پیام ایردن - آذر

پیام ایردن

پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۴۳ ، آذر۱۳۹۱ . December 2012
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن
فهرست

پیام پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - آذر 1391 

سکوت پویا  


در عمر هشت ساله‌ی ایردن، پویا در تمام موضوعات مهم این پایگاه قلم زد. از جمله آثار ایشان، نوشتن سخن پویا برای اکثر 42 شماره ماهنامه های پیشینِ ایردن بود که پیش از همه مطالب می رسید و هشدارمان می داد که "وقت ارسال خبرنامه است!". این ماه ناگهان با سکوت ایشان مواجه شدیم و هرچه ارسال ماه نامه به تاخیر افتاد تا شاید پاسخی از ایشان برسد، تنها ادامه سکوت را شاهد بودیم... نمی دانم این خاموشی، پاسخی است به سکوت اکثریت مخاطبینِ پیام های آشکار و مصرانه ایشان، یا جوابی به مضحکه‌بازارِ مدیریت موجود و یا حکمت دیگری دارد، ولی می دانم که سکوت پویا هم پویاست.
از این شماره تا روزی که عاملی این سکوت معنادار را بشکند، ماهنامه های ایردن بی سخن پویا منتشر خواهد شد.

به امید حرکت اندیشه محور پرثمرِ قلم‌ها و قدم‌ها به جای حرکت کم ثمر سرها،
علی - مدیر ایردن  تخصص جراحی دهان و فک و صورت - PhD در علوم پزشکی اهمیت تشخیص افتراقی "کوچکی یک‌طرفه صورت" پیش از اقدام به جراحی 


دکتر میترا میرمحمدی
تخصص جراحی دهان و فک و صورت - PhD در علوم پزشکی 


تشخیص اتیولوژیک، مشکل ترین اما مهم ترین گام در درمان دفورمیتی های صورتی می باشد. میکروزومی همی فیشیال (HFM) آنومالی کرانیوفیشیال شایعی (حداقل 1 مورد در 5600 تولد) است که با رشد ناقرینۀ کمتر ساختارهای صورتی برآمده از قوس اول و دوم قوس های برانشیال مشخص می شود. دفورمیتی ها ممکن است گوش، فک پایین، فک بالا، قوس گونه ای، استخوان گیجگاهی، اعصاب کرانیال پنجم و هفتم و ستون مهره ای گردنی و عضلات صورت را شامل شوند.
بالای صفحه

در معاینه دندان پزشکی رادیوگرافی او.پی.جی به مراتب بهتر از بایت وینگ رادیوگرافی او.پی.جی به مراتب بهتر از بایت وینگ


دکتر ساينا پراينده 

 دندان پزشک


هر كدام از روش‌هاي راديوگرافي دندان‌پزشكي ويژگي‌ها و كاربرد‌هاي خاص خود را دارند. راديوگرافي او.پی.جی و بايت‌وينگ دو راديوگرافي مرسوم دندان‌پزشكي با كاربرد تشخيصي هستند.
 هر كدام از اين روش‌ ها را به سادگي مي‌توان جايگزين روش ديگر كرد اما راديوگرافي پانوركس برتري‌هايي بر بايت‌وينگ دارد كه در ادامه به مرور آنها مي‌پردازيم.

بالای صفحه

 HIVبیماری ایدز می تواند علائم اولیه خود را در دهان بروز دهد 


 
نخستین مورد ابتلا به ویروس HIV در جهان در سال ۱۹۸۱ میلادی مشاهده شد و تا به امروز، هر سال سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به شمار مبتلایان به این بیماری در جهان افزوده می شود و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مبتلایان نیز در سال، جان خود را از دست می دهند. پزشکان با تاکید بر اینکه رفتارهای پرخطر احتمال ابتلا به ایدز را در افراد ایجاد می کند نه زندگی درکنار افراد مبتلا به HIV ، معتقدند افراد می توانند با محافظت در برابر این ویروس، گام مهمی در راستای کنترل بیماری ایدز درجامعه بردارند.  


بالای صفحه
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
دکتر آرش خالق جو
متخصص آسیب شناسی دهان
 

طبق اعلام ADA عوارض شناخته‌شده دهاني اين مخدر از دست رفتن زود هنگام دندان‌هاست که بر اثر عوارض مستقيم فيزيولوژيک و سايکولوژيک ناشي از مصرف مواد شامل خشکي دهان، بهداشت دهان ضعيف، افزايش مصرف نوشيدني‌هاي قندي کالري بالا و دندان‌قروچه است، اما موضوع اصلي مورد بحث در اين نوشتار بررسي عارضه‌اي خطرناک‌تر در معتادان به کراک در ايران است که نه‌تنها علايم کلينيکي آن کمتر معرفي شده بلکه راهکارهاي درماني آن نيز به صورت آکادميک و مدون وجود ندارد.

اسماعیل امینیدکتر بازی 


اسماعیل امینی

طنزنویس

خاک ایران یکسر از دکتر پر است
هرکه دکتر نیست نانش آجر است
ملک ایران سرزمین دکتران
این‌قدر دکتر نباشد در جهان

بالای صفحه
اخبار ایردن
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

nazarat.gif تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک  | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.
نظرات

برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید