Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
دی نامه دندانپزشکی ایرانیان، خبرنامه الکترونیک dey1389
در حال بارگذاری برای پخش
 
  دی نامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان
يلدا درازترين شبِ سال، اسمي سريانی به معنی "زایش" و "زادروز" است. "یلدا"، شبِ تولدِ خورشيد یا مهر (ميترا) دانسته می‌شد.  به دلیل گستردگی و عمق این جشن در میان اقوام مختلف، مسيحيان از اوایل قرن چهارم، شب ميلاد مسيح را با شبِ يلدا تطبيق داده‌‌، آن را "میلاد" نام نهادند.‌  منظور از "میلادخورشید" این است که از فردای یلدا،  نورافشانی خورشید هر روز بیشتر می شود.
Happy New Year 2011

دی نامه دندانپزشکی ایرانیان، خبرنامه الکترونیک dey1389
روز پس از شب یلدا -یکم دی- را "خور روز" (روز خورشید) و "دی گان" می‌خواندند و تعطیل عمومی بود. خور روز در ایران باستان روز برابری انسان‌ها بود و همگان از جمله پادشاه لباس ساده می‌پوشیدند تا یکسان به نظر آیند. در این روز جنگ و خونریزی حتی کشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود. همین قطع موقت جنگ اغلب به صلح و صفای طولانی تبدیل می‌شد.   

دندان‌پزشکی ایران

در روزهای گذشته
همایش ایمپلنت از سوی انجمن جراحان دهان، فک و صورت برگزارشد. برگزاری همایش‌ها اغلب برای کسب درآمد شرکت های واردکننده، کسب وجاهت و انجام وظیفه انجمن ها و همچنین دید و بازدید، کسب امتیاز بازآموزی و تبادل علمی دندان پزشکان بوده، اما در همایش ایمپلنت امسال ضمن صرف هزینه بالا توسط یک شرکت وارد کننده ایمپلنت، دغدغه سیاسی از همه چیز پر رنگ تر بود، هم در نام و هم در پوستر آن که اثری از دندان‌پزشکی نداشت. گفته شد ما نام همایش ایمپلنت را به عنوان "واکنشی" در قبال یک کشور عربی که نام خلیج فارس را جعل کرده انتخاب کرده ایم! شنیده بودیم که پروانه انجمن علمی را وزارت کشور صادر می کند اما نمی دانستیم که وظائف وزارت خارجه را هم انجمن های دندان‌پزشکی انجام می دهند.* اگر یک کنگره داخلی با تعدادی درمانگر و دانشمند حوزه دهان می تواند رفتاری سیاسی را خنثی کند پس راهی هم برای مقابله با سیل عظیم تبلیغات قطر در تغییر نام خلیج فارس، که به بهانه بازی های آسیایی که 12 سال دیگر قرار است در آن کشور برگزار شود به پا کرده، پیدا کنیم.
در مراسم افتتاحیه همایش ایمپلنت،
هدیه پنجمین سالروز تولد ایردن به همکار دندان‌پزشک، دکتربهزاد فیاض پور اهدا شد.
رييس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت که در دهه اول انقلاب طرح  ناموفق کاردان های بهداشتکار دهان را اجرایی کرد و بالاخره امسال آخرین گروه از آن عزیزان به دانشکده های دندان پزشکی راه یافتند، در مصاحبه ای اعلام کرد که
6هزار کاردان دندان پزشکی در حال آموزش هستند که تعداد آن ها را به 12هزار خواهند رساند. دکتر خوشنویسان "عنوان" این رشته را روشن نکرد و مشخص نیست آیا به این همکاران جدید هم قول دندان پزشک شدن داده می شود یا نه؟ همچنین مشخص نیست که آیا امیدی هست که با تربیت کاردان های بهداشت دهان، آمار تربیت دکتر را کاهش دهند؟
در زمینه جبران
کسری کادر پرستاری، وزیر بهداشت در یک مصاحبه از استخدام 23هزار پرستار جدید خبر داد و در همین زمان گفت که 8ساعت از ساعات کار پرستارها کم می شود، دو مقوله ای که ظاهراً با هم در تعارض است!
مراسمی به
رسم تودیع و معارفه در دانشکده دندان‌پزشکی تهران برگزارشد تا دکتر اکبر فاضل دور بعدی ریاست را شروع کند. در این مراسم معلوم شد که دکتر منزوی در پنج سال گذشته در حال تحقق اهداف الهی بوده و سه کار مهم ایشان "اتمام پروژه ساختمان جدید دانشکده"، "اسباب کشی به بنای جدید" و "حفظ بنای قبلی" عنوان شد.
ماجرای بنای دانشکده مفصل است ...
در سال 88 مراسم رسمی افتتاحیه  ساختمان جدید دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حالی که هنوز حدود 10% از امور ساختمانی و حدود 20% از امور تاسیساتی آن باقی مانده بود تحت فشار مسؤولین به صورت صوری برگزار شد** و این در حالی بود که هنوز حدود نیمی از یونیت و صندلی های آن خریداری نشده بود و از یونیت های خریداری شده  و دیگر تجهیزات مورد نیاز نیز هیچ‌یک نصب نشده بود. این دانشکده که قرار بود از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در زمین تخصیص داده شده در محل فعلی دانشگاه تربیت مدرس ساخته شود با اشغال آن از سوی دانشگاه تربیت مدرس متوقف ماند و نهایتا در توافق به عمل آمده فیما بین وزرای وقت علوم و بهداشت در سال 68 زمینی معادل 80000متر مربع به دانشگاه علوم پزشکی تهران اختصاص یافت  که در اجرا عملا به 22000 متر مربع تقلیل یافت. این پروژه عملا پس از 19 سال بالاخره در سال جاری مورد بهره برداری قرار گرفت که البته مطابق معمول همچنان نواقص زیادی دارد.
مدیرکل سلامت آموزش و پرورش خبر داد که
8700 اتاق بهداشت درمدارس ساخته شد و در مدارس جدید هم این‌ چنین اتاقی ساخته می شود. از آنجا که چندی قبل عنوان شده بود که 80% کمبود مربی بهداشت مدارس وجود دارد، معلوم نیست درحال حاضرکه با کاهش جمعیت دانش آموزی، کلی کلاس اضافی نیز در مدارس وجود دارد، چه نوع کاربری برای این اتاق جدید در نظر گرفته خواهد شد.
وزیر بهداشت گفت که نباید تعرفه پزشکان به دلیل قطع یارانه ها افزایش یابد ولی از سوی شورای عالی سازمان نظام پزشکی گفته شد که باتوجه به افزایش 30درصدی هزینه درمان بخش خصوصی، باید تعرفه ها واقعی شده و افزایش یابد. جای دیگری وزیر  بهداشت و معاون درمان مژده دادند که
"ده درصد درآمد هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت اختصاص می یابد" که امید می رود دندان‌پزشکی بی نصیب نماند.
در هفته پایانی دی ماه
کنگره پنجم انجمن دندان‌پزشکان عمومی و دراواخر بهمن نیز کنگره های متخصصین پروتز و رادیولوژی فک برگزار خواهد شد که برای مدیران آن آرزوی موفقیت داریم.
 
آفتاب عمرتان فروزنده و پربرکت باد،
پویا - مدیر ایردن
[email protected]

* پروانه انجمن صنفی را دو وزارت خانه صادر می کنند: 1-شعبه پنجم سیاسی وزارت کشور که انجمن صنفی اش به NGO معروف است و عمدتاً بر پایه اساس نامه اش کارهای « نیکوکاری و ...» انجام باید داد،  2 –وزارت کار که پروانه اش برای انجمنی حرفه ایست و به مسائل و مشکلات صنف معین می پردازد و به سندیکا معروف است. از بین همه انجمن های صنفی موجود دندان پزشکان، فقط انجمن صنفی جراهان دهان، فک و صورت وزارت کاری است و بقیه NGO  وزارت کشورند.
پروانه انجمن علمی را بنا به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت صادر می کند. یکی بودن هیأت مدیره این دو انجمن، موجب سردرگمی ناامید کننده بسیاری از اعضاء شده و دلیل تداوم آن مبهم و سؤال برانگیز است!! دکترکی پور
** برخی همکاران به طنز چنین مراسمی را "افتتاحیه های انتخاباتی" می نامند!!

دی نامه88 را نیز ببینید
nl_Azar.gif
Dr.Alitajernia دکترعلی تاجرنیا-دندانپزشک، آذر1389
سخنان دکترعلی تاجرنیا و خانم زهرا میریونسی - آذر1389

جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن
مطالعه دو نوع تراش دندان در تطابق بهتر لبه روکش فلز-چینی

دکترمحمدحسن سالاری - پروتزیست
دکتر نینا رهشناس- دندان‌پزشک
دکتر سیما یزدانی پور- دندان‌پزشک

کوپینگ طلا روی دای گچی دوبلیکیت شده
اگر تطابق مارجینال مناسب بین دندان و کراون وجود نداشته باشد یا به عبارتی فاصله بین دندان تراش خورده و روکش در ناحیة مارجینال زیاد باشد، به علت خاصیت حلالیت سمان های دندان پزشکی، سمان اکسپوز شده و در محیط دهان حل می شود(1) و جریان یافتن بزاق به زیر روکش موجب پوسیدگی در آن ناحیه می شود.

6 ویژگی یک دندان‌پزشک خوب
 

دکتر عباسعلی صحافیان- ارتودنتیست
اگر دنبال یک دندان پزشک خوب می گردید که هم با او راحت باشید، هم از روند درمان خودتان لذت ببرید و هم مدتی را که در مطب دندان پزشکی نشسته اید، احساس آرامش کنید؛ باید با ویژگی های یک مطب ایده آل دندان پزشکی و مختصات یک دندان پزشک کاردان آشنا شوید...

contest, دو مسابقه با شش جایزه ی نفیس به مناسبت ششمین سالروز تولد ایردن  
کاربرد جدیدترین مواد پيوندی در سینوس ماگزيلا

دکتر حمید مقدس - پریودنتیست
دکتر غوغا لطفی- پریودنتیست

دکتر حمید مقدس- پریودنتیست
جایگذاری ایمپلنت ها در فكين  اغلب به علت وجود برخي مشكلات  آناتومیک و یا آتروفی کرست استخوان دچار محدودیت هايي می شود.(1) یکی از مشکل ترین نواحی، خلف ماگزیلا است که غالبا نه تنها از نظر تراکم كم استخوان بلکه به علت ارتفاع عمودی نا کافی به دنبال پنوماتیزه شدن سینوس ماگزیلا، جهت استفاده از ایمپلنت ها نامناسب تلقي مي شود، در نتيجه استفاده از مواد پیوندی در کف سینوس ماگزیلا می تواند حجم استخوان و ارتفاع آن را جهت کمک به ثبات ایمپلنت های داخل استخوانی افزایش دهد.

  نقاشی آبرنگ شب یلدا، اثر دکتر مهدی یزدان پناه

تکثیر تاسف‌انگیز دندان‌پزشک

دکتر سیامک شایان امین- دندان‌پزشک
با اینکه سرانه برخورداری مردم کشور از خدمات دندان‌پزشکی هنوز به حد ایده‌آل نرسیده، تراکم دندان‌پزشک در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور به حد اشباع رسیده است. چندی پیش معاون آموزشي وزارت بهداشت اعلام کرده بود: ما اكنون در خصوص دكتري حرفه اي در رشته هاي داروسازي و دندان‌پزشكي كمبود خاصي نداريم.


موسسه نیکوکاری مهرآفرین

توانمندسازی و پشتیبانی از زنان نیازمند و آسیب پذیر (بی سرپرست و بد سرپرست)
و کودکان بازمانده از تحصیل به ویژه کودکان کار و خیابان

daneshvar, avanama, خانم فاطمه دانشور، موسسه مهرآفرین،
مصاحبه ایردن با خانم فاطمه دانشور درمحل کنگره پنجاهم انجمن دندان پزشکی ایران


مقایسه روش های سفید کردن دندان‌ها در خانه و مطب 

دکتر حوریه نوروز علیایی
زیبایی دندان ها از نظر بیماران دارای اهمیت بسیاری است که شامل رنگ دندان‌ها می‌شود. برای مثال در انگلیس گزارش شده است که 28% بالغین از ظاهر دندان های خود ناراصی هستند ودر آمریکا 34%جمعیت بالغین از رنگ دندان‌هایشان ناراضی هستند.

دفتر وكالت و مشاوره حقوقى سام بیات International CLS

تور آلمان و هلند برای دندانپزشکان درنوروز 1390

تحقیر مراجعین توسط برخی کارکنان بهداشتی

عادله سادات ارشادی مقدم 

تبعات عدم تکريم ارباب رجوع در جامعه
«تكريم ارباب رجوع»، اين روزها در كلام بسياري از مسئولين به گوش مي رسد، اما به راستي ما به عنوان يك ارباب رجوع تا چه اندازه تكريم مي شويم؟ فرصتي دست داد تا فارغ از سمت خبرنگار، به بهانه پيگيري يكي از مطالبات اداري در جايگاه ارباب رجوع عادي به چندين اداره مراجعه كنم.


شركت تصفيه آب فراشمسبرای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان
لطفاً اینجا کلیک کنید

سالروز تولد همکاران مبارک باد

سالروز تولد تعدادی از همکاران دندان‏پزشک در دی ماه است. ضمن تبریک تولد این عزیزان، آرزوی طول عمر توأم با نشاط برای همه ی آنها داریم.

سالروز تولد همکاران دندان‏پزشک
برای ارسال مشخصات خود و یا دندان‏پزشکان و حرفه ای های دندان‏ پزشکی که می شناسید، لطفاً اینجا کلیک کنید.
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
 
  1. افزایش پرونده تخلفات دندان پزشکی با کدام موارد زیر بیشتر ارتباط دارد؟

  2. درمجموع مسوولیت بیشتر بر عهده کیست؟


ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را درمورد این خبرنامه برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

نظرات:
با سلام.ايردن واقعا يك سايت جالب و آموزنده است، مخصوصا براي اين جانب كه خوشحالم زير نظر يك دندان‌پزشک معتبر که در ایردن معرفی شده بودم: دكتر ياسيني
دنيا تذكری

با سلام این خبرنامه بنظر من کامل ترین و با ارزش ترین خبرنامه ی الکترونیک است . واقعآ خسته نباشید.
دکترمجید قنبرزاده

سلام.خسته نباشید. بابت مجله عالی ایردن ممنون. از مهر ماه پارسال این خبرنامه ها رو دریافت می کنم.
مه سیما علائی