داستان جراحی فک من

داستان جراحی فک من

سلام دوستان! من محمد رضا هستم، 21 ساله از قزوین. تقریبا 3 سال پیش عمل فک کردم و از اونجایی که چند تا از دوستای خودم اطلاعاتی در مورد جراحی فک می خواستند، گفتم تجربه خودمو برای همه بنویسم تا شاید به دردشون بخوره.
داستان از این قرار بود: چونه من یه مقدار عقب بود و از نیم رخ این عقب بودن فکم کاملا مشخص بود. چون من رو چهره ام خیلی حساس بودم این موضوع منو اذیت می کرد. اول فکر می کردم مشکل از دندونامه و با ارتودنسی میشه این مشکل رو برطرف کرد. واسه همین به دکتر ارتودنسی رفتم و دکتر گفت تا 60-70 درصد مشکل با ارتودنسی حل میشه. منم تصمیم گرفتم هر دو فکمو ارتودنسی کنم تا نتیجه بهتر بگیرم. بعد دوسال که اون سیم ها که اولاش خیلی اذیتم می کرد ولی به مرور عادت کرده بودم و هر ماه هم می رفتم و دکتر سفت می کرد رو درآوردم. اما هنوز تمام نشده بود! دندونام خیلی خوش فُرم شده بود و بعد از این که مدل گچی قبل و بعد ارتودنسی رو مقاسه می کردیم، قابل قیاس نبود. دکتر گفت باید حدود 8 ماه از پلاک استفاده کنم و فقط موقع غذا خوردن در بیارم تا فرم دندونام بر نگرده. من از این قضیه خیلی ناراحت بودم چون وقتی پلاکارو می ذاشتم، به سختی حرف می زدم و زبونم می گرفت. واسه همین فقط موقع خواب میذاشتم .در کل از ارتودنسیم راضی بودم ولی مشکل اینجا بود که هنوز فکم عقب بود. هر چند یک کم بهتر شده بود ولی بازم راضی کننده نبود. شاید 40-50 درصد مشکل حل شده بود. واسه همین به فکرافتادم که پیش دکتر زیبایی برم و بعد ازپرس وجو، پیش یه دکتر معروف توی تهران رفتم. دکتر گفت می تونم چونتو عمل کنم و بعد ازشکستن استخون های چونت، فرم اونا رو تغیر بدم و با پلاتینای مخصوص دوباره جوش بدم. وقتی بهش گفتم من مشکل تنفس هم دارم و موقع خواب دهنم باز می مونه، معاینه کرد و فهمید که ایراد از فک بالامم هست و گفت با عمل چونه فقط فک پایینو می تونه درست کنه و تنها راه جراحی فکه نه جراحی چونه! واسه همین خیلی ناراحت شدم چون می دونستم جراحی فک هم گرونه هم سنگین. از یه طرفم خونوادم بودن که اصلاً راضی نبودن.
کم کم تو اینترنت در مورد جراحی فک تحقیق کردم. نقطه نظرات زیاد بود وخیلی ها مثل الانِ من از قبل و بعد عملشون نوشته بودند. در کل به این نتیجه رسیده بودم که با این شرایط نشدنیه. ولی وقتی عکسای قبل و بعد ازعمل هارو می دیدم، امیدوار می شدم و به خودم می گفتم یک بار عمل می کنم یه عمر لذت می برم از زیباییم! واسه همین دلو زدم به دریا تصمیمو گرفتم که عمل کنم.
سال 87 بود که دانشگاه هم قبول شده بودم و به سختی خونوادمو راضی کردم به جای ماشینی که میخواستن واسه قبولی دانشگام بخرن فکمو عمل کنم (سخت ترین قسمت ماجرا!!)
خیلی ها می گفتن قیافت خوبه، چرا می خوای 4-5 میلیون بریزی تو جیب دکترا؟ حیف نیست؟ یه ماشین بگیر عشق دنیا رو بکن! ولی من تو کَتَم نمی رفت و فقط این واسم مهم بود که اون قیافۀ باب میل خودم بشم.
بالاخره نوبت گرفتم و دکتر گفت قبل از عمل یه سری عکسو آزمایش بگیرم و بعد از دیدن عکس ها دکتر گفت 5 میلیون بریزید به حساب و یک هفته دیگه بیا عمل. حرف تخفیف هم نزن! منم 3 تومن بیشتر نتونستم جور کنم. خوشبختانه یه آشنا پیدا کردیم که با یکی از دکترایی که می خواستن منو عمل کنند فامیل بود و قرار شد همون 3 میلیونو قبول کنن (قرار بود 4 تا دکتر رو فکم کار کنن ولی اصلیه همونی بود که رفتم مطبش)
خلاصه روز عمل شد و ما رفتیم به محلی که قرار بود عمل کنم. بعد از بستری شدن ساعت یک و دو بعدازظهر بود که صدام زدند واسه عمل. من هم رفتم. اصلا استرس نداشتم، چون می دونستم نتیجه کار خوب میشه. قبل از بیهوش کردنم یه سری سوال پرسیدند مثل وزنت که اون موقع 65 بودم ...
چیزی که خیلی خوشم اومد آهنگ آرامش دهنده ای بود که از کامپیوتری که اونجا بود پخش می شد. عکس فکم رو انداختند رو مانیتوری که بالای تختم بود و بعد از لحظه ای، یک دکتر انگشتشو گزاشت رو بینیم و گفت تا 3 بشمار. هیچ وقت فراموش نمی کنم چون من تا 4 شمردم و بیهوش شدم!
بعد از این که به هوش اومدم سردم بود. با این که فکم با باند بسته بود می گفتم سردمه. هنوز کامل به هوش نیومده بودم ولی حرف هارو می شنیدم. پرستار می گفت به خاطر این که تو ریکاوری زیاد مونده سردشه. تقریبا 4 ساعت با ریکاوری تو اتاق عمل بودم بعد که یک کم بهتر شدم، یک کم آب میوه با نی خوردم (به سختی). درد خیلی زیادی نداشتم و همش کنجکاو بودم ببینم چه شکلی شدم. اولین بار که رفتم دستشویی، تو آینه خومو دیدم نشناختم صورتم شده بود عین متکا!! شده بودم عینهو بچه کوچولو های تپلی. البته دکتر گفته بود که چند وقت ممکنه طول بکشه که ورم صورتت بخوابه. خلاصه هنوز نمی شد تشخیص داد چه تغییراتی کرده صورتم.
سِرُم بهم وصل بود و اون شب رو به سختی به صبح رسوندم. تا صبح 4-5 بار خون بالا آوردم و پرستار می گفت طبیعیه چون دهنش همش زخمه خون میره تو معدش و بالا میآره. نصف شب بلند شدم برم دستشویی که همه خواب بودن منم نمی تونستم بلند حرف بزنم واسه همین خودم مجبور شدم بلند شم و لبه تختمو زدم پایین تا مادرمو بیدار کردم.
تا یک ماه فقط مایعات سوپ مولینکس شده باید می خوردم . فردای عمل مرخصم کردند و رفتیم خونه. روز به روز لاغرتر می شدم ولی بازم صورتم بعد از گذشت 2-3 هفته ورم داشت. مادرم خیلی برام زحمت می کشید و صبح ها بهم آب کله پاچه و معجون می داد ولی باز لاغر می شدم. تا جایی که به 57 کیلو رسیده بودم. خودم هم ناراحت بودم از این وضع.
یک ماهی با این وضع گذشت و کم کم ورم صورتم کم می شد. چهره ام کلی عوض شده بود، تا جایی که همه میگفتند انگار یه آدم دیگه شدی. چون هم لاغر شده بودم هم این که رو دماغمم انگار تاثیر گذاشته بود. فرم لبام هم تغییر کرده بود و کوچیک تر شده بود.
اما سخت ترین قسمت قضیه روزی بود که می خواستم فکمو ببندم که 2-3 روز بعد از عمل بود و با سیم های مخصوصی که از بین لثه هام رد می کرد، درد زیادی داشت، با وجود بی حسی! البته چون مال من متحرک بود، بعد از عمل باید فکمو می بستم و من این قضیه رو نمی دونستم و معمولاً موقع عمل واسه کسانی که تحملشون کم هست می بندند. اما موقع درآوردن سیم ها مشکل تره که اونم دردش زیاده!
بعد از اینکه 6-7 ماه گذشت، فک رو صورتم جا افتاده بود و کاملا طبیعی بود. منم دوباره وزنمو بردم بالا از اولشم بهتر شدم و همه چی با وجود سختی هاش به خوبی و خوشی تمام شد و بالاخره به چهره دلخواهم رسیدم. انگاریک بارِ بزرگی رو از دوشم برداشتم.
الان که 3 سال از ماجرا میگذره. از کارم اصلا پشیمون نیستم چون مسیر زندگیمو عوض کردم. روحیم خیلی خوب شده بود و از اینکه تونستم از پس این مشکلات بر بیام خیلی خوشحالم.
اگه شما هم قصد عمل دارید سعی کنید عملتون متحرک نباشه که مثل من تازه بعد از عمل بخواید برید فکتونو ببندید و همون موقع عمل این کارو بکنید.
اینم یادتون باشه که واسه به دست آوردن چیزهای بزرگ باید کارهای بزرگ کرد. من با این جمله تا ته راه و رفتم. امیدوارم شما هم موفق باشید.
دیگه چیزی به ذهنم نمی رسه. اگه سوالی داشتید می تونید پیام بفرستید.

کاربر مرتبط:  محمدرضا کاظمی

بازگشت به فهرست


hoda rezae
باسلام
خانم 29 ساله ای هستم
میخواستم نظرشمارادرمورداینکه فک بالای من 8میل جلوترقرارگرفته ودندانهایم هم روی هم قرارنمیگیردآیا به دردسرش واذیت شدنهایش وقت گذاشتن وهزینه اش فکر میکنید ارزش دارد که من ارتودنسی همراه باجراحی فک راانجام بدهم ولی نمیدانم چقدرتغییرمیکند چهره ام ممنون میشم
نام گفتاورد
مریم
سلام خوبین من خاطره جراحی فک شما رو خوندم تا حدودی روحیه شما رو به خودم نزدیک دیدم در مورد عمل فک ولی من یه مشکل دیگه هم دارم و اون ناراحتی فکی گیجگاهی هست که دارم میترسم بعد از عمل تاثیر بزاره رو عمل فکم یکی از بزرگترین آرزوهای منم رسیدن به چهره دلخواهمه ولی همه میگن بی خیال شو حتی دکتر خودم و یک دکتر دیگه می گن خودتو به دست تیغ نسپار پشیمون می شی ولی من تصمیمم جدیه میشه اسم دکترتونو بهم بگین ممنون می شم میشه عکس قبل و بعد از عملتون رو هم ببینم
نام گفتاورد
ندا
سلام.من ی سوال فوری دارم.خواهرم وقتِ عملشه،میخواد بره یه دکتر خوب که از کارش مطمئن باشه.اهواز ارتودنسی کرده و جراحی هرجا دکتر خوب باشه میره.تهران،شیراز...هرجا.
امروز که 22-02-91، اگه تا این یکی دو روزه به من ایمیل بدین خیلی خیلی ممنون میشم:)
نام گفتاورد
یوسف
سلام,خیلی جالب بود برام,اطلاعات خوبی از خاطرت گرفتم,منم فک پایینم جلوتراز بالاییم و تا چند ماه دیگه قرار که عمل کنم بعد از دوران درمان ارتودنسیم.بازم مرسی
نام گفتاورد
میهمانalireza
با سلام
همسر من خانم ۴۸ ساله دارای ۴ مورد دندان نهفته است که ۲مورد در فک بالا نزدیک سینوس
و۲ مورد در فک پایین است حال برای خارج کردن ان نگران است وهیچ دردوعارضه ایی ندارد
ولی در عکس رادیوگرافی نشان داده شده که ۲ دندان فک بالا حرکت داشته و به سمت حفره
چشم رفته ودر اطراف ان هم کیستهایی مشاهده گردیده و با ۳ دکتر متخصص دهان وفک
وصورت هم مشورت کردیم همگی رای به عمل جراحی داشته اند حال نمیدانیم که هر ۴ مورد
را باهم جراحی کنیم یا ۲مورد فک بالا را در الویت قرار دهیم به خاطر داشتن کیست و حرکت
واینکه به سینوس اسیب وارد میشود خواهش میکنم راهنمایی فرمایید :?: :!: :!: ۵/۴/۱۳۹۱
نام گفتاورد
میهمان
سلام دوستان من الان 4 روزه جراحی کردم.شاید باورتون نشه اما 3 روز اول فوق العاده سخت گذشت بهم اما الان خدارو شکر خیلی بهتر شدم.امروز بعد 4 روز آبمیوه خوردم و تا الان 4 کیلو کم کردم.قرار بود عمل من 3 ساعت بشه که به علت خونریزی و ماهیچه های صورتم 6 ساعت طول کشید و 2 ساعت هم تو ریکاوری بودم.فک پائین من جلو بود.اما انقدر الان خوشحالم که نگو.دکتر فیروزه ای وقعا گل کاشت.دستش درد نکنه
نام گفتاورد
میهمان
سلام من حدود 5/2 سال پیش فکم رو عمل کردم چون دندونام به هم نمی رسید البته بعد ارتودنسی هم یه کم فک پائینم اومده بود جلو .واسه همین مجبور یودم عمل کنم.عملم حدود 6 ساعت با ریکاوری طول کشید بعد از اینکه به هوش اومدم فقط به پرستارای تو اتق عمل می گفتم سردمه.تا صبح فقط خون بالا می آوردم طوری که مامانم داشت از هوش می رفت .صورتم اینقدر سنگین شده بود انگار دیگه خودم نبوده با اون ورمی که صورتم شده بود قیافه ی مسخره ای پیدا کرده بودم.البته دهن منو با سیم قفل نکرده بود واسه همین بعد 3 یا 4 روز ی تونستم تا حدودی غذاهای نرم بخورم و از این لحاظ مشکلی نداشتم ولی هنوزم لبم حس طبیعی خودشو به دست نیاورده و بی حسه و این موضوع منو خیلی اذیت می کنه از نتیجه عمل تقریبا راضی ام اما اگه کسی می خواد فکشو عمل کنه خواهرانه بگم اگه خیلی با ظاهرش مشکل نداره بیخیال این عمل بشه چون واقعا سخته
نام گفتاورد
مینو
سلام دوست عزیز،
خیلی برام جالبه چون شرایط و وضعیت فعلی من عین شرایط و وضعیت شما قبل از عمل هست، اما من الآن که بعد 2 سال به جراح فک مراجعه کردم، بهم گفتند که دیگه نمی تونی عمل کنی و فقط میتونی جراحی چونه کنی!
دکتر یا دکترایی که شما قبل از عمل بهشون مراجعه کردید هیچ کدومشون چنین چیزی بهتون گفتن یا نه؟
اگه جوابمو بدید ممنونتون میشم.
نام گفتاورد
مهکامه
من یک دختر جوان هستم که لب هایم حالت خوبی دارد اما دو فکم رو هم نیستند. فک پایینم عقب تر از بالاست. راستش وقتی که برای جراحی بینی به یه متخصص زیبایی مراجعه کردم مشکل فکمو متوجه شدم و قبلش به هیچ وجه فکر نمی کردم یک نقص باشه!
احساس می کنم و در واقع مطمئنم در صورتی که من فکمو جراحی کنم تغییراتی مثبت خواهم داشت اما همون طور هم مطمئنم زیبایی لبهامو از دست خواهم داد، چون به غیر از حجیم بودنش به واسطه همین عقب بودن فک پایینمه که فرم مناسبی داره. از طرفی من بعد از جراحی بینی به حدی اذیت شدم که نگو! یقینا جراحی فک بسیار دردسرش بیشتره. راهنماییم می کنید؟ می خوام بدونم تن بدم به جراحی فک؟ دوستانی که تجربشو داشته اند، منتظرم دوست جونا بیاید بگید آره یا نه؟!
نام گفتاورد
دکتر علی راد | Rad
کاربران عزیز نه اسم کاملی از خود گذاشته اند و نه مشخصات و عکسی که بتوان بر اساس آن اظهارنظری کرد! انتظار می رود که حداقل با یک اسم و ایمیل مستعار هم که شده، ردی از خود بگذارند که پاسخ تالار به صورت اتوماتیک به ایمیل آن ها ارسال گردد.
در مورد پرسش مهکامه خانم، به عنوان یک متخصص که دو دهه عمرش را به درمان بیماران و تدریس مشغول بوده، یک نکته مهم را به همه کاربران ارجمند عرض می کنم:

1- بدن انسان قابلیت انظباق یا آداپتاسیون بسیار بالایی دارد. اگر یک ناهنجاری در یک نفر سال ها و جود داشته و بدن او خود را با آن وفق داده و مشکلی برایش ایجاد نکرده، بعید به نظر می رسد که عوارض جدی بعدی برای او داشته باشد. در مورد شما سن را نمی دانم اما به هرحال دوره بلوغ را سال هاست پشت سر گذاشته اید. در این مورد با بیماران مشورت نکنید که یکی دو تجربه دارند. به نظر یک دندان پزشک هم که رشته تخصصی اش یا سن کاری ایشان برای اظهارنظر کفایت نمی کند اکتفا نکنید. به یک دندان پزشک جراح فک وصورت حاذق، مانند دکتر اسماعیل یزدی، دکتر مسگرزاده، دکتر حسین مرتضوی، دکتر محمدعلی صدر عاملی، دکتر بیژن اخوان آذری، دکتر خدایاری و امثال ایشان که به قدر کافی با تجربه و کاردان هستند مراجعه و با ایشان مشاوره کنید، بعد تصمیم بگیرید.
2- تحقیقات معتبری نشان داده که در خانم ها شرایط فکی کلاس دو، یعنی حالتی که فک پایین عقب تر از بالا باشد، چهره مطلوب تری ایجاد می کند و لبخند این افراد زیباتر است. از طرفی در سال های اخیر، ملاک بسیاری از تصمیم گیری های درمانی در دندان پزشکی، یکی زیبایی فرد است و دیگری خواست بیمار. این که شما از چهره خود راضی هستید و ضمنا این قدر راحت بوده اید که تا زمانی که دکتری به شما گفته اند متوجه عقب تر بودن فک پایین خود نشده اید، روا نیست که به «جراحی فک» بیاندیشید. چه بسا جراحی بینی را هم در اثر نلقینات اطرافیان و وسواس ایجاد شده انجام داده باشید؟! توصیه من این است که حتی الامکان از جراحی فک بپرهیزید مگر این که یکی از بزرگانی که نام بردم توصیه کنند.

سلامت و شاد باشید.
دکتر راد
متخصص ارتدنسی
نام گفتاورد
صدیق | Sedigh
اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم میخواهم عمل جراحی فک بکنم 10سال قبل در یک صانحه تصادف کردم و تقریبا نصف صورتم فلج یا به تعبیری بی حس هست طوری که لبهام به هم نمیرسن چشمک زدن برام سخت هست و فک پایینم عقب هست آیا جراحی فک کمکی به بهتر بسته شدن لبهام میکند یا نه . یا میشود همزمان با جراحی فک عمل دیگری انجام داد؟
ممنون از راهنماییتان و تشکر فراوان
نام گفتاورد
برات غمگین | Qamgin
سلام بردوستان همدرد همسنگر...
من چند وقته یعنی حدود یه ساله که عجیب جراحی چونه به سرم زده بود.چون فکرمیکردم صورتم با این یک مورد بی نقص بی نقص میشه. اما متاسفانه بر خلاف تصور باطلم پیش دکتر م.ی که استاد دانشگاه شهید بهشتیه و میگن خیلی خوبه رفتم بهم گفت تو ایراد توی فک بالا داری که باید اون عمل بشه نه چونت...
سقف ارزوهام خراب شد روی سرم. فکرمیکردم فقط با یک عمل جزئی تمومه اما سخت در اشتباه بودم...حالا ازاین ها بگذریم هزینه زیاد جراحی فک منو بیشتر غمگین کرده.
دوستان جایی و یا کسی رو سراغ دارید ک هزینه جراحی پایینتری نسبت به این قیمتای عجیب غریب ونجومی بگیره؟
نام گفتاورد
saeedia
سلام و عرض ادب به دوستان
من یک سوال داشتم
من 27 سال سن دارم و دارای انحراف بینی متوسط هستم و حدود شش ماهه که متوجه کوچکی فک خود شده ام.یعنی فک فوقانی از پایینی اندکی عقب می باشد.یک متخصص ارتو به من گفت شما مشکل فکی دارید اول آنرا حل کنید بعد راجع به زیبایی دندان تصمیم بگیرید.ارتو برای شما شاید بی فایده باشد.یک متخصص فک گفت باید اول ارتو کنید بعد عمل فک
در این بین نسبت به پزشک ها اعتمادم کمتر شده است
از طرفی من بخواهم عمل انحراف را انجام بدهم با تاثیری که کوچکی فک در صورتم دارد آن عمل نیز در بینی موثر است
من واقعیت امر اینکه از عمل فک گریزان هستم و به سختی و دردسرش فکر نمیکنم و خیلی هم دنبال زیبایی نیستم فقط در حد رفع بیماریم
مطلوبترین راه و منطقی ترین گزینه کدام است...آیا ممکنه در این زمینه بنده را راهنمایی مختصر بفرمایید
با تشکر#BXCURSOR#
نام گفتاورد
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات های اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

برای امکان اظهارنظر، باید به ایردن وارد شده باشید


The Singularity Is Near

Ray Kurzweil