Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
azar، آذر نامه 1389 دندانپزشکی ایرانیان، ماهنامه علمی، صنفی دندانپزشکان
در حال بارگذاری برای پخش
 
آذر نامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان

آذر (آتش)، نام سومین ماه پاییز و از موضوعات مهم نه تنها در فرهنگ ایران، که در تاریخ جهان است، زیرا زندگی بشر با کشف آتش دچار تحول اساسی شد.
Azar، آذر نامه 1389 دندانپزشکی ایرانیان، ماهنامه علمی، صنفی دندانپزشکان
ساخت ابزارهای آهنی، تغییر روش تغذیه، امکان فعالیت در تاریکی، راندن حیوانات وحشی، نجات از سرما و همچنین ساخت جنگ افزارهای مختلف نمونه هایی از اهمیت "آذر" در حیات و تمدن انسان هستند.
ایرانیان در مورد این پدیده ی مهم هستی -آتش- نهایت توجه و قدرشناسی را نشان داده‌اند. آن ها با ایجاد آتشگاه و گماردن محافظینی بر آن، آتش مورد نیاز پخت و پز، روشنایی و گرمایش را به طور آسان و مستمر در اختیار مردم قرار می دادند و محیط گرم، زیبا و همیشه روشن آتشکده را -که تمام وقت (24-7-365)
* پرستاری می شد- نیز برای تجمع و شورا، رسیدگی به امور مردم و همچنین عبادت خدای یکتا استفاده می کردند. این‌ها در دورانی بود که عرب و چینی و هندو، در ظلمت و جهل تقلیدی موروثی، با مجسمه های چوبی و سنگی و خدایان متعدد خودساخته، دل‌خوش بودند.
ماه آذر زمانی بود که خرمن ها جمع شده، محصول انبار گردیده و پس از ماه ها تلاش و زحمت، فرصتی برای آسایش و گرد همایی فراهم شده بود.  باز هم ماهی پر از شادی و سرور و مهم ترین جشن آن که در نهمین روز آذر
(آذر روز) بود، «آذرجشن»، «آذرگان» یا «آذرخش» نام داشت. در آذرجشن، مهم ترین تکلیف دینی-اجتماعی ایرانیان، "حضور در آتشگاه" و "مشورت در کارهای جهان" بود. در فرهنگ سیاسی امروز هم "آذر" جایگاه ویژه ای دارد زیرا "روزدانشجو" در آن واقع شده است. در 47 سال قبل سه دانشجو نزدیک خیابانی که به این نام مزین است، در داخل دانشگاه تهران کشته شدند**. امید که دانشجویان، هیچگاه از ارزش این روز و عامل اصلی فاجعه‌ی "روز دانشجو" غفلت نکنند.

دندان‌پزشکی ایران

در ماهی که گذشت، نمایندگان مجلس ضمن "سلب اختيار سازمان نظام پزشکی در تعيين تعرفه‌ها"، چنان به پزشکان تاختند که داد مدیران نظام پزشکی درآمد و نتیجه چنین رفتاری را "هتک حرمت جامعه پزشکی" و "گسترش زیرمیزی"
دانستند. سازمان نظام پزشکی که خود معترض حرمت شکنی مجلس بود، نه تنها با دخالت در کار انجمن های علمی مصوب خود، کنگره دندان پزشکی ای برگزار کرد که مورد اعتراض اغلب فرهیختگان حرفه قرار گرفت، بلکه بدون توجه مؤثر به تفاوت جایگاه پزشک با پلیس و بدون تأکید بر ضرورت حفاظت از نخبگان جامعه، با پلیس قرارداد امضا کرده، به اعضا اعلام کرد که از این پس با گذاشتن اسلحه در جیب، خود نگهبان خویش شوند. معاون رفاهی هم گفت"آموزش های لازم" به پزشکان داده می شود. احیاناً به پزشکان می آموزند که چگونه به موتور سوار مسلح پشت سرخود اسپری بپاشند یا شوک الکتریکی وارد کنند. هنوز مشخص نیست چه تعداد پزشک تجهیزات دفاع شخصی تحویل گرفته و از این محل چه میزان درآمد نصیب سازمان شده است. در همین ضمن رییس سازمان هم اعلام کرد که "تعرفه های پزشکی با حذف یارانه ها تغییر نمی کند".
دکتر اکبرفاضل، رییس دبیرخانه آموزش دندان پزشکی دومسؤولیت جدید گرفت: مشاور دانشگاه تهران و رییس دانشکده دندان پزشکی
. ایشان طوری در اعطای مجوز ایجاد دانشکده های جدید در استان های مختلف کشور انقلاب کرد که رییس دانشگاه هم در حکم انتصاب "ایجاد و گسترش مراکز و حضور در عرصه های بین المللی" را از اهم فعالیت های رییس جدید ذکرکرده است. مبارک باشد.
معاون آموزشی وزیر علوم ارقام جالبی را در یک مصاحبه اعلام کرد. از جمله آنها این که "یک درصد کل دانشجویان کشور تحت آموزش وزارت بهداشت هستند".
با این یک درصد می توان مقایسه ای بین امکانات این وزارت خانه در بخش "آموزش" با سایر مراکز آموزشی کشور کرد تا بیشتر به میزان بهره وری انسانی وزارت بهداشت پی ببریم، امکاناتی چون کادر اداری، نیروی آموزشی، ساختمان ها، بودجه و اعتبارات مصرفی.
جنجالی ترین خبر این ماه هم "انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران"
بود که ناگهانی و بدون اطلاع مجلس و مدیران دانشگاه و اساتید و دانشجویان انجام شد! خاطرم هست که در سال 1990 با دکتر معینی در دانشکده جرج تاون واشینگتن ملاقات داشتم. ایشان می گفت قرار است این دانشکده دندان پزشکی کوچک منحل شود و مدت طولانی بود که این موضوع در امریکا به بحث و گفتگوی داخل و خارج دانشگاه گذاشته شده بود. چندسال بعد که نتیجه را پرسیدم شنیدم به دلیل نظرات کارشناسی مختلف، انحلال دانشکده جرج تاون منتفی شده است.
 در این ایام همایش های هنروتکنولوژی دندان‌پزشکی
، دندان‌پزشکی ترمیمی، اخلاق کاربردی حرفه ای، انجمن پزشکی هسته ای و جامعه دندانسازان ایران را شاهد بودیم. مهم ترین برنامه های پیش رو هم کنگره51 دندان پزشکی و همایش ایمپلنت خلیج فارس خواهد بود که مدیران آن در تلاش هستند که آن‌ها را به نحو شایسته ای برگزار کنند.

آذرگون باشید

پویا - مدیر ایردن
[email protected].com
. . . . . پاورقی . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . .
*    24*7*365 = اصطلاح امروزی به معنی 24ساعت شبانه روز، 7روزهفته و 365روز سال، بدون وقفه و تعطیل
** سه دانش جوی دانشکده فنی در محوطه کلاس های دانشکده و در هجوم سربازان کودتا به دانشگاه تهران کشته شدند. متن گزارش اداری کادر دانشگاه تهران را با کلیک در اینجا بخوانید. با همه ملاحظه کاری های اداری، دد منشی کودتاگران روشن است. مراسم اعطای دکترای افتخاری چهار روز بعد از این واقعه نیز تأمل برانگیز است. دکترکی پور
خبرنامه دانشگاه تهران در آذرماه سال 1332

آذرنامه88
را نیز ببینید
nl_Azar.gif
فایل غیرمعتبر.
مصاحبه ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی ایرانیان
با
دکتر بیژن اخوان آذری
رئیس
کنگره 51 انجمن دندان پزشکی ایران
یک شنبه 16آبان 1389

جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن
سرطان های دهان و نسوج اطراف آن

دکترسیدمحمد رضوی
دانشيار گروه آسيب شناسي دهان- اصفهان


دکتر محمد رضوی- پاتولوژیست
سرطان هاي سر و گردن در كشورهاي درحال توسعه يك بيماري نسبتاً شايع محسوب مي شود. در ميان انواع سرطان ها، SCC دهان و اروفارنكس حدود %3 كل سرطان ها در مردان و %2 كل سرطان ها در زنان را شامل مي شود. اما به نظر مي رسد در سال هاي اخير  اختلاف شيوع بدخيمي هاي دهان در دو جنس كمتر شده و نسبت مرد به زن كاهش يافته است .بدين صورت كه نسبت مرد به زن که در سال 1950 به صورت 6 به 1 بوده است امروزه به کمتر از 2 به 1 رسیده است.

گزارش بازدید از U.S.C
University of Southern California 

خانم ژاله بحرینی
مربی آموزشکده بهداشت دهان

ژاله بحرینی, Zhaleh Bahreini
بالاخره پس از سال ها تلاش خستگی ناپذیر جهت دیدار فرزندانم در امریکا، موفق به دریافت ویزای امریکا شده و در دی ماه 1388 به مدت دو ماه و نیم به امریکا عزیمت نمودم.
قبلا از ایران، از طریق اینترنت با دانشگاه U.C.L.A و U.S.C هماهنگی های لازم انجام شده و قرار شد که بازدیدی از Dental Hygienist های این دو دانشگاه معتبر کالیفرنیا داشته باشم. به محض ورود به امریکا با رئیس آموزشکده U.S.C تماس گرفتم.

contest, دو مسابقه با شش جایزه ی نفیس به مناسبت ششمین سالروز تولد ایردن  
تعویق وقت درمان

دکتر سیامک شایان امین
بسيار اتفاق مي افتد بيماراني‌ كه با و يا بدون تعيين وقت قبلي براي معالجات دندان‌پزشكي مراجعه مي كنند علائم و نشانه هايي از بيماري‌ها را داشته باشند كه توجه خود و يا دندان‌پزشك را جلب كرده باشد. در برخي موارد دندان‌پزشكان علي‌رغم وقت قبلي كه براي بيمار در نظر گرفته‌اند و فرصت كافي كه دارند، به صرافت مي‌افتند كه كار بيمار را به تعويق بياندازند و زمان ديگري را در آينده نزديك براي درمان در نظر بگيرند.


پنجمین همایش سالیانه انجمن علمی پزشکی لیزری ایران
 


سرنوشت دندان‌پزشک خوش خیال

دکتر افشین قناد
دندان‌پزشک
 

دکتر افشین قناد- دندانپزشک
چو شد دندان پزشکی سرنوشتم
به خود گفتم از این پس در بهشتم
به دست آورده ام دنیا و عقبــــــی
چرا؟ چون آدمــــی نیکو ســـرشتم

قصه ی ترش و شیرین ایمپلنت 

دکتر سیامک شایان امین
به بهانه برگزاری اولین همایش ایمپلنت خلیج فارس 

implant, قصه ترش و شیرین ایمپلنت دندانی
چند وقتی بود که دندان همسرم آبسه می کرد. یک برجستگی کوچک پای یکی از دندان های خلفی می نشست و پس از چند روز ناپدید می شد. بد جور نگران سلامت دندانش شده بود. دندانش را خود من درمان ریشه و ترمیم کرده بودم. کیفیت ترمیم و دقت درمان ریشه، هیچ کدام مشکلی نداشت.

دفتر وكالت و مشاوره حقوقى سام بیات International CLS

اثر بخشی یک لاکتوباسیل در درمان بیماری لثه


برگردان به فارسی: دکتر فریبا کرامت
متخصص بیماری های عفونی
 
BioGaia- Nov 2010  

keramat Fariba دکتر فریبا کرامت - پزشک متخصص بیماری های عفونی
مطالعه نشان می دهد که استفاده از لاکتوباسیلوس پرودنتیس همراه با درمان های استاندارد جرم گیری و روت پلنینگ (SRP)، مشخصا اثردرمانی را مضاعف می کند. این باسیل سطح  میزان لثه چسبنده را افزایش داده و عمق  پاکت را کاهش می دهد که این دو، مهم ترین شاخص های ارزیابی شدت بیماری لثه هستند.

شركت تصفيه آب فراشمسثبت نام در کنگره های دندانپزشکی ایرانبرای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان
لطفاً اینجا کلیک کنید

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در آذر ماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
Azar آذر 
  1. افزایش پرونده تخلفات دندان پزشکی با کدام موارد زیر بیشتر ارتباط دارد؟

  2. درمجموع مسوولیت بیشتر بر عهده کیست؟


ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را درمورد این خبرنامه برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

درود بر شما
بنده به عنوان یکی از دانشجویان قدیمی سرکار خانم ژاله بحرینی در کلیینیک بهداشت دهان و پریو به جرات می توانم بگویم که بعد از این همه سال هنوز هم اموزشهایی که ایشان به ما دادند بسیار مورد استفاده و مهم است و همیشه ما تحت اموزش های دقیق و بروز شده و اساسی دنیا توسط ایشان و همکارانشان قرار داشتیم . حضور ایشان در جامعه دندانپزشکی و تلاش هایشان برای اموزش دانشجویان قابل ستایش است . پایدار باشید.
با سپاس
فتاحینظرات:

از زحمات شما در زمینه معرفی خبرها وپیشرفت های علم دندانپزشکی تشکر دارم. محمد کاظم سلطانی