Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
norooz Farvardin نوروزنامه دندانپزشکی ایرانیان - فروردین 1389


نوروز نامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان

نرم نرمک می رسد اینک بهار، خوش به حال روزگار!
ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم،
ای دریغ از من اگر مستم نسازد آفتاب!
ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار فریدون مشیری


Nowrouz Farvardin نوروزنامه دندانپزشکی ایرانیان - فروردین 1389
سیر، سیب، سماغ، سرکه، سمنو، سبزی، سنجد
شادی از خصلت های بارز، در تاریخ ایرانیان است. درتقویم ایران باستان آن قدر جشن هست که شاید کمتر ملتی به اين اندازه بهانه برای شادی کردن داشته باشد. بر فراز همه جشن های ایران نوروز قرار دارد، که بقای هزاران ساله اش از آن روست که یک قرار داد اجتماعی یا یک جشن تحمیلی حکومتی نیست. جشن طبیعت است و روز شادی زمین و آسمان و سرشار از هیجان شکوفایی و آغاز!
گفتن از نوروز و نوگفتن از آن ساده نیست، چرا که آنقدر ازنوروز سخن گفته شده که هر سخنی ممکن است تکرار باشد. عقل تکرار را دوست ندارد اما احساس آن را می پسندد و طبیعت مملو از تکرار هاست. اصلاً خود نوروز یک تکرار طبیعت است که برای همه خوشایند است. عظمت نوروز باستان با جشن ساده ی امروز ما تفاوت اساسی داشت. نوروز جشن خانه نشینی و شخصی نبوده و نیست، نوروز جشن اجتماعی و عمومی است. نمایندگان مردم از سراسر امپراتوری می‌آمدند تا با حضور در جشن های سال نو، احترام و محبت خویش را نسبت به شاه که نماینده ی مقتدر مردم بود ابراز کنند و در عین حال با او به نیایش خدا بپردازند. نام فروردین هم از فروهرها گرفته شده است. بر پایه اعتقادات ایرانیان باستان، فروهر افراد فوت شده، از پنج روز مانده به آغاز بهار به مدت 10 روز برای سرکشی به خانواده هایشان به زمین می آیند تا ببینند آنها چگونه زندگی می کنند.
نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است که در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب شده و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.
در۳۰ مارس ۲۰۰۹ (۱۰ فروردین ۱۳۸۸)، پارلمان فدرال کانادا، اولین روز بهار هر سال را به عنوان نوروز، عید ملی ایرانیان و بسیاری اقوام دیگر نامگذاری کرد و در 24 فوریه 2010 نیز سازمان ملل متحد با تصويب يک قطعنامه، عيد نوروز را به عنوان روز بين المللي نوروز و فرهنگ صلح در جهان به رسميت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد . در قطع نامه ی مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی و قدمتی بیش از ۳ هزار سال، که امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است. نوروز در تقویم میلادی با ۲۱ یا ۲۲ مارس مطابقت دارد. با افزایش محبوبیت عید نوروز در آسیای میانه و همچنین با اعلام رسمی شدن این مراسم در ترکیه، جهان در آینده نزدیک شاهد برگزاری آن در ابعاد وسیع تر خواهد بود.
در برخی از متن های کهن ایران ازجمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در برخی دیگر از متن ها، کیومرث به‌عنوان پایه‌گذار نوروز معرفی شده است. نوروز کوچک یا نوروز عامه پنج روز بود و از یکم تا پنجم فروردین گرامی داشته می‌شد و روز ششم فروردین (خردادروز)، جشن نوروز بزرگ یا نوروز خاصه برپا می‌شد. در هر یک از روزهای نوروز عامه، طبقه‌ای از طبقات مردم (دهقانان، روحانیان، سپاهیان، پیشه‌وران و اشراف) به دیدار شاه می‌آمدند و شاه به سخنان آنها گوش می‌داد و برای حل مشکلات آنها دستور صادر می‌کرد. در روز ششم، شاه حق طبقات گوناگون مردم را ادا کرده بود و در این روز، تنها نزدیکان شاه به حضور وی می‌آمدند.

ز فیض ابر آزادی زمین مرده شـد زنده ز لطف بــاد نوروزی جهان پیر شد برنا
بگرد سـرو، گــرم پرفشانی، قمــری نالان به پای گل، به کار جان سپاری، بلبل شیدا هاتف

رسم افروختن آتش، از زمان‌های کهن پیش از نوروز متداول بوده است. در ایران و بسیاری کشورهای منطقه، این رسم به‌صورت روشن کردن آتش در شب آخرین چهارشنبه سال (چهارشنبه‌سوری) متداول است.
سفره‌های نوروزی یکی از آیین‌های مشترک در مراسم نوروز در بین مردمی است که نوروز را جشن می‌گیرند. در بسیاری از نقاط ایران و برخی از نقاط افغانستان، سفره هفت سین پهن می‌شود. بعد از ورودماهی قرمز از چین به ایران از این ماهی ها - به نادرست - جهت زیبایی سفره هفت سین استفاده می‌شود. همچنین بعد از ورود اسلام به ایران کتاب قرآن نیز بر روی سفره قرارداده شد. در کابل و شهرهای شمالی افغانستان، سفره هفت میوه متداول است. چیدن سفره‌ای مشابه با استفاده از میوه‌ خشک شده، در بین شیعیان پاکستان هم مرسوم است. سفره هفت شین در میان زرتشتیان، و سفره هفت میم در برخی نقاط واقع در استان فارس در ایران متداول است. در جمهوری آذربایجان نیز بدون توجه به عدد هفت، بر روی سفره‌های نوروزی خود، آجیل قرار می‌دهند.
از دندان پزشکی ایران چه خبر؟ مرور خوبی توسط دکتر شایان، همکار خوب ایردن انجام شده که در همین خبرنامه منتشر است و گفتنی این ماه من نیز خبرهای خوب جلسات نیمه محرمانه ی صاحب نظران دندان پزشکی کشور در انجمن دندان پزشکی ایران برای تبادل نظر جهت اصلاح اساس نامه انجمن است. سخنان عزیزان ضبط شده و در فرصت مناسبی منتشر خواهد شد. جشن 75 سالگی دانشگاه تهران، جشن روپوش سفید و جشنواره شهید هدایت هم از برنامه های جالب توجه این ماه بود.
نظرسنجی جدید ایردن هم در حاشیه تمام صفحات داخلی سایت قرار داده شد. هدف از این نظرسنجی، مشارکت با انجمن دندانپزشکی، درجهت تسریع و ترغیب روند اصلاح اساس نامه تشکل صنفی است تا مجموعه ای فراگیرتر و مقتدرتر مدیریت آتی حرفه را عهده دار شود.

به امید وفور شادی، شفا، شور، شوق، شُکر، شهامت و شکوفایی در سال نو
پویا - مدیر ایردن
[email protected]

در حال بارگذاری برای پخش

جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن


مهم ترین اتفاقات حوزه دندان‌پزشکی
در سالی که گذشت
shayan دکتر سیامک شایان امین
دندان در حاشیه نبود اما در مرور اخبار حوزه سلامت در سالی که گذشت دندان‌پزشکی تقریبا جایی در صفحه اول روزنامه‌ها و نشریات کشور نداشت جز آنجا که سخن یکی از مسئولان وزارت بهداشت درباره حوزه دندان‌پزشکی در گوشه‌ای از صفحه قرار می‌گرفت تا تعجب و کنجکاوی مخاطب را برای خرید روزنامه برانگیزد؛ مثلا آنجا که وزیر نوآمده‌ی بهداشت در حاشیه شرکت در یک همایش دندان‌پزشکی وعده حیرت‌انگیزی داد: خدمات دندان پزشكي شامل جراحي ها، پروتز و ارتودنسي تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند!
اما شاید در نگاه جامعه دندان‌پزشکی و مردم‌عامه مهم ترین اتفاق حوزه دندان‌پزشکی افزایش شدید نرخ خدمات دندان‌پزشکی به عنوان تابعی از نرخ بالای تورم در جامعه و افزایش شدید قیمت مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی بود. تنها نتیجه این رخداد کاهش چشمگیر تقاضا برای دریافت خدمات دندان‌پزشکی از سوی مردم بود. جز این حوزه دندان‌پزشکی در سال هشتاد و هشت رخدادهای دیگری نیز در خود داشت ...


8901_pasargad_dariush داریوش، پاسارگاد، اثرنقاشی دکترمهدی یزدان پناه، دندانپزشک

دکتر حسن شیرون، آیرج کی پور، دندان پزشک

گزارش یک مورد نهفتگی چند دندان
در ناحیه قدام فک پائین
impacted نهفتگی چند دندان در ناحیه قدام فک پائین
به طور کلی در مبحث دندان های رویش نیافته، سه مقوله impacted ، Unerupted و embedded وجود دارند که هر یک معانی خود را دارند.
Embedded به معنای این است که دندان در رویش به داخل حفره دهان، پتانسیل خود را از دست داده است که می تواند به علت retention اولیه، که ناشی از توقف رویش، قبل از خروج از لثه ناحیه، بدون سد فیزیکی مشخص و یا به علت ناصحیح قرار گرفتن دندان ها ایجاد شود. (مثلاً در موارد مشکلات تیروئیدی، پاراتیروئیدی و هیپوفیز که در آن فقدان فعالیت استئوکلاستیک شرایط لازم برای تحلیل استخوان روی دندان را فراهم نمی آورد و یا مشکلات ژنتیک مانند سندروم داون، استئوپتروز و کلیدوکرانیال دیسپلازی ). شایع ترین دندان های نهفته به ترتیب شامل مولر سوم پائین، مولر سوم بالا، کانین فک بالا، پره مولر فک پائین، پره مولر فک بالا وسپس مولرهای دوم می باشند. ...

7seen pasargad نوروز نامه 1389 دندانپزشکی ایرانیان
پاسارگاد. تحویل سال نو 1387
نیازمندی های بهداشت دهان در سالمندان
برگردان: دکتر شراره فروغی- دندان پزشکsenior نیازمندی های بهداشت دهان در سالمندان
افرادی که در گروه سنی 65 سال و بالاتر قرارمی گیرند، سالمند محسوب می شوند. هرچند ممکن است کاربرد سن تقویمی افراد در بررسی وضعیت دهانی آن ها چندان مناسب نباشد. زیرا عوامل مختلفی وضعیت فیزیکی، روحی – روانی و پزشکی افراد 60 ساله یا بالاتر بر وضعیت دهانی آنان موثر است.
اگر فردی نسبتاً سالم است، بدون در نظر گرفتن سنش، هر دندان پزشک عمومی قادر خواهد بود خدمات دندان پزشکی مورد نیاز را در اختیار او قرار دهد .اما، هنگامی که فرد دچار شرایط خاصی از قبیل مشکلات فیزیکی یا ناتوانی های ذهنی شود، ممکن است ارائه خدمات دندان پزشکی و یا حتی رعایت بهداشت فردی نیز در این افراد با مشکل روبرو شود. بنابراین، به نظر می رسد بهتر است افراد را در سنین بالا براساس وضعیت عمل کرد اعضا بدن و توانایی فکری رده بندی کنند. بزرگ سالانی که دچار مشکلات مغزی بوده و یا درسنین بالاتر هستند از نظر دریافت خدمات در سه گروه طبقه بندی می شوند...


بوی بهار

آمد آن بوی بهار، از دل غنچة یاس
وزش باد صبا،  از دم عیسی یار
می شکوفد لاله، درچمن زار دلم
می تراود بوسه، برلب تشنه یار
وه چه نوروز و چه فرخنده دمیست، لحظه دیدن یار
که دلم می تپد و می لرزد و غزل در خونم،
فوران می زند و می جوشد، از خم زلف نگار
لحظه دیدن یار، لحظه دیدن یار

Bahar, Dr.Yazdanpanah Nowruz Farvardin نوروزنامه دندانپزشکی ایرانیان - فروردین 1389


هدفمند کردن یارانه ها
و تاثیر آن بر بخش دندان پزشکی
دکتررضا حسین پور - دندان پزشک
کارشناس امور بیمهDr_hoseinpour دکتررضا حسین پور کارشناس امور بیمه
نمی دانم قبلا مطلبی راجع به این موضوع شنیده یا خوانده اید و یا به این موضوع فکر کرده اید یا نه. با این همه فکر کردم، شاید بد نباشد راجع به اثرات این جراحی بزرگ اقتصادی بر حوزه دندان پزشکی باب بحث را بازکنم. راجع به اثرات هدفمند کردن یارانه ها بر بخش سلامت، جسته و گریخته بحث هائی شده است. وزارت بهداشت، وزارت رفاه و تامین اجتماعی، سازمان های بیمه گر، سازمان نظام پزشکی و سایر ذینفعان حوزه سلامت، کم و بیش به این موضوع نه به صورت پروژه و تحقیق بلکه به صورت مقدماتی پرداخته اند. در این مطلب سعی می کنم موضوع را به بخش دندان پزشکی حوزه سلامت (بر حسب ویژگی های این بخش) تعمیم دهم. امیدوارم بتوانم با برجسته نمودن ویژگی های خاص بخش دندان پزشکی از عهده انجام این مهم برآیم.
به طور خلاصه، بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه ها، دولت مکلف است در سال 89 از محل آزاد سازی قیمت ها(حذف یارانه) بین ده تا بیست هزار میلیارد تومان کسب درامد نموده و ...


فایل غیرمعتبر.
راهنمای بهره کشی از دندان ها برای شب عید
دکتر سیامک شایان امین
عید نوروز، از همان شبی که سال تحویل می شود تا روز آخر تعطیلات که سیزده به در باشد، موسم خوردن و نوشیدن و انباشتن است. سیستم گوارش بسیاری از ما سخت ترین دوران کاری خود را پشت سر می گذارند. دندان ها نیز به عنوان حلقه ای از این زنجیر، بار مهم و سرنوشت سازی را بر عهده دارند؛ چه اینکه بروز مشکل در هر یک از دندان ها، نه تنها می تواند شما را از خوردن (و جویدن) باز دارد، که قابلیت آن را نیز دارد که تمام ایام نوروز را بر شما حرام کند.
نکات زیر توصیه هایی است که شما باید در رابطه با بهداشت دهان و دندان، در ایام نوروز رعایت کنید ...


سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران
سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران در روز پنج شنبه سیزدهم اسفندماه در محل انجمن دندانپزشکی ایران تشکیل شد. برای این جلسه بیش از صد صاحب نظر دندان پزشکی برای بازبینی و ایجاد زمینه ی اصلاح و تغییر اساسنامه تشکیلات صنفی حرفه ای دعوت شده بود که با حضور حدود بیست نفر، به مدت قریب 5 ساعت نظرات مختلف افراد مطرح شده و پیشنها
دهای وموضوعات مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران - جمع بندی نهایی دکتر علی تاجرنیا - دبیر کمیتهباکتری های لثه عامل تقویت ویروس ایدز
برگردان: دکتر فریبا کرامت- پزشک متخصص عفونیkeramat Fariba دکتر فریبا کرامت - پزشک متخصص بیماری های عفونی
در طول سی ونهمین نشست سالانه انجمن امریکای تحقیقات دندانی که درمرکز "والتر واشنگتون کانونشن"  در واشنگتون دی سی برگزارشد، رئیس محققین اوآ گونزالس( از دانشگاه کنتاکی، لکسینگتون) پوستری را تحت عنوان "فعالیت TLR2و TLR9 بوسیله پاتوژن های پریودنتال، القاءکننده فعالیت مجدد ویروس ایدز " ارائه کردند.
اگرچه عفونت های دهانی همزمان (از جمله بیماری پریودنتال) در بیماران مبتلا به" اچ ای وی" از شیوع بالایی برخوردار است و ارتباط مثبتی با سطح ویرمی (تعداد ویروس در خون) دارد، ولی در مورد پتانسیل باکتریهای دهانی در القاء فعالیت مجدد ویروس ایدز در سلول های آلوده نهفته، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
محققین در این مطالعه نشان دادند که پاتوژن های پریودنتال باعث افزایش فعال شدن ویروسHIV در لنفوسیت های "T"، منوسیت ها/ ماکروفاژها و سلول های دندریتیک می شوند اما مکانیسم های دخیل در این پاسخ نامشخص  مانده است ...


 دفتر وكالت و مشاوره حقوقى سام بیات International CLS

چرا در شماره آینده مقاله ای از شما منتشر نشود؟ همین الان دست به کار شوید و مطالب مرتبط با دندان پزشکی خود را برای استفاده همکاران و علاقمندان دندانپزشکی برای ایردن بفرستید! برای ارسال هرگونه مطلب یا مدرکی جهت انتشار درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان، لطفاً اینجا کلیک کنید.
شركت تصفيه آب فراشمس

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در فروردین ماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
Laleh Nowruz Farvardin نوروزنامه دندانپزشکی ایرانیان - فروردین 1389
اگر قصد اظهارنظر در مورد دوسؤال زیر را دارید، لطفاً درکنار صفحات ایردن نظر خود را اعلام کنید
  1. باتوجه به بحث های صاحب نظران حرفه، چه نامی برای تشکل دندان پزشکی کشور برازنده تر است؟
  2. کدام قید فراگیرتر است
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنها
دهای خود را درمورد این خبرنامه از طریق فرم زیر برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

Name نام*
Email رایانامه*
Message پیام *
کپچا
CAPTCHA
حروفی که در تصویر می بینید را تایپ کنید*نظرات:
سلام. روزگارتان پر از سبزه و ریحان باد. عیدانة  نوروزی وزینی به جامعة ایران دادید. سال دیگه بیش تر، سال دیگه بهتر. سال خوبی در پیش است. فدایتان. کی پور 
سلام بر شما! نه زمستانی باش که بلرزانی و نه تابستانی باش که بسوزانی. بهاری باش که برویانی ... بهار1389مبارک
محمدحسین دیزجی

پویای عزیز! اطمینان دارم که بخوبی از ارادت من به خودت آگاهی و من همواره تلاش شما را ستایش کرده ام.  این همه زحمت و کوشش و پیگیری و بکار گیری این همه وقت کار یک انسان عادی نیست. اما اجازه بده یک ایراد از قلم افتاده بگیرم: یگ آگهی دیدم در باره گرفتن ویزا در سه ماه! تعجب گردم چون امکان ندارد و اگر امکان ندارد ایردن ما جای این آگهی نیست.
دکتر صدرعاملی
باسپاس از توجه پدرانه شما، ضمن مکاتبه با صاحب آگهی، از ایشان درخواست شد مدرکی دال بر اثبات ادعای خود ارائه دهند. ضمناً بنرها تغییر داده شد و ادعای مذکور حذف گردید.
خیلی‌ ممنون! خسته هم نباشید! بخصوص نظر سنجی‌ها بسیار عالی بود. برایتان سالی خوب و پر رونق ارزو می‌کنم. دکتر آرش زاهدی

نوروز نُماد جاودان نوشدن است تجديد جوانی جهان كهن است زينها همه خوبتر كه هر نو شدنش باز آور ِ نام پاك ايران من است درود بر مدیران محترم ایردن ضمن سپاس فراوان از زحمات و تلاش های مستمر وپر ثمرشما عزیزان که نوروز نامه تبلور یکی از آن ثمرات است. فرصت را غنیمت شمرده و در اینجا، فرا رسیدن سال نو و نوروز باستانی را که همزمان با شکوفایی و عطر گلهای بهاری است به همه شما سروران گرامی و خانواده محترمتان شاد باش عرض می کنم و سالی پر بار همراه با پیروزی، سلامتی ، شادابی وشادکامی را برای همگی شما آرزومندم زنده باد ایران و ایردن دکتر فریبا کرامت
I would like to thank you for your kind and warm greeting and take the opportunity to congratulate you for our national and great new year. Please let me to wish you more and more success and healthy life in coming new 1389 year.
Regards, Nasser
دکترناصر آزادیفایل غیرمعتبر.