Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
aban آبان نامه 1389 دندان پزشکی ایرانیان، ماهنامه علمی، صنفی دندانپزشکان
در حال بارگذاری برای پخش

آبان نامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان

"آبان" به معنی "آب ها"، ماه آغاز بارش های پاییزی و جلوه های زیبای طبیعت، از گذشته های دور مورد احترام ایرانیان بوده است. "جشن آبانگان" در دهم آبان، از مناسبت های شادی و نیایش در فرهنگ ایرانی است.
Aban آبان نامه 1389 دندان پزشکی ایرانیان، ماهنامه علمی، صنفی دندانپزشکان
آناهیتا به معنی پاکیزه، در ادبیات ایران به صورت‌ ناهید، ناهد، ناهده، ناهیده و ناهی ثبت شده و «فرشته نگهبان آب» است. یکی از سیاره های آسمانی نیز ناهید (به عربی زهره) نام دارد. ایزدبانوی ناهید به صورت دوشیزه ای بسیار زیبا و بلند بالا و پری پیکر، نیرومند و درخشان، پاک و آزاده وصف شده که در آسمان بر بارش باران، پاکی آب ها و رودهای جاری نظارت دارد. آناهیتا ایزد محبوب بسیاری از سرزمین‌ها از غرب ایران باستان تا ارمنستان و آناتولی و از بابل و دمشق تا سارد و شوش بوده و در سراسر این مناطق معبد‌های بسیاری برای نیایش و عبادت او برپا بوده و در چند منطقه از ایران معبد اناهیتا هنوز پایدار مانده است. آناهیتا حامی‌عشق پاک و بی پیرایه است که اساس پیمان همسری و تشکیل خانواده‌ی سالم و پاک نهاد است. او از عشق پاک در برابر شهوات آلوده و از خانواده پاک در برابر بی بند و باری و هرزگی دفاع می‌کند. آناهیتا بر گردونه ای سوار است که آن را چهار اسب نر می‌برند: باد، باران، ابر و تگرگ.

Halifax هالیفکس کانادا - دکترعلی راد

دندان‌پزشکی ایران

در روزهای گذشته، مهم ترین خبر، برگزاری یک همایش دندان پزشکی از سوی نظام پزشکی بود که نارضایتی اغلب شرکت کنندگان، به خصوص شهرستانی ها را در پی داشت. از جمله نکات قابل ذکر این مراسم می توان به برخی سخنان رییس سازمان اشاره کرد که به نبود امنیت جامعه پزشکی، لزوم احترام به نخبگان داخل به جای ادعای جذب متخصصان خارج، سنگینی سهم مردم درهزینه درمان، ضرورت بیمه دندان پزشکی و عدم رفتار قانونی دستگاه های اجرایی درحوزه سلامت اشاره کرد.
سخن وزیر در اعتراض به پذیرش دانشجو بیش از ظرفیت دانشگاه ها این ضرب المثل را به ذهن می آورد که "چه عزائیست كه مرده شور هم گریه می كند"! در جایی دیگر وزیر بهداشت آب پاکی را روی دست پرستاران منتظر استخدام ریخت و گفت: "مجوزهاي استخدامي برنامه چهارم به اتمام رسيده است". تب فیس بوک به دفتر دانش آموختگان دانشگاه تهران هم رسید و رییس آن گفت درصدد راه اندازی سایتی مشابه فیس بوک است. رییس انجمن متخصصین ارتدنسی تعداد ارتدنتیست ها را 250-260 نفر عنوان کرد و گفت که کمبود ارتدنتیست داریم اما اشاره نکرد که تا تأمین متخصص کافی تکلیف درمان مردم چه می شود و در سال های طولانی مسؤولیت خود، جز چند نامه مخالفت با آموزش های غیراصولی ارتدنسی، چه قدم های مثبتی در رفع این مشکل برداشته اند؟ دکتر شایان در مقاله ای به این موضوع پرداخته است. مسؤول روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اصرار دارد که فرهنگیان به درمانگاه های دندان‌پزشکی طرف قرارداد اعتماد کنند و گفت که نرخ خدمات دندان پزشکی در همه مراکز یکسان شده است. از سوی دیگر اعلام این خبر که "80 درصد مدارس کشور مربی بهداشت ندارند" ادعاهای مکرر "لزوم برخورد ریشه ای با مشکلات فرهنگی"، "اهمیت آموزش" و اولویت بهداشت دهان نسبت به درمان" را زیر سؤال می برد.
در روزهای آتی کنگره دهم ترمیمی و زیبایی با همت انجمن دندان پزشکی ترمیمی در پیش است. برنامه ای که مدیران آن بسیار به موفقیت آن امیدوارند و از همایش های مورد نیاز همه دندان پزشکان است. مقوله زیبایی امروزه مورد توجه اکثریت قریب به اتفاق مراجعین دندان پزشکی قرار دارد.
انجمن پزشکی لیزری نیز سخت در تکاپوی برگزاری موفق همایش لیزر است. یافته های علمی و آموزش های لیزر از جمله دانش های بسیار تأثیرگذار در دندان پزشکی امروز محسوب می شود. اشاره ای هم به همایش مهم ایمپلنت داشته باشیم که از سوی انجمن جراحان فک و دهان و صورت در حال تدارک نهایی است.
دکتراخوان آذری، رییس کنگره51 هم با جلسات مشاوره و مصاحبه، فعالیت خود را برای تدارک کنگره 51 آغاز کرد. ایشان عنوان کنگره را "استرس بیمار و دندان پزشک در فرایند درمان" پیشنهاد کرده اما کاش با یک تغییر کوچک "اهمیت آرامش بیمار و دندان پزشک در فرایند درمان"، واژه ای منفی را از عنوان حذف کنند.
وجود این برنامه های ارزشمند مایه افتخار وسربلندی دندان پزشکی ایران است.

25 آبان، تولد ایردن مبارک!

ختم کلام هم سالروز میلاد ایردن است: 25آبان سال 84 در جریان کنگره ارتدنسی شیراز ایردن معرفی شد. پنج سال تلاش و افت و خیز این پایگاه، ثمره اش اثبات صداقت، صراحت و دلسوزی دست اندرکاران برای تعالی فرهنگ حرفه ای بوده است. از همه عزیزان همراه قدیم و جدید به سهم خود سپاسگزارم. به مناسبت این روز شاد برای ایردنی ها، قصد داریم همه ساله با برگزاری مسابقه و تقدیم هدایایی، این مناسبت را بهانه شادی و سرور کنیم. امسال برای برگزاری مسابقه فرصتی نبود، لذا ضمن تقدیم یک هدیه نفیس به یک همکار خوب متولد 25 آبان: دکتر بهزاد فیاض پور این برنامه را آغاز می کنیم و برای سال آتی از حالا دو مسابقه را با 6 جایزه نفیس، به مناسبت ششمین سالروز تأسیس ایردن اعلام می کنیم. برای اطلاع از کم و کیف موضوع لطفاً به صفحه مسابقات مراجعه کنید.

آبان ماهتان آباد و زندگانی‌تان مملو از شادی باد.
پویا - مدیر ایردن
[email protected]

فایل غیرمعتبر.


جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن
مصاحبه با مدیران ارشد کنگره ترمیمی
برای شنیدن صدا، روی تصویر زیر کلیک کنید
فایل غیرمعتبر.

کنگره دهم انجمن دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی ایران - آبان ماه 1389
کنگره دهم انجمن دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی ایران - آبان ماه 1389
گزارش یک مورد سیست رادیکولار در ماگزیلای بیمار

دکتر محمدکاظم آقائی مظاهری: متخصص جراحی فک و صورت
دکتر میترا میر محمدی: متخصص جراحی فک و صورت – PhD

دکتر محمدکاظم آقایی مظاهری - دکتر میترا میرمحمدی
سیست به حفره ای پاتولوژیک پوشیده از اپی تلیوم، گفته می شود. این اپی تلیوم توسط بافت پیوندی فیبروکلاژنوز احاطه می شود. زمانی که سیست از اپی تلیوم ادنتوژنیک منشاء گرفته باشد، سیست ادنتوژنیک نامیده می شود. چون فک ها فقط از اپی تلیوم با منشاء ادنتوژنیک تشکیل نشده اند وشامل بقایای تکاملی اجزای دیگری چون غده های بزاقی، غده های سروموکوزال وسینونازال واپیتلیای درمال نیز می باشند، منشاء واقعی سیست های این ناحیه ممکن است چندان روشن نباشد.

drkeipour دریای کاسپین، خزر، مازندران - دکتر آیرج کی پور

تاثیر مواد ضد حساسیت با بیس رزینی و ادهزیوهای سلف اچ بر ریزنشت لبه ای در ترمیم های کلاس II آمالگام

دکتر نسرین سرابی- دندان‌پزشک متخصص ترمیمی و زیبایی
دکتر مرجانه قوام نصیری- دندان‌پزشک متخصص ترمیمی و زیبایی
دکتر ثمین علوی- دندان‌پزشک

دکتر مرجانه قوام نصیری- دکتر نسرین سرابی
تطابق مناسب ترمیم با دندان باعث افزایش طول عمر ترمیم می شود. تشکیل گپ در ناحیه اتصال ترمیم به دندان و ریزنشت بدلیل تطابق ناکافی منتج به ایجاد پوسیدگی عودکننده، تغییر رنگ مارجینال و التهاب پالپ و حساسیت پس از ترمیم می شود. وارنیش های حفره چندین سال است که برای زیر ترمیم آمالگام استفاده می شود.

دومین همایش علمی سازمان نظام‌پزشکی برای دندان‌پزشکان
دومین همایش علمی سازمان نظام پزشکی برای دندان‌پزشکان

"ارتدنسی، خیابان تاریک و ورود ممنوع"

دکتر سیامک شایان امین
حکایت درمان‌های ارتودنسی در دندان‌پزشکی مشابه حکایت جراحی زیبایی بینی در پزشکی است. متولی اصلی درمان‌های ارتودنسی مشخص نیست. اینجا مدعیان دو دسته‌اند، ارتودنتیست‌ها و دندان‌پزشکان عمومی. متخصصان ارتودنسی انجام درمان‌های ارتودنسی را حق مسلم خود می‌دانند و اغلب اعتقاد دارند دندان‌پزشکان عمومی نباید وارد این حوزه تخصصی شوند، یا حداکثر حق دارند به درمان‌های ارتودنسی متحرک و پیش‌گیرانه دست بزنند.


پنجمین همایش سالیانه انجمن علمی پزشکی لیزری ایران
پنجمین همایش انجمن علمی پزشکی لیزری ایران

لیزر در دندان‌پزشکی گذشته، حال و آینده

دکتر رضا فکر آزاد- جراح و متخصص بیماری‌های لثه
سرپرست دوره فلوشیپ لیزر در دانشکده دندان‌پزشکی تهران
دبیر انجمن پزشکی لیزری ایران

دکتر رضا فکرآزاد- پریودنتیست
درست پنجاه سال از ماه مه سال 1960 که اولین لیزر یاقوت توسط تئودور میمن ساخته و مقاله آن در مجله نیچر چاپ شد، می گذرد. در تاریخ نیم قرنی این دانش نوین، خصوصاً در یکی از کاربردهای انسانی و ارزنده آن علوم پزشکی و خاصه در علوم دندان‌پزشکی، فراز و فرودهای زیادی داشته است. اندیشه استفاده از این فن آوری همزمان با کاربرد لیزر در چشم پزشکی، در دندان‌پزشکی نیز مطرح و تحقیقات شروع شد.

دفتر وكالت و مشاوره حقوقى سام بیات International CLS

استفاده از پرسلن صورتی برای ضایعات لثه ای در دندان پزشکی ترمیمی


برگردان به فارسی: دکتر علیرضا وفاکیش
دندان‌پزشک
General dentistry - July/August 2010

Vafakish Alireza دکتر علیرضا وفاکیش
در این مقاله، گزارشِ یک مورد استفاده از پرسلن های رنگ لثه در دندان پزشکی ترمیمی ارائه می گردد. چنان که در این گزارش مشاهده می شود، این روش به عنوان کمکی برای پر کردن ضایعات کوچک لثه ای توأم با موفقیت بوده است. ضایعات بزرگ تر، نیازمند روش های جراحی، درمان های پریودنتال یا پروتزهای بارسیل متحرک و ثابت می باشند.

شركت تصفيه آب فراشمسثبت نام در کنگره های دندانپزشکی ایرانبرای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان
لطفاً اینجا کلیک کنید

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در آبان ماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
  1. افزایش پرونده تخلفات دندان پزشکی با کدام موارد زیر بیشتر ارتباط دارد؟

  2. درمجموع مسوولیت بیشتر بر عهده کیست؟


ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را درمورد این خبرنامه برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

نظرات:
سلام تولد ایردن مبارک! الهی ۱۲۰۰ ساله بشه!! تبریکات صمیمانه ی من رو بپذیرید هم به مناسبت تولد ۶ سالگی ایردن و هم موفقیت این وب سایت محبوب و معروف. ایردن واقعا نمونه است، هم خودش، هم کادر مدیریتیش و هم دست اندرکاران تهیه اش که همگی مهربون، صمیمی ، پر از انرژی مثبت، شاد، خلاق و دوست داشتنی هستند. نمونه ای از مثبت اندیشی ایردن این قسمت از آبان نامه ی ایردنه: ....ایشان عنوان کنگره را "استرس بیمار و دندان پزشک در فرایند درمان" پیشنهاد کرده اما کاش با یک تغییر کوچک "اهمیت آرامش بیمار و دندان پزشک در فرایند درمان"، واژه ای منفی را از عنوان حذف کنند. راستی، خب شما که جایزه می خواستید بدید یه دفعه به کل متولدین آبان جایزه می دادید دیگه!! چی می شد مگه؟! به هر حال خوشحالم که تولدم با ایردن عزیز تو یه ماهه و خوش به حال دکتر فیاض پور که از ایردن یه یادگاری دارند. در آخر عرض می کنم که جای مقالات دکتر فریبا کرامت عزیز در آبان نامه ایردن این دفعه خالیه. عادت کردیم دیگه هردفعه از ایشون یه مقاله بخونیم. درضمن تا اینجا که مطالعه کردم خیلی آبان نامه جالب بود. و مطالب دکتر شایان هم که مقالات محبوب من هستند و اولین قسمتی که همیشه تو خبر نامه می خونم مقالات ایشونه.قلم خوبی دارند و بی طرفانه می نویسند. تبریک می گم. باز هم سپاس و خدا قوت زنده باشید شیلا
همکار خوب ایردن سلام. از طرف همه دوستان از محبت شما سپاسگزارم. سیما

باران باش وببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست." کوروش بزرگ"
سالروز تولد ایردن را که هم زمان با سالروز جهانی کوروش بزرگ می باشد به همه مدیران محترم و بزرگوار ایردن تبریک وشادباش عرض می کنم وا ز خداوند بزرگ آرزوی شادمانی، سلامتی و موفقیت روز افزون برای همه شما عزیزان دارم. همچنین از زحمات شما به خاطر خبرنامه های مفید و پرمحتوا صمیمانه سپاسگزارم. در ضمن از اظهار لطف ومحبت شیلای گرامی سپاسگزاری می کنم و مجدداً در اینجا تولد ایشان را نیز تبریک می گویم و برایشان آرزوی شادابی وتوفبق روز افزون دارم.
شاد و سرافراز باشید، دکتر فریبا کرامت

استاد خوب، دکتر کرامت عزیز سلام. همه دست اندرکاران ایردن از مهربانی شما نسبت به سایتی که در ظاهر در حوزه تخصص شما نیست صمیمانه سپاسگزارند. خبر موفقیت های شما در کانادا نیز موجب خوشحالی همه دوستان شما شده است. شاد و سربلند باشید. پویا

سر آغاز تحولی عظیم در دندانپزشکی با این خبر نامه‬
‫دکترنعمت کلاهقوچی‬
از پیام امیدبخش شما سپاسگزارم. از همکاران عزیزی چون شما دعوت می کنم که بیشتر ما را دریابید.
انجام این مهم، با همراهی جمعی بزرگ تر، سریع تر و پربارتر خواهد بود. پویا

با پیشنهاد مدیر ایردن به دکتر اخوان آذری در مورد عنوان کنگره51 که در مقدمه آبان نامه ذکر شده کاملاً موافقم. برای تأیید موضوع مثالی می آورم:
بیان یک مفهوم با دو جمله متفاوت: اولی با واژه های منفی و دومی با استفاده از واژه های مثبت:
"پنجره که بسته باشد هوای تازه نمی تواند وارد شود" - -
"پنجره که گشوده باشد هوای تازه وارد می شود" ++

هدف و مفهوم در هردو جمله فوق یکی است اما تأثیر آن بر شنونده بسیار متفاوت! آیا کلمات "بسته" و "نمی تواند" (دو واژه منفی) بهتر است یا استفاده از "گشوده" و "می شود" (دو واژه مثبت)؟
یک همکار
از اظهارنظر و مثال زیبای شما سپاسگزارم. پویا

با سلام. از لطف شما متشکرم مایه دلگرمی و ارتباط نزدیک ما و دندان پزشکان هستید. روزگارتان خوش، گام هایتان استوار.
حامد محمدی منش
از اظهار لطف شما سپاسگزاریم.
امید آن که با همراهی شما عزیزان بتوانیم کار موثری برای فرهنگ جامعه خود انجام دهیم.
مدیر ارتباطات ایردن

Happy Birthday Irden
با سلام و احترام و آرزوي موفقيت روز افزون
محمد غلامی

سپاس از پیام تبریک شما
مدیر ارتباطات ایردن