Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
Khordad خرداد نامه دندانپزشکی ایرانیان - 1389

خرداد نامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان

«خرداد» نام سومین ماه سال و روز ششم  هرماه در گاهشمار اعتدالی خورشیدی است. خرداد را هئوروتات، خردات و خورداد نیز گفته اند که کلمه ای است مرکب از دو جزء: "هئوروه" (صفتی به معنای رسا، درست و کامل) و  "تات" پسوند اسم مونث است.
Khordad خرداد نامه دندانپزشکی ایرانیان - 1389
در باور ایرانی، خرداد نشانه کمال هستی و در گیتی، نگهبان آب بوده است. شرایط طبیعت هم منابع طبیعی را در این ماه در بهترین شرایط نشان می دهد. بچه‌های جانوران دوره حساس نوزادی را پشت سر گذاشته و شکوفه‌ها میوه شده‌اند. هاروت و ماروت که در تورات و قرآن هم آمده، همان خرداد و مرداد است که دو ملکه بابل بوده و عشق آنها به زهره داستانی دارد. چون اغلب مراحل آفرینش مثل آب و گیاه به گونه‌ای طبیعی جفتند، پس پاسداران آنان نیز -خرداد و مرداد- با هم می‌آیند. هدایای آنان ثروت و رمه چهارپایان است، به گونه‌ای که این دو نشانه نیرومندی، زندگی و رویش هستند. هماوردان خاص آنها، دیو های‌ «گرسنگی» و «تشنگی»‌اند.  خرداد و مرداد در دو طرف ماهی هستند که نماد آن تیر یا تیشتر است و تیشتر ایزد باران است که ارتباط میان این دو امشاسپند با آب است. علاوه بر این، در اعتقاد پیشینیان، در ملکوت خداوند، تندرستی و زندگی جاودان زیر نظر این دو امشاسپند به آدمی عطا خواهد شد. جشن خوردادگان در ششمین روز ماه که خرداد نام داشت برگزار می‌شد و مردم به کنار چشمه‌ها، رودها و يا درياها رفته و به پرستش خدا مي‌پرداختند. این روز در تقویم امروز مطابق با چهارم خرداد است.
خرداد روز داد نباشد که بامداد                                از لهو و خرّمی نستانی زباده داد
  مسعود سعد سلمان

دندان پزشکی ایران در ماه گذشته یکی از بزرگ ترین یادمان های خود را به بهانه همایش سالانه جشن گرفت. قریب 50 سال قبل جمعی دندان پزشک علاقمند به پیشرفت حرفه، بنیاد جامعه ای را گذاشتند که ثمرات فراوانی برای حرفه دندان پزشکی به بار آورد و در دهه های اخیر عامل پیشرفت مدیریت حرفه در کشور شد. در روزهای گذشته، پنجاهمین کنگره انجمن دندان پزشکی ایران، یادمان زیبایی بود برای بزرگداشت آن واقعه مهم در تاریخ حرفه ای دندانی ایران. ایردن به سهم خود از مدیران و برنامه ریزان آن همایش ارزنده، - بخصوص عزیز خوشنام، دکتر علی تاجرنیا که خود نتوانست ثمره تلاش های خود را شاهد باشد- تقدیر نموده، با ثبت و درج خاطرات زیبای این برنامه ی علمی - صنفی، آن را در تاریخ دندان پزشکی کشور جاودانه می کند.
همچنین قراربود مجمع عمومی فوق العاده نوبت دوم انجمن دندان پزشکی در ایام کنگره برگزار شود که به دلیل کوتاه بودن فاصله دو مجمع، مشکل قانونی داشت و این برنامه با دستور جلسه مهم "تغییر نام انجمن به جامعه دندان پزشکی" به وقت مناسبی موکول شد. این تغییرنام طلیعه ای خواهد بود برای تغییر ساختار مدیریت دندان پزشکی و فراگیر شدن این مجموعه به تمام اقشار حرفه دندان پزشکی، که از هر صنف نماینده یا نمایندگانی در مدیریت حضور داشته و با تمرکز سیستم، تفرقه اعضای حرفه ای و اتلاف منابع برطرف شود.
کنگره 8 انجمن ارتدنتیست های ایران نیز در آخرین روزهای ماه گذشته در بنیاد ایران شناسی برگزار شد.
شنیده ها حاکی از این است که در کنگره دوازدهم فدراسیون جهانی لیزر در دندانپزشکی در امارات، دندان پزشکان ایرانی در بین 53 کشور جهان، رتبه اول را کسب کردند.
رییس دانشکده دندان پزشکی اهواز هم وعده کرده که خرداد امسال کلینیک تخصصی راه اندازی می کند.
اعلام تعرفه های امسال و تدبیر جدید وزارت بهداشت برای درمان پالپ، نیز از خبرهای اردیبهشت گذشته بود.
در خرداد منتظر کنگره ششم جراحان دهان، فک و صورت در هتل المپیک خواهیم بود و همچنین نمایشگاه سیزدهم تجهیزات دندان پزشکی پس از آن همایش، در محل دائمی نمایشگاه ها.

برای همه تلاش گران عرصه مدیریت حرفه آرزوی شادابی و موفقیت داریم.

پویا - مدیر ایردن
[email protected]

نظرات  چند همکار در مورد کنگره 50 انجمن دندانپزشکی ایران
فایل غیرمعتبر.


جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن
اهمیت تشخیصی تفلس لثه ها
دندانپزشک - پاتولوژیستدکتر شکوفه جمشیدی دندانپزشک - پاتولوژیست
desquamative gingivitis یک واژه توصیفی بوده که بیانگر تفلس اپیتلیالی،اریتم،اروژن و یا ضایعات وزیکولوبولوزلثه مارژینال و چسبنده می باشد. به طور اساسی سمت باکال لثه دندانهای قدامی را به خصوص با یک الگوی منتشردرگیر می کند.ضایعات ممکن است هر قسمتی از لثه را با هر وسعتی درگیر کند .آگاهی از این وضعیت بالینی دارای اهمیت بسیار می باشد زیرا باید از ژینژیویت وابسته به پلاک که یک وضعیت بسیار شایع بوده ،به آسانی تشخیص داده شده و توسط دندانپزشک درمان می گردد مجزا شود ...چگونه از دندان های کودک خود محافظت کنیم؟
دندانپزشک - متخصص کودکان 

dental-cleaning-child.jpg
چگونه می توانم به بهترین نحو  از دندان های کودکم مراقبت کنم؟
     عادت بهداشت دندانی مطلوب قبل از رویش اولین دندان باید آغاز شود. تمیز کردن لثه نوزادتان پس از تغذیه با دستمال نرم مرطوب در پیشگیری از تجمع باکتری ها موثر است. پس از رویش دندان‌ها استفاده از مسواک نرم  را  به صورت دو بار در روز آغاز کنید. در سنین پیش دبستانی، استفاده از خمیر دندان فلوراید  به مقدار کم به روی مسواک را شروع کنید. خردسالان تمایل به خوردن خمیر دندان دارند که منجر به لکه های دایمی بر روی دندان‌ها می شود...


تجربیات لج درآر دندان‌پزشکی


shayan دکتر سیامک شایان امین 
محیط دندان‌پزشکی می‌تواند فضای لج‌درآری باشد. همیشه در این محیط اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است به کام دندان‌پزشک یا  بیمار خوشایند نباشد یا لج شما را به عنوان دندان‌پزشک یا کادر درمانی در بیاورد. آنچه می‌خوانید فهرستی است از این اتفاقات که به ذهن من رسیده است.
1- لجم می‌گیرد از کسی که دندان‌هایش سال‌هاست رنگ مسواک را به خود ندیده و جرم ضخیمی همه آنها را پوشانده است بی‌آنکه خیالش ذره‌ای آزرده باشد و من یک ساعت تمام برای جرم گیری دندان‌هایش وقت می‌گذارم...

دکتر محمدحسن شاهرودی- متخصص پروتزهای دندانی

برای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان،


گزارشی از کنگره 50 انجمن دندان پزشکی ایران  
دندانپزشک


دکتر رضا مدهنی
کنگره دندانپزشکی هم فال و هم تماشا، کنگره بین المللی دندانپزشکی بزرگترین رویداد دندانپزشکی ایران در طول سال است هرچند کنگره های قبلی بین المللی بود اما این قضیه در دوره پنجاهم نمود بیشتری داشت دعوت از رییس فدراسیون جهانی دندانپزشکی و مسولین انجمن های دندانپزشکی کشور های همسایه و افزایش سخنرانی سخنرانان خارجی موید این نکته بود ...
بررسی بیماری‌های بافت‌های نگاه‌دارنده‌دندان و شیوه‌ی درمان آن‌ها در ایران باستان 
دندانپزشک

zakerebrahimi_dentist.png
پنجاهمین کنگره‌ی انجمن دندان‌پزشکان ایران سرآغاز پژوهش در تاریخ پزشکی و دندان‌پزشکی است و این انگیزه‌ای است تا بتوانم گوشه‌ای از تاریخ این دانش را از پیشکسوتان هزار سال پیش بازگو نمایم. در این بخش گذری کوتاه بر رشته‌ی پاییدن و درمان بافت‌های نگاه‌دارنده‌ی دندان یا پریودنتولوژی خواهم داشت و نکاتی را از کتاب مقاله فی حفظ الاسنان و استصلاحها یادآوری می‌نمایم که تنها کتابی است جداگانه و ویژه‌ی دانش دندانپزشکی در رشته‌ی پریودنتولوژی نگاشته شده است. نویسنده‌اش بوزید حنین فرزند اسحاق عبادی (194-264ق) از دانش‌آموختگان و پرورش‌یافتگان دانشگاه گندی‌شاپور است. وی در بخش آغازین کتاب به بهداشت بافت‌های نرم و سخت دهان می‌پردازد ...

nezampezeshki kerman بسته آموزشی با 10 امتیاز بازآموزی


لطیفه ی ماه
- دست فروشی مدرن: روپوش دندان پزشکی در محوطه برج میلاد - کنگره بین المللی!!
دست فروش: روپوش دندانپزشکی در محوطه برج میلاد - کنگره 50 دندانپزشکان

دفتر وكالت و مشاوره حقوقى سام بیات International CLS

 


شركت تصفيه آب فراشمس

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در خرداد ماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2010-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنها
دهای خود را درمورد این خبرنامه از طریق فرم زیر برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

Name نام*
Email رایانامه*
Message پیام *
کپچا
CAPTCHA
حروفی که در تصویر می بینید را تایپ کنید*نظرات:

با تشكر از مديريت محترم سايت ايردن بابت اطلاع رساني
آرزوي موفقيت و كاميابي براي شما دارم
محمد غلامی


فایل غیرمعتبر.