چالش های آموزش در کشورماهنامه دندان پزشکی شهریور ۱۳۹٢ 

پیام ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۵۲ ، شهریور ۱۳۹٢ . September 2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن 
فهرست


سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - شهریور 1392

«حکومت مطلوب»،

«کشور آرمانی»این روزها، در انتهای ماه پایانی فصل تابستان -شهریور- تکامل سبزینه‌ی گیاه به اوج می‌رسد. در ساختار هر برگ، غوغایی برپاست. همان غوغایی که در پیله کرم ابریشم رخ می دهد تا کرم، با تحولی شگرف به پروانه‌ای زیبا بدل شود. در دگرگونی طبیعت، سبزی برگ به سرخ، نارنجی، زرد، قهوه ای و بی‌نهایت رنگ‌ها و سایه ها بَدَل می‌گردد. برگ از شاخه دل کنده، تسلیم باد پاییزی می‌شود. می‌چرخد، می‌گردد و به همان مکان که از آن برخاسته –خاک- برمی‌گردد. اول خود خاک می‌شود تا در بهار بعد، شیره‌ی جان گیاهی دیگر شده و رویش دیگری را آغاز ‌کند...

در فرهنگ ایران باستان، ماه ششم سال، در اصل "خشتره ویریه" KHASHTARA VAIRYA بوده که در زبان پهلوی «خشتور» و در پارسی به «شهریور» تبدیل شده است. «خشتره» به معنی قدرت و حکومت و «ویریه» امید و آرزو است. در نتیجه «خشتره ویریه»، «حکومت مطلوب» یا «کشورآرزو شده» معنا می دهد. شش جشن در این ماه بوده و جشن «شهریورگان» یا «آذرجشن» در چهارمین روزماه که «شهریور روز» نام دارد، هم زمان با «پشته سازی خرمن» برگزار می‌شد.

در تاریخ ایران، شهریورماه پر از خاطراتی دردناک است که جای گفتنش اینجا نیست، اما به دنبال انتخابات اخیر، شرایط فعلی کشور و از جمله مدیریت بهداشت و درمان، شرایطی شایان توجه دارد. با ورود وزیر جدید بهداشت، گویی روح تازه ای به کالبد رو به زوال وزارت بهداشت و درمان دمیده شده و خبرهای روز، موجب دلشادی و امیدواری دلسوزان کارشناس را فراهم کرده است. همه نه بی صبرانه، که با صبر و امید، چشم دل و گوش هوش به قول و وعده ها داده و به تحولاتی ولو اندک دل بسته اند.

وزارت بهداشت از سازمان هایی است که ماموریت های متنوع و فراوانی را برعهده دارد. مدیریت دندان پزشکی یکی از امور مربوط به این وزارتخانه است، که به لحاظ اهمیت ویژه، در تمام معاونت ها اداره ای مستقل دارد یا بخشی از فعالیت های آن حوزه را شامل می شود. در میان این ادارات «دفتر بهداشت دهان» و «دبیرخانه شورای آموزش دندان پزشکی»، به لحاظ نوع وظایف و اختیاراتی که دارند، از اولویت خاصی برخوردار هستند که متاسفانه هنوز هیچ خبری از تحول در آن ها نیست و در، بر همان پاشنه‌ی ناتوان، پرسروصدا و پرنقصِ گذشته می چرخد. از آنجا که سایر بخش های وزارت بهداشت نیز هریک به نوعی مستقیم یا غیرمستقیم به دندان پزشکی و دندان پزشکان مربوط می شود، توجه وزیر و همکارانش به مواردی چون «عدالت در سلامت»، «اولویت به سلامت»، «نشاط و رفاه دانشجویان»، «اخلاق پزشکی»، توجه به «منابع مالی دانشگاه ها»، تلاش در «رفع مشکل دارو» و موارد  کلیدی این حوزه ها، خبرهای نیک و آرامش بخشی است که امید می رود هر چه زودتر به نحو شایسته، از حرف به عمل درآید. انتظار می رود که با توجه به مطالب زیر، برای حوزه های مهم دندان پزشکی نیز وزیر بهداشت فکری اساسی کند:

- بدون توجه به کیفیت آموزش، آمار دانشکده هایی دندان پزشکی کشور به 60 مورد رسیده و تنها کسی که مدعی رشد آموزش است، مسوول و مجری کار است! ایشان در مصاحبه با دکتر شایان، برای توجیه عملکرد نامطلوب و شهرت طلبانه، یک درک سطحی و نادرست خویش را برای توجیه رفتار غیرکارشناسی خود مطرح می کند:«ما متولی منافع دندانپزشکان نیستیم»!!
آزمون جامع دندان پزشکی و برخی سخنان کارشناسان، از نشانه های اولیه شرایط نامناسب آموزش است که در سایه بی تدبیری های دبیرخانه آموزش دندان پزشکی به وجود آمده و در حال ریشه دواندن است.

- بهداشت دهان به گونه ای مدیریت شده که مدیر آن خود اعتراف می کند که میزان دندان های خراب افزایش و مراجعه به دندان پزشکان کاهش داشته است.

- نمایندگان مجلس بی برنامگی و سیاست زدگی را عامل مشکلات این وزارت خانه عنوان کرده اند.

با بودجه سنگین مادی و سرمایه عظیم معنوی که در بخش های آموزشی و بهداشتی دندان پزشکی صرف می شود، عدم رسیدگی سریع و باقی گذاشتن آنها در وضعیت فعلی، ضایعات غیرقابل جبرانی به بار خواهد آورد، که تاکنون هم کم نبوده است...
 
در این ماه، با همت چند همکار جوان و خوش فکر، وب سایت حرفه ای جدیدی به نام «دندانه» معرفی شده است. امید است حضور فعالِ این سایت تداوم داشته باشد و شاهد فعالیت های بیشتری در حوزه وب، مرتبط با دندان پزشکی باشیم. چنین فعالیت های ارزنده ای موجب آشنایی هرچه بیشتر و عمیق تر دندان پزشکان و همکاران ایشان با دنیای وب شده و رشد حرفه و حرفه ای را در پی دارد.

خبر جدید دیگر درگذشت یک همکار همدانی ارزنده‌، دکتر محمد حسین انصاری، متخصص جراحی فک بود. انسانی آرام، بی ادعا، بی سروصدا و خوش فکر، که در حیاتش ناشناخته ماند. ایشان در هنگامه ای که برخی همکاران برای اثبات حق خود در ارائه برخی خدمات زیبایی با متخصصین دیگر در جنگ بودند، تمام وقت و توان تخصص اش را صرف جراحی تروماهای اورژانس فک و صورت کرده بود. او تنها یک متخصص جراحی فک نبود، بلکه انسانی اهل مطالعه در حوزه های مختلف اجتماعی و سیاسی و صاحب اندیشه و دردشناس بود. افسوس که در جامعه ما چنین افرادی گمنام و کمنام می مانند. یادش به خیر.

از دیگر خبرهای قابل تامل این روزها، سخنان و اقدامات وزیر علوم است که ولو مستقیمن با دندان پزشکی مرتبط نیست، اما طبیعی است که تصمیمات آن وزارت خانه که متولی اصلی آموزش کشور است، در آموزش گروه های پزشکی تاثیر خواهد داشت. ایشان در یک مصاحبه ی ساده، ترسیم زیبا و اندیشیده ای از «چالش‌های پیش‌روی آموزش کشور» کرده است. موضوع مورد بحث، مستلزم نگارش مقالات متنوع و توضیح و تفسیرهای متعدد است اما در سخن پویا نیز به آن اشاره ای می شود:
دکتر جعفر توفیقی چالش های آموزش در ایران را موارد زیر می داند:
- «محتوای آموزشی» و ضرورتِ «به روز بودن محتوا» و «تناسب آن با نیازها»
- «شیوه‌های یاددهی و یادگیری»
- «منابع مالی»
- «کارآیی» و«اثربخشیِ» آموزش
در پایان سخن، دکتر توفیقی گفته که "آموزش مادام‌العمر یکی از بحث‌های جدی آموزش عالی است. آموزش دانشگاهی و دبیرستانی دیگر کافی نیست".
خوش بینانه، این سخنان را تکرار آموخته های صرفن نظری ایشان از پژوهشگران دیگر و روخوانی ندانیم و به این امید باشیم که مدیرانی چون ایشان، درک کاربردی از این موضوعات داشته و در اجرای آن ها با وسعت و عمق کافی موضوع را به «اجرا» بگذارند. پویا امیدوار است که در فرصتی مناسب، امکان بحث روی این موضوع مهم فراهم شود و چه خوب است اگر اندیشمندان مخاطب این کلام نظراتی دارند، در تریبون آزاد ایردن به بحث بگذارند تا در جهت اصلاح اساسی آموزش دندان پزشکی کشور با قلم، قدمی برداشته شود.
به نظر می رسد، در وزارت بهداشت، -در زمینه آموزش دندان پزشکی- باید چالش های دیگری نیز مورد توجه جدی کارشناسان قرار گیرد، مانند: «فضای مطلوب آموزش» و «مدیران آموزش». آن گاه پرسش ها و زیربحث های مختلفی مانند موارد زیر مطرح خواهد شد:
- «تکثر و تعدد دانشکده های دندان پزشکی یا تعمیق روش ها، کدام چاره ساز است؟»،
- «ضرورت تناسب فضای آموزشی با شرایط بومی شهر و منطقه»،
- «کدام عناصر در برنامه ریزی آموزش دندان پزشکی تعیین کننده تر است؟
بیمار، استاد یا... »،
- «ایجاد دانشکده دندان پزشکی با تشخیص مردم مناطق یا مطالعات کشوری؟»،
- «عوامل و روش های دخیل در تعیین سرفصل های درسی دندان پزشکی»،
- «نیازهای پایه در آموزش دندان پزشکی»،
 ... 
با نهایت تاسف کار آموزش دندان پزشکی به کسانی واگذار شده که کمترین تخصص و آشنایی را در حوزه «آموزش» دارند. امروزه موضوع آموزش یا اجوکیشن Education یک تخصص مهم جهانی و دارای مراتب مختلف دانشگاهی است و در مراکز مهم دنیا دوره ها، مدارج و مدارک گوناگونی برای آن تعریف شده است. این گونه نیست که چند دندان پزشک که مهم ترین آموخته شان «درمان دهان» و بیشترین تجربه شان «مطب داری» و «امضای برگه های کارتابل» است، بتوانند در جلسات دربسته، به تدوین قوانین و مقررات آموزشی مطلوبی بپردازند و حتی از «مشاوره ای موثر» با صاحب نظران نیز بپرهیزند. مرور صورت جلسات این حوزه که تنها بخشی از آن ها در معرض استفاده قرار گرفته، هر صاحب نظری را متاسف می کند. بیشترین واژه های تکرار شده در صورت جلسات بعد از انقلاب، بخصوص سال های اخیر، «مقام محترم» و «جناب» است!! در همین کشور، مراکز مختلفی هست -بخصوص در وزارت علوم- که تنها به آموزش و پژوهش در زمینه «آموزش» اختصاص دارد و کارشناسانی داریم که سال ها عمر خود را صرف این موضوع مهم کرده اند ...

در نظام پزشکی نیز شاهد تحولات مثبتی هستیم. با حذف کوتوله هایی که عرصه مدیریت کلان جامعه را میدانِ بازی کودکانه کرده بودند، اولین قدم با امضای حکم رییس سازمان، از سوی رییس جمهور برداشته شد. به دنبال آن، خبرها حاکی از تلاش کارشناسانه برای ایجاد هماهنگی بین آن سازمان و وزارت بهداشت، در جهت احقاق حقوق پزشکان است. امید که با رفع مشکلات مربوط به «معاش»، دو موضوع مهم «اخلاق» و «قانون گرایی» نیز جایی برای طرح و استقرار پیدا کند.

امید که اندیشه جایگاهی در خور بیابد
و آرامش و شادی عمومی نهادینه شود،

پویا

نکته مهم:
مطالب مهم سخن پویا به اصل مطلب لینک شده، لطفن روی آنها کلیک کنید.
انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران

فراخوان تشکیل مجمع عمومی-نوبت دوم

از اعضای انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده (نوبت دوم) که در ساعت 11 صبح روز پنج‌شنبه 11 مهر 1392 در محل برج میلاد تشکیل می‌گردد، حضور یابند.  


ادامهترجمه: مریم رضایی


ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن کلمه «تغییر» نظم کاری جدیدی را تعریف می‌کند. رهبران سازمانی اگر با تغییری مواجه شوند، دیگر فرصت تجزیه و تحلیل آن را ندارند. آنها در عوض باید تصمیم بگیرند چگونه می‌توانند سازمان خود را دگرگون کنند تا یک محیط به سرعت در حال تغییر را حفظ کنند.


مقالات علمی را برای گروه های مختلف اجتماعی جذاب تر بنویسیممقالات علمی را برای گروه های مختلف اجتماعی جذاب تر بنویسیم


ترجمه: دکتر وحید حق پناه
دکتر خدیجه ادبی

بسياری از مقالات علمی و پزشکی، حاوی مطالب طولانی و مبهمی هستند که بيشتر خوانندگان و حتی آن‌هايی را که آگاهی مناسبی به موضوع دارند نيز گمراه می‌کنند. هنوز هم حجم زيادی از مقالات علمی‌منتشره فقط توسط دانشمندان و محققانی که به موضوع مقاله علاقه‌مند هستند، مورد مطالعه قرار می‌گيرد و افرادی که به مطالعه گذرای مقالات علمی می‌پردازند، بيشتر به صفحات علمی روزنامه‌ها و مجلات علمی عام مراجعه می‌کنند. در این مقاله 10 فرمان برای نگارش علمی و جذاب توصیه شده است.
بالای صفحه

رشد مراکز حرفه ای دندان پزشکی با شبکه سازی اجتماعیرشد مراکز حرفه ای دندان پزشکی با شبکه سازی اجتماعی

ترجمه: سیمین راد

مراکز خدمات دندان پزشکی، چه مطب دندان پزشکان و چه لابراتوارهای مختلف مرتبط با دندان پزشکی، هریک به نوعی یک «بنگاه تجاری» و یک «کسب و کار» و شرکت کوچک تلقی می شوند. ترجمه حاضر اگر برای حرفه ای ها مورد توجه و دقت قرار گیرد، می تواند در موفقیت این مراکز نقش مهمی داشته باشد. دنیای امروز بدون در نظر گرفتن اینترنت معنای واقعی خود را ندارد.

بالای صفحه

دکترآیرج کی پوربیانیه مطالبات سازمانی جامعه مدنی ایران

دکتر آیرج کی پور

 


  روز یک‌شنبه 19 خرداد 1392  زمانی که در نشست «جمعی از فعالان و نمایندگان نهادهای صنفی و سازمان‌های مردم نهاد» برای ارائه مطالبات خود به نامزدهای ریاست جمهوری شرکت می کردم، واکنش این نامزدها برایم در پس مه قرار داشت. بیانیه « مطالبات سازمان‌های جامعه مدنی ایران» را مطالعه خواهید فرمود و خواهید دانست چرا باورمان نمی‌شد این سند بی‌چالش‌های فرساینده پذیرفته شود.
بالای صفحه

سطح آگاهی دانش آموزان شیرازی درباره بهداشت دهان دکتر محمود حقانی، دکتر مهران همتی  

دکتر محمود حقانی

دکتر مهران همتی


سلامتي و راز عمر طولاني از آرزوهاي ديرباز بشر هستند. انسانها در طول تاريخ به تفكر و چاره‌انديشي جهت شناخت علت و يا علل بروز بيماريها، درمان و جستجوي راههاي پيشگيري از آنها پرداخته‌اند. پوسيدگي دندان و بيماري لثه سابقه طولاني در تاريخ داشته و از شايعترين بيماريهايي هستند كه با توجه به پيشرفتهاي چشمگير علمي و صنعتي-خصوصاً در قرن اخير- هنوز راه‌حل جامعي جهت ريشه‌كن نمودن آنها بدست نيامده است. .

بالای صفحه

دکتر حوریه عابدی

بازسازی زیبایی، عملکرد و ساختار دندان های درمان ریشه شده جهت موفقیت بالینی آنها اهمیت زیادی دارد. سالها برای درمان این دندان ها از سیستم های پست و کور ریختگی استفاده می شد. با افزایش تقاضا برای زیبا تر شدن دندان ها سیستم های پست و کور بدون فلز مثل فایبر پست ها و پست های زیرکونیایی ارائه شدند .از مزایای فایبر پست ها میتوان ضریب کشسانی کمتر، باند آنها به ساختار دندان و زیبایی بیشتر و صرف زمان کمتر نسبت به پست های ریختگی را عنوان کرد .در عین حال آن ها محدودیت هایی نیز دارند که قبل از کاربرد آنها درباید نظر داشت. باند سوال برانگیز آن ها و آداپتاسیون ضعیف آن ها با کانال ریشه از جمله محدودیت آن هاست.

اخبار ایردن


مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

نظرات شما تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.


برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید