Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک | اظهارنظر درمورد این خبرنامه
nl_header.jpg
در حال بارگذاری برای پخش

بهمن نامه 1389
دندان پزشکی ایرانیان
بهمن، نام ماه یازدهم سال و نام دومین روز هرماه، به معنای سلامتی و اندیشمندی است که این را ایرانیان اولین صفت خداوند می شمرده اند.
bahman.gif
واژه سوئدی "Kyla" یا "شیلا"، همان "چله" است که از اول دی آغاز شده، در دهم بهمن خاتمه می یابد. روز پایان "چله"بزرگ، یکی از پرشکوه ترین جشن های ایرانی به نام "سده" بود که با کارناوال های شادی، آتش بازی، آش پختن های اشتراکی وسور و سرور و میهمانی های مفصل، پرحرارت و شاد برگزار می شد. چهار روزآخر چله بزرگ و چهار روز اول چله کوچک (6تا13بهمن) را "چارچار" یا "اهمن و بهمن" نامیده، عملاً جشن سده را 8روز برگزار می کردند.
29 بهمن ماه نیز جشن عشق، "سپندارمزگان" است". شاید جشن ولنتاینِValentine"* غربی ها که ۱۴ فوریه یا 26 بهمن ماه برگزار می شود، اقتباسی از سپندارمذگان باشد. سپندارمذ لقب ملی زمين يعنی گستراننده، مقدس و فروتن است. زمين نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت، به همه یکسان عشق می ورزد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. در روز عشق، زنان برتخت نشسته و مردان کار می کردند.

ایردن،
پایگاه دندان‌پزشکی ایرانیان
افتتاح دفترجدید ایردن** و اعلام "مدیران و یاران" این پایگاه، مهم ترین فعالیت ماه اخیر ایردن بود. در محل دفتر ایردن، تابلویی به رنگ قلب پاکان، به عنوان "یادمان دندان‌پزشکان ایرانی" قرار داده شد تا "امضای دندان‌پزشکان ایرانی" آن را مزین نموده، برای آیندگان بماند. از همه همکاران دعوت می شود با حضور در این محل، نام و امضای خود را باذکر تاریخ بر "تابلو یادمان" بنویسند.
Memento_Board.gif
در روزهای گذشته، دکترشهنی زاده عزیز که از همکاران خوب و فعال هستند ضمن تماس تلفنی، سخت گله مند بودند که با درج برخی سخنان در ایردن، موجبات رنجش ایشان فراهم شده است. در پیگیری بعدی موضوع، متأسفانه این عزیز پاسخگوی تماس همکاران ایردن نبودند که طبعاً امکان اصلاح یا توضیح موضوع فراهم نشد. امید است ناراحتی ایشان برطرف شده باشد. ایردن همواره در جهت ایجاد آرامش و وحدت صنفی، متواضعانه پذیرای همه نظرات مثبت، خردمندانه و فراگیر همه همکاران، بخصوص افراد باسابقه و پیش کسوت است. این پایگاه در شرایط ناهنجار اجتماعی حاضر، پیگیرانه در جهت کاهش التهاب ها، افزایش دوستی‌ها و نشر مثبت اندیشی وخوش بینی همه اعضای صنف قدم برمی دارد و "توهم توطئه" را که در وجود برخی عزیزان نهادینه شده نامطلوب ترین مانع برای رفع مشکلات متعدد مدیریت حرفه می شناسد. انتظار می رود غفلت احتمالی ایردن از این مهم را اندیشمندان حرفه مستقیم و صریح متذکر شوند.

وزارت بهداشت
معاون درمان وزیر بهداشت گفت که ده درصد درآمد هدفمندی یارانه ها به سیستم بهداشت و درمان تعلق دارد، اما وزیر گفت که تا پایان سال از بودجه اضافی خبری نیست. "امحاء زباله های آلوده" و "استخدام پرستارها" نیز همچنان موضوع بحث وزیر و مشاوران اوست. معاون دارو هم گفت که "در گام نخست، دارو به هيچ وجه وارد سيستم قانون هدفمندي يارانه ها نشده است" اما درمورد گام دوم سخنی نگفت. این مدیر در ادامه سخن، داروخانه ها و پزشکان را تهدید کرد! ظاهراً به محض تغییر جای همکاران از این طرف میز به آن طرف، زبان سخن گفتن آنها تغییر می کند و صندلی بر روحیه برخی افراد تأثیر بسیاری دارد.
یک خبر هیجان انگیز برای جوان‌تر ها: بزرگ ترین مرکز پزشکی دنیا در کیش! باید صبرکرد و دید که دنیای گفته شده چه اندازه است.

نظام پزشکی

نادیده گرفته شدن حق سازمان نظام پزشکی در تعیین تعرفه ها همچنان موضوع اعتراض جامعه پزشکی است. قائم مقام سازمان نیز دغدغه اش "رسیدگی به تابلو و تبلیغات پزشکان" شده و برخی نوشتارهای روی تابلو و سربرگ ها را مشمول "آیین نامه تخلف انتظامی" دانست.

انجمن های علمی
پنجمین کنگره انجمن دندان‌پزشکان عمومی در هتل المپیک برگزار شد. انجمن لیزر اعلام کرد که دانش آموختگان پزشکی کاربرد لیزر را نمی دانند و وزارت بهداشت نیز پاسخ داد که از سال آینده واحد درسی لیزر را آغاز خواهیم کرد. رییس کنگره51 در مصاحبه ای بر نام آن همایش به عنوان "استرس" تأکید کرد. حال چگونه با این عنوان منفی امکان یافتن راهکارهای مثبت "ایجاد آرامش" در درمان های دندان‌پزشکی دنبال می شود؟ باید صبرکرد و دید. مسؤول کمیته هنری همایش پنجاه و یکم انجمن نیز برای ارائه آثارهنری دندان‌پزشکان و دندان‌پزشکی در کنگره، فراخوان داد. کنگره سوم انجمن متخصصین رادیولوژی فک و دهان و صورت و همچنین کنگره دهم انجمن پروستودانتیست ها در بهمن ماه برگزار خواهند شد.
گروه دندانپزشکی مهرایران مجموعه علمی - هنری جدید ی است که با همت جمعی از بانوان همکار ایجاد شده و برنامه های خود را بر اساس "مرور مباحث دندان‌پزشکی در کنار جلسات موسیقی درمانی" شکل می دهد. تلاش ارزنده چنین گروه هایی می تواند آرامش بخش روح خسته و پرتلاطم دندان پزشکی امروز ایران باشد.

دانشگاه ها
همایش ملی پژوهش های دندان‌پزشکی در کرمان خبری جالب توجه بود و در همین زمان خبرگزاری فارس از ابلاغ "آیین نامه انضباطی دانشجویان" خبر داد که در آن نکات تأمل برانگیزی خطاب به فرهیختگان جامعه ذکر شده است: "رعایت مصاديق لباس هاي غير مجاز، پوشيدن جوراب در محيط آموزشی و..." به نظر می رسد ابلاغ کنندگان گمان می کنند فهم و دانشی ورای مجموعه دانشگاهیان دارند.
خبر سمینار دو روزه‌ی " اصول کاربردی طبابت موفق در دندان پزشکی" در دانشکده دندان‌پزشکی تهران نوید توجه به مقوله مهم مدیریت را می رساند که امیدوار کننده است. در گفتگوی جدی و پیگیر چند سال قبل نگارنده با رییس فعلی دانشکده دندان پزشکی تهران، زمانی که ایشان دبیر شورای آموزش دندان پزشکی بود، بر اهمیت وافر طرح مباحث "مدیریت" در دانشکده های دندان‌پزشکی تأکید شد که خوشبختانه این موضوع اخیراً موردتوجه قرار گرفته و امیداست که این حرکت تا افزودن دو واحد درسی پیش رود.
رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت که دانشگاه تهران و شهیدبهشتی ادغام نمی شوند(؟!)، یک نفر در دانشگاه تهران گفت که "پذیرش دانشجوی پولی بسیار خوب است" و رییس دانشگاه تبریز هم گفت که "برخی دانشگاه های دنیا24ساعته هستند".
گروه ارتدنسی دانشکده دندان‌پزشکی تهران هم طی نامه ای خطاب به ایردن ، نسبت به ادعا و اقدام یک همکار عمومی که ضمن ورود به جرگه آموزش های تخصصی، مدعی عضویت هیأت علمی شده اعتراض کردند.

روزنامه جام جم در گزارش یک مطالعه روان‌شناسی، آمار نگران کننده‌ی حدود 30 درصد اختلال روانی تهرانی ها را رسماً اعلام کرد. این مقاله تأکید دارد که اختلال روان متأهلین بسیار بیش از مجردهاست! در ماه گذشته یک پزشک صدساله از میان ما رفت، دکتر هما رحمانی فرد (همسر دکتر شهنی زاده) و دکتر مقبلی در اثر سقوط هواپیمای تهران-ارومیه عزادار شدند، دکتر سعید نوکار پدرش را از دست داد و دکتر فخریه اقبالی در غم فقدان برادر نشست. همه دست اندرکاران ایردن این مصیبت ها را به همکاران خوب خود تسلیت می گویند.

عشقتان افزون و هرروزتان روزعشق باد،
پویا
[email protected]

* در قرن سوم ميلادي، مطابق با اوايل امپراطوري ساساني، كلوديوس دوم فرمانروای روم باستان ازدواج سربازان را قدغن کرد. كشيشي به نام والنتيوس(والنتاين)، مخفيانه سربازان رومي را با دختران محبوبشان عقد مي كرد. سرانجام كشيش عاشق اعدام مي شود که غربیان او را فدايي وشهيد راه عشق مي دانند. در ايران باستان، بيست و سه قرن پيش از این واقعه، روز عشق وجود داشته است.
** ایردن، پایگاه دندان پزشکی ایرانیان
تهران . میدان ونک . ابتدای برزیل . خیابان نیلو . شماره 14 . واحد یک . کدپستی 1435685943
Viber / Telegram: +98-930-63 63 686
بهمن نامه88 را نیز ببینید

bahman.gif

جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن
بررسی کارایی مینی اسکرو در درمان دیپ بایت

دکتر حسین فولادی - ارتودنتیست
دکتر عبدالرضا قدسی ‌ - ارتودنتیست

qodsi, abdolreza_fuladi,hosein.jpg
درمان بیماران دیپ بایت به خصوص بعد از اتمام رشد یکی از پیچیده ترین درمانهای ارتودنسی است .بزرگترین مشکل در درمان این بیماران از دست رفتن انکوریج خلفی است.
اخیراً با معرفی وسائل انکوریج موقت بصورت مینی اسکرو امکان درمان این بیماران بدون به خطر انداختن انکوریج خلفی وجود دارد.

فایل غیرمعتبر.
دکترحسن میرصالحیان - دندان‌پزشک، متخصص جراحی فک و دهان و صورت
دندان‌پزشکی در طب قدیم - کنگره پنجاهم دندان‌پزشکی
عضو هیأت علمی دانشکده دندان‌پزشکی شاهد

دندان‌پزشکی در طب قدیم


دکتر حسن میرصالحیان- جراح دهان، فک و صورت

mirsalehian_hasan.jpg
طب قدیم، مانند سایرعلوم قدیم، براساس فلسفه و حکمت و جهان بینی قدیم بوده، که مانند سایر زمینه های علمی پس از عصر رنسانس، با پیدایش مکاتب فلسفی جدید به کنارگذاشته شد. ولی امروزه مجددا به دلائل مختلف مورد توجه واقع شده، و هر روز استفاده از آن در کل جهان گسترده‌ترمی‌شود.

contest, دو مسابقه با شش جایزه ی نفیس به مناسبت ششمین سالروز تولد ایردن
گذری و نظری به بوی دهان در ادبیات و فرهنگ ایران

دکترمحمدرضا طاهریان - دندان‌پزشک
عضو هیأت مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران

taherian_mohamadreza.jpg
حرفه پزشكي در زمينه هايي كه صرفاً به مسايل جسماني انسان مي پردازد بطور غير مستقيم با مسايل روحي او نيز سر و كار دارد. بد و خوب و زشت و زيباي جسم بطور قطع عواقب مخصوص بخود را در روح آدمي بر جاي مي گذارد و از آنجا بطور عام وارد فرهنگ و سپس بطور خاص وارد ادبيات مي شود.

تعدد همایش های دندان‌پزشکی؛
نعمت یا آفت

دکتر علی شکفته راد- ارتودنتیست

dralishekoftehrad.jpg
یکی از موضوعاتی که این روزها در گفتگوی دندان‌پزشکان زیاد به گوش می رسد، چرایی همایش های متعدد دندان‌پزشکی کشور است. در گذشته همایش های این صنف عمدتاً متکی بر جامعه دندان‌پزشکی ایران بود که یگانه تشکیلات متولی این حرفه محسوب می شد.

yazdanpanah_mahdi.jpg
خاطره‌های هنری دکتر مهدی یزدان پناه - دندان‌پزشک


بررسی همبستگی بین رضایتمندی شغلی و توجه به حفظ سلامت و بهداشت دهان

دکتر محمود حقانی- دندان‌پزشک

haqani_mahmud
پژوهش‌ها نشان‌دهنده آنند که سلامت دهان، آینه‌ای از سلامت عمومی و بهزیستی است. مشکلات سلامتی دهان منجر به سایر مشکلات سلامت از قبیل دیابت، ناراحتی های قلبی و عروقی و غیره می شود و پژوهشگران در صدد یافت عوامل تأثیر گذار برآن هستند. از طرفی رضایتمندی شغلی بعنوان عاملی مؤثر در ارتقاء سلامت روحی و روانی و فیزیکی افراد شناخته می شود.


