Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
Tir تیرنامه، ماهنامه دندانپزشکی ایرانیان
تیر نامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان

تیر یا تیشریه یا تیشتر نام چهارمین ماه سال، روز سیزدهم هر ماه ، فرشته نگهبان باران و همچنین نام یکی از سیارات منظومه شمسی است. از رویدادهای اسطوره‌ای این ماه پرتاب تیر بوسیله آرش است که برای مشخص کردن مرز ایران و توران و پایان جنگی درازمدت انجام شد. از آنجا که آرش راستکار و ایرانیان خداپرستانی بر حق بودند، ایزد باد تیر آرش را تا کرانه جیحون برد و همراه با آن سختی و غم را از دل و جان ایرانیان دور ساخت.
Tir تیرنامه دندانپزشکی ایرانیان - 1389، ماهنامه علمی، صنفی دندانپزشکان ایران،
 در ايران از کهن ترين زمان، در هر ماه جشني که نام آن ماه را داشت، برگزار مي شد. در جشن تیرگان (دهم تیر ماه برابر با انقلاب تابستانه) مردم پس از سپاسگزاری از خداوند و آرزوی افزایش بارش، با شادی به یکدیگر آب می‌پاشیده‌اند (نمادی از باران).
به روز تير و مه تير  عزم شادي کن   که از سپهر ترا فتح و نصرت آمد تير - شمس فخری    
اسناد تاریخی حاکی از برگزاری وسیع این جشن تا قبل از قرن هشتم هجری است. البته نبود سند دال بر منسوخ شدن آن نیست بلکه برخي نويسندگان اين گونه جشن ها، و رسم ها را "بي ارزش"، "عاميانه" و گاه "ضد ارزش" مي دانستـند، همان گونه که امروزه درمورد چهارشنبه سوری گفته می شود. جشن هایی چون "تیرماه سیزه شو" در مازندران، "تيروجشن" در کرمان، "تير ماهی" در کاریزات یزد و "آب پاشان" در پـير چک چکو نمونه های باقیمانده از جشن تیرگان است. از نکات جالب این که از زمان خسروپرویز به دلیل نابسامانی های اداره کشور، محاسبه سال کبیسه فراموش شد و جابجایی فراوان ماه ها موجب شده بود که تیر برای سال ها ابتدای پاییز باشد. در اثر این اهمال، ناگزير برگزاري جشن ها، آيـين هاي همگاني، فعـاليت هاي کشاورزي و به ويژه، زمان گرفتن ماليات ها تغـيـير کرده بود. در نوروز نامه آمده که "وزیر متوکل به او بگفت، افـتـتاح خراج در وقتي مي باشد که مال در آن وقت از غله دور باشد و مردمان را رنج مي رسد. و آيـين ملوک عجم چنان بوده است که کبـيسه کردند تا سال بجاي خويش بازآيد و مردمان را به مال گذاردن رنج کمتر رسد. متوکل اجابت کرد و کبـيسه فرمود و آفتاب را از سرطان به فروردين (حمل) باز آوردند و مردمان در راحت افتادند و آن آيـين بماند." در ادبـيات قرن های چهارم و پنجم، نمونه هاي زيادی نشان می دهد تيرماه در فصل خزان بوده است:
اگر به تيرمه از جامه بـيش بايد تير    چرا برهنه شود بوستان چو آيد تير - عنصری
گهي نو بهار آيد و گاه تير    جوان است گيتي گه و گاه پـير - اسدی
بهار و تموز و زمستان و تير    نيا سود هرگز يل شيرگير - فردوسی

از وقایع قابل ذکر در عرصه حرفه ای کشور برگزاری
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران مد لب
، دوازدهمین سمینار دانشجویان دندان پزشکی در همدان و ششمین کنگره انجمن جراحان فک، دهان و صورت ایران بود. کنگره انجمن جراحان، علی رغم مشکل تغییر مدیریت که می توانست عواقب ناخوشایندی داشته باشد، با همت و هدایت مدیران انجمن و سکانداری خوب دکتر یمنی خوش عاقبت برگزار شد. تداوم جنجال هرساله در تعرفه های نظام پزشکی نیز به روند ثابتی تبدیل شده که در ماه سوم سال هم همچنان ادامه داشت و خود گویاترین سند عدم انسجام و ناهماهنگی ناشی از ضعف سیستم مدیریت حرفه ای کشور است. خبر راه اندازی وب سایت همکاران شیرازی به عنوان "انجمن دندان پزشکی ایران - شاخه فارس" به آدرس idafars.com نیز موجب مسرت شد که باید به این عزیزان تبریک گفت. هم ایشان اعلام کرده اند که در آبان ماه میزبان دومین کنگره کشوری انجمن تحت عنوان "هنر و تکنولوژی دندان پزشکی مدرن" خواهند بود.

ایردن نیز ضمن آرامش ظاهری، ماه پرکاری را پشت سر گذاشت. با تعطیل موقت بروزرسانی، تغییراتی در مجموعه ایجاد شد که نویدبخش بهبود کیفیت بعدی پایگاه خواهدبود.

ا
مید آن که پختگی هرچه بیشتر جامعه حرفه ای در گرمای این ایام، موجب همت، دقت و ظرافت بیشتری در رفع مشکلات مشترک گردد. 
تير اگر راست شود بر هدف است   ور رود کج ز هدف بر طرف است  - جامی

شا
دابی و سرفرازی ایرانیان کمترین حق ایشان است
پویا - مدیر ایردن
[email protected]


جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن


Mosafa Morteza دکترمرتضی مصفا
مصاحبه با دکتر مرتضی مصفا در محل کنگره 50


Namazikhah Sadegh دکتر صادق نمازی خواه، دندان پزشک متخصص اندو، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
مصاحبه با دکتر محمد صادق نمازی خواه، دندان پزشک متخصص اندو، استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی

لیزر در دندان پزشکی
دکتر فاطمه احمدی متمایل - متخصص بیماری های دهان
محدثه مرکزی مقدم - دانشجوی دندان پزشکی

لیزر در دندانپزشکی
ليزر نور تك رنگي است كه طول موج خاصي دارد و پرتوهاي آن موازي است. ليزر ها انرژي متمركزشده را در ميان نوك فيبرنوري به بافت انتقال ميدهند. سه نوع ليزر در دندان پزشكي استفاده مي شود: ليزر co2، ليزر اربيوم، ليزر ديود.
از سال 1970 ليزر
Carbon dioxide CO2 به عنوان وسيله اي موثر در برداشت ضايعات مخاطي دهان استفاده مي شود. فوايد درمان با ليزر شامل: برداشت انتخابي اپيتليوم، حداقل آسيب به بافت سالم اطراف، ترميم عالي زخم، حداقل اسكار، نتيجه خوب فانكشنال، عدم آسيب به پالپ دندان، آنتي ميكروبيال و پذيرش بهتر توسط بيمار است.


تقویم کاری دندان‌پزشکان
دکتر سیامک شایان امین - دندان پزشک


shayan دکتر سیامک شایان امین
یکی از جذابیت‌های کار دندان‌پزشکی برای جوان‌های این رشته این است که هیچ درآمد ثابتی ندارند و تقریبا نمی‌توانند روی حقوق ماه بعد خود حساب کنند. در این عدم قطعیت مولفه های بسیاری دخیل‌اند. از تغییرات جوی و مناسبتی داخل تقویم بگیرید تا بالا و پایین‌های صنفی مثل زد و بند با مدیر کلینیک و اخم و دعوا با منشی و پرستار و بد حسابی بیمار در پرداخت بدهی و وجدان کاری و هنر دست خود دندان‌پزشک. این اتفاق به همان اندازه که تاسف‌آور و غم‌انگیز است؛ چراکه دندان‌پزشک در هیچ ماهی از سال نمی‌تواند روی درآمد خود برنامه‌ریزی کند، امیدوار بخش نیز هست؛ چراکه می‌توان امید داشت در پس این شب های تار و بازار کساد، روزهای روشن و پر رونقی در پیش باشد.
چهارپایه شادی، ابزار موفقیت
دکتر علی راد -  دندان پزشک، متخصص ارتدنسی

شادی و موفقیت - دکترعلی شکفته راد
"شادی" باید با تدبیر و انگیزه درونی  ایجاد شود نه با یک عامل بیرونی. شادی هایی که از بیرون ایجاد می شود و دارای یک اراده فردی نیست نمی تواند مشکلی از شخص را رفع کند. این گونه شادی های ظاهری مانند هل دادن اتومبیل بی سوخت و روغن است! این که در یک موقعیت، ناگهان اتفاقی یا حرفی موجب خنده شود، نمی توان نامش را "شادی" گذاشت. بسیار آدم های به ظاهر خندان و پرهیاهو در واقع درونی غمگین و افسرده دارند. شادی مؤثر حالتی است که شخص با خواست خود و برنامه شخصی، از درون به آن می رسد.
"موفقیت" نیز اگر با تعریف های کپی برداری شده از نظر دیگران و تجربه افراد موفق باشد، برای ما کارساز نیست. هرکس موفقیتی مخصوص به خود دارد. باز کردن قفل خود با کلید دیگری، هم قفل را خراب می کند، هم کلید را.
مقایسه کردن میزان و نوع موفقیت افراد درست نیست. تقلید موفقیت دیگران نیز به ما سودی نمی رساند. اگر بخواهیم موفقیت واقعی را بشناسیم باید برای خود آن را اختصاصی تعریف کنیم. .
.


 
خمیردندان
  تندیس یک خمیر دندان در کوبا - وارادرو  Cuba- Varadero

برای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان،
لطفاً اینجا کلیک کنید.

اظهارنظر دندانپزشکان در مورد کنگره 50 انجمن دندان پزشکی ایران
اظهارنظر دندانپزشکان در مورد کنگره 50 انجمن دندان پزشکی ایران
Dr Aliakbare Bahreman دکتر علی اکبر بهرمان، بهترین استاد سال روچسترامریکا


ارگونومی در دندان پزشکی

دکتر همایون فراست - دندان پزشک
دکتر محسن ابدی
استادیار گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی
کمتر فعالیتی را بتوان یافت که عاری از هر گونه عامل تهیه کننده ای باشد. از اینرو حفظ صیانت نیروی انسانی به عنوان رسالتی مهم مطرح می گردد و در این بین بخش عمده ای از مواردی که سلامت جسمی و روحی کاربران را به خطر می اندازد مربوط به شرایط ارگونومی محیط های کار می باشد. در حقیقت (ergo) به معنی کار و (nomos) به معنی قوانین و اصول می باشد. ارگونومی از تطابق هرچه بیشتر شرایط محیط با اپراتور سخن می گوید به تعبیـری می توان ارگونومی را به ترتیب زیر تعریف نمود.
«علم اصلاح و بهینه سازی محیط، شاغل و تجهیزات به گونه ای که متناسب با محدودیت ها و قابلیت های انسان باشد.
احتمال بالاتر بیماری دهان
دربچه های تحت مراقبت های ویژه

برگردان: دکتر فریبا کرامت- پزشک متخصص عفونی
 


احتمال بالاتر بیماری دهان دربچه های تحت مراقبت های ویژه - دکتر فریبا کرامت
در شروع سال 2010 میلادی در امریکا گزارش کردند که 17% از بچه ها تحت مرافبت های بهداشتی خاص هستند. طبق مقاله منتشر شده درمجله بالینی انجمن دندان پزشکان عمومی در ماه می وژوئن 2010: بیماری های رفتاری، اختلالات رشدی، اختلالات شناختی، بیماری های ژنتیکی وسیستمیک احتمال خطر بیماری های دهانی پیشرونده را در این بچه ها افزایش می دهد.
برای بچه ی نیازمند مراقبت های بهداشتی ویژه، رژیم های غذائی خاص، مصرف مکرر دارو و فقدان بهداشت دهانی مناسب می تواند  موضوعی چالش برانگیز برای حفظ بهداشت دهان  باشد
شوخی با دندان پزشکان جوان
joke شوخی، جوک و لطیفه برای دندانپزشکان
دکتر من خیلی می ترسم، آخه این اولین باره که دندون می کشم !
اصلاً نگران نباش عزیز، اتفاقاً منم اولین بارمه که این کارو می کنم !!

من عاشق یک دختره هستم اما حیف نمی تونم باهاش ازدواج کنم چون بهترین مریض مطبمه و خیلی خوب پول میده!!

دکتر به مریض: میشه لطفاً یک جیغ خیلی بلند بزنید؟ آخه اتاق انتظار خیلی شلوغه و من باید برای تماشای جام جهانی زودتر برم خونه !!


 


شركت تصفيه آب فراشمس

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در تیر ماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنها
دهای خود را درمورد این خبرنامه از طریق فرم زیر برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

Name نام*
Email رایانامه*
Message پیام *
کپچا
CAPTCHA
حروفی که در تصویر می بینید را تایپ کنید*نظرات:
با سلام و احترام خدمت مدیریت محترم سایت ایردن
ازاطلاع رسانی شما متشکرم و آرزوی موفقیت و کامیابی روزافزون برای جنابعالی و همکاران محترمتان دارم
محمد غلامی

سلام، با تشکر از تیم پر تلاش و موفق ایردن برای ارسال ماهنامه های با کیفیت و پر از مطالب جالب راجع به ماه های سال و اخبار و رویداد های دندان پزشکی کشور، به عرض می رسانم که مطالب دکتر سیامک امین را خیلی دوست دارم.و از همین جا از ایشان هم تشکر می کنم. مطلب چهار پایه ی شادی دکتر راد بسیار مقاله ی جالبی بود ،خیلی آموزنده و دلنشین . قسمت چهارم این مقاله که می گوید«شادی را مزد خود کنید»خیلی تاثیرگزار بود. برایتان آرزوی موفقیت دارم با سپاس فراوان
شادی ناصح

 
با سلام. سرزدن به ایردن خالی از صفا نبود.امیدوارم مطالب علمی بیشتری از جمله case های تصویری مرتبط با بیماریهای دهان ارایه دهید.در هر صورت بسیار ممنونم.
دکتر منوچهر عابدی


با تشکر از زحمات شما در راستای گردآوری این مطالب، من مدتی به اینترنت دسترسی نداشتم اما الان که تا اسفندنامه تان به دست من رسیده بود با خوشحالی مطالعه کردم و بسیار از لطف شما و ارسال این مطالب جالب متشکرم. به امید موفقیت های بعدی هستم.
حکیمه ابراهیمی

با سلام و سپاس فراوان از زحمات شما، مطالب خیلی روان، دلنشین و بسیار جذاب بیان شده. من که بسیار لذت بردم.
با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما
شهزاد شیخ الاسلامی
 
با سلام و سپاس از شما
امید ما این است که عزیزانی چون شما با ارسال مطالب ارزشمندخود یا دیگران، به غنای علمی ایردن بیافزایند. این پایگاه تنها یک آینه از وضعیت دندان پزشکی ایران است که مطالب تولیدی همکاران را جمع آوری، بایگانی و عرضه می کند و خود منبع تولید محتوا نیست.
بازهم به ما سر بزنید!
بااحترام - سینا
مدیرعلمی ایردن

فایل غیرمعتبر.