Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
shahrivar, شهریور نامه 1389 دندان پزشکی ایرانیان، ماهنامه علمی، صنفی دندانپزشکان
در حال بارگذاری برای پخش

شهریورنامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان

 «شهریور» که در اوستا خْـشَـتْـرَه‌وَئیریـه و در پهلوی شهرِوَرخوانده می شد، همواره برای ایرانیان مملو از شادی بود، زیرا هم ماه برداشت و گردآوری محصول و هم آغاز پاییزه کاری است. شب ها بر بام ها آتش می افروختند و با میهمانی و خوراک های گوناگون دگرگونی هوا را جشن می گرفتند.
shahrivar, شهریور نامه 1389 دندان پزشکی ایرانیان، ماهنامه علمی، صنفی دندانپزشکان
خشثره(شهریور)، به معنای شهر و شهریاری (شهرداری) آرمانی و شایسته، در اوستا بیشتر قلمرو یا محفل و عرصه ای است که نیروی خدایی را آشکار می کند و معنای «کشور» نیز می دهد. شهریور به همراه بهمن و اردیبهشت‌، سه امشاسپند نرینه هستند و شهریور نماد پدر خدای یگانه (اهورامزدا) به شمار می‌آمد. گروهی جشن شهریورگان را روز پدر ایرانی پیشنهاد می کنند. "جشن شهريورگان" روز چهارم شهریور باستانی* آغاز فصلی نو و هنگام کشت بود و ايرانيان که آغاز هر کار نيکي را با شادی در مي‌آميختند، آیین کهن آنها در این روز، نیایش و سپاس گزاری بوده است. مناسبت جالب توجه دیگر در این ماه "بزرگداشت سالخوردگان" در 25 شهریور ذکر شده است.**
گاه شماری فارسی باستان بیشتر با امور طبیعی و مراسم و آیین های مردم سر و کار دارد و جز ماه پنجم، این ویژگی را در دیگر ماه های پارسی باستان می توان دید. نام ماه ششم را می توان در کل «[ماه] خرمن بندی" و"خرمن پشته سازی» هم معنی کرد. جشن های این ماه عبارت بود از: یكم شهریور(اورمزد) روز جشن «فغدیه»، جشن خنك‌شدن هوا كه «فغربه» هم گفته شده است. سوم شهریور روز جشن «کشمین»، جشنی ناشناخته در سُـغد باستان كه با بازاری همگانی همراه بود. چهارم شهریور(شهریور روز) جشن «شهریورگان»، جشنِ آتشی در ستایش و گرامی داشت ماه«شهریور» که به نوشته‌ی ابو‌ریحان بیرونی در آثارالباقیه آن را «آذر‌جشن» نیز می‌خواندند و مانند تمام جشن‌های ایران باستان با نیایش آغاز و با جشن و سرور ادامه می‌یافت. هشتم شهریور(خزان جشن)، از جشن‌های مهم و كهن که با سواركاری، چراغانی و آذین خانه‌ها و آتش‌افروزی بر بام‌ها همراه می‌شد. *** پانزدهم شهریور روز بازار همگانی دیگری در سُـغد و فرارود (ماوراءالنهر) باستان و سی و یكم شهریور نیز روز «پایان تابستان» است. گل ریحان نُماد ِ جشن شهریورگان می باشد.

دندان پزشکی ما
روز پزشک اولین مناسبت شهریور بود که با تبریک بیماران، دوستان و همکاران به پزشکان و دندان پزشکان سپری شد. کنگره اندو در هفته اول مرداد با همت انجمن اندودنتیست ها و با همکاری دانشکده دندان پزشکی مشهد، در آن شهر برگزار گردید. نیمه مرداد ماه هم آزمون 24 دستیاری دندان پزشکی، با حضور 1900 داوطلب که برای کسب حدود 376 جایگاه باهم رقابت کردند برگزار شد. اطلاع رسانی تحت وب و داشتن وب سایت، از ساده ترین تکالیف سازمان ها در جهان است که سال هاست معمول شده، اما جالب این که برای راه اندازی یک وب سایت ساده خبری، وزارت بهداشت مراسم رسمی افتتاح برگزار کرد و سایت behdasht.gov.ir را معرفی نمود. این وب سایت قرار است اخبار و گزارشات مربوط به آن وزارت خانه را منتشر کند و با فن آوری آر اس اس RSS، امکان اشتراک در اخبار آن نیز برای علاقمندان فراهم است. وزیر بهداشت نسبت به تحصیل دانشجویان ایرانی در امریکا و انگلستان ابراز نگرانی کرد که در معرض تهدید باشند و توصیه کرد به دانشگاه های داخلی یا سایر کشورها منتقل شوند. رییس سازمان سنجش در خلال یک مصاحبه رسمی اذعان داشت که پس از گذشت 21سال از جنگ تحمیلی، هنوز 40درصد ورودی دانشگاه ها با نام "سهمیه رزمندگان" انجام می شود. درحالی که جوان ترین رزمندگان ما این روزها درآستانه 40سالگی هستند و بسیاری از نخبگان ما با محرومیت از ورود به دانشگاه، به کشورهای خارجی می اندیشند و یا با افسردگی ناشی از عدم موفقیت، قید تحصیل را می زنند، فلسفه استمرار این میزان بالای سهمیه روشن نیست. موضوع بیمه همچنان داغ است و وزارت خانه های بهداشت-درمان، رفاه و آموزش-پرورش مدام از آن سخن می گویند اما هنوز با وجود سخنان بسیار و همچنین وعده های مکرر وزیر بهداشت, هیچ خبر کارشناسانه و دقیق و هیچ اقدام چشمگیری در زمینه بیمه فراگیر دندان پزشکی دیده نمی شود. اگر این موضوع را با عمر وزارت این وزیر بسنجیم، البته هنوز برای قضاوت زود است اما با درنظر گرفتن عمر طولانی و فرصت های فراوان و بودجه های نجومی سال های گذشته وزارت بهداشت، نبود یک سیستم منسجم و حتی عدم وجود یک مرجع قاطع تصمیم ساز، جای تأسف و نگرانی دارد. موضوع پول زیرمیزی جراحان هم به بحث مشترک وزارت بهداشت و نظام پزشکی تبدیل شده و ضمن 200 میلیارد خرجی که دولت وعده اش را داده، پای دادسرای انتظامی پزشکان، سازمان تعزیزات، جامعه جراحان و مجلس شورا هم به میان کشیده شده تا شاید فرجی شود! برای چه کسی؟ ادعا می شود "محرومین". رییس دانشگاه علوم پزشکی قم هم خوشحالی خود را از این که وزیر بهداشت با ایجاد دانشکده دندان پزشکی در آن شهر (استان) موافقت کرده ابراز کرده است. در مورد مبنای کارشناسی موضوع هنوز خبری منتشر نشده و به نظر می رسد داریم به شعار "هر شهر یک دانشکده دندان پزشکی" نزدیک می شویم.
انتشار خبرنامه های ماهانه انجمن دندان پزشکی که ظاهراً قرار شده از حالا 15روز یک بار منتشر شود نیز نویدی است از پویایی سیستم اطلاع رسانی این سازمان علمی-صنفی حرفه ای که تبریک و سپاس ما و همه حرفه ای ها نثارشان باد.

آرزومند شهریوری مملو از شایستگی و شعف و شادمانی،
پویا - مدیر ایردن
[email protected]


پاورقی:
 *در گاه شماری خورشیدی سی ام مردادماه
**
ژاپنی ها 15 سپتامبر (24 شهریور) را به عنوان روز سالخوردگان برگزار می کنند که بعید نیست با "روز سالخوردگان" ایران ارتباطی داشته باشد. از دو دهه پیش توجه به سالخوردگان و بازنشستگان در سراسر جهان چشمگیر شده است. در آمریکای شمالی درمان سالخوردگان مطلقا رایگان است و بسیاری از فروشگاه ها در روز معینی از هفته، اجناس خود را به آنان با تخفیف زیاد می فروشند. بعضی شرکت های هوایی به سالخوردگان تخفیف قابل ملاحظه می دهند و استفاده از اتوبوس های شهری و هچنین شرکت در کلاس های درس در هر سطحی برایشان رایگان است.

***برخی این جشن را در هجدهم شهریور (و گاه پانزدهم شهریور) دانسته‌اند. «جیمز موریه» در سفرنامه‌اش به برگزاری این جشن در شهر دماوند اشاره كرده است.

IRDEN
 www.irden.ca  
IRDEN, is an "Information Resource of Dentistry" for sharing new ideas in the field of dentistry. We will publish all articles that authors would like to share, for free; this will give experts the opportunity to share ideas. Please send your article to [email protected] We appreciate your input and ideas; working together we can build a stronger network. 
CLICK HERE
 
جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن
 
درمان موارد سندرومیک
در جراحی فک و صورت

دندان پزشک، متخصص جراحی دهان،فک و صورت، PhD

mirmohamadi_mitra_dds.png
جراحی دهان و فک وصورت به عنوان یکی از رشته های تخصصی دندان پزشکی به مطالعه بیماری ها و صدمات آلوئولی دندانی و اجزای دهان، سروگردن، استخوان های اسکلت صورت که نیاز به کمپلکسی از درمان های رادیکال وکانسرواتیو دارد، می پردازد که درآن نقش جراحی به عنوان ابزار اصلی این رشته مطرح می شود.
جراحی فک و صورت، به طور تنگاتنگی مرتبط با تخصص های دیگر دندان پزشکی می باشد که به همراه آن ها به تشخیص و درمان موارد مختلف بیماری ها می پردازد.
ادامه مطلب . . .

کنگره 10 انجمن دندان پزشکی ترمیمی ایران- آبان 1389
کنگره دهم انجمن دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی ایران - آبان ماه 1389 


  به دندان پزشک اعتماد دارم،
اما دندانم را دستش نمی دهم!
دندان پزشک


shayan دکتر سیامک شایان امین
هنوز در جامعه ما بسيارند كساني كه با عنوان‌هاي مختلف دندان‌پزشك تجربي، كمك دندان‌پزشك تجربي، دندانساز و غيره به فعاليت در حرفه دندان‌پزشكي اشتغال دارند. متاسفانه عدم اگاهي اين افراد از يك‌سو و همچنين سودجويي آنها از سوي ديگر، همواره افراد را در معرض از دست دادن دندان‌ها قرار مي‌دهد؛ به‌طوري‌كه به نظر مي‌رسد در مناطقي كه اين گروه فعاليت دارند شيوع بي‌دنداني بيشتر باشد!

مصاحبه با دکترها: عبدالجواد رحیم پور، محمود میران، محسن امین سبحانی، غلامعلی هاشمی قوچانی درباره کنگره 50 انجمن دندانپزشکی ایران

مصاحبه با دکترها:
محمود میران، غلامعلی هاشمی قوچانی، محسن امین سبحانی و عبدالجواد رحیم پور
 درباره کنگره 50 انجمن دندان پزشکی ایران


کارگاه های آموزش بهداشت دندانی
در مدارس و مهدکودک ها

دندان پزشک 


دکتر افشین قناد- دندانپزشک
مطابق آمارهای ارائه شده و آن چه که تجارب کلینیکی و نیز معاینات کودکان در مدارس و مهد کودک ها نشان می دهد، پوسیدگی های دندانی کماکان به عنوان یکی از بیماری های بسیار شایع دهان و دندان مطرح است که نیازمند توجه جدی می باشد.  بسیاری از افراد به خصوص کودکان، به علت عدم آگاهی از مبانی پیش گیری، به این بیماری مبتلا می شوند که حتی در صورت اقدام به موقع باعث صرف وقت وهزینه های زیاد برای خانواده می شود ضمن آن که متاسفانه بسیاری نیز به علت عدم تمکن مالی محکوم به از دست دادن دندان ها می گردند. این سرنوشت ناگوار درحالی گریبان گیر مردم است که به خوبی ثابت شده است با کم ترین هزینه و آموزش مناسب می توان تا حد زیادی از وقوع آن جلوگیری کرد.                    ادامه مطلب . . .

شیرازی، حبیبی، دالایی، نوری، امامی رضوی، نریمانی، ارباب زاده، زاهدی وخانم عباسی در افتتاحیه کنگره 8 انجمن ارتدنتیست های ایران
سخنان دکترها: شیرازی، حبیبی، دالایی، نوری، امامی رضوی، نریمانی، ارباب زاده، زاهدی وخانم عباسی در افتتاحیه کنگره 8 انجمن ارتدنتیست های ایران  اردیبهشت  1389


احتمال وجود سرب
در پروتزهای دندان پزشکی
دندان پزشک
In Dentistry Today: January-March 2010

دکتر شهزاد شیخ الاسلامی- دندانپزشک
 در 27 فوریه سال 2008 میلادی یک شبکه تلویزیونی در آمریکا گزارش داد که در بریج ساخت چینِ یک خانم، آزمایش ها وجود سرب را تایید نموده اند. این ماجرا نقطه عطفی برای حمله به تمام پروتزهای ساخت کشور چین گردید و یک نگرانی همگانی در بین دندان پزشکان و بیماران به وجود آورد. ابتدا انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) بیانیه ای منتشر کرد که در آن عنوان شده بود در کارهای دندان پزشکی نباید سرب وجود داشته باشد. چند روز بعد، در 29 فوریه سال 2008 میلادی اعلام کرد که این برنامه تلویزیونی برای گزارش این موضوع که در کارهای لابراتواری چه مناطقی سرب پیدا شده بود، اطلاعات کافی نداشته است.
  ویروس پاپیلوما،
بهترین نشانه پیش بینی بقای بیمار کانسردهان

برگردان به فارسی: دکتر فریبا کرامت
 پزشک متخصص عفونی
Ohio State University Medical Center
Darrell E. Ward 09 Jun 2010

keramat Fariba دکتر فریبا کرامت - پزشک متخصص بیماری های عفونی
طبق مطالعه جدید یک محقق  دانشگاه ایالتی اوهایو: وجود ویروس پاپیلومای انسانی - عامل کانسر سرطان گردن رحم- در تومورها مهم ترین نشانه  Markerبرای پیش بینی بقای بیماران کانسر اوروفارنژیال (سرطان خلف دهان) است.
بر اساس سرمقاله ای که در مجله پزشکی نیوانگلند در 7 ژوئن منتشر شده، این اولین مطالعه وسیعی است که نشان می دهد وجود ویروس پاپیلومای انسانی درتومورها، در پاسخ بهتر تومور به درمان نقش دارد و این نقش از فاکتور های مطلوب دیگر از جمله "جوان بودن بیمار" و  "کوچکی تومور"  اساسی تر است.

دفتر وكالت و مشاوره حقوقى سام بیات International CLS  


چرا برخی افراد بر روی صندلی معاینه
دچار سرگیجه می شوند؟

برگردان به فارسی: دکتر علیرضا وفاکیش
دندان پزشک - شیراز
JCDA June 2010. Vol.76.No.3

Vafakish Alireza دکتر علیرضا وفاکیش
سرگیجه از آن قبیل مواردی نیست که پزشکان دغدغه ای بابت آن داشته باشند اما به هر حال ممکن است مواردی از آن را در حین فعالیت های کاری مشاهده کنند.
اخیراً بیماری 66 ساله که ما او را خانم مری می نامیم با موردی از سرگیجه به من مراجعه کرد که اول بار حین یک معاینه دوره ای دندان پزشکی متوجه آن گردیده بود. به محض این که ایشان روی صندلی معاینه دراز می کشد و سر خود را به سمت دستیار می گرداند، دنیا دور سرش شروع به گردش می کند.                ادامه مطلب . . .

شركت تصفيه آب فراشمس
 
shahrivar_fun.jpg
چرا مونالیزا لبخند می زند؟              رضا رفيع
 1ـ موناليزا داشته به داوينچي مي خنديده كه كار بازار اقتصاد و سياست را ول كرده، آمده از راه هنر پول در آورد.
 2ـ داشته به شوهرخودش مي خنديده كه خيال مي كرده مونا رفته سرِ زمين محصول برداشت كند.
 3ـ موناليزا داشته به هدفمند شدن اقتصاد ايتاليا يك لبخند زيرپوستي نامشخصي مي زده كه خيلي تابلو نباشد، سياسي شود.
 4ـ مونا جان كارمند بوده و هرچه داوينچي مي گفته بخند، خنده اش نمي آمده؛ چون آخر برج بوده!
 5ـ موناليزا به علت عدم تمكن مالي نمي توانسته دندان هايش را ارتدونسي كند و موقعي كه خنده مي كرده، يك مقدار چهره اش نازيبا مي شده كه چون خانم ها هم معمولانسبت به اين قبيل چيزها حساس مي باشند، ترجيح داده يك لبخند محو تحويل داوينچي و آيندگان كنجكاو دهد.
 6ـ داوينچي در حين كشيدن چهره موناليزا براي او جوك تعريف كرده كه چون كمي يخ بوده، موناليزا فقط براي سنگ روي يخ نشدن وي يك لبخند فتوژنيك زده كه طرف خيط نشود.
 7ـ موناليزا داشته طنزهايي مثل همين طنزهاي ما را مي خوانده كه بين حالت گريه و خنده معلق مانده و چون ديده كارش از گريه گذشته است ، به اين خنديده است!
جام جم2930-4/6/89
در حال بارگذاری برای پخش
خاطره دکتر زاهدی از توفان کنگره 50
 

برای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان
 لطفاً اینجا کلیک کنید

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در شهریورماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنها
دهای خود را درمورد این خبرنامه برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود 

نظرات:
ضمن تشکر از ارسال لینک ایردن واطلاع رسانی بموقع، اینجانب روز پزشک را به کلیه پزشکان ودندان پزشکان عزیز  به ویژه مدیریت ایردن که از بهترین های آنها هستید تبریک عرض می کنم .
با آرزوی روز های خوش وشادمانی
 عباس صدقی

سلام
با تشکر از ارسال مطالب و اطلاعات مفید خبر نامه  دندانپزشکی .ارادتمند   محسن کشاورز

 1. افزایش پرونده تخلفات دندان پزشکی با کدام موارد زیر بیشتر ارتباط دارد؟
  سایر دلایل  
   31277 (100%)
  کاهش دقت و تمرکز دندان پزشک  
   29 (0%)
  ضعف آموزش دندان پزشکی  
   29 (0%)
  عدم آموزش مدیریت به درمان گران  
   28 (0%)
  کاهش وجدان كاری دکتر  
   27 (0%)
  افزایش توقع بیماران  
   19 (0%)
  عدم شفافیت حقوق بیماران  
   15 (0%)
  کاهش نظارت دولت بر درمان  
   14 (0%)
  کاهش کیفیت مواد مصرفی  
   14 (0%)
  افزایش تعداد دانشکده ها  
   13 (0%)
  ضعف پوشش بیمه درمانی  
   13 (0%)
  افزایش آگاهی بیماران  
   13 (0%)
  عدم رعايت بهداشت دهان بیمار  
   12 (0%)
  عدم مداخله مؤثر انجمن های حرفه ای  
   12 (0%)
  گران بودن خدمات  
   9 (0%)
  عدم نرخ گذاری خدمات  
   8 (0%)
  ارزان بودن خدمات  
   8 (0%)
  افزایش توجه به زیبایی  
   8 (0%)
  کمبود تکنیسینهای ورزیده  
   7 (0%)
  افزایش تعداد بیماران  
   5 (0%)
  کمبود پرستاران ورزیده  
   2 (0%)
  تخلفات چندان زیاد نشده، آمار نادرست است  
   2 (0%)
  تخصصی شدن خدمات  
   1 (0%)
  افزایش انواع خدمات  
   1 (0%)
 2. درمجموع مسوولیت بیشتر بر عهده کیست؟
  دکتر  
   15834 (50.48%)
  سازمان های مردمی  
   15476 (49.34%)
  دولت  
   46 (0.15%)
  بیمار  
   5 (0.02%)