پزشکان جوان؛ می‌خواهند زود و آسان بالا بروند ۴ خرداد ۱۳۹۵

پزشکان جوان؛ می‌خواهند زود و آسان بالا بروند

دکتر علی یزدانی، دندان‌پزشک متخصص ترمیمی و عضو شورای نظام پزشکی گفت: "بارها پیش‌آمده که روز انتخابات در یک انجمن اعلام کرده‌اند سیستم کامپیوتر به دلیل نبود برق قطع‌شده است، بنابراین به‌صورت دستی انتخابات را برگزار کردند و چون دیگر امکان کنترل برگه‌های رای وجود نداشته، یک نفر 5 بار آمده و رای داده است. عده‌ای برای کسب قدرت و منابع مالی و ... سوءاستفاده‌های زیادی از عضویت در انجمن‌ها و ساختار انجمن‌های تخصصی پزشکی کرده‌اند. متاسفانه پزشکان جوان در این موارد زیاد دست دارند و می‌خواهند با تلاش کم و در مدت‌زمان کوتاه به جایگاه‌های بالاتری برسند."

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

سپید:شعار تحول آموزش پزشکی مبنایی شده تا برای تحقق اهداف اساسنامه انجمن‌های علمی تخصصی پزشکی هم تغییر کند. علیرضا استقامتی دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی در حاشیه جشنواره مطهری از افتتاح سامانه مدیریت انجمن‌های پزشکی خبر داد و گفت «اساسنامه‌های قدیمی پاسخگوی نیازهای جامعه نیستند و این تغییرات باهدف نظام‌مند کردن فعالیت انجمن‌های علمی صورت می‌گیرد.»

او تغییرات اساسنامه را درراستای دستیابی به هدف «جلوگیری از تاسیس غیر هدفمند انجمن‌های علمی» عنوان کرده است. علی‌رغم اینکه هنوز جزئیات این تغییرات مشخص نیست؛ حتی پیش از ابلاغ رسمی این اساسنامه، صدای اعتراض اعضای برخی انجمن‌ها بلند شده. اعتراضات بیشتر حول محور «تایید صلاحیت اعضای هیئت‌مدیره منتخب انجمن‌ها از سوی کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی» می‌چرخد. اما بنابر توضیحات استقامتی «راه‌اندازی نظام ارزیابی و اعتباربخشی انجمن‌های علمی باهدف نظارت و حمایت هدفمند از فعالیت این انجمن‌ها» بخش دیگری از برنامه‌هایی است که بناست اجرایی شود. وزیر بهداشت نیز در نشست معاونین آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در حاشیه جشنواره مطهری سال جاری برگزار شد، بار دیگر نسبت به رفتار سازمان نظام پزشکی که یک سازمان صنفی به شمار می رود، گله کرد و گفت: «این سازمان در طول دو دهه گذشته کمتر کنار دولت بوده و همیشه خود را حق‌به‌جانب و معترض نشان داده است. تلاش‌های وزارت بهداشت تاکنون نتیجه‌ای نداده و حل این مشکل مستلزم گام‌برداری سازمان نظام پزشکی در جهت مشارکت برای ایجاد تشکل‌های صنفی است.» بخش دیگری از انتقادات او انجمن‌های تخصصی پزشکی را هم نشانه گرفت: «ازآنجاکه انجمن‌ها نماینده هر صنف هستند، جایگاه اعضای آن بر این اساس که در انتخاباتی با100 رای انتخاب‌شده باشند، نسبت به انتخابات انجمن دیگری که با 5 هزار رای انجام می‌شود، فرق دارد.» به همین بهانه با علی یزدانی، یکی از اعضای کمیسیون انجمن‌های تخصصی گروه پزشکی به گفتگو پرداختیم.

سپید: قرار است چه تغییراتی در اساسنامه انتخاباتی تیپ وزارت بهداشت برای انجمن‌های علمی پزشکی اجرایی شود؟

اولین اساسنامه تیپ وزارت بهداشت که به انجمن‌ها اعلام شد حدود 20 سال پیش نوشته شد. در این مدت ما متوجه وجود نقایصش شدیم و می‌خواهیم این اشکالات را برطرف کنیم. برای مثال حضور اعضای علی‌البدل در جلسه هیئت‌مدیره یا تغییر تعداد اعضای هیئت‌مدیره به نسبت تعداد اعضای انجمن ازجمله این تغییرات است. البته تغییرات آن‌قدر زیاد نیست. برای مثال یکی از تغییرات مربوط به اعضای هیئت‌مدیره است. در اساسنامه قبلی محدودیتی برای اینکه یک فرد چند بار عضو هیئت‌مدیره شود، وجود نداشت اما در آیین‌نامه جدید قرار شده اعضایی که در دو دوره هیئت‌مدیره شده‌اند دیگر نتوانند هیئت‌مدیره انجمن شوند مگر اینکه تعداد آرای آنها خیلی زیاد باشد.

سپید:دلیل این تغییر چیست؟

بعضی از اعضای هیئت‌مدیره مادام‌العمر بر صندلی ریاست انجمن تکیه زده‌اند و جای خود را ترک نمی‌کنند. این باعث می‌شود نوآوری از بین برود. در خیلی از موارد پزشکان جوان می‌خواهند واردهیات مدیره انجمن شوند اما نمی‌توانند و در شرایطی برعکس هم گاه پزشکان جوان تمام ترکیب هیئت‌مدیره را گرفته‌اند و اجازه نمی‌دهند اشخاصی که باتجربه‌تر هستند هم وارد بدنه مدیریتی انجمن بشوند.

سپید:انجمن‌های تخصصی پزشکی، سازمان‌های مردم‌نهاد هستند و یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های هر سازمان مردم‌نهاد این است که هیچ وابستگی به دولت نداشته باشد، فکر نمی‌کنید تایید صلاحیت هیئت‌مدیره انجمن‌های علمی که درواقع اصلی‌ترین اعضای این سازمان هستند، این ویژگی را از انجمن‌ها بگیرد؟

ما قصد نداریم به شکل دیکتاتورمآبانه بر انجمن‌ها اعمال نظارت کنیم، تنها می‌خواهیم نظارت ستادی را افزایش دهیم. درست است که انجمن‌ها سازمان‌های مردمی غیردولتی هستند اما به عقیده من عملا هیچ‌وقت غیردولتی نبودند. چه انجمن‌های وزارت کشور، چه انجمن‌های زیرمجموعه وزارت علوم و چه انجمن‌های وزارت بهداشت برای تایید صلاحیت هیئت‌مدیره‌شان همیشه از چند منبع مثل وزارت اطلاعات سوال شده است.

سپید:شاخص‌هایی که برای تایید صلاحیت اعضای هیئت‌مدیره در نظر گرفته‌اید، شامل چه مواردی است؟

ازجمله مواردی که بناست براساس آن تایید صلاحیت کنیم، اشتهار در حرفه است. به این معنا که فرد مقبول اعضای حرفه خود باشد.

سپید:مگر نمی‌توان با اتکا به رای بالای یک فرد در انتخابات انجمن به این نتیجه رسید که آن فرد دارای اشتهار بالایی است؟

خیر. نمی‌توان. بارها پیش‌آمده که روز انتخابات در یک انجمن اعلام کرده‌اند سیستم کامپیوتر به دلیل نبود برق قطع‌شده است، بنابراین به‌صورت دستی انتخابات را برگزار کردند و چون دیگر امکان کنترل برگه‌های رای وجود نداشته، یک نفر 5 بار آمده و رای داده است. یکی از شواهد ما برای برداشت مقبولیت، عدم سابقه اقدامات غیرقانونی است. برای مثال یک انجمن بدون توجه به حیطه تخصصی خود کلاس‌های آموزشی را تنها برای کسب درآمد برگزار می‌کند. کمیسیون از طریق گزارش‌هایی که به دستش می‌رسد این افراد متخلف را به‌راحتی پیدا می‌کند. ازنظر ما تمام افرادی که اعضا و حرفه از آنها شکایت نمی‌کند و عملکردشان غیر از اهداف انجمن‌ها نیست، مقبول حرفه خود هستند و ما این افراد را به‌عنوان چهره‌های مقبول می‌پذیریم. شاخص دیگر ما این است که تمام فعالیت‌های صنفی و علمی و عضویت هر پزشک متخصص در انجمن تنها براساس تخصص او باشد. یعنی یک متخصص پوست تنها حق دارد در انجمن پوست عضو شود و رای بدهد.

سپید:دلیل اعمال این تغییرات چیست؟

تمام این تغییرات به این دلیل اعمال می‌شود که طی چند سال اخیر عده‌ای برای کسب قدرت و منابع مالی و ... سوءاستفاده‌های زیادی از عضویت در انجمن‌ها و ساختار انجمن‌های تخصصی پزشکی کرده‌اند. متاسفانه پزشکان جوان در این موارد زیاد دست دارند و می‌خواهند با تلاش کم و در مدت‌زمان کوتاه به جایگاه‌های بالاتری برسد.

مینا دارابی

Tags: سازمان نظام پزشکی, انجمن های تخصصی
منبع:  ایردن | سپید

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر