پیام ایردن - بهمن

پیام ایردن

پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۴۵ ، بهمن۱۳۹۱ . February 2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن
فهرست




آریا سیمین طب

 



سخن پویا - امیر رهگذر
IRDEN | ایردن | سخن ماه - بهمن 1391

پیوند، استحکام آور

و تفرقه، شکست ساز است


یک صفحه سفید برایمگذاشته اید. ارسال یک صفحه سفید برای کسی که اگر برگ کاغذی سفید را ببیند خط خطی اش می کند و مبتلا به عادتی مخصوص از کودکی بوده و دوست هم ندارد ترکش کند، گویای پیام های زیادی است. چون فکرمی کنم آدم خوش بینی هستم، ارسالش را حمل بر: "بفرمایید خط خطیش کنید" می کنم نه "بهترین بیان، سکوت یا خاموشی است". یا، فرمانی به معنای: "مانند پویا سکوت اعتراضی کنید و سفید نامه بنویسید!"
من عاشق کاعذ سفیدم تا به آنی از خط پُر و انباشته یا همان خطخطی اش (دوست دارم سر همش بنویسم چون حالم را بهتر بیان می کند) کنم. به همین دلیل آنچه می نویسم را شما خطخطیش بدانید و من بهانه اش می کنم برای اعتراض به سکوت پویا. وقتی پویا چنین کرد مواقق نبودم. اما پویا فرد پخته و آبداده ایست و می داند صلاحش چیست و چه نباید بکند! یک بار هم که از کم همتی همکاران کم کار گرفتار، دلم به درد آمد، درشماره خرداد نود، به جای پویا نوشتم:



لزوم تشخیص صحیح ضایعات اندو ـ پریو در درمان موفق آنها لزوم تشخیص صحیح ضایعات اندو ـ پریو در درمان موفق آنها


دکتر مریم حقی- پریودنتیست
دکتر فریال طالقانی-
پریودنتیست


وجود همزمان مشکلات پالپ و بیماری های التهابی پریودنتال می تواند تشخیص و طرح درمان را پیچیده تر کرده و توالی درمان های مورد نیاز را تحت تأثیر قرار دهد، اگرچه اثرات بیماری های پالپ بر روی پریودنشیوم به خوبی ثابت شده است. ولی ارتباط واضح بین پریودنتیت و درگیری پالپ چندان مستند نمی باشد. علائم و نشانه های پریودنتیت معمولاً از لثه مارژینال آغاز شده و دندان های مبتلا معمولاً فاقد علائم حاد می باشند. از طرفی علائم بیماریهای پالپ اکثراً محدود به دندان بوده ولی به ندرت می تواند در اثر گسترش التهاب منجر به علائم پریودنتالی نیز بشود.
بالای صفحه

خطا یا عدم تشخیص در دندان پزشکی عدم یا خطا در تشخیص دندان پزشکی


ترجمه: دکتر یاسر مالی

پزشک متخصص کودکان


تشخيص اشتباه (misdiagnosis) مي‌تواند انواع مختلفي داشته باشد: از عدم تشخيص (missed diagnosis) يعني عدم شناسايي هيچ‌گونه مشکل طبي در شرايطي که واقعا مشکلي وجود دارد، تا تشخيص غلط که نادرستي آن بعدا مشخص مي‌شود مثلا بدخيم تلقي کردن يک تومور خوش‌خيم. تشخيص اشتباه نوعي از خطاهاي پزشکي است و با وجود دشواري تخمين دقيق فراواني آن، برخي آمارها ميزان آن را 2%-1% و داراي پيامدهاي متغير برآورد کرده‌اند.

بالای صفحه

خبراخبار




بالای صفحه
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری




دکتر مهسا منصوری-دندان پزشک
دکتر جابر یقینی- پریودنتیست

سايش يك پديده ي معمول در دندان پزشكي است و يكي از مهم ترين عوامل تخريب و استهلاك دندان مي باشد. سايش در سطح جونده عموماً در خلال عمل جويدن توسط فشار بين دندانها و سايش در سطوح جانبي بيشتر توسط مسواك و خميردندان ايجاد مي شود. سايش دندانها اتيولوژي مولتي فاكتوريال دارد كه شامل erosion ،attrition و abrasion مي باشد. گرچه اثر erosion به نظر غالب تر مي رسد (smith and knight 1984). اروژن با مواد شيميايي نظير اسيدها به وجود مي آيد.


دومین سمینار ملی نقش علوم پایه پزشکی در ارتقای سلامت

دردداستان | صندوقچه


دکتر آیرج کی پور

دندان پزشک، نویسنده


هر جوانی آرزو دارد آینده را ببیند. سال‌مندان هم. افسوس که ما نمی‌توانیم چشمانمان را ببندیم و پس از چند هزار سال بیدار شویم و بینیم آینده چگونه است. ولی می‌توان کاری کرد و به یاری هم به آیندگان گفت ما کیستیم و چه احساسی داریم. آن‌گاه آنان ما را خواهند شناخت و در میانشان زیستی نامیرا خواهیم یافت. من صندوق‌چه‌ای دارم.


بالای صفحه

دکتر حسین بهنیادانستنی هایی در مورد جراحی فک

دکتر حسین بهنیا

دندان پزشک متخصص جراحی دهان، فک و صورت


اقوام و ملل مختلف براي خود معيارهاي متفاوت و حتي متناقضي براي زيبايي دارند، اما يك نكته مشترك در تمام اين اقوام و كشورها بحث تناسب و هارموني ست كه برمبناي عقايد همان قوم و نژاد تعيين مي شود. مثلاَ در نژاد آفريقايي هر دو فك بيرون زده و جلو آمده است كه از نظر مردم بسياري از كشورها نازيبا ست اما در ميان خود آفريقايي ها زيبا و متناسب تلقي مي‌شود. بنابراين اجزاي صورت و بدن تعيين كننده زيبايي با توجه به معيارهاي قومي و نژادي ست در نتيجه در صورت بايد تمام اجزا را باهم درنظر بگيريم اينكه بياييم و روي يك جزء صورت دست بگذاريم و فكر كنيم با دستكاري آن صورت ما زيباتر مي‌شود طرز فكر اشتباهي ست.

بالای صفحه

دکتر شروين نجفي زادهاز ایستادن های طولانی مدت و بی حرکت خودداری کنید


دکتر شروين نجفي زاده

فوق تخصص جراحي عروق


به طور معمول همه چيز از يک درد گنگ و خستگي در پا شروع مي شود، دردي که شايد خيلي از افراد آن را پشت گوش بيندازند و منتظر بنشينند تا روزي برطرف شود، غافل از اينکه يکي از سياهرگ هاي پايشان روز به روز گرفتگي بيشتري پيدا مي کند و متسع تر مي شود. بعد از آن يک روز مي بينند که قسمتي از پايشان تغيير رنگ داده و متورم شده است اما مشکل اينجا چيزي است به نام واريس، بيماري شايع و دردناک... . مصاحبه با دکتر شروين نجفي زاده، فوق تخصص جراحي عروق، عضو هيات علمي دانشگاه را در اين مورد بخوانيد.

بالای صفحه

خاطره، حادثه، داستانخاطره | حادثه | داستان






بالای صفحه

لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

nazarat.gif تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.
نظرات

برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید