ویژه نامه کنگره های دندان پزشکی ایران



ماهنامه دندان پزشکی خرداد ۱۳۹٢ 

پیام ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۴۹ ، خرداد ۱۳۹٢ . June2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن 
فهرست




 












سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - خرداد 1392

در این خرداد، بهار دیگری هم رفت!

خرداد؛ ماه رخدادهای مهم ایران

       قرار نیست که در سیاست، بی‌توجه به کیاست دخالت کرد. کیاست، به معنای هوشیاری - نه زیرکی- این روزها در سپهر اجتماع، مقوله‌ی فرهنگیِ کم‌یابی شده است. شادی ناشی از انتخابات اخیر که با خبرِ خوش صعود به جام جهانی همراه شد، نمی‌تواند مورد بی‌توجهی پویا باشد. نه تنها ایران جان است و ایرانیان جانانش، بلکه جامعه دندان‌پزشکی، دیری است که با این مقوله آشناست. همکاران، هر از چندگاه، در سازمان ها و انجمن‌های صنفی، شاهد برگزاری انتخابات مختلفی هستند. برهم‌ریختگی در این مهم - چنان که شاهدیم- کم نیست. از انتخابات دندان‌پزشکان و نظام‌پزشکی گرفته، تا مدیریت‌های اجرایی کلان، اشکِ تاسف و تاثر بر دیده می‌آورد. از ما برما شده است. از سویی، داوطلب خدمت در این روزگار زیاد است، اما ادای خدمت، رخصت می‌خواهد و مصلحت. دریغ که انبان‌ها از توانمندی لازم برای مدیرانی شامل و کامل تهی است ولی ادعاهای  فزون از توان، فراوان. برخی غافلند که ریاست و مدیریت، گود زورخانه و مهرمولا نیست، نوعی توان‌مندی دانش‌مدار است و نیازمند آموزش، بینش و تجربه، که با اتکا بر یک یا چند تئوری‌ یا نگرش‌ پذیرفته شده‌ی مدیریتی ممکن می‌شود. مدیریت امروز، منتج از نگرش‌های کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن است و اساس هر سه بر این استوار است که "یک الگوی مدیریتی واحد برای همه‌ی مشکلات و موقعیت‌ها، به‌عنوان بهترین راه، وجود ندارد." وظیفه‌ی مدیر این است که تعیین کند چه روشی، در چه موقعیت خاص، تحت چه شرایط و زمان ویژه، بهترین زمینه را برای نیل به اهداف سازمان و تامین منافع افراد، فراهم ‌می‌کند. درست به نظر نمی‌رسد که کاندیداهایی با دم‌پایی و کراوات و دکترای افتخاری، به زور وظیفه و تکلیف و یا به خواهش و تمنای دوستان، آمده – یا آورده شوند- و گمان کنند می توانند در «عرصه‌ی سیمرغ مدیریت» جولان کنند. می‌گویند وقتی گالیله، فشار کلیسا را برای اعتراف به کروی نبودن و گردش نکردن زمین پذیرفت وعذر خواست، یکی از شاگردانش با توهین به او گفت: "وای بر سرزمینی که قهرمان ندارد." و گالیله در جواب گفت: "وای بر مردمانی که نیازمند قهرمان‌اند و توان خود را فراموش کرده‌اند."
انتظار قهرمان در میدان‌های ورزشی پذیرفتنی است، نه در مسوولیت‌های مدیریتی! رهبران گروه‌ها و طبقات، از طریق احزاب، در پناه قانون و در عرصه‌ی مسوولیت حقوقی خود، چشم به رای و افکار عمومی و چشمی نیز بر حقوق انسانی و همچنین قضاوت جهانی دارند و می‌کوشند تا با رفتار متمدنانه و کوشندگیِ مدنی، نظر رای‌دهندگان را جلب کنند. مناصب مهم دیگر انتصابی نیست، اکتسابی است. بهشت را نیز به عبادت تنها نمی دهند، فصیلت های انسانی لازم است. مقام باید با قابلیت و رقابت کسب شود، نه با ارادت و رفاقت. اگر گاه فرد ناشایسته ای بر مقامی که فراتر از اوست تکیه زند، او ترقی نکرده، مقام است که تنزل داده شده تا او توانسته سوار شود!
نگاهی به جامعه دندان‌پزشکی و همکاران خودمان کنیم. ساده‌ترین پرسش این است که آیا ما حقوق خود را به خوبی می‌شناسیم؟ برای حفظ آن به جِد می‌کوشیم؟ و با کیاست از آن پاس می‌داریم؟ پویا قصد جواب‌گویی به این پرسش را ندارد. سیاه نما نیست و رنگ سیاه را هم دوست نمی دارد. خوش دل و خوش‌بین است...
چشم برهم بگذاریم و به یاد آوریم که در انتخابات انجمن دندان پزشکی، که به واقع سندیکای صنفی ما و ضامن و حامی منافع و حرمت شغلی دندان پزشکان است، از بیش از بیست و پنج هزار دندان پزشک روشن‌فکر ایرانی، تنها 992 نفر رای دادند و شخص اول منتخب نیز با 526 رای نماینده خیل دندان‌پزشکان هم وطن شد، یعنی با رای 2درصد دندان‌پزشکان ایرانی! اصلاح کردن را -که نباید اصلاحاتش نامید- از خودمان  شروع کنیم که درمان این درد به این سادگی‌ها نیست.کاشکی چنین ساده بود.

پویا



واژه نامه دندان، فرهنگ لغات دندان پزشکی

با توجه به وسعت امروزین علم دندان پزشکی و کاربرد واژه های تخصصی مختلف در این حوزه، ضرورت وجود یک فرهنگ لغت مستقل برای ارتباط هرچه بهتر مردم با دندان پزشکان احساس می شود. هدف ایردن از تدوین واژِه نامه دندان که در این بخش ملاحظه می شود، گردآوری و انتشار کلیه واژه هایی است که در حوزه دندان پزشکی کاربرد دارند و مردم شناخت کافی نسبت به آن ها ندارند. امید است با یاری همه مراجعین -اعم از دندان پزشکان یا سایر اقشار- رفته رفته واژه های مورد نیاز جامعه شناسایی و در این فرهنگ وارد شود تا از این طریق این امکان فراهم شود که علاقمندان و مراجعین دندان پزشکی با آشنایی بهتر و بیشتری با دندان پزشکان ارتباط برقرار کنند. 
برای دسترسی به واژه نامه «دندان»، در محل آدرس صفحات وب، به فارسی بنویسید دندان و کنترل+اینتر بزنید.


دکتر محمدعلی افتخاری جامعه دندان‌پزشکی، پیشاهنگ برگزاریِ کنگره های حرفه ای

دکتر محمدعلی افتخاری



جامعه دندان پزشکی ایران در 24 دی ماه 1341 موجودیت یافت و شادروان دکتر حسین نواب -که بر حق او را باید موتور محرک هیأت  مؤسس دانست- با همکاری صمیمانه و همه جانبه هیأت موسس و عده ای از دندان پزشکان علاقمند، تنها به فاصله 8 ماه پس از تاریخ تأسیس، اولین کنگره دندان پزشکی را -که تا آن زمان سابقه نداشت- در شهریور ماه 1342 برگزار کرد.



چالش در مدیریت همایش های دندان پزشکی دکتر علی شکفته راد

دکتر علی شکفته راد


آخر هفته است و پیام گیر مطب اعلام می کند که "مطب دکتر به دلیل شرکت ایشان در کنگره دندان پزشکی تعطیل است. لطفن اگر پیامی دارید بعد از صدای بوق بفرمایید". دندان پزشکان بسیاری برای شرکت در یک کنگره سراسری، مطب را تعطیل می کنند که در این برنامه ها شرکت کنند. شرکت در کنگره هم فال است و هم تماشا؛ امتیاز بازآموزی داده می شود، دوستان مختلف یکدیگر را ملاقات می کنند، اجناس تازه ای که برای مطب لازم است شناسایی و احیانن خریده می شود، همکاران نظرات هم را می شنوند و خلاصه مطلب علمی هم فرا گرفته می شود که ممکن است به درد مطب و مطب داری بخورد...

 

نشستی به نام مجمع عمومی دکتر آیرج کی پور

دکتر آیرج کی پور


در بررسی جمعیت‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد، فاکتورهائی مانند: شیوه نگرش مدیران به اساس‌نامه، ابراز عملی وفاداری آنان به حقوق و رای اعضاء و موضع گیری هیئت مدیره‌ها نسبت به گزارش دهی منظم مالی و کاری، می‌تواند در شناخت و درک بهتر رویه رشد آگاهی اجتماعی و تعیین مرز خواسته‌های حقوقی برای دست یابی به جایگاهی بالاتر در اداره جامعه، یاری رساند. گزارش مجمع عمومی فوق العاده انجمن صنفی دندان پزشکی ایران می‌تواند از این منظر، نمونه ای با ارزش باشد.

بالای صفحه
دومین کنگره انجمن آسیب شناسان دهان، فک و صورت ایران
اخبار ایردن

دکتر هوشنگ فاضل دندان پزشک درگذشتدکتر هوشنگ فاضل درگذشت

دکتر هوشنگ فاضل دندان‌پزشک، مؤسس دانشکده دندان پزشکی آزاد تهران، در اثر بیماری مزمن، در ونکوور کانادا در گذشت.


مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری




دکتر رضا حسین پور


همه شواهد و قرائن حاکی از آن است که در سال 92 بودجه های بخش عمومی سلامت انقباضی خواهد بود. در این شرائط اولین سوالاتی که به ذهن افراد متبادر می گردد این است که خب چه خواهد شد؟ منابع و مخارج سلامت چگونه خواهد شد؟ سهم کدام بخش ها کاهش و سهم چه کسانی افزایش خواهد یافت؟ آیا مخارج سلامت نیز کاهش خواهد یافت؟ آیا سطح کلی شاخص های سلامت تنزل خواهد یافت و سلامتی مردم تهدید خواهد شد؟ پاسخ به این سوالات ساده نیست.


دکتر میترا میرمحمدی

در کلینیک و مطب بیمارانی تالاسمیک به ما مراجعه می‌کنند که نیاز به خدمات دندان‌پزشکی به ویژه جراحی‌های ناحیه فک و صورت دارند. در برخی از این بیماران، ویژگی‌هایی وجود دارد که ما را نیازمند به آگاهی از وضعیت سیستمیک و ناحیه مبتلا شده می‌کند.


تربیون آزاد



دندان پزشک شیکاگویی درمان سردردهای مزمن و میگرنی را ابداع کرددندان پزشک شیکاگویی درمان سردردهای مزمن و میگرنی را ابداع کرد

 

ترجمه: سیما 

دکتر شلدون صیدمن، یک دندان پزشک اهل شیکاگو، به خاطر ارائه راه حل های درمان دندان پزشکی در قبال نگرانی بیماران در مورد زیبایی، شناخته می شود. دکتر صیدمن ارزش نمای زیبا را درک می کند و به عملکرد (فانکشن) نیز ورای سایر جنبه ها توجه دارد. اخیرن او یک برنامه درمانی جدید را به بیمارانی که از سردردهای میگرنی مزمن رنج می کشند ارائه داده که به عنوان «ترودنتا» به ثبت رسانده است. 

بالای صفحه 

دندان پزشک 86 ساله ای که بدون پروانه طبابت می کرددندان پزشک 86 ساله ای که بدون پروانه طبابت می کرد 

ترجمه: سیما 

مقامات قضایی لیک کانتی گفتند که یک دندان پزشک قدیمی که بدون پروانه اقدام به درمان دندان پزشکی می کرد، به دلیل نقض قانون، مورد تعقیب قرار گرفته است.
مسوولین گفتند که یک مرد 86 ساله اهل هایلندپارک به ارائه خدمات دندان پزشکی بدون مجوز قانونی متهم شده است. شلتون همیلتون در روز 13 می باید در دادگاه محلی پاسخگوی اتهام خود مبنی بر انجام درمان دندان پزشکی بدون پروانه باشد.    

بالای صفحه

دندان پزشکی که در نبرد با بازرسی دولت برنده شددندان پزشکی که در نبرد با بازرسی دولت برنده شد  

ترجمه: سیما 

یک دندان پزشک تاسمانیانی که سه سال و نیم با سازمان بهداشت دولت با یک بازرسی ترسناک بیمه گلاویز بود، هرگونه شانس تغییر در سیستم ارائه خدمات دندان پزشکی عمومی را از بین برد. دندان پزشک کینگستون، خانم ویلما جانسون، 24 هزاردلار ودیعه خود را بعد از سه سال و نیم پس گرفت. او ادعا کرد که به خاطر یک کوتاهی مختصر در کاغذبازی های اداری، خود را مانند یک مجرم حس می کرد.

بالای صفحه

دندان پزشک برزیلی توسط دزدان مطبش سوزانده شددندان پزشک برزیلی توسط دزدان مطبش سوزانده شد

ترجمه: سیما
 

روز جمعه سخنگوی پلیس گفت که یک خانم دندان پزشک ساکن سائوپائولوی برزیل، به دست سه دزد که به مطب او زده بودند، با الکل به آتش کشیده شد زیرا آن ها توانسته بودند تنها 15 دلاربه دست بیاوند. سخنگو به خبرگزار ای اف پی گفت که پنج شنبه سه مهاجم به مطب خانم 46 ساله سینسایا مگلی موتی  حمله کردند و خواستار پول شدند.

بالای صفحه

لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

نظرات شما تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.


برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید