پیام ایردن - اردیبهشت ماه
پیام ایردن | پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۳۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ . April 2012
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن
فهرست

 
اخبار ایردن

کنگره 52 انجمن دندان پزشکی ایران

کنگره 11 انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران

کنگره 10 انجمن ارتودنتیست های ایران

شرکت بازرگانی سینا مد تجهیز

شرکت مهندسی کاریزماتک | دکوراسیون کلینیک دندان پزشکی


 سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - اردیبهشت 1391

فن‌آوری نوآوردشاخه معرفتی نو

اگر فروردین را، ماه جوانه‌زنی برگ و شکوفه اش بدانیم، اردیبهشت، "بهشت" بهار و زمان شکوفایی شکوفه ها و گل‌شدن غنچه امیدهاست! بی‌هوده نبوده که نیاکان ما سومین روز هر ماه را اردی‌بهشت یا "ارته‌‌وهیشته" می‌نامیدند: "اشه" یا "ارته" به معنی درستی و راستی و نظم و جزء دوم "وهیشته" صفت عالی بوده، به معنی بهترین، که روی‌هم‌رفته به معنی "بهترین راستی" یا "بهترین نظم و انضباط"ش می‌نامیدند. کاری نداریم که امروز کوشش می‌شود چنین باور و رسم و رسومی کم یا گم شود، که برای اداره جهان ما فعلن برنامه‌ای یگانه و بسیار عملی داریم که جای بحث آن این جا نیست!
امّا گفتنی است که:
تا نوجوان و جوان و پرتوان بودیم، در اردیبهشت باید می‌خواندیم و برای آزمون پایان سال تحصیلی آماده می‌شدیم. هنوز هم دَر، بَر همان پاشنه می‌گردد و اردیبهشت به "اردی جَهَنَم" به ویژه برای کم هوش و حواس‌هایی مانند نگارنده بَدَل می‌شد و می‌شود.
تازه وقتی فارغ از تحصیل می‌شویم، اول گرفتاری و کاریابی است. به هرحال، در یک کشور محافظه‌کار سنتی، رسم بر این بوده و شکر خدا هنوز هم هست که می‌گفتند و می‌گویند:
"کار را به کاردان باید داد."
پشت سرش می‌فرمودند:
"جوانان که می‌توانند نمی‌دانند!"
و زیرگوشی به یک‌دیگر با پوزخند اضافه می‌کردند که:
" پیران هم که می‌دانند نمی‌توانند"
از این قرار، کار می‌افتاد دست خودشان و خودی هایشان که گاهی نه می‌دانستند و نه می‌توانستند! اما در قرن بیست و یکم دیگر داستان، داستان اینترنت و ایمیل و ارتباطات سریع و دست‌گاه‌های الکترونیکی هوشمند است و در جایی ازقول سهراب سپهری گفته شد که در هرکوچه، "دست هر کودک شهر، شاخه معرفتی است!" که دیگر دست ناآشنایان با تکنولوژی هوشمند الکترونیکی و کسانی که با دانش امروزی همراه نیستند، نیست. محصول معرفت، از لابراتوارهای میلیارد دلاری در نمی‌آید، از گاراژ منزل معمولی یک مکانیک و تعمیرکار ماشین- نه خودش بلکه- پسرش به نام استیو پاول جابز، درلوس آلتوس کالیفرنیا بیرون می‌پَرَد. جوان کمیاگری که از سیلیکون کیلویی 56 سنت، کیلو کیلو طلای گرمی صدها دلار به نام "آی‌پاد" و "آی‌فون" و "آی‌پد" ساخت. اگر از انسان های مانند ادیسون و نیوتون و نظایر آن‌ها مجسمه و یادواره‌های چند میلیون دلاری ساختند، از استیوجابز پابرهنه باید بنای یادبودی از الماس ساخت. سه دهه قبل "ران وین"، مهندس بیست و اندی ساله، ده‌درصد از سهامش را درشرکت اَپل استیوجابز، به مبلغ 2300 دلارفروخت، دو سال پیش (2010) بهای آن ده درصد سهم، دو میلیارد و ششصد میلییون دلار بود. محاسبه کنید ثروت "پرتقال فروش" شاخه معرفت به دست را!

همه ی حرف این نیست که جوانی از سیلیکون و لحیم قلع بی مقدار کیلوکیلو طلا و میلیارد ها دلار در کمتر از دودهه ساخته است. موضوع پول نیست! داستان "شاخه‌معرفتی" است که در دست کودکی دوازده ساله می‌درخشد که برای پیش‌گیری از مصرف آب لوله کشی درمدرسه اش، هشت پیشنهاد ساده‌ی بی هزینه  می‌نویسد. اندکی بعد، کاوش‌گران و آمارگران محاسبه کردند که در بی‌آبی مزمن جهانی، این هشت راه ارایه شده توسط آن کودک، میلیون‌ها گالن یا لیتر آب را روزانه در آمریکا صرفه جویی کرده است! هم‌سالش با چند سال اختلاف سن، رمز کامپیوتر پنتاگون را گشود! اگر در ایران بود به زندان می‌رفت تا هیجده سالش بشود!! درحالی‌که اکنون حقوق ماهیانه آن جوان برابر حقوق رییس جمهورآمریکاست!

همین استیوجابز میلیاردر که تا آخرین روز حیاتش یک تی‌شرت تیره و یک جین وکفش رکابی به پا داشت، وقتی اولین طرح ساخته شده تلفن هوشیار- گران ترین تلفن هم‌راه 700 دلاری جهان-که مردم برای خریدش از شب قبل صف کشیده بودند- را برایش بردند تا آزمایش کند، ازحافظه تلفن می‌پرسد:
"اکنون درکجا هستم؟"
تلفن موقعیت جغرافیایی او و مکان را به دقت نشان می‌دهد. فاصله خودش به نزدیک‌ترین: رستوران، بیمارستان، فروشگاه های زنجیره ای، سینما، بزرگ‌راه و غیره را به دقت شرح می‌دهد و برای کسی که جابز نام می‌برد تلفن می‌کند و چون گوشی را برنمی‌دارد، پیام می‌گذارد و...
پرسش دومش این است: "تو زن هستی یا مرد؟" تلفن جوابی می‌دهد هوش ربا!
"تا کنون برای من جنسیتی تعیین نکرده اند"!!
آن چه تکنولوژی پیشرفته امروز می‌کند نیاز به آموزش های متداول روز ندارد. نوعی ازپیشرفت های جهشی است. ارتباط مستقیمی با درس، مشق، تمرین، ریاضی، فیزیک و شیمی ندارد. از این دانش‌ها بهره‌های فراوان گرفته ولی به سرعت فراتر رفته است.
 تکنولوژی نوین به نوعی از ابداع، الهام، اشراق، بصیرت و خلاقیت بَدَل شده که دارد خودساز و خودتولید و خودکفا می‌شود. نرم افزارهایی ساخته شده که برای کامپیوتر برنامه نویسی می‌کند. از "هوش" به "فراست" و فراتر رفته است.  این نوعی خلاقیت و آفرینش است که بشر در چند دهه پیش مرکزش را در مغز و نیم‌کره راست مغز خودش یافت! هم‌چنان که با هورمون ها بدنی چون کوه از عضله می‌سازند که کار تمرین و ورزش و میل و تخته شنا و هالتر و دمبل نیست بلکه کار هورمون بایوکمیستری (بیوشیمی) یا شیمی‌حیاتی است. مغز انسان نیز دگرگون شده و توانمندی ای یافته که برای شناختش به مدرسه نباید رفت! بلکه باید سراغ نیم‌کره راست مغز انسان و"فناوری اطلاعات و ارتباطات" (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را گرفت که یک تکنولوژی یا فناوری نوآورد* است. دانشی که به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی-ارتباطی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه ای می‌پردازد.
به گونه فشرده و کوتاه، فناوری اطلاعات و ارتباطات با مسایلی مانند استفاده از رایانه‌های الکترونیکی و نرم‌افزار برنامه‌ریزی شده سروکار دارد تا تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد.
به تازگی، تغییر اندکی در این عبارت داده ‌شده تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تاعبارت "فناوری اطلاعات و ارتباطات مخابراتی" اش بنامند. نباید این فنآوری را با دانش کامپیوتر و انفورماتیک یکی دانست. این دو، ابزار های" ICT" هستند نه تمامی آنچه که فناوری اطلاعات عرضه می‌کند. این فنآوری نوآورد در نیم‌کره راست مغز انسان فعال و به بهره می‌نشیند. درسخن آینده پویا بیشتر راجع به این کارکرد و شگفتی های شِگِرفِ نیم‌کره راست خواهیم نوشت.
تا آن زمان دو داستان واقعی را مرور کنیم که سالمندان خوب به خاطردارند ولی برای جوان‌ها مفید است:

اولین داستان مربوط است به جان هنری کارگر رنگین‌پوست راه آهن، از بردگان آفریقایی امریکایی، که اداره پست امریکا هم به یادبودش تمبری منتشر کرده و تونلی نیز به نامش هست. مرد عضلانی و پرقدرت که کسی از ریشه وبُن او خبر چندانی ندارد و به همین دلیل داستانش اندکی گنگ و محو و افسانه ایست! درسال های 1869-1871 با عنوان قوی‌ترین کارگر در تالکوت واقع در ایالت ویرجینای غربی می‌زیست. می‌گویند وقتی پُتکی که با نیروی بخار کار می‌کرد به بازار آمد و خالقش مدعی شد که سریع‌تر ازهر انسانی می‌تواند دل کوه را بکند و تونل حفر کند، جان هنری با پتک خود با آن ماشین به مسابقه پرداخت و مسیری از کوه را به نیروی اراده و بازو خرد کرد. تونلی در دل کوه کند که زودتر از پتک اتوماتیک به طرف دیگر راه یافت ولی پتک در بغل از شدت خستگی جان داد!

داستان واقعی دیگر، کاسپاروف روسی است که قهرمان بی رقیب شطرنج جهان شد و قهرمان ماند.
او نیز مانند جان هنری به مصاف ماشین رفت. با قوی‌ترین برنامه کامپیوتر برای بازی شطرنج درسال 1996 به مسابقه نشست و درمقابل بهت وحیرت همگان، پیروز شد. با توجه به گفتار کاسپاروف که می‌گوید:
"من در هر نگاه به مانیتور کامپیوتر، می‌توانم درهر ثانیه سه تصویر از بازی را پیش‌بینی و تفسیر کنم! ولی کامپیوتر در همین مدت، نزدیک به یک میلیون حرکت را می‌تواند در حافظه‌اش طرح و تفسیر و جا‌به‌جا کند!" پیروزیش حیرت‌آور بود.
ولی مغز یک برنامه نویس کامپیوتر، در کمتر از یک سال، حیرت بیشتری آفرید. یک نرم افزار برای سوپرکامپیوتری 1.4-Ton IBM  به نام Deep Blue طراحی نمود که درهر ثانیه بین دو تا سه میلیون حرکت را پیش‌بینی و طراحی و تفسیر می‌کرد!
گاسپاروف با این  Deep Blue که جنسیتی برایش تعیین نکرده اند به  مسابقه در شش دور از بازی نشست.
چه کرد و چه شدش را در سخن پویای خرداد که ماهِ خردورزیش می‌دانیم خواهید خواند.
در انتظار دریافت نظرات انتقادی شما هستیم.

* فناوری نوآوردCutting-Edge = فناوری‌ای که به تازگی به بازار آمده و قابلیت‌های نوین و نوآورانه‌ای ارائه می‌کند.


برای شنیدن مصاحبه دکتر شمس تابش روی تصویر زیر کلیک کنید

 


کنگره جراحان دهان، فک و صورت ایران
دکتر علی شکفته راد- دندان پزشک متخصص چگونه یک خبر ناخوشایند را به دیگری بدهیم؟


دکتر علی شکفته راد
دندان پزشک متخصص


یک پزشک گاه یافته‌ای از شرایط خطرناک بیمار دارد که به حکم قانون و یا اخلاق، باید آن را با بیمار و یا بستگان او در میان بگذارد. همیشه این بحث در پزشکی مطرح و مورد چالش بوده که پزشک تا چه حد و با چه روشی باید وظیفه اطلاع رسانی خود را انجام دهد. طبق منشور حقوق بیمار، این حق بیمار است که از بیماری خود، روند درمان و نتایج کار مطلع شود. گفتن برخی از این مطالب، برای گوینده آسان و یا خوشایند نیست اما گاه یک وظیفه است.
بالای صفحه
دکتر حمید محمودهاشمی- دندان پزشک متخصص جراحی دهان، فک و صورت ایران محیط پزشکی، بیمار و خبر بد

دکتر عبدالحسن کاظمی
فلوشیب اخلاق پزشکی و PhD مولکولار بیولوژی


از نظر فلسفي مي توان ادعا نمود و سپس ثابت كرد كه «بد» و به تبع آن "خبر بد" و نهایتاً، موضوعي كه شري در آن نهفته است و «بد» محسوب گردد؛ وجود ندارد اما واقعيت جاري و حاكم آن است كه كادر پزشكي، همراه بيماران و اطرافيان بيماران هميشه در معرض مواجهه با اخبار، موارد، رويدادها، شرايط و اوضاع و احوالي هستند كه عرف زندگي، ارزش هاي مرسوم، عادات اجتماعي و ... آنها را "خبر بد" و «شرايط ناخوشايند» ارزيابي كرده، آنها را نامطبوع يافته و عكس العملي حاكي از احساس نارضايتي نسبت به استماع آنها و يا مواجهه با آنها نشان مي دهند.

بالای صفحه
دکتر مهدی بوترابی، مدیر گروه سایت های پرشین
وبلاگ نویسی، مقدمه خدمات مجازی به پزشکان و بیماران

دکتر مهدی بوترابی

دکتر مهدی بوترابی، مدیر گروه سایت های پرشین که مدیریت پرشین بلاگ، مهم ترین سرویس وبلاگ فارسی را بر عهده دارد، به نقش پررنگ رسانه های سلامت محور در گسترش فرهنگ سلامت نگر پرداخت. این مدیر موفق بخش خصوصی اظهار داشت: «با تعمیم دانش عمومی مردم، از طریق بزرگ‌ترین کانون اطلاع رسانی و تعامل بشریت یعنی اینترنت، پیشگیری از بیماری‌ها نیز به اولویت عمومی اشخاص و جامعه و موسسات ذیربط بدل می گردد و سلامت اولویت اول مردم خواهد شد.»
دکتر افشین قناد- دندانپزشک، طنزنویس و شاعر آش آموزش

دکتر افشین قناد
دندان پزشک، طنزنویس و شاعربرگزاری دوره های کوتاه و بلند مدت با حضور اساتید صاحب نام (که بنا به گفته برخی منابع کج اندیش که می خواستند نامشان فاش نشود، حضورشان اندکی مکاتبه ایست) اهدای فیکسچرهای رایگان شرکت ...بووووووق .... که تنها به عشق چشم و ابروی شما و برای تاوان چیز یاد گرفتن شما آتش به مالش زده است. برگزاری دوره های سخت و توانفرسا در سواحل علم خیز و فناوری تولید کن هاوایی و ماکائو و بالاخره این اواخر دوره های آموزش منشی گری مدرن ...
مهندس لادن وجدان زاده | آرشیتکت
فضای پذیرش کودک

مهندس لادن وجدان زاده
آرشیتکت


فضای پذیرش کودکان يکي از مهم ترين فضاهاي عمومي در مراکز درماني است که نقش بسزايي در جذب کاربران محيط دارد؛ اما متاسفانه در بسياري موارد حضور کودکان در آن مورد بي-توجهي قرار گرفته مي گيرد. فضاي پذیرش در مراکز درماني خصوصا کلينيک دندان پزشکي مکاني است که بيمار ساعاتي را قبل از ورود به بخش درمان و يا ساير فضاهاي مرتبط در آن مي گذراند.

دکتر سیامک شایان امین
دندان پزشک- روزنامه نگار صحبت‌های رسانه‌ای مدیران حوزه سلامت و دندان‌پزشکی در آستانه روز دندان‌پزشکی و ارايه امار ضد و نقیض از تعداد دندان‌پزشکان کشور، نشان داد هنوز هیچ امار مستند و قابل دفاعی از خانواده دندان پزشکی کشور وجود ندارد. درحالی‌که وزیر بهداشت در پیام خود به مناسبت روز دندان‌پزشکی تعداد دندان‌پزشکان را بیش از 23هزار نفر عنوان کرد، دکتر محمد حسین خوشنویسان، در همایش روز دندان‌پزشک در مشهد، گفت: در حال حاضر در کل کشور حدود 20 هزار نفر دندان‌پزشک مشغول به کار هستند که از این تعداد 18 هزار نفر از آنها را دندان‌پزشکان عمومی و حدود سه هزار نفر را دندان‌پزشکان متخصص تشکیل می‌دهند.
  دکتر آيرج كي پور - دندانپزشکبیماری فنیل کتون اوریا

دکتر آیرج کی پور
دندان پزشک


فنیل آلانین (Phenylalanine) یک اسید آمینه بی جانشین در بدن است. زیرا این اسید آمینه در ارگانیسم ساخته نمی شود و می بایست مستقیماً از خوراک دریافت شود. این ماده توسط فنیل آلانین هیدروکسیلاز به موادی که برای رشد بدن ضروری است فراوری می شود. چنان چه فعالیت این ماده کاهش یابد، در اثر بالا رفتن فراورده های توکسینی، سیستم مغزی کودک دچار مشکل شده و علائم عقب ماندگی ذهنی آشکار می شود.

بالای صفحه
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN


nazarat.gif تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
©2004-2011 Irden Incorporation. All right reserved.

برای دکتر شمس تابش عزیز:

تابنده خورشید نود ساله ما

این جناب نود ساله دندان پزشک شیک پوش، خوش صحبت، خوش خوراک، خوش منظر، خوش رفتار، خوش برخورد، خوش اخلاق، پرکار و پراستقامت که نامش خورشید دین است و کارش تابندگی ونورپاشی من نمی دام منبع این همه انرژی را از کجا کسب کرده ومی کنند که تمامی ندارد و مبادا که داشته باشد.
یک الف دانشجو بودم که درسال 1329رفتم به دیدارقوم و خویش دوری که رییس بخش تنها درمانگاه آبرومند شمال شهر تهران بود دربیمارستان امیر اعلم که رییس اش پرفسورجمشید (اگر اشتباه نکنم ) اعلم سخت گیرو پرقدرت بود. شادروان دکترفریدون فرزین خودشان شیک پوش و خوش برخورد فرنگی مآب بودند یک اسیستان درشت استخوان عینکی اخم آلو داشتند که بعد دانستم مهربان مردی خوش خلق است بنام دکترباکی هاشمی ویک اسیستان تازه هم گرفته بودند که جلد دوم خودشان بود. ریزنقش و خوش پوش و خندان با سری بزرگ و شانه ای کوچک به همین نام خورشید دین تابناک که جناب دکتر شمس الدین خان تابش باشند مرد خوش شانسی که خنده ازلب مبارکشان هیج وقت دور نمی شود و من هرگزابروهای نازک شان - برخلاف ابروهای پرپشت درهم رفته جناب دکترباکی هاشمی- را گره خورده ندیدم و امید است هیچ کس نبیند. درضمن با سه پرس چلوکباب سلطانی در روز هم یک گرم به وزن مبارکشان اضافه نمی شود. درنهارکنگره از همه غذاهای مفید وپُرپُروتئین بشقابی کشیدند وبی ترس و احتیاط ازکلسترول ودیابت و فشار خون خندان و خوش اشتها میل فرمودند. نوش جانشان که لب خندانشان همیشه پرخنده باد. همین ایشان هم بودند که درس شادروان دکترفرزین درکاربرد الواتوربرای جا بجایی دندان های چند ریشه ای را یاد من داند و دستم بگرفتند و راهم انداختند حق معلمی برشانه هایم دارند که بر گردن نازک ترازمویم هیچ حلقه ای بند نمی شود ولو درس معلم و زمزمه محبتی باشد که بود. ایشان هم اولین همکاری بودند که درامریکا، پس از سالها دوری و تنهایی به دیداری دلشاد و مفتخرم فرمودند.
مهرشان و بزرگواریشان ناگفته می ماند تا روزی بسرایم یا آهنگی بسازم که توان گفتنش را داشته باشد.

امیر اسماعیل سندوزی
سان دیاگو، خردادهزارو سیصد و نود و یک


پاسخ دکتر شمس تابش به دکتر سندوزی:


کجا شمس دارد چو تو تابشی!
از سال 28-29 به دیگران گفتم این مرد یک ستاره درخشان خواهد شد در آسمان این حرفه ...


پریسا

سلام بر ایردنی ها

اردیبهشت آمد و رفت. نا گفته نماند، حالا که محصل نیستیم، به شکل دیگری اردی جهنم شده! البته به غیر از اردیبهشت امسال.
چند خطی جسورانه بر سخن پویا، به جرات دیدن این جمله زیر متن : " در انتظار دریافت نظرات انتقادی شما هستیم. "

سرعت پیشرفت علم، امروزه به قدری سرسام آور است که به گرد پایش هم نمی رسیم! دنیا به همت آدمی، دارد رو به پیشرفت می رود، اما افسوس که آدمیت به همان میزان، پسرفت دارد!
 امسال مراسم اسکار 2012 در حالی به پایان رسید که یک ایرانی یکی از تندیس های زرین آن را به دست داشت. چیزی که در تاریخ سینمای ایران بی سابقه بود.
چندی پیش با هم دانشکده ای هایم به گفتگو نشسته بودم. به رسم سینمایی ها که وقتی دور هم می نشینند، شروع می کنند به نقد فیلم و گفتن از این کارگردان و آن تهیه کننده! صحبت مان به اسکار و جایزه گرفتن فرهادی رسید. سوالی مطرح شد که چرا "فرهادی" و چرا جدایی نادر از سیمین" ؟ در "فرهادی" بودنش که حرف درخور توجهی نبود! چرا که اسکار این بار یک ایرانی را پذیرفته بود و به ظاهر، این انتخاب، بوی سیاست نمی داد! به هر حال... اما در "جدایی نادر از سیمین" بودنش، یکی از بچه ها نظری داد که سخت مرا به فکر فرو برد:
"اسکار امسال، پر بود از فیلم هایی خالی از معنا؛ و فیلم فرهادی به خاطر معناگرا بودنش اسکار گرفت"
 کاری ندارم که نظر این دوست همکلاسی ام چقدر درست و کارشناسانه بود - کما اینکه بعدا چنین نظری را در خیلی از نقدهای منتقدان برجسته دیدم - آنچه که از پس این جمله، ذهنم را قلقلک می دهد، این است: چیزی که از آن تحت عنوان "فناوری نوآورد" یاد شده، همانی ست که دارد آدمی را به سمت "مدرنیته" و "دنیایی خالی از معنا" سوق می دهد. کافیست فیلم هایی چون "تایم" و "تلقین" را دیده باشید تا شما هم مثل من، قدری نیم کره راست مغزتان قلقلکش بیاید!
هرچه بیشتر قله های این "فناوری نوآورد" به قدم های آدمی، فتح می شود، دنیا بیشتر به سمت نابودی ابدی، به دست همین بشر، پیش می رود.
 در دو داستان نقل شده در متن که اشاره دارد به توانمندی بشر در مقابل دستگاه هایی که خود ساخته، می بینیم که آدمی این قدرت را دارد که قوی تر از خود را بسازد، اما بر او پیروز شود! چرا که به نیروی تفکر مسلح است. چیزی که در ابزار ساخته دستش، نیست.
آنچه برای من مهم است و دارم هر روز و هر ساعت به آن می اندیشم، این است: دنیا با مدرنیته ی صِرف، به کجا خواهد رسید؟ آیا این همان "تیشه" ی معروف است که بشر دارد به "ریشه" ی خود می زند؟ چرا بشر امروز سعی نمی کند معنا را در کنار فناوری اش حفظ کند؟
سخن کوتاه می دارم...

ایردنی های عزیز
امیدوارم همواره در راهی که به سوی رسیدن به معنا همراه با مدرنیته، پیش گرفته اید، موفق و کامیاب باشید.