پیام ایردن - اسفند 

پیام ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۴۶ ، اسفند ۱۳۹۱ . March 2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن 
فهرست
آریا سیمین طب

 سخن پویا - امیر رهگذر
IRDEN | ایردن | سخن ماه - اسفند 1391


بهار زیر شنل سپید زمستان جوانه می زند


همین دیسال و دیروزها بود که با شما دوستداران ایردن از بهار و روزهای نو سخن به مهر نوشتم. تا چشم برهم نهادیم، سه فصل چون باد گذشت و زمستان شنل سپیدش را بر بلندی های البرز، سهند و سبلان جا نهاد و می رَوَد تا بگریزد. می داند که  پوشش زمستانی اش، بر قله های بلند، قطره قطره؛ آب، جوی، نهر و رود می شود. می کوشد تا برای دریا شدن بِرَوَد و بِدَوَد. آموخته که "قطره، قطره است گر تنهاست، ور به دریا شود دگر دریاست". امید دارد تا در آفتاب تابستان، بخار و اَبرشود، یا بر زمین فرو نشیند، تا در جایی چشمه ای جوشان شود. این تولد و تجدید و تداوم، نفس و ذات زندگی است. بیایید از زمستان، بهاری بی خزان و پُر از گل و شادی برای خود و دیگران بسازیم. قصه امسالم را در پایان فشرده می نویسم.
در این عمر هشتاد و پنج بهاره ام به تجربه آموختم که زمستانِ یخ بندان بی برگ و بار و بهار پرشاخه و شاخسار،همان دوبخش پر و خالی لیوان زندگی ما و هردو باهم باید و می زیبد که پذیرفته شوند. جان لنون، خواننده، نوازنده و آهنگ ساز موسیقی راک، داستانی از زندگی کودکیش دارد که دراین نوبهارِ نوسال، خواندنی است. می گوید "وقتی به مدرسه می رفتم، روزی از من پرسیدند که درفرداهای نیامده دوست دارم چه شوم. گفتم «خوش حال». گفتند که معنای پرسش را خوب نمی فهمند. گفتم: «شما معنی زندگی را نفهمیده اید»".
آیا می توانم بگویم ما هم اگر هر دو بخش پُر و خالی زمستان و بهار حیات  انسانی را درک نکرده و پذیرا نباشیم معنا و مفهوم زندگی را نشناخته و باور نکرده ایم. که اگر شب نباشد روز به معناست؟
درجایی به وظیفه و اکنون برای شما به جان می نویسم که بیش از شانزده سال است ساکن یک اتاق جمع و جور و خوش منظره ام. تماشای زندگی را از بلندی و به اندازه دو پنجره اتاقم، سهم دار و نظاره گرَم. سر شاخه های پُر برگ و بار دو درخت، که زمانی نهالی بودند و اکنون تناور درختانی هستند، در این شانزده سال، حسودانه دیدم را از آنِ خود کرده و کوه های بنفش و مناظر دور دست را به هنگام برگ داری و سرحالی ازمن گرفته اند. دراین روزهای زمستانی که درختانم بی برگ و عریانند، من کوه های بنفش و دره های سایه دار و سقف آجری رنگ ساختمان های پایین دست را می بینم.
ازکنار تختخواب، دست پیش بردم، پنجره را گشودم و شاخه مهربانی که می خواهد به درون اتاقم سَرَک بکشد را با دست پیش کشیدم. هنوز هم بی عینک می بینم. با شوق بر شاخه عریانِ مهربانش نگاه کردم. جوانه های قهوه ای رنگی بر عریانی شاخه دیدم که با نظمی دل انگیز تا نوک سرشاخه هایش به ترتیب روییده بودند. گرچه این نورسته های قهوه ای به ظاهر بی حرکت به‌نظر می آمدند، ولی به چشم جان می دیدم که نبض حیات در درونشان غوغا می کند. می دیدم که هرکدام که نورسته ترند کوچک تر هم بودند! این نظم به ظاهر ساکن، از بزرگ نزدیک دستم تا کوچک بر نوک روینده شاخه، یعنی رشد و تداوم منظم حیات. 
دلم، این دل پُر امید و شاد و شنگول هشتاد و پنج ساله ام، نوای هم آهنگ ارکستر باشکوه زندگی را در دل همین جوانه نورسته  می شنید که چه باشکوه می نواخت. از شوق فرا رسیده بهار دیگرم، شاخه را به لبانم نزدیک کردم و بوسیدمش. می دانم این قهوه ای های نورسته سبزشونده، هدیه پاییز برگ ریز و زمستان سرماخیز و مژده بهارِ پُرشکوفه و تابستان پُرثمر و زندگی است که برپوست سرد شاخه می درخشند و نوید و تداوم حیات را با خود دارند.
داستان این نوروز را نمی خواهم از زبان شعر غمگین شهریار بنویسم. اصل داستان از گی دوموپاسان است. در پاییزی مادر بیماری کنار پنجره نشسته بود و کودکش در کنارش از او می پرسید که پدر به او گفته بوده است که مادر به سفری خوش می رود. کودک می خواست بداند که مادر چه زمان وکی به سفرش خواهد رفت. مادر می گوید "تا وقتی این برگ های سرخ و زرد شده بر شاخه های این درختند من نزد تو خواهم بود." مادر فردای ان روز از زبان شعری شهریار می بیند که: «دو دست کوچک طفل برگ ها را به شاخه ها می بست». 
بیآیید همه باهم مهربان تر باشیم. بکوشیم در سال نو، برگ و گل امید را برشاخه زندگی، با ابریشم لطیف هفتاد رنگِ مهر وصفا و صداقت- اگر برگی می رود که از شاخه ای جدا شود-، گره بزنیم. مهم نیست چه فصلی است. مهم این است که ما ملتی مهربان و شادی خواه بوده ایم. زیبنده است اگر درس ما خوش حالی و نگاه مان به جوانه هایی که می رَوَند تا شکوفه شوند باشد. 
زیبنده تر این که، بر منتظرانی که کنار پنجره سال داری نشسته اند، مانند همان شاخه ی سر بر شیشه پنجره نهاده (به جای سرک) سری بزنیم، حالی بپرسیم و دستی بر موی سفیدشان بکشیم و بوسه ای برگونه پر چروکشان بزنیم، که منتظرند تا جوانه های قهوه ای شاخسار ما را به عنوان نوه شان در این روز نو ببینند. خوش حال خواهند شد اگر، نشانشان دهیم که در ما تداوم یافته و تکرار شده اند. آنها همین را می طلبند. چه انسانی و زیباست که محروم شان نکنیم.
دوستداران ایردن! نوروزتان مبارک و بهارتان پر از شادی و دل خوشی باد!

سندوزی


خبراخباربالای صفحه
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماریبیشترین علت قصور پزشکی دکتر رضا سوری
حقوقدان 

سياري از پزشكان با دقت در عمل هاي جراحي سعي در ارتقاي سلامتي بيماران دارند. اما متاسفانه در برخي مواقع مرتكب قصور مي شوند. از آنجا كه خطاي آنها عمدي نيست خودشان هم به دنبال وقوع چنين مواردي از نظر روحي بسيار متاثر شده و در صدد برطرف كردن خطاي غير عمدي خود بر مي آيند. از اين رو به دليل حساسيت موضوع و ضمانت اجراي قوانين حاكم بر عمل هاي جراحي، قانون نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران در 20دي 1374 تصويب شد تا دست اندركاران حرفه هاي پزشكي تحت نظارت قانون اقدامات درماني خود را انجام دهند كه نتيجه آن آرامش روحي و رواني براي شهروندان باشد....دردانتقال عفونت در درمان ارتودنسی


دکتر محمدامین نریمانی

دندان پزشک متخصص ارتودنسی


برخي تصور مي كنند كه درمان ارتودنسي درمان تميزي بوده و با توجه به اين كه با خون ارتباط زيادي ندارد، نياز به مراقبت و ضدعفوني سازي زيادي نيست. اين مطلب درست نيست و نياز به اقدامات ضدعفوني كننده و پيشگيري از انتقال انواع ميكروب در بين افراد در همه رشته هاي درماني ضروري و مهم است. بيماري هاي عفوني عمدتا بيماري هايي هستند كه به دليل واردشدن عامل بيماريزاي خارجي ايجاد مي شود.

بالای صفحه

دنداندرباره دندان و ضرورت مراقبت از آن


دکتر محسن بایرامی

دندان پزشک


اولین دندان هایی كه در دهان انسان رشد می كنند، دندان های شیری هستند. تعداد این دندان ها 20 عدد می باشد. دندان های شیری معمولا از حدود سنین 6 ماهگی شروع به رویش كرده و تا سنین 24 الی 30 ماهگی همه دندان های شیری رشد می كنند. پس از آن دندان های دائمی دیده می شوند. تعداد دندان های دایمی 32 عدد می باشد كه از حدود 6 سالگی شروع به رویش می كنند. اولین دندان دایمی، دندان آسیای بزرگ (دندان 6) می باشد كه به نام دندان شش سالگی هم نامیده می شود و در پشت آخرین دندان شیری درمی آید.

بالای صفحه

دکتر شیرین معمارانتاثیر شغل بر سلامت دندان ها


دکتر شیرین معماران

متخصص پروتزهای دندانی 


شغل شما می‌تواند روی دندان‌های تان اثر بگذارد. یک دندان پزشک ماهر در بسیاری مواقع می‌تواند با مشاهده دندان‌های شما تشخیص دهد که تقریبا چه شغلی دارید. در محیط شغلی بسیاری از حرفه‌ها، مواد و وسایلی وجود دارند که می‌توانند ردپای مشخصی روی دندان‌ها بر جای بگذارند. در بیشتر اوقات این نشانه‌ها بسیار واضح‌‌اند. اگر شما بدانید که در محیط حرفه‌ای تان چه خطراتی دندان‌های شما را تهدید می‌کند، می‌توانید با اقدامات مناسب از آن پیشگیری کنید.

بالای صفحه

تربیون آزادتریبون آزاد


بالای صفحه

لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

nazarat.gif تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.
نظرات

برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید