Feel free to share this newsletter with your family, friends and co-workers!
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN policy
اشتراک یا قطع اشتراک
| اظهارنظر درمورد این خبرنامه
nl_header.jpg
در حال بارگذاری برای پخش
 
ماهنامه ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی ایرانیان
شماره ۲۲ ، اسفند ۱۳۸۹ . Feb 2011
بهمن نیز پایان یافت و اسفندی نو رسید. سردی زمستان رو به پایان است و امید تغییر و نوید بهار، همه را برانگیخته. دندان‌پزشکان نیز ضمن گذران شب عیدی پرکار، مهیای تعطیلات نوروز و برنامه های سال نو می شوند ...charshanbesuri.gif
همایش های حرفه ای
"پلی بر فاصله‌ها" Bridging the Gaps کاری بود از انجمن پروستودنتیست ها در کنگره دهم آن انجمن. همکاران انجمن رادیولوژیست های دهان هم کنگره سوم خود را بی سروصدا برگزارکردند و برای حضوری داغ در صحنه ایمپلنت، برای اولین بار کارگاه آموزش عملی ایمپلنت هم گذاشتند.
آمدن بهار، هرسال نویدبخش برنامه های خوب علمی و صنفی برای دندان پزشکان نیز هست. این روزها بسیاری همکاران زحمتکش و دوستدار حرفه، درگیرودار برنامه ریزی های اجرایی کنگره های پیش رو هستند: کنگره دوم ایمپلنت در اسفند، کنگره دوم سلامت دهان (که ظاهراً نتوانسته یا نخواسته اند مثل پارسال با دیگران مشترک برگزار کنند) در فروردین ماه، چهاردهمین کنگره متخصصین اندو(فروردین در شیراز)، کنگره اصلی دندان پزشکان؛ کنگره پنجاه و یکم انجمن در اردیبهشت، نهمین کنگره متخصصین ارتدنسی(اردیبهشت در مشهد) و هفتمین کنگره جراحان فک هم خرداد در آنتالیای ترکیه برگزار خواهند شد. باید از همکارانی که با تلاش فراوان و صرف وقت و امکانات شخصی، در مسیر رشد حرفه و حرفه ای‌های دندان‌پزشکی تلاش می کنند، تقدیر کنیم و برای آنها آرزوی سلامتی و موفقیت و آمادگی برای داشتن نوروزی شاد داشته باشیم.
سه وزارتخانه، سه سازمان، 10 بنیاد و انجمن و صندوق و ستاد، چندین دانشگاه و 20 بیمارستان دست به دست هم دادند تا یک جشنواره برای رسانه‌های تصویری و دیجیتال سلامت برگزار کنند. از ایردن هم دعوت شد، رفتیم؛ اما بر خلاف رسم میهمان نوازی، یک غرفه در زیرزمین به دوستان ما داده بودند! همکاران از قبول چنین دعوتی خرسند نبودند. در این برنامه، یک نرم افزار آموزش بهداشت دهان برای دانش آموزان معرفی شد. همایش چهارم یادگیری الکترونیک در پزشکی هم پس از سه همایش قبلی (اول و دوم در دانشگاه تهران، سومی در مشهد)، این بار در تبریز، پربار  و مفید برگزار شد. موضوع آموزش های مبتنی بر فن آوری های نو که ایردن نیز در حال ورود به آن است، یکی از مهم ترین نیازهای جامعه‌ی ماست که با پیشرفت سریع تکنولوژی ارتباطی، می تواند در رشد آگاهی جامعه، اعم از مردم یا حرفه ای ها نقش بسزایی داشته باشد.
نمایشگاهی روز 12بهمن در دوبی برگزار شد که ایران هم یکی از ده ها شرکت کننده بود اما ایرنا اعلام کرد که درکنار شرکت های اروپایی و امریکایی، سالن ایران در ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه ﺗﺠﻬﯿﺰات دﻧﺪانﭘﺰﺷﮑﯽ دﺑﯽ برتر شناخته شده، ولی نگارنده هرچه در سایت خود آن نمایشگاه و سایر مراکز اطلاع رسانی گشت، چنین خبری یافت نشد.

