ویژه هشتادودومین سالگرد تولد دکتر عزت الله خامسی
ماهنامه دندان پزشکی مرداد ۱۳۹٢ 

پیام ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۵۱ ، مرداد ۱۳۹٢ . August2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن 
فهرست

سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - مرداد 1392

مرداد داغ و شاد


مرداد، گرم ترین ماه سال، که پایدارترین ماه است و در همه سال‌ها 31روز تمام، امسال داغ‌تر بود اما شادی مردم آن را پذیرفتنی کرد. تصور می شود مرداد، که ماه «شیر» می‌نامندش، ماه معتدل و میانه‌رو باشد، بین «دو ماه اول و آخر» تابستان: یکی که به «بهار» وصل بود و رفت و دیگری که قرینِ «خزان» است و پیش رو...
با روی کارآمدنِ یک دولت میانه‌رو و معتدل در این ماه، امید می‌رود که مرداد امسال، سرآغاز اعتدال سیاسی ایران نیز باشد؛ از افراط و تفریط کاری‌های سیاسی کاسته شود و با یک نگاه خوش بینانه و امیدوارکننده، دل سوختگان ایران‌دوست، خیالشان از نگرانی های بین المللی جنگ خواهان شرق نزدیک و غرب دور راحت شود. انتخابات ریاست جمهوری بازهم چون همیشه، یک حیرت و دگرگونی پیش بینی نشده آفرید. جهان غرب، بار دیگر به فرهنگ و روش و منش مردم ایران ارج و ارزش والایی داد. این واقعه نشان داد که ایران کشوری فرهنگ‌دوست، متحمل و شایان توجه در خاورمیانه‌ی پُرآشوب است و ملت ایران شایسته‌ی نوعی حُرمت و توجه ویژه‌ی  متمدنانه جهانی؛ نه حمله و جنگ.
فرصت کم است و جای قلم فرسایی نیست. سوال بزرگ برای جامعه دندان‌پرشکی ایران این است که آیا این اعتدال‌خواهی همه‌گانی و صادقانه‌ی مردمی و رای به اعتدال، همکاری وهمدلی دادن، می تواند در جامعه پزشکی و در نتیجه جامعه دندان‌پزشکی ایران هم نمود و نقشی بازی کند؟ یا ما هم‌چنان سر درگریبان خودبینی و خودخواهی‌های خویش و هنوز هم دچار چند جامعه و سازمان مدیریتی ناکار آمد
امور دندان‌پزشکی- در قیاس با یک سازمان کارآمدِ پویا- خواهیم بود؟ تشکیلاتی که نقش اصلی‌شان، با یک دید بدبینانه –که امید می رود اشتباه باشد- درمحدوده‌ی تنگِ نظراتِ شخصی و کارشکنی‌های بسیار کوته‌بینانه حرکت می کنند، نه درمسیری روشن، سازنده، کارآ، مترقی و هدفمند!
پرسش اساسی از دوستان اهل درد و مهر و مهربانی این است که آیا دسته بندی و گروه سازی و تفرقه اندازی‌های حقیرانه کافی نیست؟! وقت آن فرا نرسیده که همه باهم، با هر ایده و مرام و باوری، هدف ما برقراری یک سازمان مستقل و مُستدِل عاری از اغراض سیاسی و عقیدتی باشد، که منافع مردم ایران و دندان پزشکان را یک جا و در مسیر واحدی برنامه ریزی و بر اساس شایسته سالاری اجرایی کند؟ اگر قرار باشد در این دیار پرآشوب، نور امید و راه نجاتی آشکار شود، آیا جز از ناحیه متخصصین و فرهیختگان متصور هست؟ اگر ما به خود نیاییم و از خود آغاز نکنیم، آیا کسی از شما، جای دیگری سراغ از نجات دارد؟!
این یک تقاضا و پیشنهاد است.
آخرین پرسش این که «آیا وقت آن نیست که اندکی درباره اهمیت انسجام حرفه ای مترقی و اخلاق مدار بیاندیشیم، به تجربیاتِ فرصت سوز فراوان گذشته که به بن بست رسیده فکر کنیم و از موقعیت سیاسیِ پیش آمده بهره گیریم؟»
 
این شماره ماه نامه ایردن، به بزرگداشت مهربانی اختصاص یافت. دکتر عزت الله خامسی که همواره خود را فروتنانه، کسی نمی داند، از دید دوستانش بسیار ارزشمند است. او کم ترین متاعش مهرورزی، تواضع، ادب و اخلاق، احترام و دلسوزی است، که با هوش ورزی و هشیاری مثال زدنی اش، همه را مدیون خویش می کند.

دکتر عزت الله خامسی، استاد دندان پزشکی جامعه نگر - رییس اسبق دانشکده دندانپزشکی اصفهان

همان طور که در سخن کوتاه و گویای دکتر سندوزی، یار و همکلاس بیش از 60 ساله ایشان نیز ملاحظه می شود، از خصوصیات منحصر به فرد دکتر خامسی، آمادگی و سازگاری او برای هرشرایطی است که او را بخوانند. ایشان همواره در کمک و همراهی و همکاری با خیراندیشان و آغازگران حرفه پیش قدم بوده است. او از دوران دانشکده تا جامعه دندان پزشکی و دانشگاه اصفهان گرفته تا پایگاه دندان پزشکی ایردن را به عطر حضور خود مزین و معطر کرده است. تولد ایشان در ماه شهریور را پیشاپیش تبریک می گویم. عزتش مستدام و سلامتی اش مستمر باد.

در انتظار پاسخی، اظهارنظری و حرکتی از سوی دوستان،
 پویا

در حال بارگذاری برای پخش

مصاحبه ایردن با دکتر عزت الله خامسی، بهار 1391 - تهران در محل مطب ایشاندکترامیراسماعیل سندوزی، دکتر عزت الله خامسی ابوالمشاغل دندان پزشکی

دکتر امیراسماعیل سندوزی

 


دکتر عزت الله خامسی را می توان مانند شادروان نادر ابراهیمی نویسنده معروف، که خود را ابوالمشاغل می خواند، «ابو المشاغل دندان پرشکان ایران» دانست. او هرگز یک جا بند نبوده و هنوز هم که هم سن های ایشان -مانند خود من- درب و داغون و بازنشسته و وانشسته شده اند، ایشان به مطب می روند و کار می‌کنند و بهداشت مردم تهران را تامین می‌فرمایند. من ندانستم که ایشان درمطب دندان‌پرشکی با یونیت و صندلی چگونه چنین می کنند!! به هرحال دانایی است و توانایی.


خطرِ تبعیض علیه نخبگان و ظلم بر مخاطبین دندان پزشکی دکتر مهدی نصیبی

دکتر مهدی نصیبیاز آنجاکه ظاهرا قرار است احیای قانون تربیت بهداشتکار دهان و دندان در دستور کار مجلس محترم شورای اسلامی قرار گیرد، انجمن علمی- تخصصی سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی کشور بر خود لازم می بیند نظرات و دیدگاه های خود را در این خصوص به حضور نمایندگان محترم مجلس عرضه نماید. امید اینکه این نظرات مجلس محترم را در رسیدن به تصمیم صحیح که به مصالح کشور و نظام که مرضی حق تعالی است یاری رساند.

بالای صفحه
اخبار ایردن


مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
دکتر هادی قاسمی
دکتر عبدالحمید ظفرمند
دکتر محمدرضا نخستین
 
برنامه آموزشی رشته ‏های علوم پزشکی زمانی بالاترین اثربخشی را دارد که محور اساسی آن نیازهای سلامت جامعه باشد. بدین صورت دانشگاه در آزمایش کارآمدی، بهره‏وری و اثربخشی راه‏های مختلف حل مشکلات سلامت جامعه نقش خواهد داشت. با تکیه بر چنین باوری و به منظور افزایش توانایی‏های دانشجویان دندانپزشکی در شناخت مشکلات مرتبط با سلامت دهان جامعه و کسب مهارت برای حل این مشکلات، درس سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی در کوریکولوم دوره دندانپزشکی عمومی وارد شده است.

دکتررضا منصوری

پایان دولت دهم، فرصت مناسبی برای بازبینی روند تحولات حوزه علم و فناوری کشور در سال‌های اخیر است. دکتر رضا منصوری، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف که در جایگاه معاون پژوهش و فناوری دولت هشتم، سنگ بنای بسیاری از سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی اجرا شده در این دوره را گذاشته به بازبینی و نقد روند تحولات علم و فناوری کشور در هشت سال اخیر پرداخته است.

تربیون آزاددندان مجمع عمومی به طور فوق العادهمفهوم «مجمع عمومی به طور فوق العاده»

 

دکتر میترا میرمحمدی
بازرس انجمن دندان پزشکی ایران


هر دندان‌پزشکی که می‌خواهد عضو یک انجمن علمی یا صنفی دندان پزشکی شود لازم است مسئولانه به مطالعه اساس نامه و آئین نامه‌های مصوب مجمع عمومی بپردازد و با آگاهی کامل وارد فعالیت‌های انجمنی شود. آگاهی به اساس‌نامه از آن جا اهمیت دارد که هیئت مدیره به نام دندان پزشکان عضو فعالیت می‌کند و اگر دندان پزشک نا آگاه باشد نمی‌تواند از حقوق خود به عنوان یک انسان صاحب رای دفاع کند.
بالای صفحه 

رابطه بهداشت دهان افراد با میزان رضایت از زندگی زناشوییرابطه بهداشت دهان افراد با میزان رضایت از زندگی زناشویی
دکتر محمود حقانی؛ دندان پزشک
پریچهر اشرف؛ كارشناس ارشد روانشناسی تربیتی
یامین حقانی؛ دانشجوی دندان پزشکی
 

نظر به اهميتي كه حفظ بهداشت دهان و سلامت دندان ها دارد، نه تنها بايد با آموزش نسبت به تغيير نگرش افراد و به دنبال آن تغيير رفتارهاي ناسالم و ايجاد رفتارهاي صحيح در ارتباط با حفظ بهداشت دهان اقدام گردد، بلكه با توجه به همبستگي رضايت مندي زناشويي و اهميت به حفظ بهداشت دهان، لازم است كه رضايتمندي زناشويي افراد ارتقاء يابد. به عنوان مثال، يكي از مداخلاتي كه مي تواند رضايتمندي زناشويي را افزايش دهد، خانواده درماني و آموزش مهارت هاي ارتباطي است. بدين ترتيب لزوم هر چه بيشتر مشاوره هاي خانوادگي و دندان پزشكي حس مي گردد.  

بالای صفحه

لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

نظرات شما تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.


برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید