Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
بهمن نامه 1388 دندان پزشکی ایرانیان

بهمن نامه 1388 دندان پزشکی ایرانیان

بهمن به زبان دری "دلو"، در پشتو "سلواغه" و در کردی "ڕێبەندان" خوانده می شود. درمتون باستانی ایران بهمن را "وهومن" نیز گفته اند، به معنای "به‌منش، نیک اندیش و نیک نهاد". وهو» به معنی خوب و نیک، و «منه» از ریشه من در پهلوی و "منش" در فارسی است.
bahman بهمن نامه 1388 دندانپزشکی ایرانیان
بهمن، مظهر اندیشه نیک و خرد و دانایی خداوند است. بهمن هدایت کننده‏ی پیامبر ایرانی به پیشگاه خدای یکتا بوده است. درفرهنگ ایرانی، "وهومن" به انسان، منش نیکو می آموزد. گل یاسمن سفید، رنگ سفید و خروس سفید، نشانه‌های خاکی "وهومن" فرض می شدند. خروس در سپیده دم با بانگی رسا نوید رفتن دیو ظلمت را سر می دهد و مردم را به بیداری، عبادت و کار می خواند. لباس سفید نیز لباس بهمن است. به نوشته ابوریحان بیرونی همه جانوران سودمند به حمایت بهمن سپرده شده و کشتار در بهمن روز منع شده است. بهمن اسم گیاهی است که در جشن بهمنجه خورده می شد و در طب نیز معروف است. در فرهنگ ایرانی، بهمن سمبل و نمونه تمام عيار نيكي خالق و الهی بودن مجسم نظم حاکم بر هستی است.
و اما از ایردن و دندان پزشکی ایران بگوییم. ایردن کماکان با نیروی اندک خود، رسالت بزرگش را پیش می برد و دست اندرکاران چندکاره، در عین سختی کار، عاشق و مصمم ایده های مختلفی را پی می گیرند. آخرین کارهای آغاز شده که حمایت کاربران را -ولو با اظهارنظر- می طلبد، واژه نامه "دندان"، بخش "معرفی درمانگاه های دندان پزشکی" ، بخش "پرسش و پاسخ های دندان پزشکی" و "تالار جدید مشاوره" است که در ایام باقیمانده ی امسال به نتیجه خواهند رسید. زمان ارسال ماه نامه های ایردن نیز که آخر هرماه بود، با تلاش بی دریغ همکاران به ابتدای ماه منتقل شد و از بهمن، اول هرماه تقدیم خواهد شد، امید به همکاری و عنایت بیشتر مخاطبین، انتظار طبیعی ما خواهد بود.
در عرصه‏ی دندان پزشکی ایران، کنگره ی چهارم انجمن دندان پزشکان عمومی، بازهم یکی از ثمرات اندیشمندان جوان حرفه بود که در هفته پایانی دی ماه برگزار شد. انجمن دندان پزشکی نیز کم کم برنامه ها و جلسات خود را برای برگزاری کنگره 50 آغاز کرده است. از سوی دیگر دعوای جامعه دندانسازان با دفتر سلامت دهان بالا گرفته است. امید آن که با درک بیشتر اهمیت کارگروهی و اندیشیدن بیشتر به مصالح جمع نسبت به فرد، مدافع واقعی حقوق خود و دیگران باشیم
.
دوم بهمن براساس نشریه سال 1331 سندیکای دندانسازان، مصادف با درگذشت اولین خدمتگزار دندان پزشکی ایران، دکتر استپانیان است که 50 سال حضورش در این دیار، برکات بنیادین برای دندان پزشکی ایرانیان داشته است. یادمان او در این ماهنامه، بهانه ای برای "ارج یادِ" آن مرد باشد تا همکارانِ فعالِ امروز، بنیانگذاران و پیشگامان حرفه را فراموش نکنند.
همچنان چشم به راه حضور همکاران در مدیریت بخش های مختلف ایردن هستیم تا امکانات وسیع این پایگاه از طریق علاقمندان حرفه بهره برداری بیشتری داشته
و ایده های بکر و عرصه های خالی این حرفه امکان رشد و باروری پیدا کند.

به امید تمسک بیشتر به خرد،
پویا - مدیر ایردن
[email protected]

روز 26 بهمن 1322 پیدایش رسمی واژة دندان پزشک
  در بارة چگونگی آفرینش و پیدایش و گسترش واژة دندان پزشک دو منبع نوشتاری و گفتاری معتبر وجود دارد.
  1-دکتر محمد علی افتخاری در کتاب خود:« تاریخ دندانپزشکی ایران-1313-1383» صفحة 48 آورده اند: « در جلسة مورخ بهمن 1322 شورای دانشگاه، کلمة دندان پزشک به جای دندانساز و اطلاق دندانساز به مکانیسین دندان پذیرفته شد»
  2-دکتر مصفا در نشستی که با تشریف فرمائی آقایان دکتر افتخاری، دکترتابش، دکتر دادمنش، دکتر غزنوی، دکتر طاهریان، دکتر منظرپور، دکتر مرتضوی و جمعی دیگر از سرمایه های اجتماعی دندان پزشکی ایران، در تاریخ پنجشنبه 22/ فروردین 1387 بر گزار شد، در بارة روز دندان پزشک مطلبی گفتند که به تایید همکاران دیگر جلسه رسید:
  « دکتر حیدر سرخوش در سال 1322 نامه ای به دکتر سیاح رئیس دانشکده می نویسد که دندانسازی به دندان پزشکی تبدیل شود. نامه به آقای دکتر حبیبی می رسد و ایشان به دبیرخانه و از آن جا به فرهنگستان فرستاده می شود. فرهنگستان موافقت خود را اعلام می دارد و در 26 بهمن 1322 شورای دانشگاه کلمة دندانساز را به دندان پزشک تبدیل می کند. این مطلب در مجلة راهنمای دندان پزشک آمده است».
   این روز را (روز وارد شدن رسمی واژة دندان پزشک به فرهنگ واژة های پارسی و پذیرش آن توسط مردم ایران) به همة همکاران دندان پزشک تبریک می گوئیم!

تئاتر شهر پایتخت دکتر آیرج کی پور
در حال بارگذاری برای پخش

تئاتر شهر پایتخت


دکتر استپانیان، خدمتگزار صدیق ایرانیان

مجله سندیکای دندان پزشکان-1331


پنج شنبه دوم بهمن1331، دکتر استپانیان درگذشت

پنج شنبه دوم بهمن1331، دکتر استپانیان، اولین دندانپزشک ایران درگذشت
دکتر آرتین استپانیان در سال 1870 میلادی برابر 1248 شمسی متولد شد. او در سال 1902میلادی عازم ایران شده و در شهر تبریز مطب شخصی خود را دائر نمود. در مدت اقامت او در تبریز محمدعلیشاه در آن زمان ولیعهد وقت در شهر تبریز اقامت داشت و دکتر استپانیان را به عنوان پزشک خصوصی خود انتخاب نمود و مدت 5 الی 6 سال در شهر تبریز مشغول طبابت گردید...


گزارش یک مورد
جایگزینی سنترال راست فک بالای مرد 56 ساله
cantilevered adhesive prosthesis: a case report پروتز سنترال بالا
همکاران گرامی، تلاشمان بر این است که نمونه هائی از کار دندان پزشکان دیگر را بدون توجه به زمان ارائة آن، خدمتتان تقدیم کنیم. شما تجربه دارید و می توانید با ارائة « طرح درمان» جدید و یا عرضة تصویرهای مربوط به آن و گزارش کیس مشابه، همکاران دیگر را با کار خود آشنا نمائید.
شرکت در طرح درمان برای کیس های یک سان، گنجینة تجربی دندان پزشک را بالاتر برده و به وی هنگام بر خورد، با بیماری مشابة این کیس، به انتخاب راه درمان بهتر با استفاده از امکانات موجود در محل، یاری می رساند. در این شماره مجله، یکی از نمونه ها و راه درمان ارائه شده در یک گزارش به اطلاع شما می رسد. این کیس می تواند طرح درمان های دیگر و به ر وز شده ای داشته باشد. ما منتظر دریافت نظر و طرح درمان شما هستیم. ادامه مطلب . . .


چهارمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران-دی1388- هتل المپیک تهران
راهنمایی برای سفارش و طراحی کارت ویزیت
سفارش و طراحی کارت ویزیت دندانپزشکان
اصلي‌ترين سوالي كه معمولا حين تصميم براي سفارش كارت ويزيت از خود نمي‌پرسيم اين است كه كاربرد كارت ويزيت چيست؟ امروزه اصلي‌ترين كاربرد كارت ويزيت اطلاع‌رساني آرشيوي (و نه تبليغاتي) است. يعني قرار نيست كارت ويزيت براي شما مانند يك آگهي تلويزيوني، يك محصول (اعم از تجاري يا فرهنگي) يا خدمات را معرفي كند؛ بلكه اطلاعات يك شخص حقيقي يا حقوقي را به ساده‌ترين و قابل‌دسترس‌ترين شكل در اختيار مخاطب قرار مي‌دهد... ادامه مطلب . . .ایمپلنت دندانی در خانم 102ساله
ایمپلنت دندانی در خانم 102ساله-دکتر محمدعلی صدرعاملی
بیمار خانمی است 102 ساله، با عشق به نوه های خود و " آرزوی بیش از انتظاری که بتواند با تبسم زیبائی با آنان ارتباط بر قرار کند". سابقه بیماری او حکایت داشت از فشار خون، ارتریال فیبریلیشن، استئوآرتریتیس واستئوپروزیس. این مشکلات پزشکی اخیراً توسط پزشکان داخلی وقلب او کاملاً کنترل شده بود. آزمایشات فیزیکی از سلامت کامل این زن 102 ساله، بدون هیچ نگرانی حاد، گواهی می داد...اصول و مبانی لبخند!
کامران شرفشاهي
اين مدت عمر ما چو گل ده روز است
خندان لب و تازه روي مي بايد بود
اصول و مبانی لبخند! ایردن
ديشب بيخوابي به سرم زد و با خودم فکر کردم که حالا که هر کسي براي خودش دم و دستگاهي به راه انداخته و شوخي شوخي «استاد» شده، ما چرا کارگاهي راه نيندازيم و الکي الکي کاره اي نشويم؟! حواسم را که جمع کردم، متوجه شدم هر کاری، سرمايه و دوست و آشنا مي خواهد و اگر آدم حواسش جمع نباشد و غفلتا دمش تو بشقاب شخص محترمي سبز شود، آن وقت...

مصاحبه با تکنیسین دندانساز غلامرضا اخلاقی

برای شنیدن مصاحبه ی آقای غلامرضا اخلاقی، روی عکس کلیک کنید

چرا در شماره آینده مقاله ای از شما منتشر نشود؟ همین الان دست به کار شوید و مطالب مرتبط با دندان پزشکی را برای استفاده همکاران و علاقمندان دندانپزشکی برای ایردن بفرستید! برای ارسال هرگونه مطلب یا مدرکی جهت انتشار درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان، لطفاً اینجا کلیک کنید.
جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن
برگزاری مجمع عمومی انجمن دندان پزشکان عمومی ایران
برگزاری مجمع عمومی انجمن دندان پزشکان عمومی ایران

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در بهمن ماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
لطفاً این خبرنامه را برای دوستان و همکاران خود ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with your friends & co-workers
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را درمورد این خبرنامه از طریق فرم زیر برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

Name نام*
Email رایانامه*
Message پیام *
کپچا
CAPTCHA
حروفی که در تصویر می بینید را تایپ کنید*نظرات::
 
سلام امروز خوب فرصتي براي ديدن ايردن بود ازتلاشهاي فراوان شما وهمكارانتان ممنون موفق باشيد
دکتر علی تاجرنیا

بسیار مجله خواندنی و خوبیست. از همه بهتر اینکه به ایمیل می فرستید و براحتی در دسترس است. پیروز باشید.
دکتر آزاده تجلی