تقویم کاری دندان پزشکان | دکتر شایان امین

تقویم کاری دندان پزشکان | دکتر شایان امین

دکتر سیامک شایان امین
یکی از جذابیت‌های کار دندان‌پزشکی برای جوان‌های این رشته این است که هیچ درآمد ثابتی ندارند و تقریبا نمی‌توانند روی حقوق ماه بعد خود حساب کنند. در این عدم قطعیت، مولفه های بسیاری دخیل‌اند. از تغییرات جوی و مناسبتی داخل تقویم بگیرید تا بالا و پایین‌های صنفی مثل زد و بند با مدیر کلینیک و اخم و دعوا با منشی و پرستار و بد حسابی بیمار در پرداخت بدهی و وجدان کاری و هنر دست خود دندان‌پزشک. این اتفاق به همان اندازه که تاسف‌آور و غم‌انگیز است؛ (چراکه دندان‌پزشک در هیچ ماهی از سال نمی‌تواند روی درامد خود برنامه‌ریزی کند)، امیدوار بخش نیز هست؛ چراکه می‌توان امید داشت در پس این شب های تار و بازار کساد، روزهای روشن و پر رونقی در پیش باشد.
تغییرات جوی و مناسبتی تقویم در تعیین حجم روزی دندان‌پزشک، متغیر بسیار تاثیرگذاری‌ است. برای پیش‌بینی حجم درامد باید تقویم را ورق زد و از روی تعطیلات و مناسبات، یک برنامه کاری برای سال 89 نوشت:
نیمه اول فروردین: جز کلینیک‌های شبانه روزی، باقی فعالین دندان‌پزشکی در تعطیلات به‌سر می‌برند. ایام تعطیل البته زمان مناسبی برای کار است چون حجم بیمار به نسبت دندان‌پزشکان فعال بالاست اما بیشتر دندان‌پزشکان من‌باب حفظ ظاهر هم که شده مجبورند دست از کار بکشند و حتی اعلام کنند در سفر خارج از کشور به‌سر می‌برند.
نیمه دوم فروردین: مردم تمام موجودی خود را خرج کرده‌اند و تقریباً آه در بساط ندارند. پس تا حد ممکن در هزینه‌های اضافی مانند کار دندان‌پزشکی صرفه جویی می‌کنند به این امید که ماه روزتر به آخر برسد.
اردیبهشت: بازار کار دندان‌پزشکی از رکود فروردین‌ماه فاصله می گیرد، اما یک تعطیلی میان‌هفته که فاصله اش با جمعه به لطف برگزاری یک همایش سیاسی با تعطیلی پر می‌شود کافی است تا رشته امیدواری شما پنبه شود. تهران خالی می‌شود. همه راهی سفر می‌شوند و آنها که باقی می‌مانند گرفتار رخوت تعطیلات می‌شوند و در خانه می‌نشینند. در انتهای ماه هم زمان برگزاری همایش سالیانه انجمن دندان‌پزشکان است و موعد دیدار دوستان و خرید مایحتاج دندان‌پزشکی و گرفتن امتیاز بازاموزی. پس از سه شنبه تا جمعه کار تعطیل می‌شود.
خرداد: امتحانات مدارس از راه می‌رسند. پس، نه تنها اثری از بچه‌ها در دندان‌پزشکی دیده نمی‌شود، پای والدین هم از کلینیک بریده می‌شود. در میانه ماه نیز که یک تعطیلی روز شنبه در پیش است و عادت مرسوم سفر رفتن.
تیر: از گرمای هوا و التهابات اجتماعی خرداد و تیر که بگدریم، دوشنبه تعطیل در این ماه مساوی است با شش روز تعطیلی و دو روز پیش‌واز تعطیلی و دو روز رخوت پس از تعطیلی. حساب انواع و اقسام کنکورهای دولتی و آزاد و آزمایشی هم جدا. زمزمه‌ها حکایت از این دارد که یارانه‌ها از ابتدای تابستان نقدی خواهند شد و این یعنی گرانی پیش‌بینی نشده‌ای که تنها اثرش برای دندان‌پزشکان خالی شدن دست آنها از بیمار است.
مرداد: اگر کسی را سراغ دارید که حاضر باشد در گرمای نفس گیر مرداد پا از خانه بیرون بگذارد، دندان‌پزشکان هم باید منتظر بیمار باشند. از افتادن نیمه شعبان در میانه هفته اول مرداد و تعطیلی غیر رسمی این هفته که بگذریم، آغاز ماه رمضان از نیمه مرداد ماه، عملا احتمال خدمت رسانی دندان‌پزشکان به مردم را در این ماه منتفی می‌کند.
شهریور: نیمی از ماه با رمضان می گذرد و نیمه‌ی دیگر با مسافرت و تدارک مدرسه و دانشگاه. بعید نیست این ماه کساد ترین ماه برای دندان‌پزشکان باشد.
مهر، آبان و آذر: فقط سه تعطیلی میان هفته، بیماران هیچ بهانه‌ای برای نیامدن به دندان‌پزشکی ندارند؛ جز بی‌پولی. پس باید کمربندها را محکم بست!
دی و بهمن: بیشتر روزهای این دو ماه منطبق است با محرم و صفر و عزاداری و دغدغه‌های معمول این دو ماه. اما اگر تحولات جوی اجازه بیرون آمدن از خانه را به مردم بدهد می توان به مهربانی زمستان امیدوار بود.
اسفند: تا میانه ماه روزهای شلوغ و پر مریضی را پیش رو خواهیم داشت، چراکه مردم اصرار دارند برای عید دندان‌های سالم تر و زیباتری داشته باشند؛ اما با نزدیک‌شدن به نوروز و جدی‌شدن دغدغه خرید و ترافیک، از تعداد مریض و حجم کار کاسته خواهد شد.


کاربر مرتبط:  سیامک شایان امین | Shayanamin

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات های اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

برای امکان اظهارنظر، باید به ایردن وارد شده باشید


The Singularity Is Near

Ray Kurzweil