بهداشت حرفه ای در دندان پزشکیماهنامه دندان پزشکی مهر ۱۳۹٢ 

پیام ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۵۳ ، مهر ۱۳۹٢ . October 2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن 
فهرست


سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - مهر 1392

««مهر دلدارها»


مهر، میترا، میتره، میثره یا میهر و میتر، از ایزدان باستانی هند و ایرانی پیش از روزگار زرتشت، به معانی «پیمان»، «دوستی»، «عشق » و «خورشید» بوده است. در باور باستان، میترا یا مهر، درشب یلدا  از دلِ سنگی در درون یک غار به دنیا می‌آمده و دوره ای در زمین می زیسته است. او در آخرین روز زندگی خاکی، در ضیافتی نان و شراب و گوشت و خون گاو می‌خورد و سپس سوار ارابه ای به آسمان عروج می‌کند. مهر در میان مردم میانجی و رهایی بخشی دانسته می شده و در نبودش، دوستداران برای بازگشت او بردباری می کنند. باور داشتند که در آخرالزمان (پایان زمان) همه جا را آتشی عظیم فرا می‌گیرد و مهر به زمین باز می گردد. در آن سختی، پیروان میترا (مهر) آسوده خواهند بود.

دین توحیدی زَرتُشت یا زَردُشت، با دعوت به خدایی یگانه، در زمان مادها از میان ایرانیان برخاست و با بسیاری از آیین های میتراییسم، از جمله شراب و قربانی کردن مخالفت کرد. آیین او تا غلبه اسلام در سراسر ایران رواج داشت. زمان و محل دقیق تولد زردشت مشخص نیست، اما گمانه‌زنی‌ها و اسناد، زمانی بین ۶۰۰۰ تا ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح را حدس زده‌اند. پس میترایسم (آیین مهر) می تواند بیش از 6 هزاره سابقه داشته باشد. در لوحی به خط میخی متعلق به پانزده قرن پیش از میلاد، که شامل پیمان‌نامه‌ای بین هیتی‌ها و میتانی‌ها است، به میترا سوگند یاد شده‌است. آیین مهر، هم در شرق و هم غرب عالم گسترش یافت. این آیین تا سده‌های سوم و چهارم میلادی در غرب رواج زیادی داشت. ارنست رنان -فیلسوف قرن18 فرانسه- می گوید: "اگر آیین مسیحیت از تعالی بازمانده بود، اینک جهان پر از میترا و مهر بود". صلیب یا چلیپا، چهار پایه و یا چهار پره (+) نماد ساده ی خورشید تابان دانسته شده است. بر اساس تحقیق یونسکو، شعاع هفتگانه نور بالای سر مجسمه آزادی در نیویورک، بر گرفته از مهرپرستی است و مجسمه «ایزد مهر» در موزه بریتانیا این ادعا را تائید می کند.

«مهر آئین» پس از اسلام نیز در ایران همچنان نفوذ داشت و بسیاری از مکتب‌های صوفی گری، ریشه در «دینِ مهر» دارند. رواج اصطلاحاتی مانند «مهراب» در عرفان و تصوف، از این آیین است. در آثار بسیاری از شعرا و نویسندگان ایران -از جمله علامه طباطبایی- از آیین مهر به نیکی یاد شده است:

همی‌گویم و گفته‌ام بارها،   بود کیش من، مهر دلدارها
پرستش به مستی است، در کیش مهر،   برون اند زین جرگه، هشیارها

پیروزی فریدون بر ضحاک، از وقایعی است که در آثارالباقیه و زَیّن الاخبار نیز آمده و با مرتبط دانستن جشن مهرگان و پیروزی فریدون بر ضحاک در ماه مهر، میان «فریدون» و «مهر» ارتباط برقرار شده است. ارتباط بخشی جشن مهرگان با فریدون و نه با مهر، کوشش دین ورزانِ پیرو زرتشت، برای جانشینی این دو شخصیت است. هرتسفلد نیز بر این باور است که «فریدون» -قهرمان حماسی- کم کم جای میترا در اسطوره را گرفته است.

کلام را با تقارن نام فریدون، به حسن فریدون روحانی گره می زنیم که در این دوران بحرانی، با اقبال مردم سکاندار کشور شده است. پرگویی نیست اگر آرزو کنیم این فریدون نیز چون آن فریدون شود. اسطوره ها آدمیانی عادی بوده اند و آنچه ایشان را مانا کرده، نیک اندیشی و نیک کرداری بوده است... امید همه و از جمله دندان پزشکان و دست اندرکاران این حرفه، این است که قدرت یافتگان از رای ملت، آن کنند که مورد انتظار اکثریت جامعه و مقبول خرد جمعی باشد. فریدون و یارانش امیدهای بسیاری را در میان جامعه ایجاد کرده اند، که دندان پزشکان نیز به سهم خویش بسیار به رفع محدودیت هایی که عمر و مال ایشان و سلامت جسم و روان مردم را نشانه رفته، چشم امید دوخته اند. حوزه دندان پزشکی از حرفه های تخصصی است که به طور همه جانبه، به ممالک مترقی غرب وابسته است و در نبودِ رابطه ی معقولِ همه جانبه، نه تنها هزینه های گزافی را تحمل می کند، بلکه عدم دسترسی کافی به محصولات و تجهیزات مدرن و پیشرفته، موجب توسل به تولیدات سطح پایین گردیده، که نمی تواند نیاز بهداشتی و درمانی مردم را در حد مقبول پاسخ دهد. این مردم، صاحبان این مملکت و مالک سرمایه های مادی و معنوی ایران هستند. بیش از این شایسته نیست صاحبان حق، از حق بدیهی خود در زمینه خدمات سلامت محروم بمانند. محدودیت های موجود، فشار مضاعفی است بر دندان پزشکان و محرومیتی ناعادلانه را بر مراجعین و بیماران ایشان تحمیل می کند. این بی عدالتی ها، به طور غیرمنصفانه آثار مخرب خود را در چند دهه اخیر بر جسم و جان مردم نشانده است. رفع یا کاهش مشکلات فراوان این حوزه، در گرو نگاه و رفتار اندیشمندانه ی مدیران سیاسی و مورد انتظار قطعی تمامی دست اندرکاران دندان پزشکی است. این مهر و ماه های اخیر، دارای ویژگی خاصی در سرنوشت ایران و جهان شده است.  ایران که طی سال های اخیر، با حضور کوتوله ها در عرصه سیاست، با حقارت، مورد مضحکه ی جهانیان بود، امروز با اقتدار و افتخار در صدر اخبار رسانه های گروهی جهان قرار گرفته و زیر ذره بین مردم و صاحب نظران است. برای کسب چنین موقعیتی، صرف میلیون ها دلار هزینه تبلیغات مورد نیاز بود ولی اکنون بدون صرف این هزینه، در اختیار فریدون های زمان است. اگر با تامل بیشترِ مدیران و رفتار موزون، بخردانه و جهان پسند دولت مردان، این موقعیت نادر که در جهان فراهم شده بهره برداری نشود، معلوم نیست که دیگر به سادگی فراهم شود. این صدرنشینی جهانی و جلب توجه عمومی همیشگی نیست. آهنگ سریع پیشرفت جهان منتظر پاسخ تاخیری ما نمی ماند. تنها تصمیم سازی سریع، دقیق و شایسته مردم ایران است که می تواند گره گشا و موجب شکستن انزوای سیاسی شود.

سخن پایانی با همکاران، این که ما دندان پزشکان می توانیم از گشایش سیاسی و رفع تحریم ها بیش از مردمان دیگر بهره مند شویم، اگر به اهمیت مشارکت خود واقف و به تکالیف صنفی و اجتماعی خویش عامل باشیم. این فرصت برای انجمن ها نیز موقعیتی استثنایی است که می توانند و باید با تدبیر، منافع اعضا و مردم را با برنامه ریزی دقیق و حضور فعال مدیران، بیش از پیش مدنظر قرار داده، با برنامه ای درازمدت و آینده نگر، رشد حرفه را در ابعاد مختلف علمی و صنفی تضمین کنند. برای استقلال سازمان نظام پزشکی، اقتدار انجمن های دندان پزشکی و خودآگاهی همکاران دعا کنیم و از بی تفاوتی و بدبینی به دور باشیم.

امید که خیرخواهی شعارمان،
شادی و سرور مراممان،
 خوش بینی شعورمان و
لعن و توهین از کلاممان دور باشد،
پویا

 

 
در حال بارگذاری برای پخش

مصاحبه ایردن با  دکتر رضا عزتیان
 رییس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت
مهرماه 1392 - تهران


دکتر رضا عزتیان
ام اس در مهندسی بهداشت حرفه ای

دندان پزشکان و پیرا دندان پزشکان باید آموزش های بهداشت حرفه ای شامل عوامل زیان آور محیط کار خود و چگونگی کنترل این عوامل را بیاموزند تا به عنوان کمترین انتظار، قادر به شناسایی دقیقِ موقعیت هایی که امکان تاثیرپذیری سلامتی آنان از شرایط وجود دارد، باشند

بهداشت حرفه ایبهداشت حرفه ای و دندان پزشکی

دکتر علی شکفته راد
دندان پزشک متخصص

از جمله آموزش های مهم و ضروری چه به صورت اولیه و چه بازآموزی و مداوم، برای دست اندرکاران حرفه دندان پزشکی، «بهداشت حرفه ای» است. درمانگران دندان پزشکی باید با درک اهمیت موضوع، دانستن نیازهای بهداشتی خود را یک ضرورت دانسته و ضمن مطالعه مستمر و توجه به این مهم، دست نیاز به سوی متخصصینِ بروز و درد آشنای بهداشت حرفه ای دراز کنند. در این مطلب، به طور خلاصه مروری گذرا بر موضوع طب کار و بهداشت حرفه ای در محیط های دندان پزشکی شده، تا با جلب توجه همکاران، ایشان برای پرداختن به این موضوع مهم ترغیب شوند.
بالای صفحه

بهداشت حرفه ایبهداشت حرفه ای در دندان پزشکی

دکتر امیر میرزاده
دندان پزشک

تردیدی نیست که کارکرد صحیح هر جامعه در گرو سلامت تک تک افراد آن است. ابتلاء به هر بیماری، جدا از هزینه های مادی و معنوی آن موجب تحمیل هزینه هایی کلی به جامعه می شود. از طرف دیگر ارایه خدمات درمانی، که فی نفسه ارزشمند است، خطراتی را بدنبال دارد. در طی ارایه این خدمات تماس احتمالی با عوامل گوناگون بیماریزا، به خصوص میکروارگانیسم های موجود در خون سبب ایجاد بیماری هایی می شود که بعضاً حتی حیات فرد را در معرض مخاطره قرار می دهند.

بالای صفحه

بهداشت حرفه ایبهداشت حرفه ای


 


بهداشت حرفه ای (Occupational Health)‏ یا سلامت شغلی یا سلامت کار شاخه ای است از علم بهداشت و عبارتست از شناسائی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور موجود در محیط کار به همراه یکسری مراقبت های بهداشتی درمانی به منظور سالمسازی محیط کار و حفظ سلامت نیروی کار
بالای صفحه

دانشگاه‌ها در حال تربیت و آموزش دستیاران «طب کار» هستند دانشگاه‌ها در حال تربیت و آموزش دستیاران «طب کار» هستند  

دکتر سیداکبر شریفیان

دکترای تخصصی طب کار


شناسایی افراد در جامعه و بررسی آنان از لحاظ برخورداری از استانداردهای سلامتی از اهداف رشته کار است، در واقع قبل از ابتلای فرد به بیماری، متخصصین طب کار باید مانع بروز آن در افراد شوند. سال‌های قبل فعالیت پزشکان در خصوص رشته کار به صورت علمی و دانشگاهی نبود، هم اکنون خوشبختانه دانشگاه‌های مختلف در حال تربیت و آموزش دستیاران رشته طب کار هستند.

بالای صفحه
اخبار ایردن

مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDEN

 

نظرات شما تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2012 Irden Incorporation. All right reserved.


برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید