شما این ایمیل را به خاطر اشتراک در ماهنامه ایردن دریافت کردید.
آیا ظاهر ماهنامه به هم ریخته است؟ لطفا نسخه آنلاین را مشاهده نمایید.
مایل به دریافت این ماهنامه نیستید؟ درخواست قطع اشتراک دهید.
You received this email because you signed up for irden newsletter.
Does everything look mixed up? View the online version.
Annoyed? Unsubscribe at any time.
 9001_dastan_header.pngویژه نامه داستان
ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی
شماره یک ، نوروز ۱۳۹۰ . NOWRUZ 2011
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن
فهرست

  cong51.gif

  مسابقه عکاسی و خاطره نویسی دندانپزشکی 


  darmanyabdaroo.gif

  توزیع کارپول در داروخانه ها 

  tavalod160.gif

  یکی بود یکی نبود ...

  این ویژه نامه ایده ی دکتر سیـامک شایان و حاصل تلاش جمعی همکاران و دست اندرکاران ایردن است که طی ماه های بهمن و اسفند 1389 انجام گرفته است. دکتر شایان امین قریب دوماه در جمع همکاران ایردن بودند و با همکاری دکتر حامد اسماعیلیون مدیریت تهیه داستان های این مجموعه را برعهده داشتند، آقای حمید هاشمی طراحی صفحه اصلی خبرنامه، خانم سیما ورود و طراحی صفحات و برخی دوستان طراحی گرافیک و امور سئو را انجام داده اند که از همه آنها سپاسگزاریم.
  پویا

  امضای معروف شما
  دندان‌پزشک عادت دارد که امضای‌اش را بگذارد پای ترمیم کامپوزیت ی که برای سانترال یک خانم جوان انجام می‌دهد، امضای‌اش را بگذارد پای دنچر گیر دار و محکمی که برای یک پیرمرد فرتوت پرحرف می‌سازد یا امضای‌اش را بگذارد پای لبخند زیبای پسربچه‌ای که از روی یونیت بلند می‌شود، اشک‌هاش را پاک می‌کند و به اصرار پدر و مادرش می‌گوید: مچچچکرم آقای دکتر یا مچچچچکرم خانوم دکتر!
  دندان‌پزشک می‌تواند معجزه‌ها کند. مثل یک نقاش بایستد جلوی چهره‌ها و رنگ‌شان بزند. روی اخم‌ها خط بکشد و مدام لبخند تحویل بگیرد. هرچند خودش هم حتما می‌داند برای اضطرابی که می‌آفریند در این بخشیدن لبخند و ترسی که بر تن صاحبان اخم هست هیچ‌گاه فرد محبوبی نبوده است.
  وقتی پیشنهاد "ویژه‌نامه‌ی داستان" در صندوق نامه‌های ای‌میل‌ام پیدا شد خنده‌ام گرفت. دندان‌پزشک را چه به داستان وقتی تمام کارهای مهم سطور بالا را باید انجام بدهد؟ به خصوص دندان‌پزشک ایرانی که وقت اندکی هم دارد و کمتر به مطالعه می‌رسد. آرزوی بزرگ من همیشه این بود که روزی در کنگره‌ی سالانه‌ی دندان‌پزشکان با چنین پرونده‌ای وارد بشوم و با نمایش صحنه‌های به یاد ماندنی فیلم "ماراتن من" با بازی لارنس الیویه و داستین هافمن اهمیت شغل‌مان را به همه نشان بدهم از آن گذشته موفق بشوم سالن‌های سخنرانی را همپای سالن‌های سخنرانی استادان سخنوری چون دکتر اخوان‌آذری و دکتر دادمنش، شلوغ و پرمخاطب کنم.
  ماه نامه ماه فروردین 1390، ایردن؛ پایگاه دندانپزشکی
    این ایده، زنجیره‌ای شد کمی باورنکردنی از داستان‌هایی که دندان‌پزشکان نوشته‌اند. دندان‌پزشکانی که می‌توانند همپای مارکوس مرک آلمانی که در زمین فوتبال یکی از بزرگترین داورهای فوتبال بود و هم‌اندازه‌ی دکتر برومند خودمان که نوازنده‌ی چیره‌دست ویولن است، نویسندگان خوبی بشوند. هرچند هنوز دست‌مان به نمونه‌های خارجی‌اش نرسیده است اما همین هم شروع خوبی به نظر می‌رسد. از طرف دیگر داستان‌های بسیاری هم درباره‌ی دندان‌پزشکی پیدا کردیم که باز هم بیش از توقع بود. و جالب تر این‌که کمتر در میان این داستان‌ها به وجه مخوف حرفه‌ی ما پرداخته شده است. پس بر خلاف فرض اولیه‌ی من، ما چندان هم آدم‌های ترسناک و نامحبوبی نیستیم. یا هنوز کسی جرات‌اش را پیدا نکرده است که درباره‌ی ما بد بنویسد. من دومی را محتمل‌تر می‌دانم!
  با آرزوی این‌که مجموعه‌ی حاضر ما را بر حقیقت پنهان حرفه‌ی خود واقف‌تر کند، نوروز را از راه دور به همه‌ی همکاران عزیز شادباش می‌گویم و امیدوارم در سال جدید پیوند قوی‌تری با کتاب، ادبیات داستانی و اینترنت پیدا کنید چرا که برای درمان رنج‌های این حرفه‌ی پراضطراب ادبیات بهترین مسکن است. باشد که امضای شما را علاوه بر پای دندان‌ها، بر پای تابلوهای معروف نقاشی، رمان‌های برنده‌ی نوبل ادبیات و گل‌های سالم و بی‌نقص زمین فوتبال ببینیم.
  حامد اسماعیلیون
   داستان خارجی
  اگر امپرسیونیست‌ها دندان پزشک بودند woody_allen.jpg  
  وودی آلن استوارت كنيزبرگ در دسامبر ۱۹۳۵ در بروكلين نيويورك متولد شد. در سال۱۹۵۲در سن ۱۷ سالگي تصميم گرفت طنز نويسی را به عنوان پيشه‌ي آينده‌اش جدي بگيرد. تا پيش از اين به صورت جسته گريخته مطالب طنز و لطيفه‌هايي مي نوشت و براي مطبوعات محلي مي‌فرستاد.
  Gabriel_Garcia_Marquez.jpg یکی از همین روزها
  گابریل گارسیا مارکز یکی از مشهورترین نویسندگان امریکای جنوبی است.  در ۱۹۲۸ در کلمبیا متولد شد. مشهورترین رمان او «صد سال تنهایی» است که در سال 1965 نوشته شد و در سال 1982 جایزه نوبل ادبیات را نصیب او کرد. پزشکان در سال ۱۹۹۹ تشخیص دادند که مارکز به بیماری سرطان لنفاوی مبتلا شده است.
  William-Saroyan.jpg بیمار و دندان‌پزشک- نمایشنامه
  ویلیام سارویان، سی و یکم آگست1908 در فرزنوی کالیفرنیا آمریکا به دنیا آمد. در هشت سالگی به روزنامه فروشی و در سیزده سالگی به عنوان تلگراف چی مشغول به کار شد، کار نوشتن را از همان اوان جوانی شروع کرد.
  در سال1934 وقتی اولین داستان کوتاه خود را در مجله  whit Bumetis story به چاپ رسانید، اعجاب و تحسین بسیاری از نقادان و نویسندگان آمریکا را بر انگیخت.
  William_Males.jpg در مطب دندان‌پزشکی
  بیل میلز از نويسندگان‌ معاصر امريكايي‌ است. او بعد از اتمام‌ تحصيلات‌ و همزمان‌ با اوج‌ جنگ‌ ويتنام‌ به‌ خدمت‌ فراخوانده‌ شد. ميلز مثل‌ برخي‌ ديگر از سربازان‌ در جريان‌ جنگ‌ ذوق‌ ادبي‌ خود را آزمود . به‌ علت‌ مخالفت‌ با جنگ‌ از ارتش‌ گريخت‌ و به‌ سوئد پناهنده‌ شد. داستان‌هاي‌ او روايتي‌ ساده‌ از روابط‌ انساني‌ بر پايه‌ فطرت‌ آدمي‌ است.
  tobias_wolff.jpg آن میلر دیگر
  توبیاس ولف، نویسنده ۶۳ ساله امریکایی، هرچند دو رمان نیز در کارنامه ادبی خود دارد،اما بیشتر برای نوشتن داستان‌های کوتاه به شهرت رسیده است. تاکنون ۱۳ مجموعه داستان از آثار این نویسنده به انتشار رسیده‌اند. برخی از این داستان‌های او نیز دست‌مایه اقتباس‌های سینمایی قرار گرفته‌اند.
  داستان ایرانی
  dandanpezeshk.jpgویران می‌آیی- بریده رمان
  حسین سناپور متولد 1339 است. از سال 63 نوشتن داستان و نقد داستان و فیلم را آغاز کرد. اولین کتابش،«پسران دهکده»، یک رمان برای نوجوانان بود که در سال 69 منتشر شد. مشهورترین کتاب او رمان «نیمه غایب» است که در سال 78 منتشر شد و جوایز بسیاری را نصیب او کرد. رمان «ویران می‌آیی» را در سال 82 منتشر کرد که تا امروز به چاپ پنجم رسیده است.
  mahmudi_alireza.jpg ماهی
  علی‌رضا محمودی ایرانمهر متولد 1353مشهد است. سال هاست در تهران به فعالیت در حوزه ادبیات مشغول است. برای نوشتن داستان " ابر صورتی" برنده جايزه‌ی اول هيات داوران و لوح يادبود برای مسابقه داستان نویسی بهرام صادقی شد. تا امروز دو مجموعه داستان از او با عنوان «بریم خوش گذرونی» و «ابر صورتی» منتشر شده است.
  denture.jpg خاطرات یک دربان
  ماهزاده امیری نویسنده ی جوانی است که اولین مجموعه داستان کوتاه خود را با عنوان «ماه سربی» در سال 87 از او به چاپ رساند. «خاطرات یک دربان»، داستان مینی مالی است که در شماره بهمن‌ماه ماهنامه «همشهریِ داستان» به چاپ رسیده است.
  zakhm.jpg بد زخم
  اعظم ایران‌شاهی
  بد زخم روایتی است از کشیدن یک دندان عقل. دندان عقل و سرانجامش قرابت ظریف و زیبایی با زندگی راوی پیدا می کند. این داستان در شماره 47 ماهنامه همشهری داستان در صفحه 112 به چاپ رسیده است.
  داستان دندان‌پزشک
  esmailioun_hamed.jpg قلعه رودخان
  دکتر حامد اسماعیلیون دانش‌آموخته دانشکده دندان پزشکی تبریز است. در سال هشتاد و هفت  اولین رمانش را با عنوان «آویشن قشنگ نیست» منتشر کرد که با وجود حجم کم بسیار مورد استقبال قرار گرفت و برنده چند جایزه ادبی شد. مجموعه داستان جدید او با عنوان «قناری‌باز» در روزهای اخیر در حالی منتشر شده است که او زندگی تازه‌ای را در کنار همسر و دخترش در کانادا آغاز کرده است.
  dentist.jpg پاسگاه
  دکتر علی صالحی سال 1347 در روستای فاریاب دشتستان در استان بوشهر متولد شد. سال 76 از دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و از آن تاریخ تا امروز در مطب شخصی خود در شهر آبادان مشغول به کار است. از او تا امروز دو مجموعه داستان و یک رمان کوتاه منتشر شده و برنده چند جایزه معتبر ادبی در ایران شده است.
  latifianisfahani_behzad_dds.jpgمن می ترسم، پس هستم...
  دکتر بهزاد لطیفیان دوره عمومی دندان پزشکی را در تبریز گرفت و دوره تخصص را در رشته بیماری های دهان از دانشکده دندان پزشکی مشهد اخذ کرد. از دوره دانشجویی به نوشتن داستان کوتاه پرداخت و جوایز مختلفی را در این زمینه کسب کرد. تا امروز دو مجموعه داستان از او منتشر شده است.

  keipur_iraj.jpg گلی در مزبله
  دکتر ایرج کی پور متولد 1329 بندر ترکمن است. دکترای دندان‌پزشکی را در شوروی گرفت و دوره تکمیلی را در سال 74 در دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی به اتمام رساند. او تجربه های فراوانی در نوشتن داستان و  عکاسی از طبیعت دارد اما آثار مکتوب خود را تا امروز به شکل کتاب منتشر نکرده است.
  stories.jpg پم پم خان
  دکتر فیروزه گل‌سرخی متولد 1350 در تهران است. مدرک دکترای عمومی دندان‌پزشکی را در سال 76 از دانشگاه آزاد تهران دریافت کرد و از سال 1378 در تهران مشغول به کار در بخش خصوصی است. تا امروز یک مجموعه داستان از او با عنوان «من سایه‌ام»، توسط نشر نی منتشر شده و داستان هایی از او در نشریات مختلف نظیر هفت و همشهری به چاپ رسیده است.
  afshin_qanad.jpg غم مرگ برادر را برادر مرده می داند
  دکتر افشین قناد متولد 1347 است. در سال 71 مدرک دکترای دندان‌پزشکی را از دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی گرفت. دکتر قناد بیشتر به سرودن شعر علاقه‌مند است تا نوشتن نثر و داستان؛ مضمون بیشتر نوشته های او طنز است.
  ersieh.jpg ارثیه
  دکتر مهدی عاقل نژاد تا پایان دوره تحصیل در دانشکده دندان پزشکی مشهد به فعالیت در حوزه ادبیات مشغول بود و داستان های او در نشریات ادبی مختلف کشور منتشر می شد. اما با ورود به حوزه طبابت ارام ارام از ادبیات فاصله گرفت.
  morsaliahari_ali.jpg پدر
  دکتر علی مرسلی اهری متولد تبریز است و دکترای عمومی دندان‌پزشکی را از دانشگاه تبریز در سال 88 گرفته است. هم اکنون دوره دکتری تخصصی اندودنتیکس را در دانشکده دندان‌پزشکی اصفهان می گذراند. او به عنوان طنزنویس با چند نشریه پزشکی همکاری دارد.
  shayanamin_siamak.jpg شما که غریبه نیستید
  دکتر سیـامک شـایان‌امین در سال 59 در مشهد به دنیا امد. در سال 84 از دانشکده دندان پزشکی مشهد دانش‌آموخته شد. داستان نویسی را از نوجوانی آغاز کرد اما در ادامه به سمت روزنامه نگاری جلب شد. در سال های تحصیل در دانشگاه صاحب امتیاز و سردبیر دو نشریه ادبی دانشجویی با نام‌های «آغاز انحنا» و «هوا (هنر و ادبیات)» بود.
  lobster.jpg موج ها و خرچنگ ها
  دکتر مسعود زیرکی
  از کودکی به نوشتن مبتلا بوده‌ام: مزمن،گاهی حاد می شد و گاهی تا مدت ها می رفت و گم می کردم قلم را...تب را. در 1362 ناگهان در یک مطب و در هنگام معاینه به دنیا آمدم و گاهی فکر می کنم این ناگهان آمدن، سرچشمه بسیاری از خواسته ها و ناخواسته هایم باشد.
  روایت‌های داستانی
  neiestani_touka.jpg آمپول رمز موفقیت
  توکا نیستانی معمار و کاریکاتوریست مشهور ایرانی است. وی در سال ۱۳۶۶ از دانشگاه علم و صنعت ایران در رشتهٔ معماری فارغ‌التحصیل شده‌است. فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۵۸ با هفته‌نامه «کتاب جمعه» به سردبیری احمد شاملو آغاز کرد.
  tooka.jpg زاویه دید
  توکا نیستانی معمار و کاریکاتوریست مشهور ایرانی است. وی در سال ۱۳۶۶ از دانشگاه علم و صنعت ایران در رشتهٔ معماری فارغ‌التحصیل شده‌است. فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۵۸ با هفته‌نامه «کتاب جمعه» به سردبیری احمد شاملو آغاز کرد.
  dandanpezeshk.jpg وقایع نگاری یک قتل از پیش تعیین شده
  مریم حسینیان در اول فروردین ۱۳۵۴ در مشهد به‌دنیا آمد. مهندسی خاک‌شناسی خود را از دانشگاه فردوسی مشهد گرفت و کارشناسی زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه پیام نور مشهد. او از ۱۳۸۰ تا کنون عضو هیأت مدیره انجمن ادبیات داستانی خراسان و مسؤول برگزاری کارگاه داستان بوده است.
  dental-extraction.jpg تکه‌ای از من
  نویسنده این روایت کوتاه داستانی ناشناس است. این متن را به طور اتفاق در گوگل ریدر یافتیم. داستان روایت فردی است که علاقه عجیبی به جرم های نقش بسته پشت دندان هایش دارد و آنها را تکه ای از وجودش می‌پندارد. اما به خاطر معشوقش، دندان‌ها را برای جرم گیری به دندان پزشک می سپارد.
  tragedy.jpg تراژدی یک لبخند ملیح
  این داستان روایت کشیدن یک دندان عقل است. راوی دختر نوجوانی است که برای کشیدن دندانش به یک دندان‌پزشک جوان مراجعه می‌کند تا کشیدن دندان را از زاویه دید او ببینیم.
  لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
  Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
  nazarat.gif
  ایردن، مرجع دندان‌پزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
  ©2004-2011 Irden Incorporation. All right reserved.

  دکتر شایان امین در وبلاگ شخصی:
  به لطف رضا شکرالهی عزیز و به قلم مریم حسینیانء یادداشت کوتاهی در معرفی ویژه‌نامه داستان‌های دندان‌پزشکیء در سایت خوابگرد منتشر شده است. ویژه‌نامه داستان‌های دندان‌پزشکی آخرین همکاری من با سایت دندان‌پزشکی ایردنء به عنوان سردبیرء بود که به لطف دوستان داستان‌نویس بازتاب خوبی در فضای مجازی داشت. متن این یادداشت را در اینجا کپی می کنم:
  مریم حسینیان: شاید معرفی ویژه‌نامه‌ای داستانی، پس از تمام شدن وقت اضافه‌ی «عید شما مبارک‌ها» کاری عجیب باشد. اما واقعیت این است که ویژه‌نامه‌ی داستان‌های دندان‌پزشکی ایردن به گمان من اتفاق بسیار خوشایندی ست در عالم داستان. نه به خاطر کنار هم بودن نام‌های آشنا و نه به خاطر داستان‌های این مجموعه. بلکه آن اتفاق مهم، تلاش چند دندان‌پزشک خوش‌ذوق است که معنای دور «دندان‌پزشکی» را ربط داده‌اند به «داستان». و خوب که نگاه کنید حتماً متوجه می‌شوید این ارتباط معنایی بسیار هوشمندانه انجام شده است.
  به یقین نگاه حرفه‌ای حامد اسماعیلیون، سیامک شایان امین و علی صالحی در کنار هم سبب شده پس از گذر زمانی ۲۳ ماه و ۲۳ شماره از ماهنامه‌ی دندان‌پزشکی ایردن که اول هر ماه برای دندان پزشک‌ها ایمیل می‌شود، ناگهان ویژه‌نامه‌ای متولد شود با تفکری خاص که تنها دغدغه‌اش داستان است، آن هم فقط داستان‌های دندان‌پزشکی. اگر از ماهی‌های قرمز  و گل و بلبل صفحه‌ی اصلی و فلش‌هایی که به فاصله‌ی پلک‌زدنی عوض می‌شوند و نبودند هم اتفاقی نمی‌افتاد و البته همراهی صدای لیلا فروهر در طول خواندن داستان‌ها صرف نظر کنید، داستان‌های دندان‌پزشکی مجموعه‌ی دلچسبی ست که سلیقه‌ی طیف وسیعی از مخاطب در آن خوب دیده شده است.
  سیما مدیر ارتباطات ایردن:
  آقای دکتر شایان امین با دعوت مدیر ایردن، حدود دوماه با ما بودند و این ویژه نامه با مدیریت مشترک ایشان و مدیرپایگاه و زحمات همه همکاران ایردن اعم از گرافیست، طراح وب، ادیتور و سایر عزیزان همکار به نتیجه رسید.