شما این ایمیل را به خاطر اشتراک در ماهنامه ایردن دریافت کردید.
آیا ظاهر ماهنامه به هم ریخته است؟ لطفا نسخه آنلاین را مشاهده نمایید.
مایل به دریافت این ماهنامه نیستید؟ درخواست قطع اشتراک دهید.
You received this email because you signed up for irden newsletter.
Does everything look mixed up? View the online version.
Annoyed? Unsubscribe at any time.

نوروز 1390


ماهنامه ایردن

پایگاه دندانپزشکی
شماره ۲۳ ، فروردین ۱۳۹۰ . March 2011
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن


فهرست
عیدی ایردن
تبلیغات

cong51.gif

tavalod160.gif


مسابقه عکاسی و خاطره نویسی دندانپزشکی

darmanyabdaroo.gif
توزیع کارپول در داروخانه ها

در حال بارگذاری برای پخش

سخن پویا
Nowruz90_Yazdanpanah.gif
اسفند سرد و بی برگ همراه داغی ذغال رفت و سیاهی به ذغال ماند و خاکسترنشینی! و فروردین با شقایق، باران و رنگین کمان رسید تا همه آزاد از محدودیت سرما، در طبیعت زیبا در لاله زار ها بگردند و باران خدا یکسان و بی تبعیض بر ایشان ببارد. این رسم روزگار است که همواره آمد و شد مداوم پدیده ها درجریان باشد تا هشیاران با وقوف به این واقعیت، بلندتر بیاندیشند! از نگاه ساده اندیشانه، ظاهر موضوع تکرار است و یکنواختی! اما در باطن این روند؛ تکاپو، حرکت و نو شدن های دم به دم جریان دارد. حتی پیری و اضمحلال نیز جلوه ای سطحی وظاهری است، با درون مایه ای از رشد، کمال و پختگی!
اسفند در عرصه حرفه ای، ماه به ظاهر سرد و آرامی بود اما در زیر ظاهری یخ زده، جنب و جوش ها و حرف و حدیث های بسیار داشت.

وزارت بهداشت

در وزارت بهداشت بسیاری از رییس ها حرفی داشتند یا کاری که قابل توجه باشد. مرورگذرایی برآنها برای مخاطب هشیار کافی است:
خانم دکتر وزیر بهداشت در تهران کلنگی به زمین زد برای ساخت بیمارستانی برای تفکیک زنان از مردان. همچنین درگفتگو با امام جمعه کاشان گفت پزشکانی در راهند که با خدمات رایگان خود، مشکل دریافت های زیرمیزی را حل خواهند کرد.
درهمین ایام مدیرکل طرح های عمرانی وزارت بهداشت گفت که بیش از سه هزار طرح عمرانی نیمه تمام داریم و رييس دفتر سلامت روان و اعتياد نیز اعلام کرد که بیش از یک چهارم زنان اختلال روانی دارند.
وزیر بهداشت همین دوماه قبل گفته بود که «با 10 درصد اعتبار هدفمندی يارانه به حوزه سلامت، هزينه هاي پرداختي مردم كمترمی شود» و معاون درمان ایشان هم ادعا کرد که «با تخصیص 10 درصد درآمد حاصل از هدفمندي يارانه ها به سيستم بهداشت و درمان كشور، در تلاش هستیم تا مردم هيچ گونه دغدغه ای درباره افزايش هزينه هاي بهداشتي و درماني نداشته باشند» اما همکار خانم وزیر که در وزارتخانه مجاور ایشان است (وزارت رفاه) فرمودند: «پزشکان به 10 درصد از درآمد هدفمندی رایانه ها که مطابق قانون باید به نظام بهداشت و درمان واگذار شود، دلخوش نباشند؛ این م صوبه، غیر کارشناسی است و امکان اجرا شدن ندارد»!!
از آن طرف رییس شورای شهر دفع زباله های بیمارستانی را غیراستاندارد ذکر کرد و گفت که وزارت بهداشت با بهزیستی بر سر این زباله ها کشمکش دارند. رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت حل معضل زباله ها را نیازمند 50 میلیارد تومان اعتبار دانست.
مشاور وزیر بودجه پیشنهادی سال آینده وزارت بهداشت را بیش از12هزارمیلیارد تومان عنوان کرد اما نایب رییس مجلس که رییس نظام پزشکی هم هست، بودجه حوزه سلامت در سال 90 را 8.3 هزار میلیارد تومان اعلام نمود.

معاون درمان وزارت بهداشت با خوشحالی مژده داد که مردم کشورمان فقط یک ساعت با پزشک متخصص فاصله دارند و رييس مركز مديريت بيماريها از مرگ 20 نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای نوع آ خبر داد!
درحالی که از نظرمدير كل دفتر آموزش و ارتقای سلامت نه دکترها به مردم می گویند چطور دارو را مصرف کنند نه داروخانه ها، مديركل نظارت بر دارو و مخدر گفت از سال آینده داروخانه ها در مورد عرضه داروهای آنتی بیوتیک و اعصاب و روان بازرسی می شوند. رییس سازمان بازرسی کشور، وزارت بهداشت را درزمینه نظارت "غافل" و سازمان نظام پزشکی را "قاصر" دانست. او ضمن بحث از فلسفه اخلاق، گفت که ما اطلاعی از گردش مالی پزشکی نداریم و سال آینده 50 برنامه بازرسی توسط بازرسان افتخاری خواهیم داشت. در مورد چگونگی جذب، آموزش، کنترل و تعهد این بازرسان افتخاری اطلاعاتی در دست نیست!
مشاور وزیراعلام کرد که چون در حذف یارانه ها ب
ستر لازم از قبل پیش بینی نشده، هزینه بیمارستان ها بالارفته و نگران اخلال در ارایه خدمات مناسب به مردم هستیم.
قائم مقام معاون بهداشتی وزیر از مجهز شدن خانه های بهداشت کشور به سیستم های الکترونیک خبر داد. معلوم نیست که منظور از این سیستم ها چیست اما برخی بدبین ها گفتند شاید قرار است کامپیوترهای برج وزارت بهداشت به روستاها فرستاده شود و سیستم های جدید جایگزین گردد.
درکناراین همه معاون و مشاور و رییس و مدیر کل و مدیر، معاون غذا و داروی وزیر گفت که بعد از 15 سال صحبت، می خواهیم ظرف چند روز آینده ابلاغ نهایی ایجاد سازمان غذا و دارو را بزنیم. این خبر بیش ار همه برای آنها که به برکت این سازمان جدید میز و صندلی هایی بزرگ تر خواهند داشت پر جاذبه است.
مشاور وزیر در امور پرستاری از معاون درمان خواست که هرچه سریع تر به پرستاران پروانه کار داده شود و
رئيس كل سازمان نظام پرستاری روش برخورد با کادر پرستاری را "برده داری نوین" نامید!

دانشگاه ها، انجمن ها

بخش دندان پزشکی اجتماعی دانشکده دندان پزشکی تهران سمپوزیوم «محصولات بهداشتی» برگزار کرد. دکترباصفا رییس کنگره 9 ارتودنتیست ها از شرکت سخنران هایی از 6 کشور خبر داد. این همایش با همت بخش ارتدنسی مشهد اواخر اردیبهشت ماه در آن شهر برگزار می شود.
رييس مركز توسعه و هماهنگی فناوری وزارت بهداشت گفت که بیش از 80 درصد هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی نقش اساسی در تولید علم ندارند. ری
یس دانشگاه ع پ شیراز از راه اندازی 40 رشته جدید خبرداد که معلوم نیست رشته های مربوط به دندان پزشکی نیز در آن ها هست یا نه.
رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی، تاریخ آزمون تخصصی دندان پزشکی را 6 مرداد 90 اعلام کرد. نتیجه یک طرح پژوهش کشوری نشان داد که 62 درصد 12 ساله ها دندان پوسیده دارند.
کنگره 2 سلامت دهان و اپیدمیولوژی 23 فروردین در دانشکده دندان پزشکی تهران
و کنگره14انجمن اندودنتيست‌ها آخر فروردین درشیراز برگزار می شود.
دکتر فرخ زاد، دبیر اجرایی جدید کنگره51 درسخنان
ی که به بهانه مصاحبه با دکترقناد داشته به نکات بکر و ایده ها و دیدگاه هایی بزرگ اندیشانه و استوار اشاره کرده که بی تعارف؛ در جمع ما معمول نیست. این گفتار معرف شخصیتی است که بسیار از حد «دهان» فراتر می اندیشد. بیشترین دغدغه های موجود ایمپلنت است و ریاست! سخنان نغز او خواندنی است. آن را خلاصه نمی کنم که بر آن جفا نشود، خود بخوانید؛ بیش از یک بار...
دوستان مسؤول ثبت نام کنگره کارخود را "
از جمله پرزحمت ترین مسؤولیت های کنگره" دانسته و اعلام کردند که "روش ثبت نام در حال متحول شدن است"، الهی حوّل حالنا الی احسن الحال!
در روش جدید، از شرکت کنندگان خواسته شده وجه ثبت نام را در شعب بانکی واریز نموده و سپس با مراجعه به سایت انجمن، فرم هایی را پرکرده و شماره فیش را وارد کنند. ضمناً آدرس دو سایت به نام انجمن داده شده که مسؤول محترم ثبت نام آدرس سایت قدیم را معتبر می دانند.
کنگره دوم انجمن پزشکان قانونی
نیز بدون اشاره به بحث مهم «دندان پزشکی قانونی» برگزار شد.

سازمان نظام پزشکی

که ظاهراً دارای سه وب سایت مستقل در مرکز(irimc.org- jmciri.hbi.ir- stman.org) و دهها وب سایت در شهرستان هاست، بدون درنظرگرفتن اهمیت داشتن یک دامنه Domain واحد و یک پورتال گسترده، باز با یک دامنه جدید، راه اندازی سایتی دیگر را اعلام کرد که هنوز جزچند لینک محدود، خالی از هرگونه اطلاعاتی است (irimc.net)! البته حتماً این کار منافعی دارد، اما تحقیقاً نه برای آنها که حق عضویت می پردازند.
رییس نظام پزشکی گفت که در مورد
تعرفه ها دیگر اعتراضی نداریم و با وزارت بهداشت و وزارت رفاه هماهنگ هستیم. با وجود اعلام قبلی که 22 آبان گذشته برای تحویل دستگاه های شوک دهنده الکترونیک به متقاضیان اعلام شده بود، حال بعد از شش ماه اعلام کردند که نیروی انتظامی این وسیله را برای پزشکان "خطرناک" و "گران" تشخیص داده و فقط اسپری (افشانه) تحویل می دهیم! معلوم نیست چطور همه رده های پلیس و بسیاری افراد دیگرمی توانند شوک دهنده همراه داشته باشند اما پزشکان صلاحیت حمل آن را ندارند!!
ویژه نامه ماه داستان، نوروز 1390، ایردن؛ پایگاه دندانپزشکی ایرانیان

بازرگانی

رييس مركز مديريت امور بازرگاني و تجهيزات، مدعی تولید انبوه تجهیزات پرمصرف پزشکی درسال 90 شد.

دو موضوع در حوزه ایمپلنت رخ داد که دومی از سوی یک تاجر و اولی توسط یک مدیر بود. آن یکی چون منافع زیادی را به خطر می انداخت، همه جناح ها را به تقابل با گوینده واداشت که جلو گسترش آن گرفته شود تا مبادا بیماران باورکنند. اولی را کسی احتمال خطا نداد و حتی با انتشار آن، به گسترش بیشتر خطا دامن زده شد.
یک واردکننده ایمپلنت گفت 40 درصد ایمپلنت های وارداتی چینی است و دندان پزشکان عمومی نباید ایمپلنت انجام دهند! رییس انجمن دندان پزشکان عمومی با اطلاعیه ای نسبت به موضوع اعتراض کرد و این ادعا را نادرست دانست.

مدير كل تجهيزات پزشکی گوینده را به دروغ گویی متهم کرد و گفت به اتهام تشویش اذهان مردم، به مراجع قضایی شکایت می کنیم. ایشان اظهار داشت که اگر چنین چیزی هم وجود داشته باشد در مقادیر کم و به طور قاچاق وارد شده است.
همه سخنرانی های کنگره دوم ایمپلنت تحت تأثیر این خبر قرار گرفت و هرکس به نحوی به آن اعتراض نمود. انجمن پریو نیزصراحتاً مصاحبه کننده را فاقد صلاحیت علمی و سمت اجرایی دانست و ادعای او را کذب خواند. ایردن هم از غافله عقب نماند و همه بحث ها را در تیترهای داغ و به روز منتشر نمود.
برخوردهای انجام شده با فرد ظاهراً خاطی، هرچند او را وادار به نوشتن توبه نامه کرد، اما رفتار بعضاً احساسی و عمدتاً بدون مستند قابل اعتنا، که از سوی صاحبان قدرت انجام شد، نتوانست پاسخگوی این سؤال باشد که "بالاخره بر اساس کدام پژوهش قابل استناد، چنین خطری جامعه را تهدید نمی کند؟! آیا نابود کردن یک مدعی، پایان شبهه هاست و آیا رسالت مراکز علمی و صنفیِ مرتبط، تنها داغ و درفش است؟... سخن کوتاه باید که ایردن نه سر ماجراست و نه ته آن. تریبون آزاد ایردن محل خوبی برای این گفتارهاست.

جالب این که خیلی قبل از این، موضوعی در همه خبرگزاری ها منتشر شد که «سیستم مسیریاب GPS اخیراً به کمک ایمپلنت آمده» و بر اساس این ادعای نادرست، توضیح و تفسیرهای مختلفی ارائه شد که این ابداع موجب تسهیل در کاربرد ایمپلنت، سرعت در ساخت پروتز، تراش کمتر استخوان و غیره می شود!! نگارنده ضمن تحقیق درباره موضوع، دریافت که مدعی محترم، GPs (دندان پزشکان عمومی) را با GPS (دستگاه مسیریاب) اشتباه گرفته اند. مقالات و مطالب متعدد در زبان انگلیسی، حاکی از «فواید حضور دندان پزشکان عمومی در عرصه ی ایمپلنت و صلاحیت ایشان برای اغلب جراحی های مربوطه» است. علت طرح این توضیح در اینجا، انتشار بسیار وسیع این ادعا در رسانه های مختلف، بخصوص اینترنت و عدم اظهارنظرکارشناسان و مسؤولین بود**.
خبرهایی در مورد برنامه ای برای جمع کردن انواع شرکت های بیمه و ایجاد سازمان بیمه سلامت می رسد که به نظر نمی آید اقدام ممکن و مفیدی باشد. اگر به جای این کار شرکت های بیمه به معنای واقعی از بدنه دولت جدا شده و به رقابت در بخش خصوصی وارد شوند، می توان انتظار رشد و گسترش بیشتری داشت.
معاون پشتیبانی نظام پزشکی گفت 73درصد پرونده های جرایم پزشکی را صلح دادیم لذا شعبه های حل اختلاف را دوبرابر کردیم. به نظرمی رسد با کاهش این میزان بالا باید انتظار کاهش شعب را داشته باشیم!
دبیر علمی همایش قانون هدفمندی یارانه‌ها و نظام سلامت از احتمال رشد 15تا 45 درصدی خدمات سلامت گفت.
موفقیت دوهمکار (دکترها میترا و مهتاب صدرعاملی) در کنگره جهانی ایمپلنتولوژی خبر مسرور کننده ای بود که باید به پدرشان، آقای دکتر محمدعلی صدرعاملی نیز تبریک گفت. رییس انجمن رادیولوژی گفت که بعد از هدفمند شدن رایانه ها سلامت در سبد خانواده ها پیش بینی نشده و با هزینه های جدید برق، مراکز رادیولوژی ورشکست خواهند شد.
امسال جدای از ماه‌نامه ایردن، ویژه نامه ای نیز به مناسبت نوروز ارسال می شود که امیدواریم مورد توجه و استفاده ی مخاطبین و همکاران قرارگیرد. «ویژه نامه داستان دندان پزشکی» شامل مجموعه ای از داستان‌هایی با مضمون دندان‌پزشکی، یا داستان‌های نوشته شده توسط یک دندان‌پزشک است. ویژه نامه داستان با همت همکاران ایردن با مدیریت احسان عزیز به نتبجه رسید که از همه آنها سپاسگزارم.

ضمناً ثبت نام برای دوره رایگان آموزش مدیریت مطب دندان پزشکی ایردن آغاز شد.

سبز و شکوفا باشید،
پویا - مدیر ایردن

* "Stun Gun" یا "Taser Gun" ساختمان بسیار ساده ای شامل مقاومت، خازن، دیود، ترانزیستور و باطری نیکل کادمیوم دارد که با القای ولتاژ بالا روی سطح پوست، جریان عبوری سلسله اعصاب و غلاف‌هاى چربى را تحریک می کند و وقتی به عضله برسد آن را تحت تاثیر خود قرار داده، فلج موقت می دهد. تعداد الکترودها و فاصله آنها ازهم در میزان قدرت اسلحه تأثیر دارد و هرچه فاصله آنها بیشتر باشد، قدرت سلاح بیشتر خواهد بود. میزان قدرت بدنی فرد وهمچنین مدت زمان انتقال برق هم تاثیر گذاراست. Shocker معمولاً هیچ گونه آسیب جسمی وارد نمی کند و تنها یک بیحس کننده وگیج کننده ی موقت است. بالای صفحه
** نوعی ایمپلنت مسیریاب برای سگ ها و حیوانات خانگی مراحل آزمایشی را می گذراند.
GP=General Practitioner
GPS=Global Positioning System
ماهنامه فروردین 1390، دندانپزشکی ایرانیان

دکتر سیامک شایان امین- دندانپزشک مروری بر مهم‌ترین رویدادهای دندان‌پزشکی سالی که گذشت

شمارش دندان های سال 89

دکتر سیامک شـایـان امـیـن
دندان پزشکی دو بار در سال 89 روی صفحه اول روزنامه ها آمد و حتی تیتر یک شد. یکی در ابتدا و دومی در انتهای سال و جالب اینکه هر دوبار ادعایی بود که تحقق نیافت و پوچ درامد. وعده پوشش بیمه مادام‌العمر دندان پزشکی و خبر ورود ایمپلنت‌های چینی ...بالای صفحه

آشنایی اجمالی با انواع همایش‌های حرفه ای

dr_ali_rad.jpg تفاوت کنگره و کنفرانس و سمپوزیوم و سمینار

دکتر علی شکفته راد
در دندان پزشکی ایران معمول شده که بسیاری از همکاران، بدون اهمیت به نوع و هدف گردهمایی ها، برای برنامه های صنفی یا علمی، اغلب دو نام را به کار می برند: «کنگره» و «آموزش مداوم». برای اجتماعات بزرگ نام کنگره و برای برنامه های آموزشی کوچکتر نام کارگاه یا به ندرت سمینار هم رایج است... بالای صفحه
DrArashAzizi.jpg نرم افزار تشخيص ضايعات استخوانی فکين
دکتر آرش عزیزی
دکتر میترا محمدی
تشخیص صحیح و به موقع ضایعات استخوانی فکین این امکان را برای دندان پزشک فراهم می آند که به تواند کنترل و تدابیر درمانی مناسب را برای بیمار به عمل آورده و از سیر ضایعه به سوی مراحل پیشرفته تر ممانعت نماید...بالای صفحه

ویژه نامه ماه داستان، نوروز 1390، ایردن؛ پایگاه دندانپزشکی ایرانیان

narimani_mohamadamin.jpg جوابیه ای بر مقاله ارتودنسی؛ خیابان تاریک و ورود ممنوع
آیا واقعاً ارتودنسی همانند یک خیابان تاریک است؟
دکتر محمدامین نریمانی
بدیهی است که برای هر فردی که دانش کافی نداشته باشد قطعاً تاریک است. اینکه دانش کافی چیست و در چه سطحی مناسب است محل اختلاف است. ممکن است فردی حتی با اخذ دوره چند ساله در دانشگاهی معتبر و کسب تجربه در محضر اساتید بنام هم دانش خود را ناکافی ببیند...بالای صفحه
latifianisfahani_behzad_dds.jpg مروری بر سندرم اختلال عملکرد عضلات جونده
دکتر بهزاد لطیفیان
این مقاله با هدف معرفی سندرم اختلال عملکرد عضلات جونده و مروری بر سبب شناسی و علائم تشخیصی و راهکارهای درمانی آن تدوین گشته است. این پژوهش از نوع مطالعات توصیفی- کتابخانه ای است که در آن با مراجعه به کلیه منابع و سابقه مطالعات موجود به جمع بندی نتایج آنها پرداخته است... بالای صفحه
mazlumi_saeid.jpgويژگي هاي استاد توانمند از ديدگاه دانشجويان دانشگاه ع پ يزد
استاد نمونه از نگاه دانشجو
دکتر سعید مظلومی
ارکان اساسی آموزش در هر دانشگاه استاد، دانشجو و محیط آموزشی مي باشد. بدیهی است که اختلال در هر یک از این سه رکن سبب افت کیفیت آموزشی خواهد شد. مطابق ديدگاه طراحي سيستماتيك آموزشي استاد اساسي ترين عامل براي ايجاد موفقيت مطلوب در تحقق هدف هاي آموزشي است... بالای صفحه

drkeipour_dandanpeeshk.gif

taherian_mohamadreza.jpg حمایت از انجمن‌های علمی
دکتر محمدرضا طاهریان
انجمن هاي علمي نقش برجسته اي در ارتقاء علمي و روزآمد كردن (Update) دانش و هنر دندان پزشكي بر عهده دارند. اگر دانشكده ها نقش آموزشي خود را به بهترين و عالي ترين شكل ممكن انجام دهند با زهم به علت تغييرات سريع در علم وتكنولوژي پس از مدتي فارغ التحصيلان از قافله دانش روزعقب مي مانند... بالای صفحه
Dr.Sh.Akhondzadeh.jpg نسخه‌ی چینی روی میز پژوهش
دكتر شاهين آخوندزاده
در چند ماه اخير در محافل علمي و غيرعلمي از رشد بي‌سابقه تعداد مقالات علمي ايران در مجلات بين‌المللي زياد صحبت شده است. اما آيا تنها نگاه به تعداد مقالات منتشرشده، بازگوكننده كل واقعيت و جايگاه علمي كشور ماست... بالای صفحه
DrAliMontazeri.jpg رمز و راز انعکاس پیشرفت‌های علمی در جامعه
دكتر علی منتظری
بدون‌شك افزايش انتشار و مقالات علمي محققان و پژوهشگران ايراني در مجلات معتبر و نيمه‌معتبر بين‌المللي، نشاني از پيشرفت علمي در كشور ايران دارد... بالای صفحه
esmailioun_hamed.jpg دکتر داتیس- قسمت اول
دكتر حامد اسماعیلیون

"دکتر داتیس" داستان دندان پزشک جوانی است که بعد از گذراندن دوران سربازی در شمال ایران، منطقه‌ای در حاشیه‌ی تهران را برای افتتاح مطب برمی‌گزیند. او باید مطبی کهنه را دوباره سرپا کند. داستان مذکور تقریبا به همان ترتیبی که نوشته می‌شود ماهانه در سایت ایردن قرار می‌گیرد... بالای صفحه
دکتر افشین قناد- دندانپزشک امان از پا قدم عمو نوروز
دكتر افشین قناد

گل اومد، بهار اومد، میرم به صحرا... دیم دارام، دام دام دیرام...
به به، جناب آقای دکتر ناشکریان. می بینم کبکت خروس می خونه و خیلی سرحالی. چه

عجب برای یکبار هم که شده ما شما رو عوض آه و ناله در حال ترنم و زمزمه دیدیم...بالای صفحه
Morsaliahari_Aliجراحی پرماجرای بینی دکتر مهدی‌خواه
دکتر علی مرسلی اهری
ماجرا از اینجا آغاز شد که دکتر مهدی خواه جراح – دندان پزشک پس از یک فقره تصادف، یک فقره اصابت توپ میکاسای داخل سالنی فوتبال و یک فقره اصابت مشت حین درگیری بر سر جای پارک روبروی مطب صمیم گرفت که دماغ تاب ورداشته خود را که آماج حملات و دوست و دشمن بود راینو- سپتوپلاستی کند... بالای صفحه
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

nazarat.gif
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
©2004-2011 Irden Incorporation. All right reserved.