ویژه نامه همراه این شماره:

سفر بیست وهفت روزه به سرزمین بنفشه های جاودان


لطفا اینجا کلیک کنید


ماهنامه دندان پزشکی اردیبهشت ۱۳۹٢ 

پیام ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۴۸ ، اردیبهشت ۱۳۹٢ . April 2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن 
فهرست

سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - اردیبهشت 1392اردیبهشت 92 هم رسید


سلام،


مایه خوشوقتی است که چهل و هشتمین ماه نامه ایردن را تقدیم شما می کنیم. این شماره علاوه بر مطالب ارزنده ای که در آن هست، همراه با یک ویژه نامه منتشر می شود. ویژه نامه شامل سفرنامه کامل آقای دکتر سندوزی است که در همین ایام، سال گذشته به مدت حدود چهار هفته به ایران سفر داشتند. ایشان خاطرات خود در این سفر را، با نگاهی عمیق و دقیق، مسوولانه بر کاغذ آورده، برای دوستدارانشان موضوعات را ثبت نموده و به آن ها تقدیم کرده اند. این سفرنامه قرار بود به صورت یک کتاب به چاپ رسد که محدودیت های مختلف اداری و تشریفاتی و علاوه بر آن شرایط نامطلوب هزینه های نشر در ایران مانع کار شد. از آن جا که ایشان با محبت همواره ی خود، این کتاب را نیز همچون سایر کتاب هایشان به ایردن سپرده اند، با اجازه خودشان صلاح دیده شد که به جای چاپ آن، این نوشتار ارزنده به صورت کامل در پایگاه ایردن قرار گرفته و به صورت ویژه نامه ای در سالگرد هشتادوپنج سالگی ایشان و سپس سفر سال گذشته به ایران، تقدیم علاقمندان شود. این سفرنامه را می توانید با کلیک روی تصویر زیبای انتهای این نوشتار ملاحظه کنید. همچنین قرار شدبرای کلیه کسانی که علاقمندی خود را اعلام کنند، یک نسخه الکترونیک آن به صورت پی دی اف، رایگان، با امضای دکتر، به نام خود درخواست کننده ارسال گردد. فرم درخواست را در بخش سفرنامه خواهید یافت.


سخن پویای این ماه نیز، کلام شیرین و نغز «امیر رهگذر» است که کلمه کلمه پیام های عمیق ایشان، شایسته تامل و توجه است. امید بسیار دارم که مخاطبین گرام، با واکنش های مکتوب خود زمینه تداوم این بحث ها را فراهم نگه دارند که «مستمع، صاحب سخن را بر سر وجد آورد».


در این شماره ی ماه نامه ایردن، پیام اردیبهشت، یکی از موضوعات مطرح و تاکید شده، خبر مهمی است که در امریکا پیش آمده و این روزها رفتار نادرست یک دکتر جراح دهان که زمینه انتقال بیماری های خطرناک ایدز و هپاتیت را به بیمارانش فراهم کرده، خبرساز شده  است. مطالب دیگری نیز از آقای دکتر قناد، سرکار خانم دکتر میرمحمدی و سرکار خانم بنفشه سام گیس، زینت بخش این نشریه الکترونیک هستند. از همکاران عزیزم نیز برای ترجمه خوب چند مطلب مفید این شماره سپاسگزاری می کنم.


کماکان از خوانندگان محترم این خبرنامه ها انتظار دارم که ضمن ارسال آن برای دوستان خود که در حوزه دندان پزشکی اشتغال یا علاقه ای دارند، با ارسال نظرات و انتقادات خود، ما را مفتخر و اصلاح بفرمایند.


ایامتان شاداب و بهشتی،

علی - مدیر ایردن


سفرنامه دکتر امیر اسماعیل سندوزی

     دانشگاه یگانگی -  امیر رهگذر


    آینه کوچکمان را لختی کنار بگذاریم!

    دیگر انسان بودن صِرف، مرا راضی نمی کند.


همکاران دندان پزشک دوست داشتنی ایردن،

پنس سبک و آینه مدور کوچکی که فقط دندانی را درآن می توان دید را بر روی تابلت بگذارید.
ستون فقرات خمیده خود را راست کنید.
چند نفس عمیق طولانی و ریه پر کن بکشید، نگه دارید و آرام بیرون دهید.
 به "من"ای که گرفتار کار در حفره تنگ دهان است نگاه نکنید. از منیّت خودِ گرفتار حرفه محدود و مسدود دندان پزشکی و کار در یک فضای سربسته بیرون بیایید.
خود را درآینه گسترده ای از ابدیتِ زمان، زمانی که اول و آخرش افتاده، ببینید،
زمان و جهانی که پیش از تولد شما و من بوده، بعد از من و شما هم خواهد بود.

می دانیم که با گذر ما از روزن زمان، آب هم از آب تکان نخواهد خورد. تا بوده و هست این چنین بودستی.
مهم این است که بدانیم غرض از بودن ما، فقط نقشی نیست بر ایوان هستی؛ آمدنی، بودنی و رفتنی!
ما هرکدام نقشی داریم در این مقطع از زمان. باید بدانیم کجا ایستاده و چرا ایستاده ایم، تا حیات و جرکت مان معنا، جهت و سمت وسویی بیابد. 


ادامه مطلب


واژه نامه دندان، فرهنگ لغات دندان پزشکی

با توجه به وسعت امروزین علم دندان پزشکی و کاربرد واژه های تخصصی مختلف در این حوزه، ضرورت وجود یک فرهنگ لغت مستقل برای ارتباط هرچه بهتر مردم با دندان پزشکان احساس می شود. هدف ایردن از تدوین واژِه نامه دندان که در این بخش ملاحظه می شود، گردآوری و انتشار کلیه واژه هایی است که در حوزه دندان پزشکی کاربرد دارند و مردم شناخت کافی نسبت به آن ها ندارند. امید است با یاری همه مراجعین -اعم از دندان پزشکان یا سایر اقشار- رفته رفته واژه های مورد نیاز جامعه شناسایی و در این فرهنگ وارد شود تا از این طریق این امکان فراهم شود که علاقمندان و مراجعین دندان پزشکی با آشنایی بهتر و بیشتری با دندان پزشکان ارتباط برقرار کنند. 
برای دسترسی به «واژه نامه دندان» کافی است در محل آدرس صفحات وب، به فارسی بنویسید دندان و کنترل+اینتر بزنید.


برای درخواست نسخه رایگان سفرنامه، لطفن روی تصویر زیر کلیک کنید
سفرنامه دکتر امیر اسماعیل سندوزی به ایران در سال 1391دکتر علی شکفته راد چگونگی اثبات خطا و درخواست غرامت، در قصورهای دندان پزشکی

دکتر علی شکفته راد


اخیرا در ایالت اکلاهامای امریکا، جنجال بزرگی بر سر رفتار خلاف یک دندان پزشک جراح دهان که سی و شش سال سابقه کار دارد ایجاد شده و جوی از نگرانی و عصبانیت در بین مردم به وجود آمده است. از میان صدها خبر منتشره، برخی خبرهای مربوط به این واقعه از طریق ایردن ترجمه و منتشر شده و یک فیلم از ده ها ویدیوی مربوطه نیز در خبرها آمده است. در اینجا، به طور خلاصه، اخبار مختلف مربوط به دکتر هرینگتون اکلاهامایی با محوریت یکی از مطالب، در زمینه «حقوق بیماران در صورت مواجهه با خطای درمانی» مورد بررسی قرار می گیرد. نویسنده در صدد طرح این پرسش هاست که "در چه صورت یک بیمار می تواند مدعی خطای دکتر شود؟"، "چگونه موضوع خطای پزشکی قابل اثبات است؟" و "در چه صورت برای خسارت وارده، می توان درخواست غرامت کرد؟"
بالای صفحه

طنز | چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید دکتر افشین قناد

دکتر افشین قناد


داستان آن عقاب که روزی «ز سر سنگ به هوا خاست » را که یادتان می آید؟ همانی که «بهر طلب طعمه» پر و بالش را آراسته بود. البته خاطرتان هست که در بعضی نسخ علت آرایش پر و بال عقاب مذکور «از بهر طمع» ذکر شده بود که از قضای روزگار هر دو موردش با آنچه می خواهم در باب آن خاطر شریفتان را مکدر کنم مناسبت دارد. حال چه شد یاد این شعر لطیف و داستان خاطره انگیز کتاب فارسی قدیم خودمان افتادم، عرض می کنم.

بالای صفحه

بهبود نتایج جراحی فک با استفاده از روش شبیه سازی کامپیوتری دکتر میترا میرمحمدی

دکتر میترا میرمحمدی


برنامه ریزی صحیح و پیش بینی دقیق نتایج در جراحی های ارتوگناتیک از اهداف بسیار مهم می باشد. شبیه سازی کامپیوتری به پزشک این امکان را می دهد که جراحی مجازی را بدون هیچگونه ریسکی برای بیمار به اجرا در آورد. هم‌چنین با توضیح روشن تر به کمک تصاویر و با پیش بینی شکل صورت بیمار بعد از عمل جراحی ، به ایجاد انتظارات واقع بینانه تر در بیماران و خانوادۀ آنان کمک می کند. این نتایج را می توان به عنوان دستورالعمل های برنامه ریزی در ارتودنسی و جراحی به کار بست.

بالای صفحه


دومین مسابقه خلق سازه های هنری سیمی | خرداد 1392

اخبار ایردن


مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماریترجمه: سیما

یکی از بیماران دکتر هرینگتون اولین شکایت جدی در مورد قصور پزشکی این درمانگر را به دادگاه اوکلاهاما امریکا تقدیم کرد. این دندان پزشک 36 سال به جراحی دهان بدون رعایت استریلیزاسیون اشتغال داشته است.


یک شکاف در مُد: حذف دندان جلو، مرسوم در آفریقای جنوبییک شکاف در مُد: حذف دندان جلو، مرسوم در آفریقای جنوبی

 

ترجمه: المیرا

این که یک مُد، 60 سال دوام بیاورد موضوعی نادر است. اما تغییردادن نمای دندانی، رسمی است که در نسل های مختلف جوانان کیپ تاون و سایر مناطق افریقای جنوبی هرگز حذف نشده است. عجیب به نظر می آید، اما جوانان افریقای جنوبی مایل هستند لبخندهای بی دندان خود را، بعد از کشیدن دندان های جلو، به نمایش بگذارند.

بالای صفحه 

نوشیدن بیش از حد چای، از دست دادن دندان ها و بیماری استخوانی آوردنوشیدن بیش از حد چای، از دست دادن دندان ها و بیماری استخوانی آورد

ترجمه: سیما


یک مادر 47 ساله اهل میشیگان که به مدت هفده سال، روزانه یک پارچ چای غلیظ می نوشید که با حداقل صد چای کیسه ای درست می کرد، دندان های خود را از دست داد و به بیماری استخوانی نادری دچار شد که در اثر مصرف خیلی بالای فلوراید ایجاد می شود.


بالای صفحه

آگاهی بیماران به حقوق خود، عامل مهم افزایش شکایات قصور پزشکیآگاهی بیماران به حقوق خود، عامل مهم افزایش شکایات قصور پزشکی  

بنفشه سام گيس

شکایت بیمار از درمانگر، معمولن بیشتر در مواردی است که نارضایتی ایجاد شود نه در موارد بروز صدمه و سوء درمان. هرچند بسیاری از خطاها به شکایت منجر نمی شود، اما آمار خطای درمانی دندان پزشکان، هرساله شرایط نامطلوبی را نشان می دهد. مقایسه آمار سال های مختلف، حاکی از روند افزایشی قصور های درمانی است. شکایت از دندان پزشکان در سال 91، تقریبن معادل شکایات جراحان عمومی و بسیار بیش از جراحان پلاستیک بوده است. مقاله تحلیلی حاضر که به قلم یکی از نویسندگان پژوهشگرِ روزنامه اعتماد نگارش یافته، نگاه دقیق تری را به موضوع ایجاد می کند.

بالای صفحه

UK.انگلیس.دادگاه مرگ دندان پزشک را ناشی از قصور پزشکی دانستدادگاه ایرلند، مرگ دندان پزشک را ناشی از قصور پزشکی دانست

ترجمه: سیما
 

وقتی که ساویتاهالاپراناوار، دندان پزشک هندی که در ایرلند زندگی می کرد، در بیمارستان دانشگاهی گال وی دچار مشکل زایمان شد، پزشکان و پرستاران حاضر نشدند که برای حفظ جان او، جنین را سقط کنند! چرا؟ زیرا این جا یک کشور کاتولیک است، مذهب متعصب در دین مسیح.
هرچند سقظ جنین برای نجات جان مادر، از 1992 مجاز شمرده شده، اما چون قانونی برای این مورد تصویب نشده است، دکترها در اجرای آن که در قانون اساسی انگلستان ممنوع اعلام شده، با احتیاط زیاد رفتار می کنند...

بالای صفحه

لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

نظرات شما تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.


برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید