Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
دی نامه 1388 دندان پزشکی ایرانیان

دی نامه دندان پزشکی ایرانیان
چه جورها که کشيدند بلبلان از دی
به بوي آن که دگر نو بهار باز آيد
حافظ
واژه‌ی دی در «اوستا»، دتوش خوانده شده، به معنای دادار، آفریننده و پروردگار. در ايران باستان "دی" به معناي دادن، آفريدن، ساختن و بخشودن بوده و "دادار" در فارسي از همين ريشه است. از این ‌ماه روشنایی روز، بار دیگر، رو به فزونی می‌گیرد که نمایی از آفرینش را در یادها، بازمي‌آفريند.
دی نامه دندان پزشکی ایرانیان
دی نام فرشته ای بود که تدبیر امور، مصالح روز و ماه دی به او تعلق داشت. در این هنگام از سال كه با انقلاب زمستانه همراه است، كوتاه بودن روزها و سرمای زیاد، زندگی مردم و جانوران را آن چنان با خطر روبرو می‌ساخت كه تنها خداوند می توانست آن ها را در امان نگه‌ دارد. از سوی دیگر همه ی كارهای كشاورزی و بیشتر كارهای دامداری تعطیل و بهترین کار در این شب‌های بلند و سرد، نیایش به درگاه خداوند بود.
به دیماه از گشت گردان سپهر سحاب افکند پرده بر روی مهر
جهان پوشد از برف سیمین حریر کشد پرده سیمگون آبگیر
شود دامن باغ از گل تهی چمن ماند از زلف سنبل تهی
رهی معیری
در فرهنگ ایرانی هر‌ماه، 30 روز دارد و هر روز نامی و هر نام معنایی. آغاز هر‌ماه با نام «اورمزد»، به معنای خداوند بود. ماه دي نيز به‌معناي خداوند است، بنابراین ایرانیان به پاسداشت رخداد نیکوی برابري ماه و روز هم‌معنا، گرد‌هم اهورا مزدا را سپاس گفته و بزرگی و یگانگی‌اش را می ستودند. این روز را از دیرباز «دیگان» نامیده‌اند. روزهای هشتم، پانزدهم و بیست‌و‌سوم دی‌ماه (۲و ۹ و ۱۷دی به تقويم امروز) نیز به دلیل برابری نام روز (دیگان) با ماه دی، مورد بزرگداشت و سپاس ایرانیان بود. براي تشخيص این سه روز از يکديگر، هر يک را با نام بعد از خود، "دي به آذز"، "دي به مهر" و "دي به دين" مي گفتند و درنتیجه چهار جشن "دیگان" در روزهای اورمزد، دی به آذر، دی به مهر و دی به دین برگزار می‌شد.
باری، در حوزه ی دندان پزشکی ایرانیان در ماه جاری دو کنگره با همت "انجمن دندان پزشکان عمومی" و ا"نجمن بیماری های دهان" برگزار می شود که چهارمین کنگره ی هر دو این انجمن هاست.
در این ماه خبر تأسیس دو دانشکده دندان پزشکی جدید مجدداً موجب شگفتی فرهیختگان حرفه شد: دانشکده های مازندران و ارومیه. جالب این که در پایان ماه قبل بود که معاون آموزشی وزارت بهداشت در مصاحبه ای اعلام کرد: کمبود دندان پزشک نداریم. دیگر این که یکی از مدیران شورای شهر تهران بابت بی توجهی وزارت بهداشت به موضوع زباله های آلوده، این وزارتخانه را مدیون مردم دانست.
دکتر غزنوی و دکترسیدان هم از نشست اف دی آی در سنگاپور برگشتند اما طبق معمول هیچ عکس و گزارشی از سفر خود برای اطلاع همکاران منتشر نکردند. به امید تغییر رویه مدیران و احترام بیشتر به جامعه ی تحت مدیریت خود. ایردن همواره آماده انعکاس مطالب و مدارک عزیزان هست.
هم اميدي مي پزم با درد و سوز تا مگر اين دي مهم گردد تموز
مولوی
به امید روزهایی خوش تر
پویا - مدیر ایردن
[email protected]

واژه نامه فارسی-لاتین "دندان" در ایردن ایجاد شده که امید است با همت همکاران و علاقمندان به یک مجموعه آنلاین مفید برای دسترسی عموم به واژه ها و اصطلاحات دندان پزشکی تبدیل شود. برای دسترسی به بخش مربوطه، اگر کیبورد فارسی دارید، می توانید در محل آدرس صفحه به فارسی بنویسید "دندان" و با نگهداشتن کلید کنترل، اینتر کنید.
دندان: واژه نامه دندان پزشکی ایرانیان
برای دیدن واژه نامه "دندان" در محل آدرس صفحه به فارسی بنویسید "دندان" و کنترل+اینتر را باهم فشار دهید : دندان.com
فایل غیرمعتبر.
اولین دانه های برف عکاس: دکترآیرج کی پور avalin_danehhaye_barf_drirajkeipour
اولین دانه های برف

فقط مقدمه
مدیریت و ارزش نیروی انسانی در جامعه کاری
Dr.Zahedi Arash دکترآرش زاهدی، دندانپزشک
بحثی که آن را پیش رو داریم، بحثی مفصل و پویا در مورد مدیریت و ارزش نیروی انسانی در جامعة کاری می باشد. شاید کمی عجیب به نظر برسد که چه طور می توان یک بحث مدیریتی یا علوم انسانی را در غالب قسمتی از نیاز دندان پزشکی امروز ایران جای گذاری کرد ولی واقعیت این است که مراجعین و خوانندگان این مطالب اغلب از اعضای کارکنان یا هیئت مدیره های انجمن های مختلف دندان پزشکی می باشند. یکی از معضلاتی که اکنون گریبان گیر انجمن های دندان پزشکی شده، آمد و رفت افراد و نیروهای دندان پزشک در حیطه های سنی مختلف و در رده های متفاوت اجتماعی و اتفاقاً با توانائی ها و قابلیت های بسیار متفاوت و متنوع می باشد.
آیا باید اجازه داد هر کسی پایش به انجمن ها و رده های کاری و مدیریتی باز شود...

اعتماد در ارتباط دندان پزشک و بیمار

خانم فاطمه آذرفر - مشهد
کارشناس ارشد روان شناسی

Ms.Fatemeh Azarfar خانم فاطمه آذرفر- کارشناس ارشد روانشناسی
اساسی ترین عامل درهر رابطه ای اعتماد است و ارتباط موفق دندان پزشک و بیمار بر اساس این عامل شکل می گیرد. این کار تعامل دندان پزشک و بیمار را تسهیل و ترس و اضطراب از دندان پزشکی را برطرف ساخته و به احساس خشنودی از خدمات ارائه شده مبدل می سازد.اعتماد چیست؟: اعتماد یعنی اطمینان از این که می توانید احساسات و افکار درونی خود را با دیگران درمیان گذاشته و بدانید که آن ها رازدار هستند و با آگاهی از احساسات و هیجانات و واکنش های شما از آن سوء استفاده نمی کنند و به شما احترام می گذارند...


آوانمای مصاحبه دکتر مهدی یزدان پناه با ایردن Dr,Mehdi Yazdanpanah
برای شنیدن مصاحبه دکتر یزدان پناه، لطفاً روی تصویربالا کلیک کنید

دندان پزشک عضو انجمن علمی و
Iraj_Keipour_Dentist
دندان پزشکان، پس از به پایان بردن دورة دانشگاه، به عرصة کار عملی پای می گذارند. نیاز های درمانی هر روزة بیماران طلب می کند دانشِ دندان پزشک، پی گیرانه به روز شده و در عمل در جائی معین و قابل دست رسی، کار با ابزار جدید و تکنیک های نوین را آموزش ببیند. یکی از این مراکز، شرکت های عرضه کنندة مواد دندان پزشکی اند که با توان بالای مالی، می توانند برای فروش و معرفی بهتر کالای خود، به آموزش دندان پزشکان بپردازند...

گرفتِ مانديبل با استخوان تازهی فريز شده

Vafakish Alireza دکتر علیرضا وفاکیش
محدوديت هاي آناتوميكي استخوان آلوئول باقي مانده، مي تواند چالش هائی را بر سر راه قراردادن ايمپلنت هاي دنداني قرار دهد. مناطقي كه كمتر از حد ايده ال داراي استخوان مي باشند، مي توانند موجب مسائل فانكشنال (عملكردي) و استتيك (زيبايي) گردند زيرا قراردادن و نصب ايمپلنت نياز به مقدار كافي استخوان با كيفيت دارد. در بسياري موارد، اين مشكل آناتوميكي را مي توان با نمونه هاي استخواني برگرفته از بدن خود فرد (اتوژن) برطرف كرد...

ظرف های یکبار مصرف
دکتر سید محمود میران
پیشرفت و تمدن بشری گاهی منجر به تولید وسایلی می شود که اگرچه درآن مقطع، قسمت اعظمــی از مشکلات زندگــی مدرن را حل می کند ولـی عوارض آن بعداً مشکلات جــدیدی برای بشر و کــره زمین به وجود می آورد . کیسـه های پلاستیکی و ظرف های یک بار مصرف پلاستیکی با توجــه به غیر قابل اجتناب بودن استفاده از آن ها یکـی از مشکلات جدی دهه های اخیـر می باشند . هنــوز خیلــی از ما به یاد می آوریـم زمانــی را که برای خرید های روزانه به همــراه خود کیســه ای پارچه ای برداشته و خریدهایمان را پس از گذاشتن در پاکت های کاغذی، داخل آن قرار می دادیم ....

چهارمین همایش انجمن علمی بیمار‌ی‌های دهان ایران

فتوگرافی های پزشکی و استریلیزاسیون
retractor استریل رترکتور درعکاسی دندانپزشکی دکتر فخریه اقبالی
انجام بعضی از درمان های دندان پزشکی، مستلزم گرفتن فتوگرافی های متعدد تخصصی از صورت و دندان ها می باشد. مؤسسات خاصی تحت عنوان « فتوگرافی پزشکی» این کار را به عهده گرفته اند. متاسفانه به دلیل عدم اطلاع کادر غیر پزشکی این مراکز از موازین بهداشتی ،مشکلاتی جدی برای بیمار ایجاد می شود. غالبا هنگام گرفتن عکس های داخل دهانی، از دهان باز کن های فلزی (استیل) استفاده می شود. این دهان بازکن ها پس از قرار گرفتن در یک مادة ضد عفونی کننده مانند deconex مستقیماً برای مراجعه کنندة بعدی مورد استفاده قرار می گیرند ....

سیتانست چیست؟

دکتر عبدالرزاق جواهری
پزشک

javaheri abdolrazaq دکتر عبدالرزاق جواهری
یقینا تا کنون بارها در هنگام مراجعه به فروشگاهها شنیده اید که بسیاری از مشتریان بجای بکاربردن واژه دستمال کاغذی از کلمه " کلینکس" استفاده می کنند. در حقیقت " کلینکس" نام تجاری نوعی دستمال کاغذی است که سالها پیش وارد بازار ایران می شد و به مصرف می رسید.
به مثابه این مورد، در جامعه دندانپزشکی نیز واژه "سیتانست "، توسط بسیاری از همکاران در مورد کارتریج های فاقد ماده وازوکانستریکتور بکار برده می شود...

چرا در شماره آینده مقاله ای از شما منتشر نشود؟ همین الان دست به کار شوید و مطالب مرتبط با دندان پزشکی را برای استفاده همکاران و علاقمندان دندانپزشکی برای ایردن بفرستید! برای ارسال هرگونه مطلب یا مدرکی جهت انتشار درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان، لطفاً اینجا کلیک کنید.


جستجوی دندانپزشکان و پیرادندانپزشک ها در ایردن

سالروز تولد دندانپزشک

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در دی ماه بود. ضمن تبریک تولد این عزیزان، به استقبال تولد همکاران خوب دیگری نیز می رویم که بهمن ماه پا به جهان هستی نهاده اند. آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.


دندان‏پزشکان متولد بهمن

برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
زمستانی دیگر آمد. عکس از تندیس خوارزمی -پارک لالة تهران


 شركت تصفيه آب فراشمس
با داشتن این سیستم تصفیه آب، هیچگاه به آب معدنی پول نخواهید داد،
همواره چای را شفاف می نوشید و طعم ناگوار آب شهر را حس خواهید کرد!


یک خبرخوش ضمنی این که قرار است در ۲۶ این ماه منشور حقوق بشر كوروش، تنها به‌مدت چهارماه از سوی موزه بریتانیا به موزه‌ی ملی ایران امانت داده شود.

لطفاً این خبرنامه را برای دوستان و همکاران خود ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with your friends & co-workers
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
توجه: اگر در مشاهده این خبرنامه یا برخی صفحات وب مشکل دارید،
توصیه می شود "فایرفاکس" را از اینجا دانلود و نصب کنید و از آن برای کار در اینترنت استفاده نمایید.


ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنها
دهای خود را درمورد این خبرنامه از طریق فرم زیر برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

Name نام*
Email رایانامه*
Message پیام *
کپچا
CAPTCHA
حروفی که در تصویر می بینید را تایپ کنید*

نظرات رسیده درمورد این شماره ی ماهنامه

تقریبا" از زمان شروع اطلاع رسانی از طریق ایمیل ، خبر ها و مطالبی که جذابیت داشته باشه رو مطالعه می کنم. این سری خیلی جالب بود . دست مریزاد! خوشم اومد . به خصوص خاطرات و شخصیت دکتر یزدان پناه . هم هنرمند وهم طبیب و شخصیت دوست داشتنی و زیبا کلام.
اقدام خوبی انجام دادید در زمینه آی تی پزشکی به شرطی که گسترش بدید و شبکه توزیع بیماران رو هم ایجاد کنید ..آیا میدونید با توجه به همین گردش خبر و ارتباط دوسویه می تونید ضمن کار آفرینی قدم مهمی در توسعه شبکه سلامت در بستر آی تی (e-health) بردارید? . به شرطی که شبکه ارتباطی خودتون رو بر اساس دانایی محوری و مشتری مداری جلو ببرید یقین داشته باشید اقدام خیرانه و همچنین اقتصادی در جهت تضمین سلامت جامعه و گامی موثر در تولید ثروت و رفاه عمومی میشه.
در هر صورت جالب بود این سری .مرسی . ایمیل های ادد لیستم که همه فعالن رو بهتون میدم .اگه هم خواستید و در خواست کردید 5 هزار تا ایمیل کاربر فعال ایرانی بعدا براتون ارسال می کنم.
موفق باشید، حسین زینی وند

استاد و هنرمند عزیز جناب آقای دکتر یزدانی . وجود بزرگانی همچون شما بالاترین سرمایه های لاینفک برای ایران عزیزمان است
دکتر عبدالرزاق جواهری

از ساعت 22 که به خانه رسیدم تا ساعت 24 به پای رایانه زانو و التماس می کردم سریع تر دانلود شود تا خبرنامة دی ماه را زیارت کنم. خوش بختانه دعا مستجاب و چشم ازدیدن خبرنامه سو آمد!!
اگر مایل هستید اول مقاله های همکاران غیر پزشکمان که محبت کرده و به ما مطلب داده اند آورده شود و بعد نوبت به همکاران دندن پزشک ( میزبانان) برسد. اول مقاله های تالیفی آورده شود، بعد ترجمه و سپس گزارش ها و نظر ها. عکسی که از تئاتر شهر در زمستان فرستاده ام متعلق به خبر نامة بهمن ماه است.
کار سنگینی را پیش بردید ولی به نظر می رسد کار های سنگین تری در پیش است.
با امید به پربارتر شدن خبرنامه و همکاری صمیمانه تر
دکتر آیرج کی پور


دکتر کی پور، شما علاوه بر ذوق هنری و نویسندگی و دندان پزشک بودن از تواضع بالایی هم برخوردارید.شخصا پیامتون را بسیار دلنشین یافتم این مطلب احترام به میهمانان رو می گم ،البته مطمئنم که طفلکی ایردنیها سرشون شلوغ بوده وگرنه خودشون بیشتر به این مسائل دقت می کنند. از مطلب طنز زانو زدن پای رایانه تان هم خیلی خنده ام گرفت. یاد خودم افتادم که در ایران که بودم امسال تابستان و در اوج کم شدن سرعت اینترنت، چهار قل و ایت الکرسی و کلی از این ادعیه که موقع موشک باران های صدام تو بچگی می خوندیم، همه رو می خوندم تا یه جی میل ناقابل بعد سه شبانه روز نیایش و روزه داری(!!) باز شود. می فهمم حالتونو دکتر. به هرحال از همه ی دست اندر کاران ایردن بابت خبر نامه های طلایی تشکر کرده و می گم که در عکس دانه های برف تنها چیزی که مشاهده نمی شه برفه! ولی خیلی قشنگه ادامه بدید بالاخره یه روز عکاس خوبی می شید!!
همه ی مطالب عالی بودند .به خصوص مقاله ی انواع آنفلوانزا در حيوانات و انسان تهیه شده توسط خانم دکتر فریبا کرامت. با تشکر
با احترام به دکتر کی پور و دوستان
شیلا نصیحتی
سلام به همکاران سخت کوش و خلاق ایردن ضمن تشکر از ارسال این ای‌میل پر مطلب و پر محتوا از انجا که ممکن است بسیاری از همکاران دندان‌پزشک ما امکان مطالعه این مقالات را در عرصه سایبر نداشته باشند، در صورت اجازه شما و به عنوان یکی از همکاران هفته نامه سپید، برخی از این مطالب را با حفظ کپی رایت در این نشریه منتشر کنم.
یک مطلب برای ویژه نامه دی‌نامه شما ضمیمه این نامه است
البته از چند و چون برنامه ریزی شما برای این ویژه نامه ها اطلاعی ندارم و این مطلب را من باب نمونه برای شما ارسال می کنم. اما خوشحال میشم اگر بتوانم در انتشار این گونه ویژه نامه ها با شما همکاری کنم. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.
مسواک در کتب حدیث ویرایش جدید.doc
دکتر سیامک شایان


با عرض سلام و خسته نباشید به مسولین این سایت. اینجانب دندان پزشک و دانشجوی دوره تخصصی جراحی لثه در ایتالیا می باشم و مقیم ایتالیا هستم و می خواستم با شما همکاری داشته باشم . چون 1 سری مدارک خواسته شده در سایت را که بعد از تکمیل فرم باید به شما پست می کرد را به زبان فارسی ندارم ودر ضمن من دارای شماره نظام پزشکی در ایران نمی باشم . خواهشمند هستم که در این مورد مرا یاری فرمایید که چه مدارکی را به چه زبانی به شما پست بکنم
دکتر مهدی کریم خانی