در حال بارگذاری برای پخش
 
پیام ایردن
پیام ایردن | پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۳۴ ، اسفندماه ۱۳۹۰ . February 2012
آرشیو | تماس | درباره ایردن
سخن پویا - امیر رهگذر

IRDEN | ایردن | سخن ماه - اسفند ۱۳۹۰

سالی دگر گذشت!

وزن و حجمش را نمی سنجیم به نیک و بدش هم کاری نداریم، شما هم زیاد سخت نگیرید که سخت می گیرد روزگار، برمردمان سختگیر! نزدیک هشتاد سال است که با قلم آشنایم. از آن زمان که نی را می تراشیدند تا قلمش کنند و بر دوات مرکب لیقه دار بزنند و زیر نورچراغ نفتی مشق شب بنویسم تا اکنون که از "اسمارت فون" ام می پرسم: "نزدیک ترین ایستگاه متروی زیر زمین به این مکانی که ایستاده ام کجاست و به دخترم خبر بده که نیم ساعت دیرتر خواهم رسید نگران نباشد" اول مرا به ایستگاه هدایت می کند بعد هم اس.ام.اس. می‌زند به دخترم که به تلفن همراهش جواب نمی دهد!
کم نخواندیم و کم ندویدیم.*
کم نخواهند خواند و کم نخواهند دوید.
کم نکوشیدیم و نخواهید کوشید و بر زندگی هم چنان خواهید پیچید.
مهم هست، ولی ایردن نمی خواهد بپرسد که چه کرده اید؟ به کجا رسیده اید؟ چه از دست داده اید، چه پرداخته اید تا دل بخواه خود را به دست آورید؟ خشنودید یا مغبون؟ شادید یا ناشاد؟ راضی و خرسندید یا ناشاد و دلگیر؟
هرچه کرده اید،
هرچه به دست آورده اید،
هرچه کشیده اید، ساخته اید ، اندوخته اید، بدست آورده و از دست داده اید یا شانس آوردید و از دست ندادید و برایش هر قصه و داستانی دارید،
من هم،
ما هم،
آن ها هم برای گفتن داستانی دارند. سرشتی در سرنوشت هرکس هست که به حادثه و اتفاق و بد شانسی و خود شانسی تفسیرش می کنید. من هم همین کار را می کردم،
اکنون که پویا شده ام،
با شادی به عقب بر می گردم به گذشته می نگرم، می بینم که سال هاست که با غم، دیگر کارم نیست، خوب که نگاه می کنم می بینم، زندگیم هرچه بوده، هر داستانی داشته، به یقین و حتم یک "معجزه" بوده و هست.
زندگی شما هم،
هرکه و هرچه هستید،
هرکه و هرچه هستند،
با همه پست و بلندی ها و فراز و نشیب ها،
یک معجزه است.
لازم نیست من بگویم، یا شما قصه زندگی خودتان را بنویسید نگفته و نشنیده و ننوشته یک معجزه است.
اگر زندگی را یک مدرسه بدانیم، در آن بسیارآموختیم.
در این مدرسه، سنگینی بار به عهده کسانی بود که به ما آموختند. چه آموختنش مهم نیست. آن نفس انتقال دانسته ای از انسانی به انسان دیگر به قصد آموزش مهم است.
دونفر، ما را به هر قصد و هدفی، برای زندگی کردن خلق کرده اند. خلق ما از دو سلول نر و ماده **(در پیام ایردن زمان بی زمانی نوشتیم) خودش معجزه است!
دنیا آمدن ما، با مادر و بی مادر باشیر بی شیر زنده ماندن ما، کودکی و خزیدن ما، نو پایی و نوجوانی کردن ما، برومندی و توانمندی های بشری ما، این نیروی خلاقیت بی پایان ما، این ابداع و اکتشاف و کشف و شهود ما، این آگاهی شگرف ما بر رمز و راز هستی، توان تسلط مان بر طبیعت ما و... همه و همه معجزه است. اگر باور کنیم که معجزه چیزی جز امر خارق‌العاده ‌که ‌دیگران ‌از آوردن‌ مثل آن‌ عاجز باشند نیست. دیگران عاجزند ولی یک نفر مانند: ادیسون، نیوتون، آنشتین و...قادر است.

تلاش انسان برای توان دستیابی به ظهور این توان بنام؛ "کشف" و "شهود" و "اشراق" و اِشراف به این توان هم خودش یک معجزه است.

* ولی ما به آن جای دلخواهمان که لیاقتش را داریم نرسیدیم، که هنوز در خم همان کوچه پرپیچ وخم من و تویی گیر کرده ایم. داریم به غرب- به بد و خوبشان هم کاری نداریم همه را با یک چوب ایدئولوژی می زنیم- بد می گوییم. آنها هم کار خودشان را دارند می کنند و صد اسبه می تازند و ناشدنی ها و ناباوری هایِ ذهنِ رویاگر بشر را یکی یکی ممکن می سازند و جیب شان را با میلیارد پر می کنند تا ما سریک دیگر را به مقیاس چند صدهزاران میلیون تومان بتراشیم و به جایش ماست بمالیم! و یافته های تکنولوژی نوین را به طلا بخریم.

امیر اسماعیل سندوزی
amir@irden.ir

ida52.gif

پیشگام های دندان پزشکی ایران

برای اظهارنظر درباره این بخش و معرفی اشخاصی که "پیشگام" می دانید

لطفن با این ایمیل تماس بگیرید [email protected]


پيشگامان دندان پزشكي ايران
آنهایی که چون گوهری درخشیدند و در خاک شده یا خواهند شد را قدر بداینم، شاید روزی خودمان هم به یاری دیگران درخشنده شدیم.
تقدیر از پیش‌گامان، یکی از مهم ترین وظایف هر شخص حرفه ای است که بخواهد به رشته خود، به گونه ای پویا و موثر خدمت کند. افرادی با عناوینی چون: پیش‌کسوت، پیش‌آهنگ، طلایه‌دار، پیش‌رو، نام‌آور، مشهور، پیش‌تاز، ماندگار و هر عنوان مشابه، کسانی هستند که در اوج توانایی، ضمن پرداختن به امور شخصی یا فعالیت معمول حرفه ای، در صدد ارتقای حرفه برآمده و با همتی مضاعف، اقدام ماندگاری برای جامعه خویش انجام داده اند.
بخش "پیش‌گامان دندان پزشکی ایران" از ابتدای راه اندازی ایردن در این پایگاه ایجاد شد*. برای شروع کار، چون هیج مستند معتبری وجود نداشت، بر اساس کتاب آقای دکتر افتخاری و سپس نظرات برخی افراد معتبرِ جامعه دندان پزشکی، تعدادی از بزرگان معرفی گردیدند. متأسفانه مانند بسیاری کارهای نو که در جامعه ما به راحتی پذیرفته نمی‌شود، ایردن در این زمینه مورد اعتراض های فراوان قرار گرفت و مدعیان بسیاری به جای دادن رهنمود و ارائه‌ی پیشنهادات اصلاحی، با روش های نامناسبِ تحریبی با ایردن رفتار کردند. بر اساس نظرات معدودی از بزرگان که در تربیون آزاد آمده و همچنین مطالعاتی که انجام شد، به جای حذف این بخش یا ادامه روال گذشته، "روشی جدید" را برای شناسایی و معرفی پیشگامان دندان پزشکی در پیش گرفته ایم. از همه همکاران عزیز و یاران ایردن انتظار دارد ضمن بررسی بخش جدید پیشگامان، ایردن را در شناسایی و معرفی طلایه داران دندان پزشکی ایران -که افتخارات این حرفه مدیون ایشان است- یاری کنند.
درمورد بهترین واژه برای خطابِ بزرگان دندان پزشکی، طی نظرسنجی از کاربران، تلاش شد مورد توافق‌ترین عنوان شناسایی گردد که چون پاسخ‌گویان این نظرسنجی بسیار معدود بودند، امکان آن فراهم نشد، اما از میان واژه های مختلف –که در بالا اشاره گردیده- "پیشگام"، برای معرفیِ افرادی که با "فراتر رفتن از برخی منافع شخصی" ویا با "خلاقیت خویش"، موجب انجام یک کار مؤثر در حوزه دندان پزشکی ایرانیان شده باشند، انتخاب شد. روشن است که تعداد افرادی که مسبب ایجاد، بقا و رشد حرفه دندان پزشکی کشور شده اند کم نیست. امروز چند ده هزار دندان پزشک، ده ها دانشکده دندان‌پزشکی، تعداد زیاد انجمن حرفه ای، درمانگاه ‌های بی شمار و بسیاری موجودیت های دندان پزشکی، آثار تلاش بزرگواران بسیاری است، اما شناسایی و معرفی این افراد در صلاحیت و توان ایردن نیست که از میان خیل دندان پزشکان گذشته و حال انجام گیرد، پس این مهم برعهده خود دندان پزشکان گذاشته می شود. از این پس اگر همکاران خود کسانی را برای قدرشناسی معرفی کردند و نام خود را پای این معرفی گذاشتند، نام ها در بخش پیشگام قرار می گیرد، وگرنه ایردن از سوی خود یا با سفارش شفاهی، این مسوولیت را نمی پذیرد.
از آنجا که انجمن دندان پزشکی ایران یا همان جامعه دندان پزشکی، انجمن مادر و قدیمی ترین تشکل صنفی فعال در حوزه دندان پزشکی است که با همت و خلاقیت غیرقابل انکارِ افرادی مورد احترام بنیانگذاری شده، لذا بخش جدید پیشگامان دندان پزشکی ایردن، با نام ۱۰نفر پایه‌گذاران جامعه دندان پزشکی ایران افتتاح می‌شود و با روشی که در پی می آید، افراد جدید به این بخش اضافه خواهند شد. همچنین افرادِ دارای رای بیشتر، در گروه بالاتری قرار می گیرند. قبل از پرداختن به ملاک ها و شاخص های شناسایی و معرفی پیشگام، توجه کاربران و همکاران محترم را به این نکات جلب می نماید:

1- دندان پزشکان و حرفه ای های دندان پزشکی که از میان ما رفته اند، در بخش "زنده یادها" معرفی و محترم شمرده می شوند. موضوع رفتگان به پیشگامان ارتباطی ندارد.

2- دندان‌پزشکان محترمی که در حوزه های غیردندان پزشکی دارای توانایی و یا شهرت ویژه ای باشند، در بخش "فعالان دیگر عرصه ها" معرفی می شوند، که این موضوع نیز از پیشگامان دندان‌پزشکی جداست.

3- دندان پزشکانی که فعالیت های معمول حرفه ای مانند: درمان بیمار، آموزش دانشجو، پژوهش در حوزه دندان پزشکی، اداره مراکز، بخش، گروه یا همایش دندان پزشکی و امثال این‌گونه فعالیت های شغلی را برعهده داشته اند، ولو تا سنین بالا و برای مدت بسیار طولانی نیز فعالیت نموده باشند، ضمن حرمتی که برای ایردن دارند، با تعریفی که برای پیشگامان انتخاب شده، در هیچ یک از گروه های پیشگام قرار نمی‌گیرند.

4- ایردن امکان شناسایی و معرفی پیشگامان، به عنوان اشخاص تأثیرگذار بر حرفه را فراهم می کند، اما خود را صالح به مداخله در تفاوت سلیقه ها نمی داند و به احترام همکارانی که شخصی را پیشگام بدانند، اگر ملاک هایی که در پی خواهد آمد تأمین شده باشد، او را (بنا بر وظیفه) معرفی خواهد کرد. روشن است همکارانی که نظر متفاوتی دارند، در تالار گفتگوی تریبون آزاد در ایردن، می توانند نظر خود را مطرح و ایردن را راهنمایی فرمایند.

5- سعی گردیده ملاک ها به صورت روشن و نسبتاً کمّی تعیین گردد، زیرا ارزیابی و سنحش عادلانه را ممکن تر می سازد. ایردن همواره از نظرات و راهنمایی افراد صاحب نظر، برای اصلاح کار خود، صمیمانه استقبال می کند.

6- نام دندان پزشکانی که معرف یک پیش‌گام باشند، به ترتیب الفبا ذیل نام آن بزرگ آورده می شود. افرادی که خود مایل به نمایش نامشان نباشند، اسامی ایشان در ایردن نگهداری می شود و تنها به خود پیشگام یا هر انجمن صنفی که رسماً سؤال کند، با نظر موافق صاحب نام اعلام خواهد شد.

7- ملاک پیشگام بودن اشخاص، سن، میزان تحصیلات، شهرت، تعداد و میزان فعالیت ها و امثال این موارد نیست.

8- تا به امروز این موارد در پیام های تریبون آزاد در مورد پیشگامان، به عنوان ملاک معرفی آن‌ها پیشنهاد شده است: "کوشش در ارتقاء افراد"، "درمان بیماران"، "برقراری نظم"، "افزایش آگاهی جامعه" و امثال آن که به نظر می رسد شاخص هایی مبهم و یا کیفی بوده و شاید نتوانند ملاک هایی "کاربردی" در معرفی پیشگام در نظر گرفته شوند. این مفاهیم باید ابتدا به "شاخص های ارزشیِ قابل اندازه گیری" تبدیل شده و تعریف واضحی داشته باشند.

9- هیچ یک از دست اندرکاران اصلی ایردن، ولو در صورت معرفی دیگر همکاران، در بخش پیشگام معرفی نخواهند شد، این قاعده شامل همکاران و یاران ایردن نمی شود.

10- ایردن نظرات شفاهی یا غیرمستقیم همکاران و کاربران را صمیمانه محترم می دارد ولی متاسفانه نمی‌تواند آن ها را منعکس کند. تنها نظرات و سخنانی که به طور کتبی –حداقل با ایمیل- ارسال شده باشد را متشر خواهد کرد.


ملاک های ایردن در معرفی پیشگامان دندان پزشکی ایران
داشتن حداقل یکی از مشخصات زیر به تشخیص مراجعی که در پی می آید:
1- بنیانگذاری مؤسسه غیردولتی، اعم از علمی، صنفی یا هنری مرتبط با دندان پزشکی.
2- بنیانگذاری شیوه ای نو در دندان پزشکی.
3- ثبت اختراع یا کشف در حوزه دندان پزشکی.
4- آغازگر یک روش، یک حرفه یا آموزش جدید درحوزه دندان پزشکی ایران
         • مبتکر روش جدید برای بهبود وضع موجود
       
•• فراهم کننده امکانات اجرایی اقدامی نوین
       
••• معرفی" موثر و "ترویج" شیوه ای که در کشور مرسوم نبوده

..دوستان و همکاران اهل همت و همیاری، با راهنمایی دل‌پذیر و موثر خود، بیش از این ایردن را کمک و هدایت فرمایید.


یک روش پیشنهادی
می‌توان پیشگامان انتخابی را بر حسب میزان محبوبیت و نحوه معرفی از سوی همکاران، در سه گروه زیر قرار داد:
1- کسانی که از سوی حداقل "10 دندان پزشک" یا "سه پیشگام" – که خود در ایردن معرفی شده باشند- کتبا یا با ایمیل معرفی شوند، در لیست مروارید قرار می گیرند.
2- کسانی که از سوی "50 دندان پزشک"، یا "6 پیشگام" و یا با "نامه رسمی یک انجمن دندان پزشکی" معرفی شده باشند، در لیست زمرد گذاشته می شوند.
3- کسانی که از سوی "100 دندان پزشک" یا "10پیشگام" یا با "نامه رسمی سه انجمن دندان‌پزشکی" معرفی شده باشند، در گروه الماس معرفی می شوند.

• در ایردن اولیه، هفت گروه به عنوان "یادمان های دندان‌پزشکی" در نظر گرفته شده بود که عبارت بودند از 1پیشگامان، 2تشکل ها، 3مکان ها، 4زمان ها، 5همایش ها، 6آثار، 7وب‌سایت/لاگ/پیج. در تقسیمات بعدی این بخش ها به قسمت های دیگر سایت رفتند و پیشگامان در محل دیگری جای گرفتند که نامش ارج‌یاد تعریف شد، واژه ای که برای همین منظور خلق و در فرهنگ آنلاین دهخدا نیز معرفی گردید. ارج یاد ها شامل پیشگامان، دندان پزشکان فعال دیگر عرصه ها و زنده یادها می شدند. محل قرار گیری این گروه اهمیت ندارد و مهم حضور ایشان در دل ایردن است که فراموش نشوند.

از همکاران محترم، به خصوص از انجمن های دندان پزشکی انتظار دارد ضمن مکاتبه با ایردن و معرفی شخصیت های مورد نظر خود، امکان معرفی دقیق این بزرگان را فراهم نمایند. ضمنا پیشگامانی که در حال حاضر در این بخش معرفی شده اند، با معرفی های بعدی و افزودن تعداد تایید ها، به گروه های بالاتر انتقال می یابند
دندان پزشک پیشگام معرفی کنید


اظهارنظر در مورد واژه مناسب برای پیشگام دندان پزشکی

شعار کنگره 52: شکست ها، راهبری به سوی موفقیت
پنجاه و دومين كنگره علمي سالانه انجمن دندان‌پزشكي ايران
19 تا 22 اردیبهشت 1391- مرکز همایش های برج میلاد تهران

آموزش « شکست ها»، راهبری به سوی «موفقیت»
52th congress of the Iranian Dental Association
Teaching "Failures", Leading to "Success"
کنگره 52 انجمن دندان پزشکی ایران- 19-22 اردیبهشت 1391 مرکز همایش های برج میلاد تهرانبادرود وعرض ادب

در این پیام سه چیز برایم جالب بود اول
از همه مقدمه زیبا و پر معنای پیام ایردن، که مثل همیشه از خواندن آن لذت بردم و مرا بیشتر به فکر فرو داشت! براستی که حیات و زندگی معجزه ایی بسیار بزرگ است و باید قدر آن را آنطور که شایسته  است بدانیم!

زندگی زیباست زشتی های آن تقصیر ماست
درمسیرش هرچه نازیباست آن تدبیر ماست
زندگی آب روانی است روان می گذرد
آنچه تقدیر من وتوست همان می گذرد

برناردمالمود: زندگی یک فاجعه پر از شادی و لذت است

 با خواندن این جمله به این نتیجه می رسیم که همیشه باید نیمه پر لیوان را ببینیم و مثبت اندیش باشیم
 موضوع دوم پیشگامان دندان پزشکی است که کاری شایسته ودر خور تحسین می باشد . سوالی از مدیران محترم ایردن داشتم چرا در ملاک های تعیین پیشگام، ملاک بنیانگذاری موسسه دولتی وجود ندارد؟ و چرا بنیانگذاری موسسه غیر دولتی  هنری جز ملاک های پیشگام می باشد ؟که خارج از حرفه دندان پزشکی است!
در ضمن پیشنهاداتی داشتم دربخش" رفتگان" ایردن به جای کلمه رفتگان از بخش "زنده یادان" استفاده شود
دوم اینکه  علاوه بر تالار های گفتگوی ایردن، در کلاب لبخند ایردن گروهی به نام پیشگامان دندان پزشکی تشکیل شود که مدیران آن از پیشگامان دندان پزشکی باشند تا در این زمینه فعالیت نماید و محلی مناسبی برای بحث وگفتگو و تبادل نظر کاربران باشد
 موضوع سوم که به نظرم جالب است شعار پنجاه ودومین کنگره بین المللی دندان پزشکی ایران است: آموزش " شکست ها"، راهبری به سوی  " موفقیت" که شعاری پر محتوی و جالب می باشد و امیدوارم در عمل هم، برنامه های آموزشی کنگره مفید ومبتنی بر راهبری و کاربردی باشد

با آروزی پیشرفت روزافزون
فریبا

با نهایت سپاس از توجه دقیق همیشگی شما،
موضوع "موسسه هنری" یک نقص نگارشی بود که اصلاخ شد. درباره سایر مواردی که فرموده اید، ایردن موضوع را در گروه اجتماعی "لطف کرده از ما انتقاد کنید" مطرح می کند تا همکاران دندان پزشک و سایر صاحب نظران اظهارنظر نمایند.
بااحترام - ایردن