شما این ایمیل را به خاطر اشتراک در ماهنامه ایردن دریافت کردید.
آیا ظاهر ماهنامه به هم ریخته است؟ لطفا نسخه آنلاین را مشاهده نمایید.
مایل به دریافت این ماهنامه نیستید؟ درخواست قطع اشتراک دهید.
You received this email because you signed up for irden newsletter.
Does everything look mixed up? View the online version.
Annoyed? Unsubscribe at any time.

tir90_header.jpg

ماهنامه ایردن

پایگاه دندانپزشکی
شماره ۲۶ ، تیر ۱۳۹۰ . June 2011
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن
فهرست

تبلیغات

انتخابات انجمن دندان پزشکی ایران


کنگره 10 انجمن دندان پزشکی کودکان ایران


tavalod160.gif


سخن پویا
nl-tir90.gif
«انقلاب تابستانی» تیرماه نیز دارد می رود که به انقلاب های دیگر سال ها بپیوندد و البته هنوز داغی و داغش باقیست. هرجند آنها که ناچارند بیرون خانه باشند حرارت و آلودگی را خوب می بینند اما آنها که در خانه هستند و سیستم سرمایش آنها بادبزن مقوایی، مشکل را بیشتر حس می کنند. کاش «جشن تیرگان» یا "شیلانه" و "آب پاشان"ی بود که هم شستشو می داد و هم تسکینی بود اعصاب خسته را.*

خبرنامه این ماه را دیر می فرستیم می دانم، اما بهتر بود که در فضای غبارآلود و شلوغ انتخابات، بی طرفی ایردن حفظ شود. همچنین نه تنها گله خود را از آنها که می توانند ما را یاری کنند و دریغ می کنند اعلام کنیم بلکه ببینیم چه کسانی به این دیرکرد واکنش نشان می دهند...  

مرور خبرهای مهم
در روز های رفته، خبر فراوان بود اما مهم ترینِ آن برای دندان پزشکان، برگزاری انتخابات انجمن دندان پزشکی ایران (تشکل صنفی و علمی مادر) بود و نهایتاً بردن یک ائتلاف پرطرفدار و استخوان دار.

در همین ایام بود که وزیر بهداشت از دانشگاه ها خواست دندان پزشکانی با رویکرد بین المللی تربیت کنند، رییس جمهور دستور داد دختر و پسر را جدا نکنند و استادان را سرکار باقی بگذارند، مدیر اجرایی انجمن دندان پزشکی ارتقاء روابط بین الملل انجمن را مهم ترین دست آورد دانست؛ جالب این که اعلام شد مراکز دندان پزشکی فارس در رعایت اصول کنترل عفونت 60 تا 70 درصد بهبود داشته اند در حالی که محققان ژاپنی موفق شدند با بافت های بنیادین، دندان کامل بسازند و همچنین برای آموزش دندان پزشکی، یک آدم مصنوعی (روبوت) جدید ساختند که بسیار مشابه انسان عادی رفتار می کند (در متن خبر ایردن فیلم کوتاهی از آن هست).

سروصداهای جدیدی نیز در مورد بیمه بلند شده که انتظار کلاهی از این نمد برای دندان پزشکی نمی رود؛ کاش همین کلاهی که گذاشته شده برداشته نشود!!
وزیر گفت که ادارات بیمه تعطیل و این بخش به وزارت بهداشت برود، رییس تأمین اجتماعی گفت که وزارت بهداشت مشکلات درونی خود را حل کند و بالاخره معاون وزیر بهداشت حل معضل را موکول به مناظره کرد!
در تداوم روند داغ و
دِرَفش، وزیر گفت که زیرمیزی بگیران وزارت بهداشت اخراج شوند، اما وکیل گفت که فعلاً مشکل زیرمیز بگیران حل نمی شود!! همچنین دندان پزشکان به عنوان رکورد داران تخلفات پزشکی در دوسال گذشته معرفی شدند و نظام پزشکی هم می خواهد همایش «عدالت در سلامت» برگزار کند و در آن به جهاد اقتصادی هم بپردازد!
برگزاری
کنگره دهم انجمن متخصصین دندان پزشکی کودکان ایران و انتشار اولین شماره نشریه انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران نیز از خبرهای خوب اخیر بود. کاش همکاران ما این زحمات را در قالب وب نیز پیش بینی کنند که نتایج بسیار بیشتری بگیرند: حذف یا کاهش هزینه های چاپ و پست، انتشار بسیار وسیع تر مطالب، سرعت انتشار و خبر رسانی بسیار بالا (لحظه)، ماندگاری تقریباً همیشگی اثر زحمات، قابلیت دسترسی در همه جهان نه تنها ایران، امکان بهره برداری در هر زمان و...

  قرار بود مصاحبه با دکتر خوش نویسان را در این شماره منتشر کنیم. در کنار آثار خوبی از دکتر حامد اسماعیلیون و دکتر افشین قناد، این مهم نیز انجام شد. فایل مصاحبه با همه حذف هایی که انجام شد، حدود 3 ساعت و اندی است. هرچند همکاران فرصت زیادی ندارند اما از آنجا که موضوعات مطروحه اهمیت زیادی دارد و این مدیر محترم از افرادی است که سال های زیادی در تصمیم گیری ها و برنامه های سلامت دهان نقش فعالی داشته است. شنیدن این مصاحبه را به همه همکاران دندان پزشک، بهداشتکاران قدیم و فعلی و همچنین مدیران دندان پزشکی توصیه می کنم. همچنین چه خوب خواهد بود اگر پس از شنیدن این مطالب، نظر خود را در محلی که زیر آن گذاشته شده بنویسید تا امکان تضارب بیشتر افکار فراهم شود که قطعاً موجب رشد خواهد بود.
امیدوارم که سایر مدیران نیز همت و جسارت این عزیز را داشته باشند و به مصداق «آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است»، خود را در معرض پرسش های بی تعارف و صریح همکاران خود قرار دهند. اگر کاربران خوب ایردن سؤالاتی دارند و مدیرانی آمادگی پاسخ گویی، لطفاً ما را مطلع بفرمایند تا امکان تهیه و انتشار آن را فراهم کنیم.

با آرزوی موفقیت برای همه دیگرخواهان شادزی،
پویا* روز دهم ماه تیر مطابق با انقلاب تابستانی است که با جشن و آیین خاص به نام «جشن تیرگان»، با آب پاشی و شستشو همراه بوده است. برخی معتقدند که این جشن تحت تاثیر نجوم مصر شکل گرفته که اسد را عامل طغیان نیل می پنداشتند. در آثارالباقیه نیز ضمن اشاره به جشن تیرگان، جشنی موسوم به «نیلوفر» در ششم تیر نیز شرح داده شده است. فرهنگ ایران باستان | انسان شناسی اسطوره شناختیدکتر خوش نویسان با حضور در دفتر ایردن، به مدت بیش از چهار ساعت پاسخگوی سؤالات ما بود. خلاصه زندگی ایشان به این شرح بیان شده است:

"دکتر محمدحسین خوش نویسان، متولد 17 دی 1332 در شمیران در یک خانواده نسبتاً مذهبی، پدر تعمیرکار اتومبیل، دارای یک برادر و سه خواهر. کودکستان، دبستان، دبیرستان و بخشی از دانشگاه را در تهران گذراند. علائق: کارهای فنی مانند نقاشی ساختمان، بنایی، برقکاری، تعویض روکش مبل و ...

متأهل: همسر ایشان رشته‌ی Cellular Molecular Biology؛ پسر اول: دانشجوی پزشکی (امریکا)؛ پسر دوم: دانشجوی دندان پزشکی (امریکا) و فرزند سومِ دکتر دختر و دانشجوی حسابداری و بیزینس (امریکا) هستند.

