ابوالمشاغل دندان‌پزشکی | دکتر سندوزی

ابوالمشاغل دندان‌پزشکی | دکتر سندوزی


دکتر امیر اسماعیل سندوزی

دکتر عزت الله خامسی را می توان مانند شادروان نادر ابراهیمی نویسنده معروف، که خود را ابوالمشاغل می خواند، «ابو المشاغل دندان پرشکان ایران» دانست. او هرگز یک جا بند نبوده و هنوز هم که هم سن های ایشان -مانند خود من- درب و داغون و بازنشسته و وانشسته شده اند، ایشان به مطب می روند و کار می‌کنند و بهداشت مردم تهران را تامین می‌فرمایند. من ندانستم که ایشان درمطب دندان‌پرشکی با یونیت و صندلی چگونه چنین می کنند!! به هرحال دانایی است و توانایی.
در اخرین خطوط شرح حال شغلی شان خودشان نوشته اند:
«مشاور سازمان بهداشت جهانی در کشور افغانستان جهت برنامه ریزی در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه کابل» یک خط بالاتر آمده:
"عضویت در شورای بازنگری آموزش دندان پزشکی کشور، وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»
ملاحظه می فرمایید؟ ایشان از ایران تا افعانستان را زیز نظر دارند و محدوده مسئولیت های شغلی شان حدّ و مرز حتا، حد و مرز بین المللی نمی شناسد!
خودشان را متولد 1310 می دانند در حالیکه با من متولد 1307 همکلاس بوده اند. یا من سه سال رفوزه شده ام، یا ایشان سه کلاس یکی کرده اند. به هر صورت من ریاضیاتم در دبیرستان خوب بود. باهمان ریاضی دبیرستانی که حساب می کنم؛ 7 ساله بوده اند که به مدرسه رفته اند، که می شود1317  و 12 سال هم درس دبیرستانی خوانده اند می شود 1329. مطابق کارنامه تحصیلی، من 1328 وارد دانشکده دندان پزشکی شده ام. نمی دانم چرا ایشان زودتر از من وارد شده اند و بامن دوره 4 ساله آن زمان دندانپزشکی را تمام کرده اند؟ شاید هم یک دانه فرزند بودنِ یک زوج سراپا فرهنگی، امتیاز هایی دارد که من قادر به درک و فراست آن نیستم! ولی در سفر اخیرم به تهران، در عکسی که با دکتر اسماعیل یزدی  و ایشان دارم،  چنین به نظر می آید که گویا دکتر یزدی متولد 1312، من 1310  و ایشان 1307 اند! شاید هم فتوشاپ باشد!

دکترها عزت الله خامسی، امیر اسماعیل سندوزی و اسماعیل یزدی
سه همکلاسی، سه یار، سه رئیس دانشکده (اصفهان - مشهد - تهران)جالب است که من با مادر و پدر فرهنگی و بزرگوار ایشان افتخار داشتم که دوست باشم. یا آن دو بزرگوار به دلیل معلم بودن بذل عنایتی درباره ام  مبذول و به خانه شان رفت وآمد داشتم و می دانستم که چه عزتی عزت الله خان در خانه دارد. وقی من دانش‌جو بودم و برای داشتن یک دوچرخه آه می کشیدم، ایشان یک ماشین سواری امریکایی زیر پایشان بود و البته دو تا بالشت هم می‌گذاشنتد زیرشان که بتوانند خیابان را بهتر ببینند!
به هر حال دوست خوش مشرب و هم سفر خوبی هم بودند و هستند. در سفری به بغداد و لبنان و مصر همسفر بودیم و ایشان در لبنان گاهی غیب شان می زد. گویا می رفتند سراغ هم کلاسی های قدیم شان، زیرا علاوه بر داشتن گواهینامه مدیریت بیمارستانی وزارت بهداری (دانشگاه تهران 1338) دیپلم در بهداشت عمومی و مدیریت بیمارستان، از دانشگاه آمریکایی بیروت (1961) را داشتند. بعد ها، یعنی در سالداری 20 سال بعد، ماستر در بهداشت عمومی، دانشگاه تگزاس، هوستون (81-1980) را هم به مدارک علمی شان اضافه فرمودند.

بغداد، ایوان مدائن | دکتر عزت الله خامسی و دکتر امیراسماعیل سندوزی
عراق، بغداد، ایوان مدائن 1331
از راست به چپ: آقای دکتر امیراسماعیل سندوزی، نفر دوم و سوم کارمندان سفارت ایران،
 دکتر عزت الله خامسی، کاردار سفارت، دکتر معین زاده رئیس وقت دانشکده دندان پزشکی تهران

کتر عزت الله خامسی، رئیس دانشکده دندان پزشکی اصفهان دکتر امیر اسماعیل سندزی، رئیس دانشکده دندان پزشکی مشهد دکتر معین زاده، رئیس دانشکده دندان پزشکی تهران
مصر، قاهره - آرامگاه جمال عبدالناصر 1331
از راست به چپ
دکتر عزت الله خامسی، رئیس دانشکده دندان پزشکی اصفهان
دکتر امیر اسماعیل سندزی، رئیس دانشکده دندان پزشکی مشهد
دکتر معین زاده، رئیس دانشکده دندان پزشکی تهران
در مأموریت کنفرانس آموزش دندان پزشکی از سوی W.H.O

برای دیدن عکس بزرگ‌تر، روی آن کلیک کنید
در حیاط دانشکده به اتفاق آقای دکتر گاگیک هارطونیان و دکتر شهریار سلامت رئیس بخش پروتز دانشکده
  دانشکده دندان پزشکی تهران، حیاط دانشکده 1331
عکس افتخاری با آقایان دکتر گاگیک هارطونیان و دکتر شهریار سلامت رئیس بخش پروتز

از راست به چپ: دکتر بهارلو، دکتر اقبالی، دکتر نخجوان، دکتر هدایت، دکتر سلامت،
 دکتر خامسی، دکتر گاگیک، دکتر وصالی، دکتر خسرو بینا، دکتر تهرانی
ردیف دوم: دکتر سندوزی، دکتر آبرامیان، دکتر فضیلی، دکتر فولادی، دکتر مصباح مسنن، دکتر ابراهیمی
 ردیف سوم: دکتر وزیری نژاد، دکتر بابا، ..


جان کلام، ما ماندیم با سه سال عمر بیشتر، بی کار و بی عنوان و ایشان تا جایی که دیوارهای خانه شان  جا داشت، دیپلم و مدرک عضویت های گوناگون گرفتند، ولی با این همه مدرک و عنوان، هم چنان خاکی و فروتن، همراه و همگام برای خدمات بهداشتی ماندند. همین امروز هم زنگ بزنید که آقای دکتر عزت الله خان، یک کمیسیون ویژه بررسی بهداشت در جنوب نایروبی یا شهر آدیس آبابای حبشه تشکیل و وجود مبارک شما لازم وضروریست، فردا ایشان نایروبی خواهد بود!  
دکتر خامسی، بزرگ مردِ کار و  جلسه و کنفرانس و بحث و بررسی است. بزرگی شان با معناست. هم از نظر عُلّوِ طبع، هم چندین دکتر خامسی داریم که ایشان پدر و شاید هم بعدها پدر بزرگ دکتر خامسی ها هستند و امید که خواهند بود. گفتنی بسیار است ولی خودشان در مصاحبه با ایردن، مفصل شرح می دهند و دکتر تابش هم به عنوان سالدار، سخنگوی جامعه دندان پزشکان سال دار، مطالب لازم و ضروری را بیان فرموده اند. من هم مختصری درباره دوستی با ایشان و باورم گفته ام که درایردن ضبط و موجود است. بهتراست خوانندگان مصاحبه ایشان را گوش کنند و من را از زیاده نویسی معذور.

با آرزوی سلامتی و کسب مدارک بیشتر برای ایشان،
سندوزی


کاربر مرتبط:  امیر اسماعیل سندوزی | Sondouzi
عزت الله خامسی | Khamesi

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات های اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

برای امکان اظهارنظر، باید به ایردن وارد شده باشید


The Singularity Is Near

Ray Kurzweil