تعرفه ها، معضل مدیریت ناهماهنگ
مديرعامل صندوق بيمه خدمات درماني  عنوان کرد که در برنامه پنجم توسعه براي رفع مشكلات، حق تعيين تعرفه هر دو بخش دولتي و خصوصي، به شوراي عالي بيمه واگذار شد زیرا با تعيين تعرفه بخش خصوصي توسط دولت، اختلاف تعرفه در دو بخش دولتي و خصوصي كاهش می یابد. اما ایشان درمورد فرانشیز گفت که برنامه ای در دستور كار صندوق قرار ندارد. از آن طرف دکتر صدر که گرفتاری کاری در مجلس و نظام پزشکی دارد و سرگرم مشکلات صنفی نیز می باشد، به طوری که اعلام شده ابتدا گفته اند "تعرفه های پزشکی تا 60 درصد افزایش می یابد"  اما بعد ایشان گفت اشتباه نقل کرده اند، تعيين تعرفه ها ملاحظاتي دارد كه نيازمند بررسي و تصميم گيري است. ایشان ضمناً حرف های خیلی خوب دیگری هم زد. مثلاً گفت به دکتر ها کتابچه طلایی می دهیم که از تخفيفاتی برخوردار شوند، کارت ملي شمس می دهیم که از مزايای آن در بخش سلامت بهره ببرند، تعرفه ها را در سال 90 و قبل از پايان سال اعلام می کنیم و... ضمناً با افتخار مطرح کرد که کارنامه جامعه پزشکي در اين 32 سال جزو افتخارات نظام است چون جمعيت پزشکان ما از 13 هزار و 500 نفر در سال 57 به 110 هزار نفر رسيده است. در همین حال روزنامه رسمی دولت بر پزشکانی تاخت که خودسرانه و غیرقانونی تعرفه را رعایت نمی کنند و معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم داغ و درفش را پیش کشید و  از ابلاغ و پيگيري آئين نامه برخورد با پديده زيرميزي پزشکان خبر داد. وزیر بهداشت خبر داد که رییس جمهور ما بیش از ۶۰ درصد داروهای گیاهی را زیر پوشش بیمه برد و معاون رییس جمهور هم گفت درسال۱۳۸۸،  ۱۱ طرح کلان ملی "بررسی" شده که حدود ۵۰ درصد آنها در حوزه پزشکی بوده است. البته درمورد اجرای آن ها صحبتی نکرد.

خبرهای ویژه
انجمن دندان‌پزشکی ایران ضمن حفظ وب سایت قبلی، یک سایت جدید  نیز راه اندازی کرد و دکترغزنوی (رییس انجمن دندان پزشکی) در پیام خود گفت "اکنون در پاسخ به نیاز زمانه، فراخور جایگاه انجمن دندانپزشکی ایران، همگام با دانش روز جهان، پایه ریزي سایتی نوین را اعلام می داریم". اولین فعالیت این سایت، ثبت نام کنگره 51 بیان شده است. ضمن آرزوی موفقیت عزیزان دست اندرکار (دکتر کی پور، دکتر آرش زاهدی و...) وظیفه خود می دانم که مجدداً آمادگی ایردن را برای هرنوع همکاری متقابل اعلام کنم.
وزارت بهداشت و وزارت علوم آئين‌نامه جديدی برای انتخاب دانشجويان نمونه تدوین کردند. از سوی دیگر، اعلام شد که ارزشیابی مدارک تحصیلات نیمه حضوری خارج از کشور متوقف شده است.
چندهمکار پژوهشگر مشهدی از دست مهندسینی که طرح "دستگاه ترمال سايكلينگ" آنها را بدون اجازه ثبت کرده بودند شکایت کردند. معاون صنایع دستی زنجان هم تصمیم گرفت برای جراحان، چاقوی زنجانی بسازد.
 

"سپند" یا "اسفند" به معنی "مقدس" است. آغاز این ماه در تقویم محلی نطنز، ساوه و كاشان، آغاز سال نو است و در نیاسرِكاشان، اقلید و محلات جشن «اسفندی» و آش اسفندی دارند و هدایایی به زنان تقدیم می کنند. از جشن های این ماه آبسالان(بهارجشن/ جشن روباه)، كوسه‌سواری(كوسه برنشین)، جشن «برزگران(برزیگران)، جشن وخشنكام(گرامیداشت آمودریا/جیحون)، نوروز رودها(لایروبی وپاكسازی رودها، كاریزها و چشمه‌ها و پاشیدن عطر و گلاب درآنها)، جشن گلدان یا اینجه(كاشت گل و گیاه)، جشن فروردگان(بزرگداشت درگذشتگان) و جشن انارام روز(آخرین روزسال، پایان فصل زمستان) قابل ذکر است. درمورد جشن چارشنبه سوری خوب است بدانیم که به قول برخی محققین تقسیمات هفته بعد از اسلام به ایران آمده و ایرانیان بر مبنای ماه روزشماری می کرده اند. در پایان هر ماه جشن و پای کوبی به نام "سور" مرسوم بوده که از دوران اسلامی، تنها "جشن سور اسفندماه" بانام چهارشنبه سوری باقی مانده که مردم ضمن آتش بازی، ناپاکی ها و مزبلهء خانه تکانی شب عید را در آتش می سوزانند. آتش تنها مورد از عناصر چهارگانه* است که آلوده نمی شود.
دکتر سپنتا روز سپندارمز را که برخی ۲۵ بهمن مطرح می کنند تا به ولنتاین نزدیک شده و جایگزین آن کنند، صحیح نمی داند. ایشان پنجم اسفند را سپندارمز دانسته و برای روز مهر و عشق هم "مهرگان" را شایسته تر می داند. او اعتقاد دارد که ولنتاین و همه آیین های شادی دیگر نیز باید محترم شمرده شود و خوب نیست آیین های زیبای دیگر مردمان نادیده گرفته شود. نام دیگر سپندارمزگان، «مرد‌گیران» (هدیه گرفتن از مردان) است.

* عناصر چهارگانه؛ آب، باد، خاک، آتش، که یونانیان باستان آن‌ها را عنصرهای سازندهٔ جهان می‌دانستند.
مفهوم ماده و انرژی را می‌توان از اعتقاد به عناصر اربعه برداشت کرد؛ خاک نمایندهٔ حالت جامد، آب نمادی از حالت مایع، و هوا یادآور حالت گازی است. آتش نیز نمایندهٔ مفهوم انرژی و بیانگر تغییراتی است که انرژی در ماده و حالات آن به وجود می‌آورد. بدین ترتیب مفهوم ماده و انرژی را به آسانی می‌توان از دیدگاه پیشینیان، برداشت کرد.


اسفندی شاد، سیمایی سرخ و روحی پاک داشته باشید
پویا - مدیر ایردن

[email protected]
اسفند نامه88 را نیز ببینید


قابل توجه همکاران دندان‌پزشک: برای داشتن پروفایل جدید و استفاده از امکانات جدید ایردن که به زودی اعلام می شود، لطفاً با مراجعه به آدرس زیر، مشخصات خود را وارد کنید:

جستجوی دکتر دندانپزشک، پیرادندانپزشک و موضوعات دندانی در ایردن
نحوه کارشناسی قضایی خطاهای پزشکی

دکتر غلامحسن نیک نژاد- معاون  انتظامی نظام پزشکی 

Niknejad_Qolamhasan.jpg
حفظ و حمايت از حقوق بيماران و حقوق صنفي شاغلان حرف پزشكي از مواردي است كه به صورت توأمان، در زمره اهداف تشكيل سازمان قرار گرفته است. اين دوگانگي، يك ظرفيت مضاعف است...


کاهش خطرابتلا به  بیماری ریوی مزمن با رعایت بهداشت دندان
رابطه ذات الریه با بهداشت دهان
 

دکتر فریبا کرامت- پزشک متخصص بیماری‌های عفونی

keramat Fariba دکتر فریبا کرامت - پزشک متخصص بیماری های عفونی
بیماری پریودنتال، احتمال خطر بیماری‌های عفونی تنفسی از جمله بیماری ریوی انسدادی مزمن و پنومونی را افزایش می دهد. این عفونت‌ها به علت باکتری‌ها یی ایجاد می شود که در هنگام استنشاق از قسمت فوقانی گلو به سمت سیستم تنفسی تحتانی  منتقل می شوند و زمینه‌ساز یکی از علل اصلی مرگ و میر در آمریکا هستند. در ترجمه‌ای که دکتر فریبا کرامت، متخصص بیماری‌های عفونی، از مقاله‌ای که در شماره ژانویه 2011 مگ دمپسی منتشر شده، ارائه کرده‌اند با جزییات این نارسایی بیشتر آشنا شوید.


contest, دو مسابقه با شش جایزه ی نفیس به مناسبت ششمین سالروز تولد ایردن  
درباره پارالیزی عصب صورتی و اثرات آن
وقتی تیر دندان‌پزشک به خطا می رود

دکتر سیامک شایان امین- دندان‌پزشک
هیچ دندان پزشکی دوست ندارد پس از تزریق داروی بی حسی با لب و لوچه‌ی آویزان بیمارش مواجه شود اما پارالیزی عصب صورتی اتفاق ناخواسته‌ایست که گه‌گاه بیماران دندان‌پزشکی تجربه می‌کنند. در مواجهه به این اتفاق چه می‌توان کرد و چگونه باید از تکرار این اتفاق در بیماران بعدی جلوگیری کرد. مرور مباحثی از کتاب بی‌حسی موضعی مالامد در مقاله دکتر سیامک شایان، می‌تواند نکات فراموش شده‌ای را برای ما یادآوری کند که از تکرار این اتفاق در آینده خواهد کاست.


ida51.jpg

تب آدامس جویدن در میان ایرانیان رو به افزایش است
هفتاد و چهار میلیارد تومان جویدنی!

آقای امیرهادی انوری

anvari_amirhadi.jpg
میل جویدن آدامس مانند یک تب مسری در میان جامعه ایرانی فراگیر شده است. آمارهای رسمی نشان می دهد طی نه ماهه اول سال 88 حدود 74میلیارد تومان بابت واردات آدامس هزینه شده است. تازه باید واردات غیر رسمی و قاچاق را نیز به این حجم واردات افزود. امیر هادی انوری، در گزارشی ضمن مرور تاریخچه آدامس در ایران، جزییات اقتصادی این تب را مرور می کند. این گزارش در دی ماه سال هشتاد و هشت تهیه شده اما پس از گذشت یک سال هنوز هم خواندنی و جذاب است. فقط باید هزینه واردات این لاستیک دوست‌داشتنی را به عدد صد میلیارد تومان نزدیک‌تر کرد.


yazdanpanah_mehdi.jpg
نقاشی آبرنگ - دکتر مهدی یزدان پناه

یک بررسی مبتی بر الگوی سازمان های بهداشتی–درمانی
پیر شدن سازمان ها


دکتر بهزاد لطیفیان- دندان‌پزشک متخصص بیماری‌های دهان 
پژوهشگر دپارتمان دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آجا
 

latifianisfahani_behzad_dds.jpg
بر اساس علم مدیریت، آنچه باعث پیر شدن سازمان ها من جمله سازمان های بهداشتی- درمانی می شود، عادت کردن به توفیقات روزمره و روش‌های جاری مرسوم برای کسب آن توفیقات است. در نتیجه وقتی شرایط تازه یا بحرانی مثل جنگ یا حوادث و بلایایی طبیعی پیش می آید، آن عادت‌ها قوی تر از آنی هستند که به راحتی از سر باز شوند از طرف دیگر بر طبق الگوی رفتاری که جامعه شناسان از یک پزشک دولتی یا سازمانی ترسیم کرده اند....

وداع با خاطرات هفت‌ساله از جنوب شهر
روایت مردی که رفت


دکتر حامد اسماعیلیون- دندان‌پزشک 

esmailioun_hamed.jpg
به استناد نتایج جست‌و جوی گوگل، دکتر حامد اسماعیلیون را بیشتر از آنکه یک دندان‌پزشک بدانیم، باید یک نویسنده و وبلاگ نویس کهنه کار خطاب کنیم. حامد با اولین مجموعه داستانش با عنوان «آویشن، قشنگ نیست؟» توانست در چند جایزه مهم ادبی در سال هشتاد و هشت کاندیدا شود و یکی از آنها را به خانه ببرد. او هفت سال در یکی از جنوبی ترین نقاط تهران طبابت کرد اما حدود یک سال پیش از کار در مطب هفت‌ساله‌اش به نیت مهاجرت به کشور کانادا دست کشید. آنچه در پی می‌آید روایتی است از روزهای پایانی طبابت در جنوب شهر.


چرا بیماران دوست ندارند هزینه ای برای دندان‌پزشکی بپردازند
بیماران و حق الزحمه دندان‌پزشکان


دکتر علی مرسلی اهری- دندان‌پزشک

Morsaliahari_Ali
بیماران هنگام ورود به مطب دندان‌پزشکی وارد یک کارزار با دندان‌پزشک می‌شوند. آنها معمولاً دوست ندارند بابت درمان دندان‌پزشکی پولی به دندان‌پزشک پرداخت کنند. اگر پولی هم بپردازند از روی اکراه و ناچاری است. در سوی دیگر میدان دندان‌پزشکان در تلاشند تا آنجا که ممکن است جیب بیماران را بیشتر و بیشتر خالی کنند. دکتر علی مرسلی، دانشجوی دوره تخصصی اندودنتیکس دانشگاه اصفهان، با نگاه طنزآمیز خود به ظرح این کارزار پرداخته است. او سال‌هاست در حوزه طنز فعالیت دارد و سابقه همکاری با نشریاتی چون گل‌آقا و سپید را در کارنامه دارد.


شركت تصفيه آب فراشمس

برای انتشار مطالب و نظرات خود درماهنامه علمی- صنفی دندان پزشکی ایرانیان
لطفاً اینجا کلیک کنید

لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
irden ایردن
خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
2009-2004 Irden Foundation. All rights reserved
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
 
  1. افزایش پرونده تخلفات دندان پزشکی با کدام موارد زیر بیشتر ارتباط دارد؟

  2. درمجموع مسوولیت بیشتر بر عهده کیست؟


ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را درمورد این خبرنامه برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

تهران . میدان ونک . ابتدای برزیل . خیابان نیلو . نبش چهاردهم . شماره۱۴
کدپستی ۱۴۳۵۶۸۵۹۴۳
رایانامه(ایمیل) [email protected]
Viber / Telegram: +98-930-63 63 686


۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰
ک-ی /ك-ي