درسال 1353 ابتدا وارد رشته نشخوار کنندگان بزرگ
(دامپزشکی) رضائیه شد. بعد در دانشگاه ملی، رشته پزشکی پذیرفته شد. سه سال بعد انقلاب شد و دانشجوی جوان در فروردین 57 وطن را به قصد فیلیپین ترک کرد. ایشان در سال 61 با دکترای دندان پزشکی از فیلیپین بازگشت ودر وزارت بهداشت به عنوان مدرس طرح بهداشتکار دهان استخدام شد اما با رفتن مدیر وقت طرح بهداشتکاران دهان به خارج از کشور، مسؤولیت این طرح تازه مصوب به دکتر خوش نویسان، جوان 29 ساله‌ی پر انرژی واگذار شد. اجرای پروژه های عمرانی مراکز بهداشتی درمانی را با ساخت 6 مرکز آموزشکده بهداشتکاران دهان، در دوران جنگ مدیریت کرد. سپس هفت دوره پذیرش دانشجوی بهداشتکار دهان -شامل 2 هزار نفر- در دوره مدیریت ایشان انجام شد. پس از آن، تجهیزمراکز روستایی نیز در دوره وزارت دکتر مرندی به او واگذار شد که مقدمات شروع به کار بهداشتکاران تازه نفس فراهم شود.
بعد از حدود 7 سال کار در وزارت بهداشت، سال 1367 بورسیه تحصیل در استرالیا شد و طی دوسال از دانشگاه سیدنی دیپلم و کورس «بهداشت دهان» Dental Public Health گرفت. سپس در 1369 از آنجا به آمریکا رفت و در میشیگان دکترای بهداشت دهان Public Dental Health PhD خواند و سه سال در مرکز تحقیقات سلامت امریکا NIH دوره فلوشیپ را گذراند National Institute Of Health و شش سال پیش (در سال 1384) از امریکا بازگشت.

ایشان مدیر «بخش سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی» دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی، مدیرکل دفتر سلامت دهان وزارت بهداشت، مسؤول
دفتر همکاری مشترک با سازمان بهداشت جهانی در زمینه مطالعات بهداشت دهان Collaborating Center of WHO ، رئیس گروه دندان پزشکی اجتماعی دبیرخانه آموزش دندان پزشکی وزارت بهداشت، عضو هیأت برد تخصصی و عضو کمیته های مختلف تدوین آزمون های دندان پزشکی اجتماعی است.

بخش دندان پزشکی اجتماعی دانشکده دندان پزشکی، در دوره اول 9 نفر پذیرش داشته که هشت نفر آنها فارغ التحصیل شده اند و در حال حاضر دوره دوم را با تعداد 10 رزیدنت در دست آموزش دارند. فارغ التحصیلان این بخش در دانشکده های دندان پزشکی مختلف به فعالبت های مختلف در جهت گسترش فرهنگ بهداشت دهان و دندان پزشکی اجتماعی اعم از آموزش و پژوهش مشغول می شوند...


بقیه ماجرا را از زبان خود دکتر بشنوید شیرین تر است
، لطفاً روی عکس زیر کلیک کنید:

مصاحبه با دکتر محمد حسین خوش نویساندکتر افشین قناد, دندان پزشک، طنزنویس و شاعررشته بی صاحب

دکتر افشین قناد
دندان پزشک، طنزنویس و شاعر
رشته دندان پزشکی از علوم جالب است
پشت کنکوری به شدت شغل ما را طالب است

آی "دکتر بعد از این" بشنو ز من این پند را
حرص خوردن در طبابت از امور غالب است  بالای صفحه

دکتر حامد اسماعیلیون- دندانپزشک عمومی- نویسندهدکتر داتیس- قسمت چهارم

دکتر حامد اسماعیلیون
دندان‌پزشک - نویسنده 

می‌دانم. یک‌بار مطب زدن در جویبار به من یاد داده که منتظر چه اتفاقاتی باشم. البته فرق‌هایی هم هست. این‌جا رقیبی ندارم. به غیر از دکتر هاشمی، آخرین دندانپزشک ساسنگ پارسال در امتحان تخصص پذیرفته می‌شود و پی سپیدبختی‌اش می‌رود. من می‌خواهم بمانم. بالای صفحه

لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
©2004-2011 Irden Incorporation. All right reserved.