ماهنامه دندان پزشکی آذر ۱۳۹٢

پیام ایردن
پایگاه دندان‌پزشکی
شماره ۵۵ ، آذر ۱۳۹٢ . December 2013
آرشیو | تماس با ایردن | درباره ایردن
فهرست
روش شستن دست - سازمان بهداشت جهانی


روش مالش دست ها با ماده تمیز کننده - سازمان بهداشت جهانی
سخن پویا
IRDEN | ایردن | سخن ماه - آذر 1392                         

نام ماه نهم سال و روز نهم هر ماه ایرانی «آذر» است، بزرگداشت و نیایش آذر یا آتش از دوران باستان میان آریاییان وجود داشت. ایشان عقیده داشتند که آتش اساس و جوهر زندگی و هستی است و میان آتش و روح نیاکان ارتباط و نزدیکی هست. برخی پژوهش‌ها رابطه تنگاتنگی بین آتش‌پرستی و نیاپرستی دوره‌های کهن نشان داده است. این باور وجود داشت که همان‌سان که آتش در زمان حیات، نگهبان خانواده است، پس از مرگ نیز از ارواح پشتیبانی می کند. در میان ایرانیان این رسم به صورت برافروختن شمع یا چراغ بر گور مردگان باقی ماند. در روز نهم آذر، جشن آذرگان و در شب پایانی این ماه، شب یلدا از سرورهای زیبای ایرانی است.

                 

«ایردن، آذر، توافق هسته ای، چند پرسش و یک راز»

                   
چند پرسش از همکاران:
گیرم شما همکاران و دوستان دوست داشتنی ایردن، ناخواسته گرفتارِ گرفتاری های گوناگون این مرز و بوم بوده و فرصت سر خاراندتان نباشد، آیا می توان زنده بود و به محیط و شرایط زیستِ اجتماعی و سیاسیِ جایی که در آن زیست می کنیم بی اعتنا بود؟
آیا اشتباه است اگر فرض شود که خواستگاه بخش بزرگی از این گرفتاری ها، کژ روی ها، شِکوِه و شکایت های مردمی و خلاف کاری های متداول، جاری و ساری -به معنای مسری بودن- همین شرایط اجتماعی سیاسی و اقتصادی ای است که ساخته و پرداخته ی عدم توجه خود ما به رویدادهای عمدی است؟
می توان ادعا کرد که «برخی از ما هم وطن های دوست داشتنی، مسوول و مصدر کار، گاهی گره را با دندان باز می کنیم نه به رحمت و مهر و مهارت و کاردانی»؟
و
می دانیم که تمام همکارانِ دندان پزشک شده ، هرکس و هرکدام، حدّ اقل سه دهه و دیگرانی بیش از سه دهه، زیسته و تجربه اندوخته اند.
به یقین، در این چندین ده سال که زیسته ایم ناظر و شاهد گذر عمر، تنوع فصول، دگرگونی و دگر شدن های بسیار بوده ایم. ولی هیچ کدام از ما هستندگان این مرز و بوم از زمان اسکندر و مغول و دیگر تهاجم کنندگان وحشی و نیمه وحشی که در تاریخ خوانده ایم نشنیده و ندیده بودیم که قوم یا اقوامی بدون لشکر و سپاه و قوا- به جای شهر- کشورمان را محاصره کنند یا درحصر اقتصادی و سیاسی داشته باشند به گونه ای که از دانه پرندگان و کود گیاهان و داروی بیماران تا قطعات هواپیما که با جان مردم سرو کار داشته باشد ممنوع از وارد کردن و پسته و فرش و نفت و غیره مان غیرقابل صدور باشد!
جالب تر این که مردم ندانند که این ستم موثر است و کاغذ پاره نیست.
اگر بگوییم که این محاصره نوعی از وحشی گری و تهاجم بین الملی قرن بیست ویکم میلادی و آن پنهان کاری نوعی خیانت در امانت و کشورداری است تندگویی کرده ایم؟
این اشاره ای فشرده بود. می گذاریم و می گذریم که ایردن درشتی را دوست ندارد.
به نرمی و نرمش باز می گردیم.
ایردن وقتی می اندیشد در می یابد که هیچ کدام ازما:
به خاطر نداریم که در آذرماه، ماه پایانی پاییزِ باد خیز و برگ رنگین ریز که پیش در آمد سمفونی سرد و سفید زمستانِ پراز سرما و برف سپید و یخ بلورین است، برف و یخی یا برف ها و یج هایی آب شده باشد.
آذر، برخلاف نام و معنای واژه اش که گرمازا است سرآغاز سرمایی است که اوجش در بهمن های فرو ریخته از کوه به دره در بهمن ماه سر می گیرد. تا در ملایمت بهار این انبوه برف فشرده وتلنبار شده کم کم و اندک اندک ذوب، مایه حیات، جوی، نهر رود شود، تا در بهاری که ما دوستش داریم یا در آفتاب تابستانی که تن به رنگین شدنش می سپاریم تشنه نمانیم. ما مردمی مهربان و اهل دل ایم. معنای این اهل دل بودن را اگر می خواهید بدانید به شعرفارسی رجوع کنید که این قدر دل دل می کند که... خودتان می دانید دل مهربان تان چه می شود...
اگر گفته شود که انتخاب دولت تعامل و تحمل و تاَمُل نتیجه حرکت سریع و تصمیم به جا و ناگهانی همین مردم اهل دل و دلدار است از بین خشونت ورزان تقابل خواه!
آیا ایردن در این داوری اشتباه کرده است؟
قلم بردارید برای ایردن خودتان نظر تان را بنویسید.
توافق هسته ای نمایشی مهیج از مردمی بود که چند هفته مردم جهان را به صحنه تماشا کشید. یک موج از امواجی که این مردم دریا دل در چنته دارند و هر از گاهی ناگهان به نمایش می گذارند و آرام به خانه های شان می روند تا فرصتی دیگر ونمایشی دیگر را به انتظار بمانند!
ایردن نوشته بود که مرگ را برای کسی نخواهیم که خودش می آید. هم برای دیگران و هم برای خواستاران مرگ دیگران! ولی ملایمت و مدارا که لانه مهر و محبت وعشق به یک دیگر و عامل همراهی، همگامی، همدلی و همبستگی است ناز دارد و باید نازش را کشید و برای آمدنش وسایه افکندنش کوشید. این مهر و راز و ناز، شعر و فرهنگ و هنر ما ایرانیان است.
برای تامین سیاسی اقتصادی و پایداری رفاه و آسایش خودمان کوشا باشیم.
اگر تو برنخیزی
من برنخیزم
ظلم و خلاف کاری مترصد فرصت است
فرصتش ندهیم
موافقید؟

امیر رهگذر


المیرا مقیمی - آذر 1392 همدان
عکس از خانم المیرا مقیمی Elmira Moghimi

دکتر محمد مهدی زاهدی
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

دکتر محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با تاکید بر اینکه مجلس منویات رهبر پیرامون دانشگاه‌ها را دنبال می‌کند، گفت: وزارت علوم و بهداشت باید نگرانی پیرامون امکان جولان احزاب سیاسی در دانشگاه‌ها را رفع کنند.

دکتر رضا منصوری
فیزیکدان، معاون پؤوهشی ویزر علوم دولت اصلاحات

دکتر رضا منصوری معاون پژوهشی وزیر علوم دولت اصلاحات گفت: با وجود آن که سه سال از برنامه پنج ساله پنجم گذشته هنوز نتوانسته‌ایم در بخش پژوهش به نیم درصد از درآمد ناخالص ملی کشور هم دست یابیم در حالی که بر اساس برنامه پنجم توسعه، بودجه‌ پژوهشی کشور باید به سه درصد درآمد ناخالص ملی برسد.

  علیرضا یزدانی
کارشناس ارشد مدیریت دولتی

علیرضا یزدانی عضو مجمع خيرين سلامت كشور گفت: اين مجمع طي چهار سال گذشته حدود دو هزار ميليارد تومان به عرصه سلامت اهدا كرده است.

وزارت بهداشت


وزارت بهداشت به عنوان متولي بهداشت و سلامت جامعه، مسئوليت مستقيم حمايت از خدمات دندان پزشکي را به عهده دارد، ولي در چند دهه اخير، اين وزارتخانه در هيچ کدام از دولت هاي سابق نتوانسته است براي پيشگيري و کاهش بار درمان مشکلات دنداني، خدمات قابل توجهي ارائه دهد.

دکتر سجاد رضوی
مديركل نظارت بردرمان وزارت بهداشت

دکتر سجاد رضوی مديركل نظارت بردرمان وزارت بهداشت گفت: برخي پزشكان خارج ازچارچوب، دارويا آزمايشي را به درخواست بيمار، تجويزمي كنند چون وقت ندارند بيماررا كامل معاينه كنند. اين كارخلاف قانون است وبايد پاسخگوباشند.
ادامه مطلب
برو بالای صفحه


لابراتوار پروتزهای دندانی تابان
لابراتوار پروتزهای دندانی تابان


دکتر عباس صداقت
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت

دکتر عباس صداقت رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت، ضمن ابراز نگراني از وجود آزمايشگاه هاي غيراستاندارد ايدز در کشور عنوان کرد که اگر فردي به هر دليلي تصور مي کند در معرض رفتارهاي پرخطر قرار گرفته، لازم است که به آزمايشگاه هاي استاندارد مراجعه کند، اما متاسفانه گاهي گزارش مي شود برخي افراد به آزمايشگاه هاي غيراستاندارد مراجعه مي کنند.


دانشگاه علوم پزشکی مشهد

در پي تخليه ساختمان دانشکده پيراپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد، توسط آستان قدس رضوي، رييس اين دانشگاه در نامه اي به وزير بهداشت از سمت خود استعفا داد.

دکتر محمد جهانگیری
معاون برنامه ریزی و نظارت نظام پزشکی

دکتر محمد جهانگيري، معاون برنامه ريزي و نظارت سازمان نظام پزشکي مي گويد: براي تحت پوشش قرار گرفتن خدمات دندان پزشکي، بايد ابتدا ارزش نسبي خدمات را تعيين کنيم تا بيمه بتواند با توجه به ارزش نسبي خدمات، سطح پوشش بيمه را تعيين کند.

دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی
وزیر بهداشت

در پیام دکتر حسن قاضی هاشمی، وزیر بهداشت به مناسبت 16 آذر روز دانشجو آمده است: دانشگاه بهترین مکان برای طرح و نقد همه اندیشه‌هاست. سنت نقدشوندگی مراکز علمی میهن‌ ما، ریشه در حوزه و دانشگاه دارد. جایی که فکر در برابر فکر قد علم می‌کند، و این ویژگی برخاسته از تفکر دانشجویی است.
Merry Christmas!

دکتر سید حسن امامی رضوی
مشاور وزیر بهداشت در امور دانشگاه‌ها

دکتر سید حسن امامی رضوی، مشاور وزیر بهداشت در امور دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور امید به زندگی افزایش قابل توجهی یافته و تقریبا به ۷۳ سال رسیده است گفت: «امید به زندگی در زنان ۷۴ سال و در مردان ۷۲ سال است ولی متاسفانه شاخص مهمی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد امید به زندگی توام با سلامت است.»

دکتر علیرضا زالی
رئیس سازمان نظام پزشکی

دکتر علیرضا زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر لزوم لحاظ بخش عمده‌ای از "دیپلماسی عمومی" به مبحث "سلامت" و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه جهانی این امر، از وزارت امور خارجه خواست که زمینه را برای افزایش ارتباط‌های بین‌المللی نظام پزشکی با نهادهای متناظر خود در سایر کشورها تسهیل کند.

دکتر جعفر توفیقی
مشاور عالی وزیر علوم تحقیقات و فناوری

دکتر جعفر توفیقی، مشاور عالی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: نظام علمی کشور باید ماموریت‌های مشخصی را برای خود تدوین و آن را دنبال کند، به نحوی که رابطه بین دانشگاه، رشته‌ها، فارغ‌التحصیلان و برنامه‌های درسی و پژوهشی با بازار کار مشخص شود.

دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی
وزیر بهداشت

دکتر سید حسن قاضی هاشمی وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که در 100 روز نمی توان انتظار داشت حوزه سلامت دچار تحول چشمگیری شود، تاکید کرد: همزمان با شروع کار دولت یازدهم، وزارت بهداشت با مشکلات زیادی مواجه بود که می بایست آنها را مدیریت کند.

دکتر رضا فرجی دانا
وزیر علوم تحقیقات و فناوری

دکتر رضا فرجی دانا، وزیر علوم تحقیقات و فناوری ضمن گرامی داشت 16 آذر، «روز دانشجو» گفت: خود را متعهد به فراهم‌سازی تمامی بسترها و زمینه‌های مناسب و احترام به حقوق قانونی دانشجویان می‌دانم.

محمود واعظی
وزیر ارتباطات

محمود واعظی، وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه شورای عالی فضای مجازی جایگاه رفیعی دارد و سران سه قوه و تعدادی از وزرا در آن عضو هستند، عنوان کرد: این شورا با حکم مقام معظم رهبری تشکیل شده و با توجه به اهمیتی که در منظر ایشان داشته، پیوستی برای آن در نظر گرفته شده و اعضای حقیقی‌‌ای را برای آن در نظر گرفته است. هیچ توسعه ای به درستی صورت نمی گیرد، مگر اینکه فناوری اطلاعات وارتباطات زیربنای آن باشد. بنابراین نیاز به ایجاد شورایی برای پیشبرد اهداف این حوزه بود.

دکتر رسول قیصری- جراح فک و صورت
دکتر مرتضی عشاق- ارتودنتیست

دکتر رسول قیصری استاد بخش جراحی فک و صورت دانشکده دندان پزشکی شیراز و دکتر مرتضی عشاق، دانشیار و رییس بخش ارتودنسی دانشکده دندان‌پزشکی شیراز، از عضویت هیات علمی این دانشکده اخراج شدند. گفته شده است که این اخراج ها به دلیل انتقادات ایشان از دکتر ایمانیه، رئیس دانشگاه بوده است.

دکترحسن قاضی‌زاده هاشمی
وزیر بهداشت

دکتر حسن هاشمی قاضی زاده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن ارزیابی و اعلام نظر درباره توافقات اخیر صورت گرفته به دنبال مذاکرات ژنو و تاثیر آن در نظام سلامت کشور گفت: انتظار آن است که به دنبال توافقات انجام شده هزینه‌های پرداختی مردم در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی کاهش یابد.

 
  

نماینده مجلس نهم و عضو كمیسیون بهداشت: پردیس‌های بین‌الملل شاید از رتبه‌های پایین‌تر دانشجو بگیرند و هم مبالغ بالاتری دریافت می‌كنند. به نظر من در این مورد افراط شده است. ارزیابی از گروه پزشكی درست نیست. دانشگاه‌هایی كه خودشان در سطح پایینی هستند نمی‌توانند پردیس بین‌الملل تاسیس كنند. پردیس بین‌الملل شاخصه مشخص دارد، نه دانشجو خارجی گرفته‌اند، نه زبان خارجی تدریس می‌كنند.

دکتر محمد بیات
رئیس دانشکده دندان پزشکی تهران

دکتر محمد بیات، رئیس جدید دانشکده دندان پزشکی تهران گفت: ما در حال حاضر در حوزه دندان پزشکی از دنیا در حال فاصله گرفتن هستیم. امروز دنیا به سمت دندان پزشکی دیجیتال رفته است. شاید در طرح دندان پزشکی به خصوص در دانشکده‌ دندان پزشکی تهران سرآمد باشیم اما در سطح بین‌المللی عقب هستیم زیرا ما یک قدم بر می‌داریم و آنها 10 قدم بر می‌دارند.

دکتر علی جعفریان
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر علی جعفریان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به خدمات درمانی دانشکده دندان پزشکی تهران گفت: مسئله تعیین مرکز آموزشی و درمانی این دانشکده نیز باید کارشناسی شود و باید بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های لازم برای بالا بردن رتبه این دانشکده و همچنین کسب درآمد و پذیرش دانشجوی خارجی نیز افزایش دهیم.

دکتر سعید عسگری
دبیر شورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت

با حکم دکتر امیر محسن ضیایی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر سعید عسکری، بعنوان دبیر شورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت منصوب شد. دکتر عسگری جانشین دکتر اکبر فاضل شد که به مدت هشت سال این سمت را در اختیار داشت.

ایردن
پایگاه دندان پزشکی

ایردن، پایگاه فعال در حوزه دندان پزشکی در روز 5 شنبه 28 آذرماه 1392 بدون هرگونه اخطار و اعلام قبلی از سوی دولت امریکا مشمول تحریم جمهوری اسلامی ایران شد.
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
مشاوره مستقیم با متخصصین دندان پزشکی | حقوق | معماری
لطفاً این خبرنامه را برای حرفه ای های دندان پزشکی که می شناسید ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with all DENTAL PROFESSIONALS whom you know

IRDENنظرات شما تماس با مدیریت ایردن
ایردن، مرجع دندانپزشکی خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | عدم اشتراک | Unsubscribe
©2004-2013 Irden Incorporation. All right reserved.


برای دیدن نظرات و اظهارنظر لطفا اینجا کلیک بفرمایید