دندان‌پزشکی؛ وزارت بهداشت به چشم فرزند ناتنی می‌بیند ۲۸ فروردین ۱۳۹۵

دندان‌پزشکی؛ وزارت بهداشت به چشم فرزند ناتنی می‌بیند

دبیر علمی مرکز ترومای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به سیاست‌گذاری‌ها در حوزه دندانپزشکی تاکید کرد: سیاست‌گذاری‌ دندانپزشکی در حوزه پژوهش باید به سمت کاربردی شدن و در حوزه خدمات درمانی به سمت پیشگیری حرکت کند.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر حمید جعفرزاده اظهار کرد: دانشگاه نمونه کوچکی از جامعه است و مشکلات و معضلاتی که در سایر قسمت‌ها وجود دارد با درجه متفاوتی در دانشگاه نیز مشاهده می‌شود. در واقع این مسائل به صورت زنجیر‌وار به یکدیگر متصل است و به راحتی نمی‌توان یک قسمت کوچک را بدون اصلاحات در ساختار و رفع مشکلات اصلی، اصلاح نمود.

وی در خصوص مشکلات حوزه دندانپزشکی ادامه داد: آموزش، پژوهش و درمان در این حوزه مشکلات خاص خود را داشته و باید در سطوح بالادستی به حل آن اندیشید. در حال حاضر در سطح وزارت بهداشت به دندان‌پزشکی به چشم یک فرزند ناتنی نگاه می‌شود که این خود، سرمنشاء کاستی‌ها در این حوزه است.

دبیر علمی مرکز ترومای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: شاید یکی از مشکلات اصلی ما همین باشد که یک معاونت یا مدیریت قوی و منسجم در سطح وزارتخانه برای برنامه‌ریزی و رفع مشکلات آموزشی، پژوهشی و درمانی در حوزه دندان‌پزشکی وجود ندارد. در وزارت‌ بهداشت اکثر اولویت‌ها با گروه‌های پزشکی است و به دندان‌پزشکی به عنوان یک زیرمجموعه کوچک و کم‌اهمیت نگاه می‌شود.

جعفرزاده با بیان اینکه رفع مشکلات پژوهشی باید با دیدی بلندتر همراه باشد، گفت: هنگامی که در سطوح بالادستی توزیع بودجه و تقسیم وظایف به شکلی صحیح صورت گیرد، سطوح پایین خود به خود شکل و شمایل درستی پیدا می‌کند.

وی با اشاره به وضعیت پژوهش در حوزه دندانپزشکی اظهار کرد: قطعا در سال‌های اخیر وضعیت پژوهش در حوزه دندانپزشکی پیشرفت خوبی داشته است، اما باز هم به تناسب انرژی و هزینه‌ای که در این زمینه صرف می‌شود، خروجی چندان مناسبی نداشته‌ایم.

دانشیار گروه درمان ریشه دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این مسأله این باشد که دانشگاه‌های ما با صنعت ارتباط خوبی ندارند. این مشکلی است که باید در سطح وزارتخانه‌ حل شود.

جعفرزاده در ادامه عنوان کرد: بودجه پژوهشی ما کم نیست، اما در توزیع این بودجه مشکل داریم. در حال حاضر تولید علم و مقاله اولویت اول را پیدا کرده است که به نظر من باید این دیدگاه مقاله محور عوض شود.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه اجباری بودن گذراندن واحد پایان‌نامه به اتلاف بودجه‌های پژوهشی می‌انجامد. تعداد زیادی دانشجو هر سال واحد پایان‌نامه را انتخاب می‌کنند و بیشتر بودجه پژوهش هم صرف پایان‌نامه‌هایی می‌شود که خروجی چندان مفیدی ندارند.

دبیر علمی مرکز ترومای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با بیان اینکه پیش از این صحبت‌هایی مبنی بر اختیاری شدن انتخاب واحد پایان‌نامه مطرح بود، تصریح کرد: تاکنون این مسأله‌ اجرایی نشده است. اهمیت این مسأله زمانی بیشتر روشن می‌شود که بدانیم برای هر پایان‌نامه حداقل یک تا 2 میلیون تومان از بودجه پژوهشی دانشگاه صرف می‌شود.

جعفرزاده تاکید کرد: مطمئنا اختیاری شدن واحد پایان‌نامه‌ موجب صرف بودجه پژوهشی در مسیرهای بهتر و انجام پژوهش‌های ارزشمندتر و مفیدتری خواهد شد.

دانشیار گروه درمان ریشه دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص سایر مشکلات دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه پژوهش اظهار کرد: در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان کادر آموزشی، پژوهشی و درمانی به شکل مجزا فعالیت می‌کنند، اما در سیستم آموزشی ما اینگونه نیست و این سه حوزه به درستی تفکیک نشده است.

دبیر علمی مرکز ترومای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اضافه کرد: این عدم تفکیک موجب اتلاف انرژی زیادی می‌شود. به عنوان نمونه یک عضو هیأت علمی آموزشی ممکن است برای کسب امتیازات لازم مجبور به انجام کارهای پژوهشی شود که این نمی‌تواند اتفاق خوش یمنی در حوزه پژوهش باشد.

جعفرزاده خاطرنشان کرد: دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه آموزش یکی از دانشکده‌های سرآمد بوده و وضعیت آن در حوزه پژوهش نیز بهبود یافته است.

وی با بیان اینکه این دانشکده پتانسیل بالایی دارد، گفت: متاسفانه سیاست تاسیس دانشکده‌های دندانپزشکی متعدد در وزارت بهداشت و افزایش محیط‌های آموزشی در شهرهایی که تاسیس دانشکده در آنها توجیه عقلانی و منطقی ندارد، باعث افت هر سه حوزه پژوهش، آموزش و درمان شده که در نهایت ضرر آن متوجه مردم خواهد شد.

دبیر علمی مرکز ترومای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: برخی از این دانشکده‌های نوپا حتی بیمار کافی برای آموزش دانشجو ندارند و به همین جهت دانشجویان آنها با توانایی علمی و عملی پایین‌تری فارغ‌التحصیل خواهند شد؛ در نتیجه توانایی کمتری در ارایه سرویس‌های درمانی مناسب به بیماران خواهند داشت.

جعفرزاده با اشاره به سیاست وزارت بهداشت در گذشته برای توسعه دانشکده‌های دندانپزشکی عنوان کرد: هدف اصلی این سیاست این بود که با بیشتر شدن تعداد دندانپزشکان این افراد در شهر‌های کوچکتر توزیع شوند، اما باز هم اکثر فارغ‌التحصیلان جذب شهرهای بزرگ می‌شوند و برآیند این سیاست به نفع جامعه ما نخواهد بود. یکی از مواردی که باید در سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت مورد توجه قرار گیرد، کاهش تعداد مراکز آموزشی و افزایش کیفیت آموزش در مراکز فعال است.

دبیر علمی مرکز ترومای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشورهای اسکاندیناوی، با توجه به سرمایه گذاری روی بحث پیشگیری، دانشکده‌های دندانپزشکی در حال تعطیل شدن است؛ چراکه آنها بیشتر بودجه و انرژی خود را در امر پیشگیری هزینه کرده‌اند، اما متاسفانه ما به دنبال تاسیس دانشکده‌های بیشتر و بیشتر هستیم.

جعفرزاده تاکید کرد: در حال حاضر بیش از 60 دانشکده دندانپزشکی داریم که بسیاری از آنها صلاحیت جذب دانشجو ندارند و در شهرهایی با جمعیت‌های پایین تاسیس شده‌اند. متاسفانه کمیت برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، اما این نگاه عددی به نفع مردم نخواهد بود.

وی با بیان اینکه تلاش‌های خوبی در دبیرخانه تخصصی دندانپزشکی وزارت بهداشت برای ابطال مجوزهای کارشناسی نشده صورت گرفته است، اظهار کرد: شاید وزارت بهداشت در تعطیل کردن برخی از این دانشکده‌ها انتظارات را برآورده نکرده باشد.

جعفرزاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص طرح آمایش ملی دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: یکی از ماموریت‌هایی که به دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این طرح ابلاغ شده، در حوزه دندانپزشکی است که در این راستا قطب آموزش پزشکی و کمیته تعالی دندانپزشکی کشور به این دانشگاه واگذار شده است.

وی ادامه داد: دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد براساس این ماموریت سعی می‌کند در بحث‌های کلان به وزارت‌خانه کمک کرده و در اصلاح سرفصل‌های آموزشی عمومی و تخصصی و بحث درمان و برنامه‌ریزی‌های نظارتی به وزارت بهداشت کمک نماید.

دانشیار گروه درمان ریشه دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از راه‌اندازی کمیته تعالی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و گفت: این کمیته با تعیین و تشخیص مشکلات، راهکارهای مناسب را به وزارت‌ بهداشت ارایه خواهد کرد.

وی با تاکید بر لزوم پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان هم خاطرنشان کرد: بهداشت دهان و دندان در حفظ سلامت عمومی مردم بسیار موثر است و ارتقای سطح سلامت دهان و دندان خصوصا در قالب بحث پیشگیری باعث بهبود معنی‌داری در سطح سلامت عمومی و افزایش کیفیت و امید به زندگی خواهد شد.

دبیر علمی مرکز ترومای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اضافه کرد: باید توجه داشت که هزینه کردن در زمینه پیشگیری یک نوع سرمایه‌گذاری محسوب می شود لذا باید اولویت‌بندی در سیاست‌ها بر پیشگیری مبتنی باشد؛ چراکه این مسأله در دراز مدت بر سلامت نسل‌های آینده مؤثر خواهد بود.

جعفرزاده در ادامه این نشست با اشاره به فعالیت‌های کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاددانشگاهی مشهد عنوان کرد: در سال‌های اخیر این کلینیک از یک مرکز تخصصی درمانی به مرکز درمانی و پژوهشی ارتقا یافته و فعالیت‌های تخصصی را دنبال می‌کند که حتی در بسیاری از مراکز علمی و دانشکده‌های دندانپزشکی نیز وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بخش‌های این مرکز بخش ترومای دندانی- فکی است که سرویس خوبی به بیماران تروماتیزه ارایه می‌دهد. کلینیک تخصصی جهاد دانشگاهی خصوصا در زمینه تروماهای دندانی به عنوان یک برند شناخته می‌شود و در حال حاضر ما حتی بیمارانی از استان‌های سمنان، گلستان و سیستان و بلوچستان را در زمینه ترومای دندانی پذیرش و درمان می‌کنیم.

جعفرزاده تصریح کرد: علاوه بر این کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاد دانشگاهی مشهد در حوزه پژوهشی نیز فعالیت خوبی در زمینه تروما و سایر رشته‌های تخصصی انجام داده است. سال گذشته کنگره‌ بین‌المللی در زمینه تروماهای دندانی به صورت مشترک توسط انجمن اندودانتیست‌های ایران، شاخه خراسان رضوی و جهاد دانشگاهی استان در شهر مشهد برگزار شد که در آن سرشناس‌ترین چهره‌های جهان در زمینه تروماهای دندانی به ایراد سخنرانی و انتقال علم و تجربه خود به دندانپزشکان ایرانی پرداختند.

دانشیار گروه درمان ریشه دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر نیز مقالات پژوهشی متعددی از همکاران این کلینیک در نشریات پژوهشی معتبر دنیا منتشر می‌شود.

دبیر علمی مرکز ترومای جهاددانشگاهی خراسان رضوی در مورد هزینه‌های درمان در این کلینیک یادآور شد: تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی در این مرکز نسبت به تعرفه‌های بخش خصوصی به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر است و حتی برخی از خدمات اورژانس برای بیماران تروماتیزه که مشکل مالی دارند، ممکن است به صورت رایگان انجام شود.

جعفرزاده بیان کرد: همچنین کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش دندانپزشکان عمومی نیز دوره‌هایی را به صورت کوتاه‌مدت یا کارگاه برگزار می‌کند.

او اظهار امیدواری کرد، وزارت بهداشت با عزمی راسخ و افق دید بالاتر از آنچه تا به حال شاهد آن بوده‌ایم، در زمینه رفع مشکلات حوزه دندانپزشکی قدم بردارد و از وجود نخبگان این حوزه در زمینه رفع مشکلات و برنامه‌ریزی‌های کلان استفاده نماید.


Tags: دانشکده دندان پزشکی مشهد, وزارت بهداشت
منبع:  ایردن | ایسنا
مطالب مرتبط:  طرح سلامت دهان؛ با تلاش و تدبیر به انجام برسد
نیاز است در حوزه دندان‌پزشکی، خدمات دولتی را گسترده کنیم
اداره کل دندان‌پزشکی در معاونت درمان وزارت بهداشت ایجاد شد
بیمه‌ها ارتباط مالی بین دکتر و بیمار را کم می‌کنند
شرکت های بازاریابی بیمه دندان‌پزشکی غیرقانونی هستند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر