Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
Ordibehesht اردیبهشت نامه دندانپزشکی - 1389
اردی بهشت نامه 1389
دندان پزشکی 

نوروز هم گذشت و اردی بهشتی نو رسید.
دربررسی آثار باستانی ایران، اردی بهشت به معنی بهترین راستی و منتهای خیر و خوبی است. اردیبهشت نام فرشته آتش و نور ذکر شده و ابوریحان، فرشته اردیبهشت را تمیزدهنده راست و دروغ و حق و باطل مطرح کرده که هرکس از او پیروی کند در راه حق و اگر از او دوری نموده، از صفات او بی بهره باشد در راه باطل و دروغ است.

Ordibehesht اردیبهشت نامه دندانپزشکی ایرانیان - 1389
چمن حکایت اردیبهشت می گوید             نه عاقل است که نسیه خرید ونقد بهشت     حافظ
در «آثار الباقيه» ابوريحان بيرونی، از جشن دوم ارديبهشت ماه نام برده شده كه مردم براي گردآوري گل‌ها و گياهان صحرايي دل به دامان طبيعت مي‌زدند. روز سوم هر ماه نیز به نام "ارديبهشت"، امشاسپند نظم و راستي خوانده مي‌شود و اين روز در ماه ارديبهشت مصادف است با جشن ارديبهشتگان. نيازردن چهار گوهر آب، باد، خاك، آتش، يعني آلوده نكردن محيط زيست و پاك نگاه داشتن آن و همچنين تن و جامه و اشويي روان از ويژگي هاي اين جشن است. ايرانيان باستان در اين جشن لباس سفيد كه نشان پاكي است بر تن مي کردند و به نيايش خدا مي پرداختند. روز دهم ارديبهشت جشن چهلم نوروز بود که زنان و مردان در ساعاتي جداگانه در چشمه ای آبتنی مي‌كردند. پانزدهم ارديبهشت نیز جشن دیگری بود که به گفته غياث‌آبادی اولين «گاهنبار فصل» است. گاهشماري گاهنباری، كهن ترين گاهشماري ايراني است كه در آن طول سال خورشيدي به دوازده ماه تقسيم نشده بلكه به چهار فصل و چهار نيم فصل تقسيم شده بود. بسیاری از مردم قزوین آیین سیزده به در را در نوزدهم اردیبهشت و با نام «پنجاه به در» برگزار می کنند. در این روز به صحرا می روند و از خدا طلب باران و سر سبزی می كنند.
در حوزه دندان پزشکی، روز دندان پزشکی با نارضایتی عموم دندان پزشکان از مناسبت بی محتوای آن، بی هیچ افتخاری با سکوت و بی تفاوتی گذشت. نارضایتی که اظهار مکرر آن برای هیچ یک از مدیران دندان پزشکی کشور انگیزه ای برای تجدیدنظر ایجاد نکرده است. از طرفی با فرارسیدن بهترین فصل بهار، شادابی صدچندان به دندان پزشکی ایران سرازیر شده که عمدتاً ناشی از برگزاری کنگره 50 انجمن دندان پزشکی است و تجدید خاطره تشکلی که 48سال قبل بنیادش گذاشته شد. آنقدر این کنگره مورد توجه بوده که شهرداری هم بیش از نیم میلیارد تومان فقط برای چهار روز محل برگزاری آن اجاره اخذ می کند. حال این مبلغ نهایتاً از جیب چه کسی تأمین خواهد شد، نیاز به تأمل دارد. پرواضح است که پرداخت کننده نهایی شرکت های بازرگانی یا دندان پزشکان نخواهندبود.
آنچه توجه را جلب می کند این که چه بسا چند بودجه اینچنینی می توانست دستمایه ساخت یک مرکز همایش های دندان پزشکی باشد، باید پاسخ مدیران را شنید.
سپاس خود را به مدیران و مجریان زحمت کش و دلسوز کنگره 50 تقدیم نموده، آرزومند برگزاری موفق کنگره پنجاهم هستیم. ایردن به سهم خود هرآنچه درتوان دارد در راه تبلیغ کنگره و ثبت آن درتاریخ دندانپزشکی ایران نثار خواهد کرد.

پویا - مدیر ایردن
[email protected]

گفتگوی چند همکار نومهاجر به کانادا در مورد سختی ها و امتیازات هجرت
newimmigrants دندانپزشکان نومهاجر کانادا
انگیزه شما از مهاجرت به کانادا چه بود؟
چگونه و از چه طریق موفق به مهاجرت شدید؟
چه انتظاراتی داشتید و پس از مهاجرت با چه شرایطی مواجه شدید؟
مشکلات مختلف اجتماعی نومهاجران؟
چه توصیه های کاربردی به دوستان خود دارید؟
چند همکار دندان پزشک که به تازگی به کانادا هجرت کرده اند، در گفتگویی صمیمانه، جنبه های مختلف موضوع، مانند دلائل مهاجرت، روش اقدام، تسهیلات و مشکلات خود را مورد بحث قرار داده و نکات مختلفی را برای آشنایی سایر همکاران مطرح می کنند.

گزارش از دکتر آیرج کی پور
آئین زیبای دید و بازدید نوروزی، بهانه ای شد تا گروهی از بزرگان و نام داران جامعة دندان پزشکی ایران در تعاونی دندان پزشکان ایران گرد آمده و با علاقه و نگرانی به چشم انداز راه پیش روی جامعة پزشکی ایران بپردازند.

در زیر بخشی از گزارش این نشست را خدمت همکاران گرامی تقدیم می کنیم. به این امید که همة اعضای انجمن در هر کجای ایران سربلند هستند، با نوشتن خاطرات و دیدگاه های امروزین و چالش های محل کار و فعالیت خود، انجمن را در هر چه پربار تر شدن و فراگیر تر شدن یاری رسانند... بقیه خبر
Taavoni دیدوبازدید نوروزی دندانپزشکان ایران

جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن


مصاحبه با دکتر غلامرضا غزنوی، رئیس انجمن دندانپزشکی ایران
qaznavi مصاحبه دکتر غلامرضا غزنوی، دندانپزشک

navab, mosafa, دکترحسین نواب، دکتر مصفا، دندانپزشک
قسمتی از نامة شادروان دکتر حسین نواب به استاد دکتر مصفا
«... برای عموم همکاران حتی برای کسانی که در حساس ترین شرایط تیشه به ریشة جامعه- دندان پزشکی ایران- می زدند، احترام دارم. به خصوص در مورد مخالفین معتقدم حتماً دلایلی برای این مخالفت ها داشته اند که متاسفانه بعضی از گردانندگان جامعه منجمله خودم، از آن دلایل بی اطلاع ماندیم.
اگر کاری انجام گرفته و موفقیتی نصیب شده است، کار فردی نبوده بلکه کار دسته جمعی بوده است. چرا باید عاشق افکار و عقاید خودمان باشیم و گوشمان را بر روی حرف دیگران ببندیم و با سخنان سخیف و ناخوش آیند به مجادله با یک دیگر برخیزیم.
آیا شایسته نیست با هم مهربان تر باشیم و با هم آرام تر سخن گوئیم و اگر دگراندیشی هست که هست و باید باشد، با سعة صدر و کرامت و بزرگواری و با ادب و متانت و  با رعایت احترام با یکدیگر در میان نهیم.
از همکاری که از گذشته یاد می کرد و تنها گفت  که نمی توانم فراموش کنم ولی می توانم گذشت کنم، یاد بگیریم.
ما جسارت انتقاد کردن را آموخته ایم. امیدوارم توان انتقاد پذیریمان رشد کند و پذیرای هر گونه انتقاد زنده باشیم.
الهی دشمنان دادند دست دوستی با هم  -   چرا ما دوستان پیوسته در پیکار هم باشیم

چالش های مدیریت دندان پزشکی ایران
خطاهای دندان پزشکی و قانون
دکتر حمید رضا دانش پرور
متخصص پزشکی قانونی
کارشناس حقوق


daneshparvar دکتر حمید رضا دانش پرور متخصص پزشکی قانونی کارشناس حقوق
زندگي حرفه اي با مجموعه اي از مقررات و قوانين بهم آميخته است. در هر يك از مشاغل پذيرفته شده اجتماعي، توفيق نصيب كساني مي شود كه علم و آگاهي بيش تري بر مقررات و قوانين حاكم بر شغل و حرفه و تخصص خود دارند و در پرتو اين آگاهي مي توانند با مسائل طرح شده در محيط شغلي و اجتماعي درست برخورد كنند. به عبارت ديگر، هرچند توفيق افراد با درجه دانش و تخصص آن ها ارتباط دارد، اما علم بر مقررات و قوانين حاكم بر شغل و حرفه ا ي كه انتخاب مي كنند، عامل عمده در تعيين سرنوشت شغلي است. زيرا، به آن ها اجازه مي دهد تا از ديدگاه وسيع تري بر امور شغلي خود نگريسته و از قدرت پيش بينيِ بيش تري بهره مند شوند و آينده نگري را بر ساير امتيازات علمي و تخصصي خود بيفزايند...

مصاحبه با دکتر جعفر دادمنش، رئیس کنگره 50 انجمن دندانپزشکی ایران
qaznavi مصاحبه دکتر جعفر دادمنش، دندانپزشکدرمان ليکن پلان دهانی با ليزر کم توان
Erosive Oral Lichen Planus لیکن پلن دهانی
لیکن پلان بیماری پوستی مخاطی با علت ناشناخته است. ایمنی سلولی با واسطه سلول‌های تی در پاتوژنز آن نقش دارد. لیکن پلان دهانی در 4- 1%جمعیت رخ می‌دهد و به دو شکل کراتوتیک و غيرکراتوتيک (قرمز) ايجاد می‌شود. انواع کراتوتیک معمولاً بدون علامت‌اند و درمان خاصی به جز پیگیری دوره‌ای نیاز ندارند. اما اشکال غیرکراتوتیک آن دارای درد و سوزش خود بخود یا حین غذاخوردن هستند همچنین احتمال تغییر به سمت بدخیمی در آن‌ها وجود دارد لذا نیازمند درمان و پیگیری جدی هستند. درمان‌های متعددی برای آن مطرح شده است ...

tabas drkeipour پردیسی در دل کویر- نوروز 1389 باغ گلشن شهر طبس
پردیسی در دل کویر- نوروز 1389 باغ گلشن شهر طبس - عکس از دکترآیرج کی پور

برای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان،


مقایسه روش های بلیچینگ
حوریه نوروز علیایی
دانشجوی سال آخر دندان پزشکیBleaching در دندان های Vital
هدف از سفیدکنندگی دندان:
1-حفظ ساختار دندان
2-برداشت رنگ و
3-عدم آسیب است.
برآورد رنگ دندان از نظر فرد و دندان پزشک اهمیت دارد. درمان سفید کردن دندان به روش های زیر صورت می گیرد:
1-در مطب (به صورت حرفه ای)
2-در منزل (به صورت شخصی) در روز، در شب
3-محصولات بدون نسخه
عواملی که در سفید کردن دندان استفاده می شوند: کربامید پراکساید و هیدروژن پراکساید ...nezampezeshki kerman بسته آموزشی با 10 امتیاز بازآموزی


لطیفه ی ماه
- الو برنامه بهداشت و سلامتی؟
- بله بفرمایید
- خانوم برنامه مستقیمه؟
- بله بفرمایید
- من به مناسبت روز دندان پزشکی می تونم یک پیام بدم؟
- حتماً حتماً بفرمایید! از صبح تاحالا شما نفر اول هستید، خیلی خوشحال میشیم
- آقای رییس دندون پزشکا اگه صدای منو می شنوی شنیدم الان اردبیلی، اومدی داری با رییس دانشگاه موافقت می کنی که بهش دانشکده بدی، من کدخدای ده بالا هستم. قدم رنجه کن بیا اینجا، اصرارم لازم نیست بکنی، حاضریم یک زمین 100هکتاری مفت بدیم یک دانشکده دندانپزشکی هم برا ما بساز، هم شما تبلیغ کن و حالشو ببر، هم کلی جوون داریم بیکار، کلی هم مریض دندون درد داریم بی دکتر، اینارو مشغول کن. روستای مارو آباد کن برادر، خونه دکترا رو خراب! خدا عاقبتتو بخیر کنه ... !!

دفتر وكالت و مشاوره حقوقى سام بیات International CLS

برگزاری مجمع عمومی عادی انجمن دندان پزشکی ایران  (نوبت اول)
به اطلاع کلیه اعضا محترم می رساند:
مجمع عمومی عادی انجمن دندان پزشکی ایران در محل انجمن واقع در تهران- کوی نصر- خیابان پیروزی غربی- پلاک 90 در تاریخ 4/2/1389 ساعت 10 صبح برگزار می شود.
دستور جلسه:
1- استماع گزارش هیات مدیره فعلی و بازرسان
2- اتخاذ تصمیم نسبت به برنامه و بودجه انجمن (حق عضویت)
3- سایر موارد
تذکر: جلسه مخصوص اعضا انجمن دندان پزشکی ایران است.

برگزاری مجمع عمومی فوق العاده انجمن دندان پزشکی ایران (نوبت اول)
به اطلاع کلیه همکاران دندان پزشک می رساند: مجمع عمومی فوق العاده انجمن دندان پزشکی ایران در محل انجمن واقع در تهران- کوی نصر- خیابان پیروزی غربی- پلاک 90 در تاریخ 4/2/89 در ساعت 30/10 صبح برگزار می شود.
دستور جلسه:
1- اصلاح اساسنامه
تذکر: جلسه مخصوص اعضای انجمن دندان پزشکی ایران است.لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنها
دهای خود را درمورد این خبرنامه از طریق فرم زیر برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

Name نام*
Email رایانامه*
Message پیام *
کپچا
CAPTCHA
حروفی که در تصویر می بینید را تایپ کنید*نظرات:

سلام با سپاس از شما جهت مصاحبه با دندان پزشکان نو مهاجر به کانادا-هلیفکس و به اشتراک گزاردن تجربیات ارزشمند ایشان از مهاجرت به کشور کانادا و بیان و توضیح محاسن و معایب مهاجرت به این کشور توسط ایشان که با همت وب سایت ارزشمند ایردن صورت گرفته است، بسیار خوشحال شدم که نظریات ایشان را شنیدم و فکر می کنم با توجه به تب فراگیر مهاجرت و فرار مغزها و متخصصان که اکنون دامنگیر بسیاری از تحصیل کردگان کشورمان شده است شنیدن این مصاحبه خالی از لطف نباشد و شاید در تصمیم گیری های بعدی و آینده ی زندگی بسیاری از متخصصان دیگر نقش به سزایی را بازی کند.باز هم ضمن سپاس از ایردن ، شنیدن این مصاحبه را به همه قویا توصیه می کنم. با احترام شیلا

فایل غیرمعتبر.