حقوق‌های چندصدمیلیونی؛ عامل کسر بودجه سلامت است ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

حقوق‌های چندصدمیلیونی؛ عامل کسر بودجه سلامت است

دبیرکل خانه پرستار در نامه‌ای خطاب به طیب‌نیا وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در وزارت بهداشت چند هزار نفر به طور مستمر و ماهیانه مبالغ چند ده و گاهی چند صد میلیون تومانی دریافت می‌کنند از وی خواست تا به سیستم غیرقابل دسترسی پرداخت‌های این وزارتخانه ورود کند.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار در نامه‌ای به طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به دریافت‌های میلیونی و بی حساب و کتاب در وزارت بهداشت نوشت:«نظام سلامت کشور حتی در بخش دولتی شاهد پرداخت‌های چند صد میلیون تومانی نیز هست و این در حالی است که دریافت کنندگان این ارقام کمترین تاثیر را در فرآیند درمانی مردم دارند.»

در بخش دیگری از این نامه آمده است:« به‌نظر می‌رسد لابی قدرت و ثروت باعث شده تا علیرغم پیگیری ها و اعتراضات گسترده در وزارت بهداشت تا کنون هیچ قدرتی نتواند این طبقه را ملزم به پاسخگویی نماید.»

شریفی مقدم در پایان این نامه از وزیر اقتصاد درخواست کرده است:« با همکاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نهادها، دستگاه های نظارتی و امنیتی و سایر دولت مردان به سیستم غیر قابل دسترسی پرداخت ها در وزارت بهداشت ورود کرده و با برخوردی مدبرانه روند رو به رشد این اختلاف ظالمانه طبقاتی را متوقف کند.»

به گزارش فارس متن کامل نامه دبیرکل خانه پرستار به این شرح است:

جناب آقای دکتر علی طیب نیا
وزیر محترم اقتصاد و دارایی

سلام علیکم

ضمن ادای احترام و سپاس از حسن توجه حضرتعالی؛ همانگونه که مستحضرید طی هفته های اخیر و با انتشار فیش های چند ده میلیون تومانی برخی از مدیران بیمه مرکزی در ماهی خاص از سال توسط رسانه ها، حساسیت سیستم های قضایی، نظارتی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برانگیخته شد.

در پی این جریان با تشکیل کمیته ای ویژه در این خصوص و مداخله مدبرانه جنابعالی به عنوان بالاترین مقام اجرایی اقتصادی و به دنبال آن استعفای مدیر کل بیمه مرکزی و به شکلی عذر خواهی از مردم، نهایتا منجر به برگشت دریافتی ها شد که جا دارد از جنابعالی و سایر مسئولین که در این زمینه برخورد قاطع و شایسته ای نمودند تشکر شود و اما؛

وزیر محترم اقتصاد؛

آیا حضرتعالی اطلاع دارید که پرداخت چند ده میلیون تومانی در ماه برای قاطبه پزشکان متخصص شاغل در بیمارستان های دانشگاهی و دولتی در سراسر کشور امری عادی شده است؟

نظام سلامت کشور حتی در بخش دولتی شاهد پرداخت‌های چند صد میلیون تومانی نیز هست و این در حالی است که دریافت کنندگان این ارقام کمترین تاثیر را در فرآیند درمانی مردم دارند و بخش اعظم خدمات بهداشتی - درمانی توسط پزشکان عمومی، پرستاران ، پیراپزشکان و دست یاران ارائه می شود.

جای تاسف دارد که اذعان کنیم متاسفانه این گروه‌ها کمترین میزان دریافتی ها را در نظام سلامت دارند و طبق هیچ منطقی نمی‌توان در یافتی این گروه‌ها را با پزشکان متخصص قیاس نمود.

آیا مستحضرید که لازمه این گونه پرداخت های چند ده میلیون تومانی، تامین اعتبارهای چند هزار میلیارد تومانی، آن هم از منابع محدود دولت و به عبارتی دیگر از جیب مردم می باشد و این در حالی است که پرستاران، معلمان و کارگران با حداقل حقوق و به سختی گذران معیشت دارند.

جناب آقای دکتر طیب نیا؛

اجازه دهید از زاویه ای دیگر به قضیه نگاه کنیم. چند نفر در دستگاهی نه چندان دولتی طی یک ماه دریافتی چند ده میلیون تومانی داشته اند که سریعا شناسایی شده و برخورد قاطعانه ای با آنها صورت گرفته است ( که مسلما جای تقدیر و تشکر دارد).

ولی چند هزار نفر به طور مستمر و ماهیانه مبالغ چند ده و گاها چند صد میلیون تومانی دریافت می کنند و حتی زمانی که این سیل در آمدی به جیب این بزرگواران مدتی به تعویق می افتد، در ملاء عام و در مجامع رسمی و عمومی خود را مستحق دریافت زیر میزی از بیماران اعلام می کنند.

اتفاق عجیب این است که چنین حرکت خلاف قانونی بارها و بارها از رسانه‌های تراز اول عمومی مطرح می شود و هیچ برخوردی هم با آن صورت نمی‌گیرد؟

سوالی که در این میان مطرح می شود این است که اگر پرداخت های چند ده میلیون تومانی در دستگاه های دولتی تخلف به شمار می آید و بایستی با آن برخورد شود، پس چرا در رویکردی دوگانه با این همه تخلف در وزارت بهداشت برخورد نمی‌شود؟

جناب آقای دکتر طیب نیا؛

متاسفانه فاصله و گسل عمیق میان پرداختی ها در میان گروه های مختلف نظام سلامت باعث ایجاد اختلاف طبقاتی و تشکیل طبقه ای جدید شده است. طبقه ای که برای به دست آوردن ثروت نیاز به در دست گرفتن قدرت داشت و در این امر نیز کاملا موفق بوده است.

به نظر می رسد لابی قدرت و ثروت در لایه های حاکمیت نیز نفوذ کرده و علیرغم پیگیری ها و اعتراضات گسترده در وزارت بهداشت تا کنون هیچ قدرتی نتوانسته این طبقه را ملزم به پاسخگویی نماید.

به طور مجمل باید گفت جامعه بزرگ پرستاری متشکل از دویست هزار نفر عضو، سالهاست که از این ظلم و تبعیض های بی امان و اختلاف ناحق در پرداخت ها رنج برده و می برد. بی انگیزگی نیروهای پرستاری، مهاجرت روز افزون پرستاران و گرایش به مشاغل غیر مرتبط از نتایج نا گوار این امر است و در این در حالی است که نظام سلامت کشورمان همواره با کمبود اساسی نیروی پرستار دست و پنجه نرم می کند.

در پایان از جنابعالی به عنوان سکان دار اصلی اقتصاد کشور تقاضا داریم با همکاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نهادها،دستگاه های نظارتی و امنیتی و سایر دولت مردان به سیستم غیر قابل دسترسی پرداخت ها در وزارت بهداشت ورود نموده و با برخوردی مدبرانه روند رو به رشد این اختلاف ظالمانه طبقاتی را متوقف نمایید.

ضمن تشکر از حسن عنایت حضرتعالی از درگاه ایزد منان توفیقات روز افزون شما و سایر خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی را مسئلت داریم.

محمد شریفی مقدم
دبیر کل


Tags: بودجه سلامت, وزارت بهداشت, پرستاری
منبع:  ایردن | تابناک | فارس

بازگشت به فهرست


ایردن | Irden
سخنگوی وزارت بهداشت وجود حتی یک مورد پرداخت چندصدمیلیونی در این وزارتخانه را تکذیب کرد و گفت: شوخی ۱۳ برای روز ۱۳ فروردین است.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی به وضعیت پرداخت‌های پزشکان در بخش دولتی اشاره کرد و گفت: پرداخت‌های ما دو بخش دارد که شامل حقوق و کارانه است.

وی در واکنش به اظهارات احمد توکلی که پرداخت‌های چندصد میلیونی در وزارت بهداشت را تایید کرده است، گفت: وجود حتی یک مورد پرداخت چند صد میلیونی در این وزارتخانه را تکذیب می‌کنم.

حریرچی با عنوان این مطلب که شوخی ۱۳ باید در ۱۳ فروردین به کار برده شود، گفت: آنچه به عنوان کارانه به پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان پرداخت می‌شود در قبال کاری است که انجام می‌دهند و برای بیمارستان ایجاد درآمد می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه سهم دریافتی یک پزشک متخصص از درآمد ایجاد شده برای بیمارستان ۴۶ درصد است که این عدد قبل از کسر مالیات تعیین شده است، افزود: ما در مورد کسانی که از پرداخت‌های چندصدمیلیونی در وزارت بهداشت سخن گفته‌اند، اقدام حقوقی لازم را انجام داده‌ایم.

حریرچی ادامه داد: قطعا اگر دوستان مدرکی داشتند حتما آن را منتشر می‌کردند و ما آماده استقبال از همه کسانی هستیم که به عملکرد وزارت بهداشت انتقاد دارند.

وی در عین حال تاکید کرد: وزارت بهداشت از کیان جامعه پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی حمایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که خدشه‌ای به جایگاه این افراد وارد شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با انتقاد از کسانی که امروز در جایگاه منتقد این وزارتخانه قرار گرفته‌اند، گفت: نظام کارانه از سال ۷۴ در وزارت بهداشت برقرار شد و طی ۱۸ سال منتهی به سال ۹۲ بدون کم و کاست ادامه پیدا کرد.

حریرچی ادامه داد: فقط در یک دوره و آن هم در سال ۷۸ اصلاحاتی بر روی پرداخت کارانه‌ها انجام شد.

وی با بیان این مطلب که کارانه متضمن اشکالات قابل توجهی است، گفت: تمام دستگاه‌های نظارتی به کار وزارت بهداشت نظارت دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به وضعیت پرداختی پزشکان در بخش دولتی اشاره کرد و گفت: ۲۱ هزار متخصص و فوق تخصص به طور میانگین ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دریافتی دارند. این دریافتی برای پزشکان عمومی در بخش دولتی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای پرستاران ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

حریرچی همچنین به اختلاف پرداختی بین رشته‌های پزشکی اشاره کرد و گفت: میانگین بالاترین درآمد رشته‌ای نسبت به پایین‌ترین درآمد شامل پزشکان متخصص ۲.۵ به یک است.

وی ادامه داد: میانگین بالاترین درآمد فوق‌تخصص نسبت به پایین‌ترین درآمد متخصص ۴.۵ به یک و پزشک عمومی نسبت به پرستار ۱.۷۵ برابر و متخصص نسبت به پرستار ۴.۵ برابر است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه برای کارکرد زیر ۱۰ میلیون تومان ۸۰ درصد پرداختی انجام می‌شود، اظهار داشت: برای کارکرد بالای ۵۰ میلیون تومان تنها ۴۰ درصد پرداختی وجود دارد.

حریرچی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه شما پرداخت‌های چند صد میلیونی را تکذیب می‌کنید اما برای پرداخت‌های صدمیلیونی چه نظری دارید، گفت: از کل ۲۱ هزار متخصص و فوق‌تخصص در بخش دولتی تنها ۲۰ نفر دریافتی بالای ۱۰۰ میلیون تومان داشته‌‌اند.

خبرگزاری مهر ۳ خرداد ۱۳۹۵
نام گفتاورد
ایردن | Irden
به پرداخت های میلیونی وزارت بهداشت ورود می کنیم

به گزارش صدای پزشکان قاضی ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس، درباره موضوعی که در چند روز گذشته با عنوان پرداخت‌های چند صد میلیونی در وزارت بهداشت مطرح شده گفت: ما در همه زمینه‌های این چنینی ورود می‌کنیم.

وی افزود: نه تنها در وزارت بهداشت بلکه در همه وزارتخانه‌ها ورود کرده و این موضوع هم مورد بررسی قرار گرفته است.

اولین بار موضوع پرداخت‌های میلیونی در وزارت بهداشت از سوی محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار مطرح شد.

وی نامه‌ای خطاب به طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی نوشت و در آن به پرداخت‌های چند صد میلیونی و بی حساب و کتاب در وزارت بهداشت اشاره کرد.

نامه‌ای که سخنگوی وزارت بهداشت موضوع آن را رد و اعلام کرد: حقوق چند صد میلیونی در وزارت بهداشت نداریم و تنها ۲۰ نفر حقوق صد میلیونی دارند و همه پرداخت‌ها بر اساس قانون است و اگر کسی در این‌باره مستنداتی دارد ارائه کند.

حال با توجه به صحبت‌های سراج گویا سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده است.

میز خبر صدای پزشکان ۴ خرداد ۱۳۹۵
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر