پیام ایردن - شهریور

پیام ایردن

پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۴۰ ، شهریور۱۳۹۱ . August 2012
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن
فهرستاخبار ایردن
  دومین کارگاه مهندسی بافت در دندان پزشکی

کنگره 11 انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران

کنگره 10 انجمن ارتودنتیست های ایران

کنگره 12 انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران

اولین کنگره خاورمیانه ای ICOI

کنگره 4 انجمن دندان پزشکی ایران، شعبه فارس


شرکت بازرگانی رویش تک ایرانیان

 سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - شهریور 1391

  "هوشمند باشید" 


هَمکارِ پُرکارم:
پنس و آینه را زمین بگذارید،
دستکش‌های طبی تان را درآورید،
پنچره اتاق مطب تان را باز کنید،
چند نفس عمیق بکشید،
 به شهری که در آن زندگی می‌کنید نگاه کنید،
بعد از خودتان بپرسید که: "آیا هم‌چنان که شهرتان رشد کرده و گسترده و فراگیرتر شده، شما هم  گستردگی ذهنی یافته و گامی از چند دهه پیش فراتر نهاده‌اید؟"

اگر جواب «آری» است، شاد باشید و از خودتان خرسند، که با زمانه حرکت کرده‌اید. روزمره‌گی نکرده‌اید، درجایی که بودید درجا نزده‌اید! یک گام جلوتر نهاده و با روز و روزگار به سوی تکامل در حرکت بوده‌اید. کم و زیادش و قیاس و میزانش را خودتان می‌دانید ولی حرکتی اگر کرده‌اید، شادی‌آور و راضی کننده است. راضی باشید ولی قانع نباشید که علم، اسب تیزپا نیست که شما را به وادی حسرت بگذارد و خود بگریزد، بلکه شهاب است و موشک. سرعتی دارد که در صورت قناعت و همراه نشدن، به سرعتی باورناکردنی، عقب می‌افتید و شرایط شما وخیم می‌شود. به یافته‌ها و دانسته‌های امروزین خود بیافزایید و از مزایای تکنولوژی نوآورد  نه تنها خود بهره مند شوید، که برای نسل وارث فرهنگ خودساخته نیز، توشه راه و امکان پیشرفت را- به‌نام یک وظیفه- فراهم کنید.
اگرجواب «نه» است، از خودتان بپرسید: چرا؟
 


اولین همایش جهانی "کنگره بین المللی ایمپلنتولوژیست‌های دهان" ICOI درخاورمیانه

25 تا 28 مهر 1391 تهران

The 1st Middle East ICICOI کنگره خاورمیانه ایI Congress, Tehran October 16-19th, 2012کنگره 10 انجمن
ارتودنتیست ها
کنگره ICOI
کنگره 10 ارتودنتیست ها
 

دکتر میترا میرمحمدی | متخصص جراحی دهان، فک و صورت PhD در علوم پزشکی اصلاح ناهنجاری بینی، حین جراحی زیبایی فک و صورت


دکتر میترا میرمحمدی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت-PhD در علوم پزشکی 


جراحی ارتوگناتیک، درمان شناخته شده ای برای دفورمیتی‌های دنتوفیشیال شمرده می‌شود. بیش‌تر مشکلات مربوط به چانه، هم‌زمان با این جراحی انجام می‌شوند. در حالی که درمان مشکلات مربوط به بینی به تعویق انداخته می‌شوند و یا درمان نمی‌شوند. اطلاعات کافی در رابطه با این گونه بیماران که این مشکلات را به همراه هم دارند وجود ندارد. هدف ما یافتن درجه شیوع ناهنجاری‌های بینی در بیماران با مشکلات دنتوفیشیال است.
بالای صفحه
کنگره جراحان دهان، فک و صورت ایران


ثبت نام کنگره 4 انجمن دندان پزشکی شعبه فارس
کنگره  4 انجمن
شعبه فارس
ثبت نام کنگره 11 انجمن جراحان فک
کنگره 11 انجمن
جراحان فک

دکتر عزت االه خامسی، دکتر شهرام خامسی لایم و پرکردن دندان با آمالگام


دکتر عزت الله خامسی  | متخصص دندان پزشکی اجتماعی

دکتر شهرام خامسی | دندان پزشک 


اخيراً بيماري داشتيم که به تازگي از ايالات متحده‌ي آمريکا آمده بود و نياز به ترميم دنداني با حفره‌يي بزرگ در سطح جونده داشت و در فرم پرونده‌اش تأکيد کرده بود که چون بيماري لايم دارد دندانش با آمالگام پر نشود. اين نوشته ما را بر آن داشت تا از بيمار علت را جويا شديم و جواب شنيديم که به علت وجود جيوه در آمالگام پر کردن دندان با آمالگام برايش عوارض دارد. البته در بحث‌هاي بهداشتي و در مورد بيماريهايي که توسط Vectorهايي نظير شپش (بيماري تيفوس)، کک (بيماري طاعون) و کنه (بيماري لايم) را منتقل مي‌کنند.

بالای صفحه


 در هنگام کار در کلینیک، چه و چگونه بپوشیم؟در هنگام کار در کلینیک، چه و چگونه بپوشیم؟


 
 


يمناسبت هایی چون روز پزشک و روز دندان پزشک، فرصت مناسبی می شود برای برخی خوش فکر ها که به چیزهایی فکر کنند که گاه در نهان ذهن آدم هاست. چهار مطلب کاربردی در زمینه پوشش مناسب پزشکان را ایردن برای همکاران خوش پوش و خوش ذوق در نظر گرفته است که توصیه می شود آن ها را مطالعه کنید، شاید به کار آید.

بالای صفحه
تبلیغ بهداشت دهان در مدرسه عشایر ایرانی
تبلیغ بهداشت دهان در مدرسه عشایر ایرانی


 
در این نشست که روز سه‌شنبه، ۲۴مرداد ماه، در تالار ابن‌سینای دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، دکتر محققی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر شریعتی، رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده ، دکتر ممتاز منش، دبیر کمیسیون انجمن های علمی، دکتر عامری دبیر آموزش مداوم وزات بهداشت، دکتر آقاجانی مشاور وزیر بهداشت و نمایندگانی از انجمن های پزشکی حاضر بودند. 

... ادامه سخن پویا:


اگر نمی‌خواهید (به عذرگرفتاری) پژوهش کنید و پرسش‌گر باشید و راه‌یاب و راه‌جو و همراه تمدن بشری به پیش روید، نمی‌توان گفت؛ "عیبی ندارد، مشکل زا و آسیب‌زن نیست!" پویا به جای شما می‌جوید، می‌پوید و چکیده‌اش را در ایردن عرضه می‌کند. او پیشه‌اش را همین قرار داده است. در این وانفسا که هرکس کلاه خودش را دو دستی می‌گیرد که تندباد حوادث از سرش برنگیرد، با این که آردش رابیخته و الکش را آویخته، دلش به این خوش است که گلیمی را از آب بگیرد ودر حد توان، در آفتاب تکنولوژی نوین خشک و آماده بهره‌دهی کند. اگر این خدمت مورد پذیرش باشد، یافته‌ها و بافته‌های ذهنیش را دو دستی به همکارانی که فرصت‌شان کم است تقدیم می‌کند. امید که با ما هم‌راه و هم‌گام شوید. در عصر سرعت و سبقت، بهترین پاداش شما به ایردن، کاربرد تکنولوژی نوآورد خواهد بود.

باید خود را برای بیش از90 سال عمر آماده کنید. لبخند ناباورانه نزنید! به بزرگان جهان و کهن‌سالی دانش‌مندان زنده کنونی نگاه کنید. شما هم ممکن است چنین عمری داشته و فرزندان شما بیش از این نیز عمر کنند.
اولین پرسش پویا این است که:
"همکاران دندان پزشک، ازفن آوری نو که شرایط زیست ما را دارد به سرعت دگرگون می‌کند چه می‌دانند؟"
شما به یقین دیگر نمی‌توانید در همان شرایطی که به دنیا آمدید و رشد کردید زندگی کنید!
زمانِ ما، محدوده‌ای از زیست اجتماعی محله‌ای و یا قوم و قبیله‌ای محدودتر، با روابط محدود، شرایط محدود و جابجایی و دگرگونی‌هایی محدود داشتیم.
درسه دهه پیش، پیش‌گامان دانش بشری شرایط را دگرگون کردند.
دانش و نیازهای ما با شرایط نو نمی‌خواند. خواندیم، بینش وکنش دیگری یافتیم و انقلابی را سبب شدیم،
دگرگون‌تر از آنچه بودیم شدیم،
در دو دهه گذشته از این حد و حدود نامحدود و درحال تغییر هم گذشتیم. به موبایل هوشمند، کامپیوتر کوچک پرسرعت و دانش و معلومات سریع و رایگان، که درهمه وقت و همه جا در خدمت هستند دست یافتیم و بهره‌مند شدیم.
اکنون لازم است که زاویه دیدمان را از اجتماع و شرایطی که برای زیست بهتر و سالم‌تر فراهم کرده و دارد ما را با خود به جلو می‌برد، به گروه و رشته حرفه‌ای خود یعنی دندان‌پزشکی باز گردیم.
پرسش این خواهد بود:
آیا یک دندان‌پزشک می‌تواند در جهان در حال رشد و گسترش شدید، همچنان به کلینیک و محدوده کار و حرفه اش نگاهی بسته داشته و چشم از آن‌چه در دنیای به‌هم پیوسته و درهم تنیده کنونی که به سرعت می‌گذرد ببندد؟ از چهاردیواری که دیگر اختیاری نیست و در هرلحظه می‌تواند دگرگون و حتی مسدود و ناکارآمد شود (مثلن با قطع برق)، فراتر ننگرد و نیاندیشد؟ 
جواب بی هیچ تاملی منفی است.
همکاران! از فن‌آوریی که می‌رود تا زندگی بشر را دگرگون کند چه می‌دانید؟
خوب است یک بار دیگر مروری بر آن‌چه قبلن نوشته شد داشته باشیم.
"فن آوری نوآورد قادر است دنيا را بنابرخواسته و نیاز انسان- با بازدهي بهتر و کارآمدی پویاتر- اتم به اتم از نو بيآفريند! این سخن بزرگی است ولی سخن گزافی نیست."
"می‌توان بر اتم به اتم هرعنصری "مانور" داد! یعنی می‌توان مواد را با دست‌کاری در اتم‌هایش، به دل‌خواه کارآتر کرد! حتا می‌توان تولیداتی با خواص دل‌خواه توليد انبوه کرد."
"می‌توان در ذات و پروسه‌هاي بيولوژيک بدن انسان نقش ایفا کرد و از اشتباهات بیولوژیک مانند ازدیاد نابجای سلول‌ها جلوگیری کند!"
"امروزه ظرفيت مغزهاي ما نسبتن ثابت و از پيش طراحي شده است. نانوبوت‌هاي كار گذاشته شده در مغز، باعث بسط و توسعه حافظه و همچنين بهبود حواس و قدرت درك و توانايي‌هاي شناختي ما خواهند شد. هنگام كارگذاشتن نانو بوت‌ها در مغز، لازم نيست عمل جراحي انجام گيرد، مي‌توان آنها را بلعيد يا به بدن تزريق نمود. علاوه براين، افراد قادر خواهند بود كه به آن‌ها دستور خروج از بدن را بدهند و بنابراين فرآيند تزريق آن‌ها به درون بدن برگشت پذير خواهد بود. اين نانوبوت‌ها قابل برنامه‌ريزي هستند و مي توانند با توليد محيط‌هاي واقعيت مجازي، ظرفيت مغز را فوق العاده افزايش دهند. آنها قادر خواهند بود كه پيكربندي خود و يا نرم افزار خود را عوض كنند. بر خلاف عمل جراحي كه با آن مي توان شبكه مصنوعي عصبي را فقط در يك نقطه خاص از بدن كارگذاشت، نانوبوت‌ها مي‌توانند به راحتي در ميلياردها ميليارد نقاط مختلف بدن در رفت و آمد باشند."
پرسش دیگر این خواهد بود:

"ازفنآوری هوشمند چه می‌دانیم؟"

"تکنولوژی هوشمند، شاخه‌ای از علوم كامپیوتر است كه ملزومات محاسباتیِ اعمالی چون ادراكPerception، استدلالReasoning  و یادگیری learning را بررسی كرده و سیستمی جهت انجام چنین اعمالی ارایه می‌دهد.
در نهایت تعریف دیگر تکنولوژی هوشمند از قرار زیر است:
تکنولوژی هوشمند، مطالعه روش‌هایی است برای تبدیل كامپیوتر به ماشینی كه بتواند اعمال انجام شده توسط ذهن انسان را به سرعت و صحت انجام دهد.
چگونه می‌تواند یک دستگاه دست‌ساز دست بشر مانند مغز انسان عمل کند؟ که انتظار دارند بتواند سریع تر و بدون خطا این کار را بکند!

نانوتکنولوژی چیست؟

فن‌آوری‌نانو یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که رشته‌های فراوان و گسترده‌ای را در علوم  پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا هر عنصری به ابعاد کمتر از یک میکرومتر است. یک نانومتر (nm) یک میلیاردیم متر و یک میلیونیم میلی‌متراست! * در واقع نانوتکنولوژی، فهم و توان به‌کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم‌هایی در این ابعاد است. با کوچک کردن در چنین حدی، هر ذره، اثرات فیزیکی جدیدی - عمدتن متاثر از غلبه خواص کوانتومی ذره بر خواص کلاسیک - از خود نشان می‌دهد. **

فن‌آوری‌نانو یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی مانند پزشکی، داروسازی، طراحی ترانزیستور‌های کم مصرف و پرقدرت، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، مهندسی مواد، ابزارهای نیم‌رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی مربوط می‌شود. 

تحلیل‌گران بر این باورند که تمدن بشری بر سه پایه "علم"، "هنر" و "فلسفه" نهاده و استوار است. دانش انسان، در سه دهه گذشته، از فیزیک نیوتونی به فیزیک کوانتومی و براساس سه فن‌آوری پرقدرت می‌تازد و به پیش می‌رود. این سه فن‌آوری عبارتند از: "نانوتکنولوژی" ، تکنولوژی زیستی (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (Information Technology). نانوتکنولوژی می‌تواند به عنوان ادامه‌ی دانش کنونی، به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد. ***
 فناوری الکترونیک مولکولی یا همان نانو‌الکترونیک، یار و یاور خوبی برای صنعت درحال رشد سریع الکترونیکی امروزی، که مبتنی بر سیلیکون است می‌باشد. اگر نانوالکترونیک را بتوان مکملی برای فناوری سیلیکونی به کار برد، شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این فناوری نوپا بوده و جایگزین مناسبی برای نسل آینده محصولات الکترونیکی در نظر گرفته شده است.

با نانو الکترونیک جا افتاده و وارد بازار محصولات الکترونیک شده، می‌توان نسل جدیدی از محصولات را به دست آورد که شامل پردازندهایی ۱۰۰۰ مرتبه سریع‌تر از نوع امروزی و ذخیره سازی‌ای بیش از این مقدار باشند، به گونه‌ای که ابررایانه‌های هیولای کنونی را به کوچکی یک ساعت مچی و ظرفیت نهایی ذخیره اطلاعات به حدود یک ترابیت در هر اینچ مربع ساخت. این امر موجب ذخیره‌ سازی ۵۰ DVD یا بیشتر در یک هارددیسک با ابعاد یک کارت اعتباری است! درنهایت به نانوربات‌هایی می‌رسیم به ابعاد نانو، که دنيا و علم پزشكي را دگرگون خواهند كرد.

 با كاربردي‌شدنِ نانوداروها، مي‌توان وارد بدن شد، بخش‌هاي آسيب ديده را شناسايي، درمان يا ترمیم کرد! در اين بخش به تازگي محققان در دانشگاه كارنگي ملون توانسته‌اند نانوموتوري توليد كنند كه به راحتي درون رگ‌هاي انسان حركت مي‌كند. اين اتفاق را مي‌توان نقطه عطفي در بخش پيشرفت نانوموتورها دانست. .نانوروبات‌ها هنگام كار در بدن مي‌توانند توسط تصويربرداري ام‌آرآي ديده شوند!
فشرده این که؛ علم بشري اينك در آستانه چنگ‌اندازي به اين عرصه است، تا ساختارهایي بسازد كه در طبيعت نيز يافت نمي شوند. فناوري نانو، كاربردهايی را به تکنولوژی عرضه می‌کند كه بشر از انجام آن به كلي عاجز بوده است و پيامدهایي را در جامعه برجا مي‌گذارد كه بشر تصور آن‌ها را هم تاکنون نكرده است. **** پرسشی پیش می‌آید که ما ایرانی‌ها- زمانی که درمدارس مصر دانش آموزان با نانوتکنولوژی آشنا می‌شوند و دانشگاه‌ها کار می‌کنند- در این پیشرفت درکجا ایستاده ایم؟

خوش‌بختانه، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در ایران تشکیل شده‌است. وظیفه‌ی اصلی این ستاد، تعیین مسیر حرکت و اولویت‌های ملی کشور، رفع موانع در زمان اجرا و خدمت‌رسانی به بخش‌های اجرایی برای توسعة فناوری نانو می‌باشد. ستاد ویژه توسعه فناوری نانو می‌کوشد تا از طریق ارایه تسهیلات، ایجاد بازار و رفع مشکلات، زمینه فعالیت بخش خصوصی و تولید ثروت در جامعه را فراهم آورد.
تاریخچه تشکیل ستاد به سال ۱۳۸۰باز می‌گردد که به همت و یاری پروفسور غلامعلی منصوری استاد دانشگاه ایلینویز در شیکاگو و مرحوم دکتر محمد تقی ابتکار که در آن زمان مشاور علم و فناوری آقای خاتمی بود، اهمیت و جایگاه فناوری نانو و تاثیر آن در آینده علمی و صنعتی دنیا را بیان کرد. دکتر ابتکار پس از آن طی نامه‌ای که بعدها به سند اصلی توجه دولت ایران به فناوری نانو تبدیل شد، از سید محمد خاتمی تقاضا نمود برای راه‌اندازی مجموعه‌ای منسجم، جهت تمرکز بر موضوع نانوفن‌آوری اقدام کند. پیشنهاد اولیه او شکل‌گیری چنین تشکلی در دفتر همکاری‌های فناوری رییس جمهور بود که مورد توجه و تایید خاتمی قرارگرفت. بعد از آن کمیته مطالعات سیاست نانوتکنولوژی در دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهور راه‌اندازی شد که از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ با همین نام به فعالیت ادامه داد. بعد، در سال ۱۳۸۲ به ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تبدیل شد.

هوش چیست؟

هوش یا توانایی ذهنی، مقوله‌ای کیفی است که مشکل می‌توان آن را کمی کرد! کیفیتی است برای یادگیری، درک و بيان احساسات، در ارتباط با خود و دیگران، هم‌دردی با احساسات ديگران و توانايی اداره مطلوبِ خُلق و خُویِ مناسب برای حلِ مسایلِ دشوار و تفکرِ خلاق. هوش از چهار مهارت اصلی تشکيل می‌شود:
•    خودآگاهی: توانايی شناسايی دقيق هيجان‌های خود و آگاهی از آن‌ها به هنگام توليد.
•    کنترل یا مدیریت: توانایی کنترل بی واسطه و خود به خودیِ تمايلات خود درنحوه واکنش به اوضاع و شرایط مختلف.
•    آگاهی اجتماعی: توانايی در تشخيص دقيق هيجانات ديگران و درک اين‌که دقيقا چه اتفاقی در حال روی دادن است. اين موضوع اغلب به اين معناست که طرز تفکر و احساسات ديگران را درک می‌کنيد، حتی زمانی که خودتان همان احساسات يا تفکرات را نداريد. اين همان هم‌دلی است.
•    راه‌یابی: توانايی به کارگيری آگاهی از هيجان، کنش، واکنش و در نظر داشتن شرایط ديگران
•    رهبری: به منظور موفقيت درکنترل و مديريت تعامل‌ها، توانايی‌ها، و کنترل موثر تعارض‌های دشوار.

تکنولوژی هوشمند و هوش مصنوعی
هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین از خود نشان می‌دهد و یا به دانشی- به ویژه در علوم کامپیوتر- که سعی در ایجاد آن دارد گفته می‌شود. از دید یک تکنولوژیست، فن آوری پیچیده‌ایست که آغازش در اسطوره‌ها و گسترش آن درعرصه پهناور برخورد بسیاری از دانش‌ها و فنون قدیم و جدید است. ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، نورولوژی و زیست شناسی جست‌وجو کرد.  شاخه‌ها و کاربردهای گوناگون و فراوان آن را در علوم رایانه، فیزیک، پزشکی، صنعت تولید انبوه و زمینه‌های بسیار دیگر پی گرفت. می‌توان آن را دانشِ شناخت (Cognitive Science) نامید و طراحی عامل‌های هوشمند تعریف کرد. یک عامل هوشمند، سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را بالا می‌برد. دانشی است كه داده‌های علوم مكانیك، كامپیوتر و كنترل را یك‌جا می‌طلبد.

با هر تعریف و شناختی که به فن آوری نوآورد نگاه کنیم، این پرسش بی پاسخ می‌ماند که چه چیزی در انسان یا هر موجود دیگر، آن‌قدر ویژه و خاص است كه او را با صفت هوشمند از سایر موجودات متمایز می‌كنند؟
پاسخ به این پرسش كه هوشمندی چیست یا چگونه ایجاد شده است، ما را در ساخت یك تشکل هوشمند با توانایی تطبیق و عمل در محیط واقعی یاری می‌دهد، که نحوه کاربردش در این مختصر ممکن نیست. امروزه نیاز صنعت- از ربات تا امکانات کنترلی- که چرخ دانش بشری را می‌گرداند، ضرورت زندگی بشر است.
چگونه به این مکان و جایگاه رسیده‌اند را می‌توان گفت و مسایل و راه کارهای عملی که سخت علمی و پیچیده‌اند را برشمرد، ولی به یک جواب ساده بسنده می‌شود؛ "بهترین روش برخورد با مسایل، حل آن‌هاست."

یك روش این است كه طراح تمامی جزئیات را از ابتدا و به صورت كاملن دقیق در نظر گرفت و گام‌به‌گام برنامه ریزی و طراحی کرد. این روش منجر به ماشینی كامل پیچیده و عمومن غیر قابل پیاده سازی خواهد شد. به علاوه، اجرای این پروژه هر کجا که با مشکل کوچک پیش بینی نشده‌ای روبه‌رو شود، پروژه در شرایط پیش بینی شده ناكارا خواهد شد. روش بهتر و عملی‌تر این است كه مانند خود طبیعت، ربات بسیار ساده‌ای طراحی كنیم- گاه به‌سادگی یك موریانه یا مورچه- و اجازه دهیم تا این ربات ساده خود مسایل را به‌جای ما حل كند. حتی می‌توانیم اجازه دهیم یك اجتماع از ربات‌ها از طریق تعامل با یكدیگر، به حل مسایل پیچیده خود بپردازند. بنابر تئوری پیچیدگی Complexity Theory كه پیچیدگی یك اجتماع، حاصل‌ضرب پیچیدگی تك‌تك عناصر آن است، یك اجتماع با عناصر بسیار ساده هم ممكن است به صورت كاملن پیچیده و هوشمند عمل كند و گره‌گشا شود. به مورچه‌ها نگاه کرده‌اند که توان هوشی هرکدام بسیار ساده و ناکارآمد است، ولی مشکلات خود را به طرز شگفت‌آوری حل کرده‌اند! لانه‌شان نزدیک منبع عذایی‌شان ساخته می‌شود و با طراحی ساده، نزدیک‌ترین و بی‌خطرترین راه را می‌سازند که به سختی آب به آن راه پیدا می‌کند. رفتار هوشمندانه حیرت آور جمعي، حاصل اجتماع عناصریست كه تك تك آن‌ها داراي حداقل هوشمندي هستند.

همکاران، هوشمند، هشیار و همراه باشید!
پویا
 
*- از "ویکی‌پدیا

** - از دید دندان پزشکان می‌توان به انواع نانو کامپوزیت‌ها شامل: نانو کامپوزیت‌های پایه پلیمری، سرامیکی و فلزی با استحکام بی نظیر و ضریب انبساطی- انقباضی نزدیک صفر اشاره کرد.

***- این اندازه 18000 بار کوچکتر از قطر یک تار موی انسان است. به طور میانگین 3 تا 6 اتم در کنار یکدیگر طولی معادل یک نانومتر را می‌سازند.

****- در حقیقت این مواد متشکل از کریستال‌ها یا دانه‌های نانومتری هستند که هر کدام از آن‌ها ممکن است از لحاظ ساختار اتمی، جهات کریستالوگرافی یا ترکیب شیمیایی با یکدیگر متفاوت باشند.

استخدام در ایردن

اخبار ایردن
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

nazarat.gif تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما
©2004-2011 Irden Incorporation. All right reserved.

دکتر فریبا کرامت:

درود
گاهی یک کلام، یک عکس،یک تصویر، یک صدا، یک شعر، یک پیام و حتی یک نگاه می تواند یک تلنگر باشد.
سخن پویا تلنگری دیگر برای تولد وتحول دوباره و پویایی!
در ضمن روز تولد بوعلی سینا و روز پزشک ( اول شهریورماه) را که گذشت به همه پزشکان شادباش می گوییم

با آرزوی بهروزی وپیروزی