آرزوهای دندان پزشک خوش قلب

دکتر افشین قناد - دندان‌پزشک

الهی از تو خواهم با دل و جان
نگردد کس اسیر درد دندان

مریضی از دهنها رخت بندد
مریض از سرخوشی دائم بخندد

جوان باشد و یا در سن پیری
نباشد حاجت او جرمگیری
qanad_afshin.jpgلطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
 1. افزایش پرونده تخلفات دندان پزشکی با کدام موارد زیر بیشتر ارتباط دارد؟
  سایر دلایل  
   31277 (100%)
  کاهش دقت و تمرکز دندان پزشک  
   29 (0%)
  ضعف آموزش دندان پزشکی  
   29 (0%)
  عدم آموزش مدیریت به درمان گران  
   28 (0%)
  کاهش وجدان كاری دکتر  
   27 (0%)
  افزایش توقع بیماران  
   19 (0%)
  عدم شفافیت حقوق بیماران  
   15 (0%)
  کاهش نظارت دولت بر درمان  
   14 (0%)
  کاهش کیفیت مواد مصرفی  
   14 (0%)
  افزایش تعداد دانشکده ها  
   13 (0%)
  ضعف پوشش بیمه درمانی  
   13 (0%)
  افزایش آگاهی بیماران  
   13 (0%)
  عدم رعايت بهداشت دهان بیمار  
   12 (0%)
  عدم مداخله مؤثر انجمن های حرفه ای  
   12 (0%)
  گران بودن خدمات  
   9 (0%)
  عدم نرخ گذاری خدمات  
   8 (0%)
  ارزان بودن خدمات  
   8 (0%)
  افزایش توجه به زیبایی  
   8 (0%)
  کمبود تکنیسینهای ورزیده  
   7 (0%)
  افزایش تعداد بیماران  
   5 (0%)
  کمبود پرستاران ورزیده  
   2 (0%)
  تخلفات چندان زیاد نشده، آمار نادرست است  
   2 (0%)
  تخصصی شدن خدمات  
   1 (0%)
  افزایش انواع خدمات  
   1 (0%)
 2. درمجموع مسوولیت بیشتر بر عهده کیست؟
  دکتر  
   15834 (50.48%)
  سازمان های مردمی  
   15476 (49.34%)
  دولت  
   46 (0.15%)
  بیمار  
   5 (0.02%)


ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را درمورد این خبرنامه برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

نظرات:

سلام انقدر ماشاالله مطلب زیاده که اعتراف می کنم هنوز بهمن نامه رو نخونده دارم پیام می گذارم. افتتاح دفتر جدید ایردن رو تبریک می گم، البته در اولین فرصت با یک سبد گل قشنگ خدمتتون خواهم رسید (حالا شاید شیرینی هم آوردم!!). وای که چقدر خجالتم دادید. اصلا راضی نبودم(اسمم تو بخش یاران رو میگم) باور کنید برام خیلی افتخار بزرگیه که یار ایردنم. حالا که این جور شد و بسی خجالتم دادید!! با وجود اینکه سرم به شدت شلوغه بازم می خوام ترجمه کردنمو شروع کنم (انشاالله). می دونم خیلی وقته ترجمه های شیلا خانم در ایردن به چشم نمی خوره! انقدر جدی نباشید اینو بارها و بارها و بارها بهتون گفتم. اگه من یار ایردنم این یار شیطون و شلوغ رو دریابید و پیام هاشو تایید کنید. چی از ایردن کم میشه اگه یه یاری مثل من داشته باشه؟ والا هیچی!پ س تایید کنید. ممنون - شیلا
شیلای گرامی، داشتن همراهی چون شما موجب خوشوقتی است، اما کاش بتوان پا به پایتان آمد. شاد و سرفراز باشید. پویا

دوستان و همکاران، با سلام و درود فراوان، مراتب سپاس بنده و همکاران را به خاطر لطف و همکاری شما در آگاهی رسانی برای همایش نهم ارتدنتیست ها بپذیرید. با احترام دکتر باصفا
استاد عالیقدر، آقای دکترباصفا،
سپاسگزار محبت شما نسبت به ایردن هستیم و اقداماتی این چنین را وظیفه ی حرفه ای خود در قبال رسالتی که پذیرفته ایم می دانیم. امیدواریم با راهنمایی، همراهی و دستگیری بزرگان حرفه، موفق به ایفای نقشی شایسته در این عرصه باشیم. پویا

با سلام برای اطلاعات بیشتر درباره گروه دندانپزشکی مهرایران می توانید به سایت مراجعه نمایید
www.irfdc.ir
Best Wishes, Dr.Sepideh Banava
ممنونم از لطفتون، موفق باشید. دکترحامد محمدی منش