ویژه نامه مالیاتماهنامه دندان پزشکی تیر ۱۳۹٢ 

پیام ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۵۰ ، تیر ۱۳۹٢ . July2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن 
فهرست

سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - تیر 1392
مالیات گریزی، یک عادت نامطلوب

اکنون که اواخر تیرماه است و فقط چند روزی از مهلت قانونی جهت تنظیم اظهارنامه مالیاتی باقی مانده، نوشتن مطلبی درباره مالیات که برای همکاران دندان پزشک توجیه کننده و راهنما باشد از نظر زمانی دیر است، ولی برای آگاهی دادن به آنان در آینده می تواند مفید باشد.
فلسفه مالیات جلب مشارکت عامه مردم از لحاظ مالی برای گردش بهتر امور اجتماع است و این هدف عالی در کشورهای مختلف با ترتیبات متفاوتی اعمال می شود. امروزه در کشورهای پیشرفته مساله‌ی مالیات و ضوابط وصول آن کاملن جا افتاده و تخطی از آن حتی برای مقامات بلندپایه دولتی امری است استثنائی، که اگرهم اتفاق بیفتد بالاخره موجب تعقیب قانونی فرد متخلف می شود. اما در کشور ما چون این تعبیر در بین عامه مردم رواج یافته که «مالیات در جای خود و برای مردم خرج نمی شود و سهم لازم از آن صرف امور مورد نیاز مردم نمی گردد»، مالیات‌گریزی متاسفانه یک عادت نامطلوب شده و جای پرداخت مالیات را به عنوان یک «تکلیف اجتماعی» گرفته است.
در کشور ما به وضوح می توان دید سازمان‌هائی که خدمات ملموسی به جامعه عرضه می کنند، متقابلن از طرف مردم مورد حمایت و همکاری قرار می گیرند. نمونه‌ی چنین مشارکت مردمی، در مورد «سازمان شهرداری» دیده می شود که علاوه بر وظایف اختصاصی، مدت زمانی است در حوزه سلامت و مسائل اجتماعی فعالیت چشمگیر دارد و از این طریق، مردم  وجوه معینه از طرف شهرداری را با طیب خاطر و به طور عادی می پردازند و حتی بسیاری از افراد تعهدات قسطی خود مربوط به یک سال را یکجا پرداخت می‌کنند.
سازمان نظام پزشکی، مرکزی است که باید به عنوان متولی و مدافع حقوق شاغلین خدمات پزشکی، در امر مالیات به ترتیباتی که در سال‌های 1345 به بعد عمل می‌کرد، برگردد و سهم تصمیم‌گیری و تأثیرگذاری در موضوع مالیات پزشکان را که اکنون تا حد زیادی از دست داده، دوباره به دست آورد.
نظام پزشکی بایستی با الگو قراردادن برخی کشورها، در جهت کسب اختیارات قانونی بیشتر گام بردارد و منافع اعضای خود را -چنان که در مقطعی از زمان انجام شد- فدای سیاست بازی نکند. اجرای قانون مالیات بر درآمد در مورد پزشکان، از مسیر اصلی خود خارج شده است. در قوانین مالیاتی 70سال اخیر ایران، بخش مهمی به سازمان تشخیص اختصاص داده شده که نشان از اهمیت کار آن دارد و مربوط به تعیین مالیات متناسب با درآمد مودیان است. متأسفانه چند سالی است که سازمان امور مالیاتی، با افزایش درصدی به مالیات سال قبل پزشکان و تحت عنوان «توافق مالیاتی با سازمان نظام پزشکی»، امر تشخیص مالیات بر درآمد را در مسیر نادرستی قرار داده است. این روش به هیچ وجه با فلسفه‌ی مالیات و کاری که باید سازمان تشخیص مالیات انجام دهد، هماهنگی ندارد. تا وقتی که نظام پزشکی با قدرت قانونی دراین امر مداخله منطقی نکند، این دور تسلسل معیوب به زیان گروه پزشکی ادامه خواهد یافت.

دکتر محمدعلی افتخاری

در زیر چند خاطره بیش از نیم قرن خود از دوران گذشته (در موضوع مالیات) را برای همکاران جوان‌تر ذکر می‌کنم:

1- در سال 1337 هیئت دولت وقت به ریاست آقای دکتر اقبال، به مناطق نفت‌خیز آمد تا به بررسی امور آنجا بپردازد و «سد دز» را افتتاح کند. من دبیر کانون پزشکان، دندان‌پزشکان و داروسازان  شرکت نفت در آبادان بودم (این کانون را خودم درسال 1328 تاسیس  کرده بودم)  و اعضای کانون از من خواستند تا مشکل دریافت مالیات مضاعف از پزشکان شرکت نفت را با استفاده از موقعیت زمانی با دولت مطرح کنم. من موضوع را با آقای نخست وزیر مطرح کردم و ایشان کار را به آقای ناصر، وزیر دارائی ارجاع دادند. مذاکرات من با آقای ناصر (ناصر نام فامیلی ایشان بود) به نتیجه نرسید. قرار شد  آقای وزیر بررسی بیشتری بکنند  و من برای دریافت پاسخ قطعی به دیدار ایشان در اهواز بروم، همین کار را کردم و با توصیه نخست وزیر بالاخره مسئله مالیات مضاعف پزشکان شرکت نفت حل شد.
 
2- قانون مالیات‌های مستقیم مصوب اسفند ماه 1345 کامل‌ترین قانون مالیاتی است که تاکنون در ایران به اجرا در آمده است. در لایحه مربوط به این قانون که به مجلس شورای ملی (آن زمان) داده شد، ماده ای به ضرر پزشکان بود. من از طرف جامعه دندان پزشکی ایران و آقایان دکتر فرهاد و دکتر ثلاث (که روح هردو شان شاد باشد)  از طرف پزشکان مامور پیگیری قضیه شدیم. در مرحله رسیدگی لایحه در مجلس شورا، امکان تغییر ماده 6 لایحه فراهم نشد، تا این که در مجلس سنا و با کمک موثر دو پزشک سناتور (آقایان دکتر جهانشاه صالح و دکتر جمشید اعلم)  مقصود پزشکان حاصل و ماده یاد شده تغییر یافت.
 
3- سومین خاطره ای که یادم هست، مربوط است به کمیته مالیاتی سازمان مرکزی نظام پزشکی که مسئولیت آن را برعهده داشتم. اعضای این کمیته عبارت بودند از دکتر محمد علی افتخاری- دکتر سمیع وهاب پور (هر دو از اعضای هیئت موسس جامعه دندان پزشکی ایران) و دکتر عبدالحسین شیخ (پزشک). در این کمیته یک نماینده عالی رتبه و تام الاختیار از وزارت دارائی نیز عضویت داشت به نام حسین داریوش. کمیته تحت نظارت و هدایت معنوی و اغلب با حضور شادروان دکتر محمد علی حفیظی، به امر مالیات پزشکان در محل نظام پزشکی رسیدگی می‌کرد. تشکیل این کمیته بر طبق اولین موافقتنامه بین وزارت دارائی و نظام پزشکی و پیرو مذاکرات  تیر و مرداد 1349 در محل نظام پزشکی انجام شد که من هم در کلیه مذاکرات  حضور داشتم. موضوع موافقت‌نامه طی بخشنامه  شماره  17/ 1532 مورخ 11/6 49 به امضای آقای میرتقی سیرنگ  معاون درآمد وزارت دارائی به سراسر کشور ابلاغ شد. کار کمیته به این صورت بود که پرونده مالیاتی پزشک به جای بررسی در حوزه مالیاتی و پیچ و خم های اجتناب ناپذیر، در سازمان نظام پزشکی که واقعا خانه پزشکان بود، قبل از صدور برگ تشخیص، با حضور ممیز پرونده مطرح می شد و بدون استثناء قطعیت می یافت. در یکی از جلسات کمیته مالیاتی نظام پزشکی، پرونده یک پزشک مطرح شد که مدعی بود به او ظلم شده است، ولی کمیته با استماع دلائل ممیز و اطلاع کامل از درآمد سرشار این مودی، مالیات اورا به دو برابر افزایش داد و او به این حکم تمکین کرد.

خاطرات 40 سال کار در امر مالیات پزشکان بسیار است که به چند مورد آن اشاره شد.


واژه نامه دندان، فرهنگ لغات دندان پزشکی

با توجه به وسعت امروزین علم دندان پزشکی و کاربرد واژه های تخصصی مختلف در این حوزه، ضرورت وجود یک فرهنگ لغت مستقل برای ارتباط هرچه بهتر مردم با دندان پزشکان احساس می شود. هدف ایردن از تدوین واژِه نامه دندان که در این بخش ملاحظه می شود، گردآوری و انتشار کلیه واژه هایی است که در حوزه دندان پزشکی کاربرد دارند و مردم شناخت کافی نسبت به آن ها ندارند. امید است با یاری همه مراجعین -اعم از دندان پزشکان یا سایر اقشار- رفته رفته واژه های مورد نیاز جامعه شناسایی و در این فرهنگ وارد شود تا از این طریق این امکان فراهم شود که علاقمندان و مراجعین دندان پزشکی با آشنایی بهتر و بیشتری با دندان پزشکان ارتباط برقرار کنند. 
برای دسترسی به واژه نامه «دندان»، در محل آدرس صفحات وب، به فارسی بنویسید دندان و کنترل+اینتر بزنید.


دکتر محسن محمودی لموکی مالیات و فرهنگ نظام مالیاتی، ویژگی های یک فرهنگ مالیاتی مطلوب

دکتر محسن محمودی لموکیماليات بعنوان يكي از مهمترين منابع درآمد دولت به شمار مي رود. ماليات قسمتي از درآمد يا دارايي افراد است كه به منظور پرداخت مخارج عمومي و اجراي سياست هاي مالي در راستاي حفظ منافع اقتصادي اجتماعي و سياسي كشور به موجب قوانين و به وسيله اهرمهاي اداري و اجراي دولت وصول مي شود و ماليات دهندگان تقريباً   پذيرفته اند كه بايد سهم خود را در هزينه هاي اجتماعي بپردازند.چگونگی پرداخت مالیات دندان پزشکان دکتر آیرج کی پور

دکتر آیرج کی پوردندان پزشک وقتی از راه حرفه اش درآمدی به دست می آورد، برابر « قانون مالیات های مستقیم»  این درآمد مشمول مالیات مستقیم می‌شود. دندان پزشک اگر در خدمت شخص دیگر باشد (حقیقی و حقوقی) در این صورت مالیاتش بر اساس ماده 82 محاسبه می‌شود.

بالای صفحه

حقوق پزشکی / مالیات پزشکان دکتر شیرین عبادی

دکتر شیرین عبادی


نظر به این که موضوعات مالیات مبتلا به همه پزشکان بوده و اطلاع بر مقررات آن، گره گشای بسیاری از مشکلات آنان در این رهگذر می باشد، بنا بر این اهم مطالب مربوط به پرداخت مالیات در این فصل به نحو اختصار بیان می گردد: مالیاتی که پزشک در رابطه با حرفه خود باید به دولت بپردازد بر دو نوع است: 1- مالیات بر درآمد حقوق 2- مالیات بر درآمد مشاغل پزشکی.

بالای صفحه
اخبار ایردن


مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
 احمد غفارزاده
کارشناس امور مالیاتی

لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در راستای نیل به اهداف و سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه مبنی بر کاهش اتکای بودجه به عواید حاصل از نفت و گاز و ارتقای جایگاه مالیات ها در تامین منابع مالی دولت و همچنین «قطع وابستگی هزینه های جاری دولت به درآمدهای نفت و گاز تا پایان برنامه» موضوع بند (ج) ماده ۲۳۴ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران گردید و یک فوریت آن در جلسه علنی مورخ ۳/۸/۱۳۹۱ به تصویب نمایندگان مردم رسید.

کتاب ارتودنسی نوین- پرافیت 2013
ارتدنسی پرافیت، از کتاب های بسیار معتبر ارتدنسی است که با بیانی شیوا، اهم مطالب ارتدنسی را به گونه ای مورد بحث قرار داده که هم برای دانشجویان دندان پزشکی و دندان پزشکان عمومی قابل استفاده است، هم برای دستیاران تخصصی و متخصصین ارتدنسی. دکتر محمد باصفا، استاد دانشکده دندان پزشکی مشهد، که بیش از سه دهه از عمر خود را به آموزش این رشته تخصصی اشتغال داشته و شاگردان فراوان ایشان در سراسر ایران و جهان، خود را مدیون روش موثر آموزشی ایشان می دانند، از سال ها قبل به ترجمه کتاب ارتدنسی نوین-دکتر پروفیت پرداخته و در فاصله کمی از انتشار هر نسخه از این اثر ارزشمند، ترجمه ای از آن را به مشتاقان فراوانِ این کتاب عرضه کرده اند. نکته مهم و قابل توجه در مورد ترجمه آقای دکتر باصفا، که ارزش آن را در حد تالیف بالا می برد، توجه فراوان ایشان به دقایق کار ترجمه، ویرایش، نشر و امور هنری اثر، با حفظ کامل مشخصات نسخه انگلیسی آن است. کیفیت خاص کاغذ و چاپ که برای این کتاب به کار رفته، جلوه و ارزش آن را صدجندان کرده است. خوانندگان دقیق و آن‌ها که دستی نیز در ادبیات دارند، از مطالعه این کتاب نه تنها استفاده علمی فراوان می‌برند، بلکه از کیفیت بسیار بالای آن لذت برده و به آسانی حاضر به کنار گذاشتن آن نیستند...
به همه همکاران و دانشجویان گرامی دندان پزشکی، تهیه و مطالعه نسخه 2013 این کتاب ارزنده را توصیه می کنیم.
واحد علمی ایردن

تربیون آزاد

پیشرفت های نو در حوزه مغز، ژن و کروموزوم انسانپیشرفت های نو در حوزه مغز، ژن و کروموزوم انسان

 

دکتر امیراسماعیل سندوزی

برای آنکه انسان بتواند  کنترل شرایط زیست خود را در دست داشته و بنابر اراده خود تغییر یا بهبود ببخشد لازم است که از مهندسی معکوس استفاده کند، و برای شناخت عوامل زیستی خویش سرمایه گذاری کند. پروژه ژنوم انسان یکی از این موارد است که نزدیک به 60 سال روی آن کار شده و در یک پروژه 15 ساله با هزینه 6 میلیار دلار امروز به نتیجه رسیده است و خبر به صورت ژنوم انسان شکسته شد در رسانه ها منتشر شد. این خبریست درخور توجه همکاران

بالای صفحه 

دندان پزشک معلق با بیمارانش تماس گرفت، برخی هنوز نگران هستندخسارت های دندان پزشکی که اصول استریل را رعایت نکرد

ترجمه: سیما 

دندان پزشک اهل اسپرینگتزبری بیمارانش را در معرض خطر هپاتیت و ایدز قرار داد
بیماران دکتر ژاکلین مارسین، دندان پزشک یورک کانتی، به دنبال بازرسی اداره بهداشت از مطب او، نامه ای از وی دریافت کردند. یک بازرس دریافت که دکتر ژاکلین مارسین ابزارهایش را درست استریل نمی کرده است. دپارتمان بهداشت به بیماران این مطب، که تحت درمان جرم گیری و تمیزکردن دندان ها قرار گرفته اند تاکید کرده که هرچه سریع تر مورد آزمایش هپاتیت بی، هپاتیت سی و اچ آی وی (ایدز) قرار گیرند. 

بالای صفحه

لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

نظرات شما تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.


برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید