Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
 مرداد نامه 1389 دندان پزشکی ایرانیان

مرداد نامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان

مردادماه، پنجمین ماه گاه شماری خورشیدی ایرانی با مبدأ اعتدال بهاری است که نام آن همراه و مترادف با نام «برجی» آن یعنی «شیر یا اسد» آمده است. مرداد فرشته مسؤول حفظ گيتي و تربيت غذاها و دواها كه اصل آن نباتات است و زائل كننده گرسنگي و ضرر و امراض مي باشد شمرده می‌شده است.
Mordad مردادنامه دندانپزشکی ایرانیان - 1389، ماهنامه علمی، صنفی دندانپزشکان ایران،
خرداد و مرداد، امشاسپندان كمال و دوام درجهان مينوی و پرستاران آب و گياه درجهان خاكي، ‌همواره دركنارهم جاي داشته اند.
واژه «اَمِـرِتات» در اوستا به معنای «نمیرندگی و بی‌مرگی» است که شکل دگرگون شده‌ای از «نْـمِـر/ نْـمُـرتو» هند و اروپایی بوده و سپس در متون پهلوی متأخر به «اَمُـرداد/ اَمُـردات» و در زبان فارسی به «مُـرداد» تغییر کرده است. نگارش واژه مرداد به شکل امرداد در زبان فارسی هیچ سابقه‌ای ندارد و در همه آثار معتبر ادبی، تاریخی و نجومی «مرداد» نوشته شده اما برخی مدعی هستند که خطایی رخ داده و باید الف را به ابتدای مرداد افزود که معنی «مرگ» به «نامیرا» بدل شود (؟!) رویداد مرداد در دوران هخامنشیان و سال ها پیش و پس از آن، هنگام رسیدن خورشید به برج شیر یا اسد بوده که سخت گرامی دانسته می‌شد و یادمان آن در نگاره‌های فراوانی برجای مانده است. دومین روز از این ماه، برابر با یکمین روز از فردینه ماه طبری/ تبری و آغاز سال نو در گاه شماری کهن طبری است که هنوز در نواحی مازندران و به ویژه بخش‌های کوهستانی آن رواج دارد. ششمین روز از مردادماه در گاه شماری سنتی ساحل‌نشینان خلیج فارس که به تقویم صیادی معروف است، روز نوروز دریایی و آغاز سال نو دانسته می‌شود. در آثارالباقيه روز هفتم مرداد ماه را «مرداد روز» یاد کرده که جشن مردادگان برگزار می‌شده است. هفدهم مرداد ماه برابر با روز نخست از نوروز ماه گیلانی است که در گاه شماری سنتی دیلمی آغاز سال نو به شمار می‌رود. روز بیستم مردادماه برابر با یازدهم اوت، همزمان است با جشن آغاز سال نو در گاه شماری باستانی ارمنیان «ناواسارد»، به معنای سال نو است. آیین ناواسارد هنوز هم در میان ایرانیان ارمنی با برگزاری مسابقه‌های ورزشی و دسته‌های موسیقی که سابقه‌ای کهن دارد، برگزار می‌شود.** از مناسبت‌های دیگر مرداد، آیین گاهنبار میدیوشِـم (میانه تابستان) است که بازمانده‌ای دیرپا از کهن‌ترین گاه شماری شناخته‌شده ایرانی یا گاهشماری گاهنباری است. گونه‌ای از تقسیمات سالیانه که طول سال خورشیدی در آن نه به دوازده ماه خورشیدی، که به چهار فصل و چهار نیم‌فصل بخش می‌شده است. امروزه دهم مرداد یا آبان روز «جشن چلّه تابستان» در روستاهای جنوب خراسان برگزار می‌شود. آیین کهن دیگری که امروزه در تقویم ترکمنی به نام یالدیراق بازمانده، روز بیست و یکم مردادماه را روز طلوع ستاره شباهنگ (تشتر/ شِعرای یمانی) می‌دانند و برای تماشای آن به بلندی می‌روند و انتظار دیدار آنرا در آسمان بامدادی می‌کشند. جشن «مَی خواره» که ابوریحان بیرونی از آن یاد می‌کند و آنرا برابر با هجدهمین روز مردادماه می‌داند که عصیر ناب می نوشیده اند. با توجه به چند شاهد دیگر، می‌توان گمان برد که یکی از ویژگی‌های جشن مردادگان، نوشیدن نوشیدنی‌های خاص همچو افشره گیاه هـوم و یا آبجو بوده باشد. گیاه مقدس هـوم و افشره آن برای مردمان باستان همواره یک نوشابه جاودانی و عامل بی‌مرگی دانسته می‌شده است.
در عرصه دندان پزشکی کشور شاهد برگزاری
نهمین کنگره انجمن دندان پزشکی کودکان با همکاری گروه تخصصی دندان پزشکی اجتماعی در دانشگاه شهید بهشتی بودیم. به نظر می‌رسد این نخستین برنامه مشترک دو انجمن علمی باشد که می‌تواند الگویی باشد برای کاهش تعداد و افزایش کیفی همایش های متعدد سالانه کشور. برنامه ریزی بيمه کودکان متولد سال 89 از نکات شاخص این همایش بود. انجمن اندودانتیست های ایران  سیزدهمین همایش خود را در مشهد برپا می‌کند و برای کنگره 10 انجمن ترمیمی هم تلاش زیادی در جریان است تا 12 آبان در هتل المپیک برگزار شود. چه بسا به زودی در همین جا بخوانید که “با تفاهم انجمن دندان‌پزشکی زیبایی و انجمن اندودنتیست های ایران، برنامه‌ریزی اولین کنگره مشترک متخصصین دندان‌پزشکی زیبایی و درمان ریشه آغاز شد»*.
رئیس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت، مطرح کرده که در کشور به 6 هزار كاردان بهداشت دهان نیاز داریم. با توجه به تجربه بسیار پرهزینه (مادی و معنوی) طرح تربیت بهداشتکار دهان که با مساعی دکتر خوشنویسان انجام شد و از نظر قریب به اتفاق کارشناسان بسیار ناموفق بود، از آنجا که این عزیز به اداره بهداشت دهان، بازگشته و گفتگو ها هم به نوعی رنگ و بوی آن سال هارا دارد، باید دندان پزشکان و همه علاقمندان حرفه‌،با دقت و تردید تصمیمات را دنبال کنند که ناگهان در کنار موضوع افزایش عجیب دانشکده ها، شاهد ابداع کارشناسی نشدهی پرهزینه دیگری از جیب ملت نباشیم! انتظار فرهیختگان حرفه این است که در طراحی برنامه‌های مهم دولت و مجلس، از نظرات همه کارشناسان واقعی (نه اسمی) استفاده شود و صرفاً چند نام تکراری و معدود به اتاق‌های دربسته دعوت نشوند تا برای قامت دندان‌پزشکی، بدون اندازه دقیق، جامه های الوان بدوزند.*
به نظر می‌رسد که خوش بختانه همه مشکلات آموزش دندان‌پزشکی کشور حل شده باشد چون دکتر اکبرفاضل بعد از امضای موافقت نامه‌های متعدد تأسیس چندین دانشکده، کاملاً سکوت اختیار کرده، رئیس دانشکده دندان پزشکی مشهد از مشکل بخش درمان و تعرفه‌های این دانشکده  نگران است، رئیس دانشکده دندان پزشکی تهران  به علل شکایت از دندان پزشکان  پرداخته و رئیس دانشکده شهیدبهشتی هم در کنگره کودکان تنها پیام وزیر را قرائت می کند.
بازهم تیرماه با دغدغه اظهارنامه های مالیاتی سر رسید. دندان پزشکان هم مثل همه مغازه دارها و شرکت ها باید اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه می‌دادند و باز هم تکرار
«یادداشت تفاهم بين سازمان امور مالياتي و نظام پزشكي كشور» برای تعیین درصد رشد مالیات گروه پزشکی و مکاتبه مدیران ارشد انجمن دندان پزشکی  با رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و درخواست همیاری در تعیین مالیات دندان پزشکان جوان.

باامید به ایرانی پاینده و ایرانیانی پویا
پویا - مدیر ایردن
[email protected]
* ایردن همواره آماده همکاری در زمینه نظرسنجی، اطلاع رسانی، تشکیل گروه های هم فکری آنلاین و اقدامات مختلف ارتباط آنلاین با کاربران حرفه ای هست تا روند تصمیم سازی و اجرا را برای مدیران علاقمند تسهیل کند.
** در بخش هائی از فلات ایران گاه شماری دیگری رواج دارد که امروز اگرچه در تقویم ها آورده نمی شود ولی هنوز میان مردمان زنده است. به نمونه ای اشاره می کنم. سنگسری ها باور دارند که سال 1389 برابر است با سال 3410 سنگسری. مرداد ماه از بیستم ماه « نو سال» آغاز و تا بیستم ماه « چارچار» ادامه دارد. شروع سال برای پرداخت خراج( مالیات) از 13 تیر( روز اول نو سال) محاسبه می شده است.به نظر می رسد این گاه شماری بر پایة اقتصاد کشاورزی – دام داری تنظیم شده است.

جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردنبررسی ارتباط برخی از اختلالات اسپیرومتریک با غلظت متیل متاکریلات هوای لابراتوارهای ساخت پروتز متحرک دندان شهر همدان
دکتر ابراهیم نادی- دکتر عباس زمانیان- محمدجواد عصاری

دکتر ابراهیم نادی
منومر متيل متاكريلات كه يك رزين اكريليكي است ، كاربرد گسترده اي در ساخت دندان مصنوعي داشته و به عنوان شاخص آلودگي هوا در لابراتوارها شناخته مي شود. مواجهه شغلي با بخارات اين منومر باعث ايجاد حساسيت در سيستم تنفسي ، آسم شغلي ، تحريك چشم و پوست و درماتيت تماسي آلرژيك (ACD) مي گردد. بنابراين كنترل مواجهه با این ماده مي تواند در ارتقاء سلامت شاغلين اين حرفه مفيد واقع گردد. هدف از انجام اين مطالعه اندازه گيري مواجهه با متيل متاكريلات و تعیین ارتباط بين ميزان مواجهه و اختلالات اسپيرومتريك در شاغلين لابراتوارها بود.


گزیده سخنان دکترها انصاری، امین زاده، خوش نویسان، مصفا و وحید گلپایگانی
در افتتاحیه کنگره نهم انجمن دندان پزشکی کودکان ایران - تیرماه 1389

سخنان دکترها انصاری، امین زاده، خوش نویسان، مصفا و وحید گلپایگانی


  سنت های رایج ملل جهان
در هنگام افتادن دندان کودکان
برگردان: خانم شیلا نصیحتی
کارشناس پرستاری

خانم شیلا نصیحتی
 یک کودک به طور متوسط ۲۰ دندان شیری دارد که در حدود سنین ۵ تا ۶ سالگی آنها شروع به افتادن کرده، جایشان را به دندان های دائمی می دهند. در این میان، داستان ها و رسوم بسیاری از قدیم برای دندان های افتاده وجود داشته که معروف ترین آنها افسانه ی پری دندان است.
اصل و ریشه ی داستان های مربوط به دندان ها از آنجا منشأ می گیرد که از قدیم مردم باور داشتند جادوگرها از قسمت هایی  از بدن انسان مانند مو و ناخن های گرفته شده و دندان های افتاده، برای خواندن سحر و جادو استفاده می کنند و در نتیجه از بین بردن مناسب و درست دندان ها، در آن زمان مسأله ای جدی و مهم به شمار می رفته است.


crd کنگره 10 انجمن دندان پزشکی ترمیمی ایران- آبان 89عوامل مؤثر در ایجاد پوسیدگی

دکتر هاله حشمت- دندانپزشک متخصص ترمیمی


دکتر هاله حشمت- دندانپزشک متخصص ترمیمی
آشنایی باپدیده پوسیدگی، اپیدمیولوژی و اتیولوژی آن برای تمامی شاخه‌های دندان پزشکی لازم است. در واقع دندان پزشکان عمومی، جراحان فک و صورت و نیز متخصصین پریو و بسیاری از سایر تخصص ها، باید در این زمینه اطلاع کافی داشته و از تأثیرات آن در محیط دهان آگاه باشند. توجه به پوسيدگي و عوامل ایجاد کننده آن، نه تنها درارتقاء سلامت جامعه جوان کشور می تواند مؤثر باشد، بلکه  موفقيت و پایداری درمان را نیز بالا مي برد. در این مقاله به تشریح عوامل مؤثر در پوسیدگی پرداخته شده است. لازم به ذکر است فاکتور های مؤثر در پوسیدگی در هر فرد باید جداگانه ارزیابی شود. از سوی دیگرباید توجه داشت که هیچ کدام از این فاکتورها در وزنه سنگین تری نسبت به دیگری قرار نمی گیرد و مجموعه آن ها باهم در پدیده مخرب پوسیدگی مؤثرند.

 پارسا - 1 مرداد 1389


  برای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان،


آرواره های خالی ایرانیان
شیوع بی‌دندانی در سی درصد جمعیت میان‌سال ایرانی

آرواره‌های خالی ایرانیان
سی درصد افراد بالاي چهل سال در ایران، دچار بي‌دنداني كامل در يک يا هر دو فک هستند. به عبارت دیگر نزدیک به یک سوم ایرانیان میان‌سال بی‌دندان هستند. پنجاه تا شصت و پنج درصد آنها نیز دچار بی‌دندانی پارسیل (بدون در نظر گرفتن دندان‌های عقل) هستند. اين آمار در مناطق محروم و دور افتاده كه از سطح بهداشتي نسبتا مطلوبي برخوردار نیستند و آب مصرفي آنان حاوي فلورايد نيست، به دليل رشد پوسيدگي كه در نهايت منجر به از دست رفتن دندان ها مي‌شود، چشمگيرتر است.

 
خانم ژاله بحرینی و دکترها رحیمی فر، جعفری، حصاری، نصیبی و فلاحی نژاد

سخنان خانم ژاله بحرینی و دکترها رحیمی فر، جعفری، حصاری، نصیبی و فلاحی نژاد
کنگره نهم انجمن دندان پزشکی کودکان ایران - تیرماه 1389


مخاطرات بیولوژیک دندان پزشکی - کنترل عفونت

برگردان: دکتر فریبا کرامت- متخصص عفونی
دکتر علی راد
- ارتودنتیست
 


 دکتر علی راد - دکتر فریبا کرامت
مطالب این بولتن بایستی در ارتباط با "کد ملی درمان" (در امریکا) مورد مطالعه قرار گیرد که در کنترل ایدز، هپاتیت و بیماری های مهم منتقله از راه خون مورد پذیرش و تصویب قرار گرفته است.
رهنمودهای این نشریه توسط شورای ملی تحقیق پزشکی وبهداشت در سپتامبر سال 1992 به عنوان راهبردهای پیشگیری از انتقال عفونت های ویروسی در دندان پزشکی منتشر شد.
احتیاطات عمومی براساس این نظریه بنا شدند که محصولات خونی، خون و مایعات بدن تمام افراد، صرف نظر از اینکه تشخیص داده شده یا در معرض خطرباشند، منبع بالقوه عفونی به حساب آید.
عدالت مالیاتی

دکتر آیرج کی پور- دندانپزشک


دکتر آیرج کی پور- دندانپزشک
کمیتة حقوقی انجمن دندانپزشکی ایران تلاش می کند با دعوت از کارشناسان و اندیشمندان و پاسخ گوئی به  پرسش های همکاران در همة زمینه های شغلی و مشکلات روزمرة زندگی اجتماعی، ارتباط بین اعضا و انجمن را بر پایة آگاهی حقوقی، مستحکم تر سازد. بر همین اساس، طرحی برای پاسخ گوئی به پرسش هائی در بارة اجارة مسکن و مطب، قانون های مربوط به بستن قرارداد با درمانگاه ها، بیمه ها، مطب داری و فعالیت اجتماعی گوناگون، شکایت بیمار و حقوق پزشک و بیمار و  ... ریخته است که از جلسات آینده به آن خواهد پرداخت. به علت نزدیک شدن به ماه تیر، ماه کامل کردن برگه های مالیاتی، ترجیح داده شد مسئله پرداخت مالیات و قانون آن در دستور کار جلسة خرداد 1389 قرار گیرد.

نصیحه السارقین یا بهینه سازی زورگیری
دکتر افشین قناد- دندانپزشک

اول از همه بگويم بر من هم مثل شما و بقيه واضح و مبرهن است كه اصولاً سرقت، زورگيري و غارت اموال كار خوبي نيست، بخصوص اگر از مطب دندان پزشكان باشد و ...
طنز دندانی
 
دفتر وكالت و مشاوره حقوقى سام بیات International CLS
 


شركت تصفيه آب فراشمس

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در مرداد ماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنها
دهای خود را درمورد این خبرنامه برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود
 

نظرات:
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت مدیریت محترم سایت و همکاران محترمتان
باز هم ماهی دیگر آمد و مجددا لطف شما شامل حال اینجانب گردید. از اطلاع رسانی شما کمال تشکر را دارم و آرزومند سلامتی و موفقیت در تمام مراحل زندگیتان هستم
دوستدار شما محمد غلامی
I would like to sincerely thank all your staff and you the management of the IRDEN with this level of effort put in place for making the voice of Dental Profession heard among the net community of Iran and beyound. I also like to thank you on behalf of the IAPD management team for your coverage of the 9th Congress. Wish you all the best and better co operation between us in future. regards Dr Ansari
تشکر خیلی آ موزنده و جالب بود هم سایت  IRDEN  و هم محتوای مطالب  سایت
پا ینده باشید
احمد فرخی
مدیر عامل شرکت بدر توس

فایل غیرمعتبر.