ای سالم در بهداشت دهان و دندان، حداقل باید 10 سال کار کنیم تا مشکلات موجود را به نقطه صفر رسانده و فرهنگ سازی لازم را انجام دهیم.
عباسیان با انتقاد ازعدم تبلیغات سلامت دهان و دندان درصداو سیما و طراحی برنامه های آموزشی در این مورد افزود: صدا وسیما می تواند با درست کردن انیمیشن های آموزشی برای کودکان، در این راه گام مثبتی بردارد هرچند که اکثر خانواده ها به علت مشکلات اقتصادی به وضعیت دهان و دندان کودکان خود رسیدگی نمی کنند.
وی خاطرنشان کرد: امیدوارم تمام ارگان ها با مدیریت شهری در امر سلامت دهان و دندان دخیل شده تا این مدینه فاضله را ایجاد کنند و بیمه ها نیز زیر ساخت های لازم را در جهت کمک به درمان های دندان پزشکی و نه به عنوان کاری لوکس و تجملاتی، مهیا کنند تا بتوانیم برای بیماران مفید باشیم.


Tags: سازمان نظام پزشکی, وارنیش فلوراید, پوسیدگی دندان, بهداشت دهان
منبع:  ایردن | ایرنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر