دندان‌پزشکان، تمرکز را به درمان معطوف کرده‌اند ۲۹ فروردین ۱۳۹۵

دندان‌پزشکان، تمرکز را به درمان معطوف کرده‌اند

دکتر مجید صنعت‌خانی با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی و پیشگیری در حوزه بیماری‌های دهان و دندان ‌اظهار کرد: مطمئنا اگر در امر پیشگیری تلاش بیشتری صورت گیرد، در بخش درمان با اتلاف هزینه و وقت کمتری روبه‌رو خواهیم بود.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

وی ادامه داد: متاسفانه میزان پوسیدگی دندان در جامعه ما افزایش یافته در حالی که در گذشته اینگونه نبود. در حال حاضر نیاز درمانی ما در حوزه دندان بسیار بالاتر از میانگین سایر کشورهاست.

صنعت‌خانی با بیان اینکه یکی از علل گسترش بیماری‌های دهان و دندان به سبک زندگی افراد بازمی‌گردد، ‌گفت: البته سیستم‌های دانشگاهی نیز در این مساله دخیل هستند و پزشکان باید در امر آموزش به بیماران خود کمک کنند. اما در حال حاضر بیشتر دندان‌پزشکان تمرکز خود را به درمان معطوف کرده‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشترین آمار پوسیدگی دندان در کشور در رده‌های کودکان، ‌نوجوانان و جوانان است و مشکلات مربوط به دهان و دندان در دوره میان‌سالی و کهنسالی بیشتر به مساله از دست دادن دندان‌ها و یا کاشت دندان مصنوعی بازمی‌گردد.

وی در ادامه اظهار کرد: علاوه بر این مسائل، مشکلاتی نظیر بیماری‌های داخلی مانند دیابت،‌ بیماری‌های قلبی - عروقی، رادیوتراپی‌های سر و گردن برای کنترل سرطان‌های مربوطه و... نیز بر افزایش آمار مبتلایان به بیماری‌های دهان و دندان تاثیرگذار خواهد بود.

صنعت‌خانی با اشاره به اینکه امروز در حوزه دهان و دندان آمار بیماری‌ها در کشور بالا رفته است، گفت: در گذشته معمولا کودکان بین 7 تا 8 سال برای درمان دندان‌ها مراجعه به دندانپزشکی داشتند اما امروز این رقم به کودکان سه ساله و حتی کمتر کاهش یافته است. این مسائل به جهت تغذیه غلط و عدم آموزش بهداشت دهان و دندان است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در گذشته کمتر کسی نیازمند درمان‌های ارتدونسی بود اما امروز اکثر فرزندان خانواده‌ها به این درمان نیاز دارند، عنوان کرد: این مساله به این دلیل است که در دوران کودکی به خاطر عدم تغذیه مناسب و عدم رعایت بهداشت، دندان‌های شیری که پایه دندان‌های دائمی هستند به سرعت دچار پوسیدگی و آسیب می‌شوند، قابل ذکر است زود از دست دادن دندان‌های شیری سبب دیر رویش یافتن دندان‌های بعدی شده و همین موضوع باعث کج رویش یافتن و یا حتی نهفته ماندن دندان دائمی جایگزین شونده می‌شود، به همین دلیل درمان ارتدونسی نیاز متداول شده است.

وی خاطرنشان کرد: این مساله نشان‌دهنده این است که شرایط تغذیه در کشور ما چگونه است. نوع تغذیه و سبک زندگی در ابتلا به چنین مشکلاتی در دهان و دندان موثر است.

صنعت‌خانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص سیاست‌گذاری‌ها برای توسعه پیشگیری از بروز بیماری‌های دهان و دندان بیان کرد: سیاست‌های پیشگیری در مسیر درستی قرار دارد اما اجرا و عمل به آن کمی دشوار است که شاید بخشی از آن بخاطر توجه به کمیت بجای پرداختن به کیفیت توسعه بازمی‌گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: به عنوان نمونه در چند سال گذشته مرتبا مجوز تاسیس دانشکده‌های دندانپزشکی صادر می‌شد. تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی ما در ابتدای انقلاب تنها پنج دانشکده بود که امروز این تعداد به 64 دانشکده رسیده است. این درحالی است که کشوری مانند امریکا تنها 24 دانشکده دندانپزشکی دارد.

وی تاکید کرد: این‌ها نشان می‌دهد که ما درگیر کمیت‌ها شده‌ایم. امروز وزارت بهداشت سعی می‌کند مانع بسیاری از مسائل شود اما باز هم تحت فشار است، باید توجه داشت که آیا با افزایش این همه دانشجو در رشته دندانپزشکی، باز هم میزان بهداشت دهان و دندان مردم افزایش یافته است؟

صنعت‌خانی با بیان اینکه امروز نقش درمان بیش از پیشگیری شده است، گفت: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده که کمتر به دنبال رفع علت بیماری‌ها هستیم و تنها درمان مد نظرمان قرار گرفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه این نشست در خصوص سلامت دهان و دندان اظهار کرد: باید توجه داشت که حفظ سلامت دهان و دندان تنها به مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نیست. بلکه به سبک زندگی و نوع تغذیه نیز بستگی دارد . البته در این میان ساختار ارثی دندانی که خوب تشکیل شده باشد نیز مهم است . در عین حال پس از مسواک زدن و رعایت بهداشت ، سبک زندگی و عدم تکرر خوردن مواد نرم و شیرین ، بسیار مهم است .

وی اضافه کرد: یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده از خام‌خواری بین وعده‌های اصلی غذاست. اگر به شیوه زندگی مردم در گذشته توجه کنیم، می‌بینیم که پوسیدگی دندان در آن دوره بسیار کم بوده چراکه تغذیه مناسب و عدم مصرف مکرر مواد نرم و شیرین و چسبنده به دندان، گسترش بیشتری داشته است. حتی به این نکته میتوان توجه داشت که بسیاری از موجودات خداوند کریم که دارای دندان هستند از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند و با وجود این پوسیدگی دندان در آن‌ها مثل ما انسان‌ها به هیچ وجه شایع نیست. علت این موضوع در واقع در خام خواری آن‌ها نهفته است چراکه مثل ما انسانها از مواد غذایی شیرین و چسبنده (مثل شیرینی‌ها و شکلات‌ها و…) استفاده نمی‌کنند.

صنعت‌خانی تاکید کرد: در حقیقت جویدن ماده خام نظیر جویدن سیب نوعی مسواک زدن محسوب می‌شود. اگر افراد پس از خوردن مواد نرم و شیرین و چسبنده به دندان (مثل شیرینی و شکلات و یا کیک)، بلافاصله از میوه و یا نوشیدنی خوب مثل آب استفاده کنند، می‌توانند مانع پوسیدگی دندان‌های خود شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه امروز خوردنی‌های مردم زیاد شده، گفت: اگر تعادلی بین میزان خورد و خوراک برقرار شود، بسیاری از اتفاقات مربوط به پوسیدگی دندان‌ها رخ نخواهد داد.

صنعت‌خانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص آمایش منطقه‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور و ماموریت‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: یکی از ماموریت‌هایی که به ما سپرده شده، نیازسنجی در سطح منطقه 9 است که ببینیم تا چه اندازه به دندانپزشک نیاز داریم.

وی با بیان اینکه دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تربیت نیروی درمانی و در امر پژوهش اقدامات موثری انجام داده است، یادآور شد: با توجه به فعالیت چندین دانشکده در سطح استان باید میزان بهداشت دهان و دندان مردم این منطقه بالاتر باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: همچنین قرار است ما در قالب آمایش منطقه‌ای طرح‌های پژوهشی و پایشی داشته باشیم. براساس نظرسنجی‌ها و طرح‌های پژوهشی که تاکنون انجام شده است، عمده‌ترین عامل پوسیدگی دندان در کشور به نحوه تغذیه بازمی‌گردد.

صنعت‌خانی با اشاره به سبک زندگی افراد و تاثیر آن در ابتلا به بیماری‌های دندانی خاطرنشان کرد: ذهنیت، درگیری و مشغله‌های فکری باعث می‌شود که «رسیدگی به خود» در افراد کمتر شده و این مساله آن‌ها را از توجه به سلامت خویش نیز دور می‌کند.

وی اظهار کرد: به عنوان نمونه در دین اسلام بر خواندن نماز و خوردن غذا با طمانینه تاکید بسیاری شده است. افراد باید در حین غذا خوردن تمام تمرکز خود را بر آن معطوف کنند و از تناول غذا لذت ببرند.

صنعت‌خانی در خصوص هزینه‌های بالای جراحی دندان اظهار کرد: ما در جراحی و ترمیم دندان از مواد گوناگونی استفاده می‌کنیم ، اگرچه بسیاری از آن در داخل کشور تولید می‌شود اما برخی از آن‌ها نیز مواد خارجی بوده و گران است.

وی تاکید کرد: البته باید توجه داشت که هزینه درمان دندان در همه جای دنیا بالاست. به عنوان نمونه در اروپا هزینه عصب‌کشی حدود 1000 دلار تمام می‌شود و در آمریکا همین درمان تا 2000 دلار قیمت دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه میزان دریافتی ما برای این درمان در کلینیک جهاددانشگاهی استان 300 هزار تومان است، گفت: در کلینیک‌های خصوصی این مبلغ تا 700 هزار تومان افزایش می‌یابد.

صنعت‌خانی با اشاره به نقش بیمه‌ها در جلوگیری از توسعه بیماری‌های دهان و دندان تصریح کرد: نقش بیمه‌ها در کشورهای دیگر بسیار قوی است اما متاسفانه کشور ما ضعیف عمل می‌کند. در حقیقت هدف بیمه‌گذار در این کشورها این است که بیمار به موقع به پزشک مراجعه کند تا هزینه درمان برای او با مبالغ بالا تمام نشود اما در کشور ما بیمه بیشتر به دنبال انجام درمان است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بخش پایانی این گفت‌وگو در خصوص فعالیت‌های کلینیک دندانپزشکی جهاددانشگاهی خراسان رضوی به ایسنا گفت: این کلینیک از سال 66 با هدف اینکه پایگاه و مرجعی برای اقشار کم‌درآمد مبتلا به بیماری‌های دهان و دندان باشد، افتتاح شد. در حال حاضر این مجموعه حدود 30 سال است که با این هدف به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

صنعت‌خانی ادامه داد: این کلینیک از بخش‌های تخصصی خوبی نظیر ارتدونسی،‌ کودکان، جراحی، پروتز، بیماری‌های لثه، ترمیم، عصب‌کشی و... برخوردار است و روزانه بین ۸۰ تا ۱۲۰ مراجعه کننده را معاینه می‌کند.

وی تاکید کرد: با این حال به دلیل اینکه مشهد شهری زیارتی است، برخی از بیماران به صورت اختصاصی از شهرستان‌های مختلف به ما ارجاع داده ‌می‌شوند. خوشبختانه کلینیک دندانپزشکی جهاددانشگاهی در بحث هزینه‌ها منصفانه برخورد کرده و در این 30 سال نیز پرونده‌های موفقی در درمان ارائه کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ماهیانه حدود 5000 مراجعه کننده داریم، افزود: این کلینیک در شرق کشور مجموعه‌ای شناخته شده بوده و حتی از مناطق آسیای میانه نیز مراجعه کننده داشته‌ایم.


Tags: دانشکده دندان پزشکی مشهد, بهداشت دهان, سلامت دهان, بیماری دهان
منبع:  ایردن | ایسنا
مطالب مرتبط:  خدمات دندانی؛ خدمات درمانی دولتی ضروری است
دندان‌پزشکی؛ وزارت بهداشت به چشم فرزند ناتنی می‌بیند
هزینه‌های دندانی؛ پرداخت مردم نزدیک ۱۰۰% است
پرونده الکترونیک سلامت دهان؛ ۴میلیون مورد تشکیل شد
طرح سلامت دهان؛ با تلاش و تدبیر به انجام برسد
دندان‌پزشکان؛ تاکنون در جایگاه واقعی خود نبوده‌اند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر